AGENDA Getij tafel voor Callantsoog Kijk uit, daar ligt teer de etraat Een rustige avond in Callantsoog. We schrijven dit van de avond van de tweede Zondag in de maand Juni. Toneel van het drama, het Dorpsplein in onze intieme bad plaats. Het begint te schemeren, dus het loopt tegen 10 uur. Een enkele wandelaar, die nog voor het naar bed gaan een „luchtje" gaat scheppen. Onze Haagse gast, amateur visser, beladen met een goede vangst makreel, keert huiswaarts. Nog maar koud heeft onze visserman zijn voeten op het asfaltdek gezet, of hij hoort een vrij angstig hulpgeroep vanuit of wel van achter een der woningen op het Dorps plein. Even goed geluisterd en oriënteren waar dit niet ophoudend geroep vandaan komt. Het geluid komt van een plaats waar men dagelijks wel een bezoek aan brengt en wat voor de goede gang van zaken voor ons menselijk gestel, ook nodig is, dat we die plaats dagelijks met een bezoek vereren. Voor en door een klein raampje, dat de daar heersende lucht, moet verversen, een angstig vrouwengelaat en een arm die hopeloze pogingen aanwent om wat bleek de sluiting van de toegangsdeur te openen, welke ontijdig was dicht gevallen, met als gevolg dat de bezoekster van het etablisse ment opgesloten zat, met het angstige voor uitzicht de nacht te moeten doorbrengen in deze minder comfortabele ruimte. Onze visserman overziet de situatie, bevrijdt haar en het volgende verhaal, moet het be sluit zijn van dit praatje. Ik moest nog even naar de en mijn man ligt al te bed. Hij is doof en hoorde me niet en ik dacht daar zit ik nou, dat die knip nou net dicht viel. De man heeft haar zeker niet gemist in het echtelijk bed en lag bepaaldelijk rustig in Morpheus armen. Ook de buren hoorden haar niet, want die waren in drukke discussies gewikkeld met een thee- of misschien wel koffie-visite. Zeer dankbaar verlost te zijn van het ge dwongen verblijf dat langer had geduurd dan welkom was, zocht de vrouw haar woning weer op en verliet onze visser het erf, om met een ervaring rijker straks weer terug naar Den Haag te keren. Dit zal hij echter niet eerder doen dan dat hij nog enkele dagen onrust heeft gestookt onder de zeevissen, die te dicht op ons onvolprezen strand aankomen. voor strandfeesten zoals deze voorlopig is vastgesteld, Zondag 20 Juni Strandfeest te Callantsoog Namiddags 2 uur, schatgraven voor kinderen. Leeftijd tot 6 jaar. Aangifte in de strandtent om 1.30 uur. Vrije deelname. 00 Juli Excursie naar het Zwanenwater Zondag 4 Juli Strandfeest te Callantsoog Zondag 18 Juli Strandfeest te Groote Keeten Zondag 25 Juli Strandfeest te Callantsoog Strandfeest te Groote Keeten Donderdag 29 Juli Vliegerfeest Zondag 1 Augustus Groot strandfeest te Callantsoog Zondag 8 Augustus Strandfeesten te Callantsoog en Groote Keeten Dinsdag 10 Augustus Lampionoptocht te Callantsoog Vrijdag 13 Augustus Lampionoptocht te Groote Keeten Dinsdag 24 Augustus Lampionoptocht te Callantsoog DE VOLGENDE „BA DB ODE" VERSCHIJNT OVER VEERTIEN DAGEN Autotocht ouden van dagen In de dezer dagen gehouden vergadering van de „Commissie autotocht ouden van dagen" is besloten dit jaar een tocht te maken naar het Gooi en Soestdijk en wel op Woensdag 14 Juli a.s. Voor dit doel zullen dezer dagen lijsten bij de inwoners worden aangeboden. De commissie hoopt ook dit jaar weer te mogen reken op de financiële medewerking der ingezetenen. Hoog water Laag water Zondag 20 Juni 9.15 3.25 Maandag 21 9.45 4.05 Dinsdag 22 10.25 4.50 Woensdag 23 11.15 5.20 Donderdag 24 12.15 6.10 Vrijdag 25 1.20 7.05 Zaterdag 26 2.15 8.10 Zondag 27 3.50 9.40 Maandag 28 5.05 11.05 Dinsdag 29 6.05 11.50 Woensdag 30 7.00 12.50 Donderdag 1 Juli 7.45 1.40 Vrijdag 2 8.30 2.25 Zaterdag 3 9.05 3.00 Als U met z'n tweeën een wandeling langs het strand maakt, zult U terloops wel eens tegen elkaar zeggen„He wat is toch die vuile bruine kleverige massa, die hier ligt?" Maar de meeste mensen verdiepen zich daar niet al te lang in. Die vieze massa is de zo beruchte stookolie. Momenteel wordt er veel aandacht aan deze verontreiniging van onze stranden bestekd. Er is zelfs een internatio nale commissie in het leven geroepen, die een nauwgezette studie van deze „teerkwestie" zal maken. Men hoopt zodoende een eind aan deze vervuiling van het strand te maken. Maar zult U zeggen, dat spelen ze toch niet klaar. Op ieder strand ligt nu eenmaal teer, dat hoort er zo bij net als de schelpen en het zeeschuim. De teerplaag wordt voornamelijk veroorzaakt door het schoonmaken van de olietanks in volle zee. De olie gaat op het water drijven, klont bijeen en spoelt op het strand aan. Nu zult U misschien zeggen, waarom maken ze die tankschepen juist in volle zee en niet in de havens schoon? Wel, dit is een kwestie van het besparen van tijd. Toch is het schoonmaken van de tanks in zee niet de enige reden, dat er zoveel olie in zee drijft. In de loop der tijden zijn er honderden schepen vergaan. Deze wrakken vallen natuurlijk langzamerhand uit elkaar. De olie komt dan bovendrijven en wij zitten met de last. U weet nu wat die vieze bruine massa is en hoe ze op strand komt. Als U van het strand huiswaarts keert, inspecteert li dan even Uw schoenen. Zit er van dat vieze goedje onder, neem dan een lapje met petroleum of benzine, wrijf over Uw zolen en het resultaat zal niet uitblijven. Zitten er heel dikke plakken onder, dan kunt U het beste de ergste teer er met een mesje afschrapen en daarna de benzine behandeling toepassen. Maakt U gebruik van deze raad, U doet er Uw verhuurders veel plezier mee. H. Jan Je Jutlcr vertelt GROTE SCHRIK Piet Landman was die dag naar Amsterdam geweest, 's Avonds laat tornde hij langs een eenzame Callantsoger binnenweg tegen de snel aanwakkerende storm op. Doodmoe kwam hij thuis. De vrouw had echter een uitstekend maal voor hem bewaard en spoedig was hij weer geheel fit en luisterde hij met interesse naar de wind, die met veel lawaai aan zijn rieten dak scheurde. Het duurde niet lang of Piet werd onrustig. Het was een beste westenwind 1 Misschien kwam er wel wat op strand 1 Zijn vrouw zag de bui aankomen en zei kortweg„We gaan te bed." Maar Piet wilde nog niet. Eerst moest hij even „duintje over." Zo gezegd zo gedaan. De vrouw ging slapen en Piet trok zijn duffelse aan en begon een gevecht met de wind. Het was aarde donker en Piet scharrelde maar net langs zijn sloot en prikkeldraad hek. Op strand liep onze jutter de hoog aanrollende golven ontwijkend langs de vloedlijn. Maar wat was dat? Met een schok bleef Piet staan. Daar danste op de golven een gevaarte dat veel op een reusachtig paard geleek. Piet staarde er wantrouwend naar. Plotseling stootte het monster een gebrul uit. De schrik sloeg onze brave jutter om het hart. Snel maakte hij zich uit de voeten. Moeizaam beklom hij het duin. Halverwege durfde hij weer om te kijken en juist weerklonk boven het lawaai van de branding uit een nieuw gebrul. Nu bedacht Piet zich geen moment meer. Er kwam een monster aan. Hij moest maken dat hij weg kwam. Doornat van het zweet kwam hij thuis. Daar ging hij eerst een poosje bij de kachel zitten om zich te herstellen van de schrik. Pas daarna durfde hij naast zijn vrouw in de bedstee te kruipen. Op de vraag of er nog wat bijzonders te zien was geweest, gaf hij geen antwoord. De volgende morgen vertelde een buurman dat er een brulboei aangespoeld was. Hij vroeg Piet nog of hij zin had er eens naar te gaan kijken. Maar Piet had geen tijd I ■_AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAJ Gaat U, Uw vacantie in Callantsoog doorbrengen Dan wilt U natuurlijk ook weten, wat er al zo in ons dorpje gebeurt. Gedurende het seizoen verschijnt de ..Badbode"Hierin vindt U alles wat U weten moet. Wilt U er van verzekerd zijn alle nummers op tijd en op het juiste adres te ontvangen Stort U dan onverwijld f 1.25 op onze giro no. 544513 ten name van de V.V.V. Callantsoog. BIBLIOTHEEK In de loop van het jaar werden heel wat nieuwe werken in de dorpsbibliotheek bij- gekocht. Ook de gasten kunnen hiervan profiteren. In de maand Juni kunnen zij iedere schooldag tussen 3.15 uur en 4 uur in de bibliotheek terecht. Dinsdag tevens geopend van 78 uur 's avonds. DE DOUCHE In de school heeft het gemeentebestuur een viertal douches laten bouwen. Een prijzens waardig initiatief! Behalve voor de school kinderen is er ook voor anderen gelegenheid hier gebruik van te maken. Men neme echter goed notitie van de tijden waarop de in stelling geopend is. Op Vrijdag van 4 tot 8 uur. Op Zaterdag van 3 tot 9 uur. Daar er vooral op Zaterdag verheugend veel van de douches gebruik wordt gemaakt raden wij een ieder, die daartoe maar even in de gelegenheid is, op Vrijdag te komen. Het voorkomt lang wachten.

Badbode voor Callantsoog | 1954 | | pagina 4