4DBO CALLANTSOOG £),e uittyau-e pJtaati. ojadfi auip.LcLë.ti u-ari de V.U.U. QaCian.tiao.ty Zaterdag 19 Juni 1954 No. 2 CaUantsoog, het dorpje in de duinen Ov/er duinen en het Zu/anenu/ater Doe dat niet! U mist ze vast Redactie W. LASTDRAGER, Dorpsplein 38, Tel. 282 Advertenties: K. VAN ECK, Dorpsplein 4 Tel. 244 Abonnementen E. T. J. VOS, Dorpsweg 1 Administratie: K. ROGGEVEEN, Op 't Landtweg 17 R. KOELEMEIJ, Dorpspl. 34, Tel. 245 Druk: Fa. K. VAN LOENEN Zn. Schagerbrug Tel. 02247-272 Abonnementen f 1,25 per seizoen Losse nummers f 0.15 Advertenties: voor leden der V.V.V. tot 1000 m.m. 2,5 cent per m.m. hierboven 2 cent per m.m. Komt naar ons knusse dorpje, waar men het jachtende, drukke leven van de grote stad gelukkig nog niet kent. Brengt Uw vacantie in CaUantsoog door en geniet van de landelijke rust. Ons dorp roept U een hartelijk welkom toe Omstreeks het jaar 1300 hield het duingebied van Kennemerland bij Petten op. Ten noorden hiervan waren enkele banken, zandplaten en en een paar eilanden. De bekendste hiervan waren Huusdunen en 't Oghe. Op laatstge noemde lag het dorpje Callinghe. Na 1300 zijn vele pogingen ondernomen om weer een aansluitende duinenrij te verkrijgen, tussen Petten en Huisduinen, Dit heeft ont zaglijk veel moeite gekost en vele tegenslagen heeft men moeten incasseren. Allereerst heeft men de Zijpe drooggelegd. De nu nog aanwezige Zijperdijk getuigt hier van. Pas in 1598 was dit karwei voor elkaar. Op de toenmalige zandvlakte tussen Petten en het land van 't Oghe was ondertussen een zeedijk aangelegd. Tegen deze dijk stoof het zand op. Op de duur is dit zo voor treffelijk gegaan dat weldra de hele dijk onderstoof en er zich een prachtige hoge duinenrij vormde. Dit zelfde gebeurde ook ten noorden van CaUantsoog. In 1600 is men begonnen om tussen CaUantsoog en Huisduinen ook een dijk, natuurlijk van zand, aan te leggen. Deze z.g. „dijk van Oldenbarnevelt" of ook wel zeer toepasselijk Zanddijk genoemd heeft in de loop der eeuwen haar nut bewezen. Ook tegen deze dijk stoof met de westenwinden mee het zand. Een duinformatie ontstond. Tot op de dag van heden kunnen we de resten van deze oude dijk nog zien. Als U tussen Den Helder en CaUantsoog maar even wilt letten op de hoogte van het zand aan de landzijde. U ontdekt op heel wat plaatsen dan al spoedig een horizontale lijn, die de hoogte van de oude dijk aangeeft. Erg hoog is deze dijk van zand, beplant met helm, niet geweest. Maar ze heeft wel haar taak naar behoren verricht. Dat kunt U zelf ook con stateren aan de geweldige hoeveelheden zand, die er tegen op gestoven zijn. De natuur is echter grillig. Op de ene plaats zorgt ze voor meters zand, op een andere komt niets of zeer weinig. Ten zuiden van ons dorp heeft de natuur er al een heel leuk spelletje van gemaakt. Ze zorgde voor een hoge duinenrij tegen de zeedijk aan de landzijde en begon vervolgens een paar kilometer vanaf deze duinenrij aan een nieuwe reeks duinen. Tussen deze beide rijen duinen ontstond een langgerekte vallei met een gebrekkige af watering. En hier ontstond in de loop van de 18 de eeuw het merkwaardige Zwanen- water. Een duinmeer met een lengte van ongeveer 3 km. en een breedte op sommige plaatsen van ruim l'/2 km. Aan de oevers van deze plas ontstond een zeer gevarieerde flora. Ook konden zich in deze afgelegen streken vogels vestigen die geen rust meer konden vinden. De zeer zeldzame lepelaars komen bijvoorbeeld al honderden jaren hier elk jaar terug en bouwen dan hun nesten tussen het riet aan de oevers. Het Zwanenwater is, doordat er zeldzame dieren en planten voorkomen van weten schappelijke betekenis geworden. Terecht wordt dit gebied dan ook beschermd. De overlevering vermeldt, dat ten tijde van de landing van de Engelsen en Russen bij CaUantsoog in 1799, de legerpaarden in het Zwanenwater werden gedrenkt. Excursie naar het Zwanenwater Op Maandag 28 Juni zal wederom een excursie naar het Zwanenwater georganiseerd worden. Vertrek 's avonds om 6.30 uur vanaf de strandtrap. Zowel door de strenge winter als door het droge voorjaar, hebben veel bomen en struiken geweldig te lijden gehad. U kunt het b.v. onze brem heel goed aan zien, ze tobt om er weer boven op te komen. Plukt daarom niet al te grote stukken, of laat liever de gewassen met rust. Spaart onze mooie natuur. Heus in een vaas in Uw huiskamer is de pracht met enkele dagen weg. Buiten blijft het vaak wekenlang mooi. Ja ongetwijfeld mist U de boompjes op de Buurt. Tot verleden jaar ging het zo aardig met ze, maar helaas de harde wind, de strenge winter en het droge voorjaar hebben het ze te moeilijk gemaakt. Niet één is er blijven leven. Ome Lous heeft ze allen weer moeten rooien en maakt er de kachel voor de douche mee aan. Voor het raadhuis staan nu lijsterbessen. Misschien dat deze soort het barre Callantsoger klimaat wel aan kan. We zullen het afwachten. De V\V*V\~wandelkaart is er weer Deze bijzonder duidelijke kaart van CaUantsoog, Groote Keeten en omstreken kunt U voor de prijs van een kwartje kopen bij onderstaande adressen Boekhandel ,,De Post" Kees van Eek het Raadhuis V.V.V. secretariaat. Aan de achterzijde van deze kaart zijn boven dien nog tien wandelingen uitgestippeld. Vooral als het net geen strandweer is, zult U van deze wandelingen kunnen genieten.

Badbode voor Callantsoog | 1954 | | pagina 1