BIOSCOOP-NIEUWS Getij tafel voor Callantsoog reorzie •9 KERKDIENSTEN AGENDA De stranding van de Noorse driemast schoener „Constance" op 10 October 1903 Het is zwaar stormweer. Elke onvervalste kustbewoner hoort intuitief in het huilen van de wind het hulpgeroep van de schepeling, die zich ergens tussen de kolkende water massa vastklemd aan een ra of een ander stuk hout. Niemand kan ze weerhouden om boven aan de duinenrij te staan en soms urenlang te turen naar een lichtsein, dat misschien een noodsein kan zijn. Daar staat ook de schipper van de redding boot. Er komt juist iemand uit het dorp aan en hij vraagt deze hoe laat het is. „Vier uur sloeg de klok net", is het antwoord. „Nou den mag ik wel es naar huis", zegt Maarten, „want ik sta hier al van 10 uur af Samen gaan ze naar het dorp, waar links en rechts de pannen van de daken vliegen. Maartens vrouw is slecht te spreken. „Is dat nou werk kirrel om zo lang op duin te blaive? Je zou toch dirrekt trug komme" Plotseling wordt er op de luiken gebonsd. Iemand roept: „Skip om de Zuid." Snel de oliejas weer aan en samen met de wekker gaat Maarten weer naar het strand. Langs de duinenrand tornen ze tegen de zuidwester storm op. Bij paal 16 komen ze een man tegen. Samen turen ze de duisternis in. Maar van een schip is geen spoor te bekennen. Inmiddels begint het dag te worden en met een verrekijker ontdekken ze tegen de kim een driemast schoener. De zeilen hangen aan flarden en duidelijk zien ze dat het schip steeds meer naar de kust toedrijft. „Die komt hier op het strand, we gaan de boot halen, mannen 1", roept de schipper. Reeds na enkele minuten strandt de schoener bij paal 12. Het ongeladen schip is een speelbal voor de golven en voor de bemanning wordt het ergste gevreesd. Ze klimmen in het want en het ziet er naar uit, dat het houten schip spoedig door de woeste golven zal worden vernield. De reddingboot komt er aan. Er wordt ge waarschuwd. Met deze zee is het gekkenwerk om te proberen er heen te roeien. Toch doen ze het. En waarlijk, het gelukt. De mannen van Callantsoog roeien door de branding heen op een wijze, die respect af dwingt. De vrouwen van de redders beleven aan de wal ogenblikken van grote spanning. Zal dat nietige bootje met hun mannen straks niet te pletter slaan tegen de romp van de schoener? Maar neen, de wachtenden zien de eerste schipbreukelingen overspringen en weinige minuten later, minuten die uren schijnen te duren, gaat er een gejuich op uit de menigte. „Ze komen terug!" Ze brengen 10geredden aan wal, 10 verkleumde mensen, die eigenlijk alle hoop op redding al hadden opgegeven. Er zijn nog negen man aan boord, zodat er nog een tweede tocht gemaakt moet worden. De kapitein verlaat als laatste man zijn schip. Hij zal het nooit meer onder zijn voeten voelen. De schipbreukelingen worden naar het dorp gevoerd en daar goed verzorgd. Enige uren van grote spanning zijn voorbij. Dodelijk vermoeid maar tevreden zoeken schipper Maarten en zijn helpers hun haard steden weer op. Als U een strandwandeling maakt van Callantsoog naar Groote Keeten of om gekeerd dan kunt U bij laag water nog de wrakstukken van de Constance zien. Deze brokken hout zijn de stille getuigen van een scheepsramp, die een 50 jaar geleden is geschied. Tevens getuigen zij van moed en doorzettingsvermogen, want hier redden Callantsoger zeehelden 19 mensen van een wisse dood. Theater ROYAL te Schagen brengt U deze week BETAALDE LIEFDE (Damonische Liebe) Mijnheer Darcy. een vrijgezel van in de vijftig, is hoofdkassier van de „Banque de Commerce" in Parijs en van een dusdanige nauwgezetheid en stiptheid, dat men hem de bijnaam heeft gegeven van «De Klok" Als het verhaal begint, heeft hij zich echter blijkbaar dusdanig in de moeilijkheden gewerkt, dat het hem de moed benomen heeft om verder te leven. Aan het einde van deze voor hem zo fatale dag verschijnt dan de duivel, in de gedaante van de inbreker Poupoule, die hem in de gelegenheid stelt, de afgelopen dag opnieuw te beleven, hem daarbij voorspellend, dat hij alleen maar alle misstappen nog eens opnieuw zal begaan. Hoog water Laag water Zondag 4 Juli 9.30 3.35 Maandag 5 10.05 4.00 Dinsdag 6 10.35 4.40 Woensdag 7 11.10 5.10 Donderdag 8 12.00 5.50 Vrijdag 9 12.40 6.30 Zaterdag 10 1.40 7.30 acfiti Zondag heeft zich op het strand een nogal ongewoon ongeval voorgedaan dat zeer ernstige gevolgen had kunnen hebben. Een zoontje van de Heer Bakker uit Middenmeer geraakte bij het spelen in een door hem en zijn vriendje gemaakte kuil onder het zand bedolven. De ouders die er dicht bij zaten en door de andere kinderen gewaarschuwd werden konden de jongen aan zijn nog boven het zand uitstekende benen uit het zand trekken. Hierdoor hebben ze hem het leven gered. Zou het ongeval enige ogenblikken later zijn opgemerkt dan zou het de jongen zeker het leven hebben gekost. In de E.H.B.O.-tent werd het slachtoffer, wiens algemene toestand bij zijn bevrijding reeds zeer slecht was, weer op verhaal ge bracht door de dienstdoende E.H.B.O.-ers, Kruit en van Weert en door Zuster Boendermaker. Na een half uur kon de patiënt warm in de dekens gepakt naar huis worden vervoerd. Bij informatie de volgende morgen werd ons meegedeeld dat hij het goed maakte. Laat dit gebeurde een ernstige waarschuwing zijn. Voorzichtig met diepe kuilen dus! NED. HERV. KERK CALLANTSOOG Zondag 4 Juli v.m. 10 uur, Ds. H. Trommel n.m. 7.30 uur, Ds. A. N. v. d. Kreeke Gasten en belangstellenden, die de kerk wensen te bezichtigen, wenden zich tot de koster de heer Jn. Schagen, Dorpsstraat 5. De Kerkeraad heeft gemeend aan een verzoek van vele onzer gasten te moeten voldoen om Zondags twee kerkdiensten te houden. Opgemerkt wordt dat de kerkklok 11/2 uur en een kwartier voor de dienst luidt. KATHOLIEKE KERK TE 't ZAND ZONDAGS H. H. Missen te 7 uur, 8.30 uur (Hoogmis) en 10.30 uur. 's avonds om 7 uur lof. In de week zijn de H. H. Missen te 7 en 8 uur. Zaterdag biechtgelegenheid van 4—5 en van 6—8 uur. GEREFORM. KERK, SCHAGEN Corn. Bokstraat 1 Zondag 4 Juli, v.m. 10 en n.m. 7 uur Ds. Jac. Plug Zondag 11 Juli, v.m. 10 en n.m. 7 uur Ds. Jac. Plug Heilig avondmaal. Contact adres, K. Unk, Zeeweg 47, Callantsoog Vertrek Naco bus uit 't Zand 9.10 via Groote Keeten, Callantsoog 9.25 naar Schagen. Vertrek uit Schagen 11.35 voor strandfeesten zoals deze voorlopig is vastgesteld. Zondag 4 Juli Strandfeest te Callantsoog Aanvang 1,30 uur. 12 Juli Excursie naar het Zwanen water Zondag 18 Juli Strandfeest te Groote Keeten Zondag 25 Juli Strandfeest te Callantsoog Strandfeest te Groote Keeten Donderdag 29 Juli Vliegerfeest Zondag 1 Augustus Groot strandfeest te Callantsoog Zondag 8 Augustus Strandfeesten te Callantsoog en Groote Keeten Dinsdag 10 Augustus Lampionoptocht te Callantsoog Vrijdag 13 Augustus Lampionoptocht te Groote Keeten Dinsdag 24 Augustus Lampionoptocht te Callantsoog Dc klok van dc Ncd. Herv. Kerk in de aether Op Vrijdagmiddag, 9 Juli, des middags van 12.59 tot 13 uur zult U in de rubriek van de N.C.R.V. „Klokken van Nederland" de klank van onze kerkklok kunnen beluisteren. Stemt Uw toestel dus tegen die tijd af op de 298 m. band. LEZERS SCHREVEN ONS de Heer Dr. W. M. te Venlo Aan Uw verzoek zal te zijner tijd gevolg gegeven worden. de Heer S. H. te Groningen Daar de commissie, die de strandfeesten voorbereid in de week haar gewone werk heeft, kan een feestje alleen maar door haar op Zondag georganiseerd worden. de Heer Fr. A. te Rotterdam Ook de V.V.V. zou !n Augustus wel dergelijke excursies willen organiseren. Half Juli begint echter het jachtseizoen en dan wordt er bij voorkeur geen publiek meer in dit duingebied toegelaten. B. A. D. Gast te Groningen Het stukje wordt geplaatst in Badbode No. 4. VOETBAL Woensdagavond speelde Callantsoog tegen D. W. B. een sensationele wedstrijd. Na veel spanning en twee maal verlengen, eindigde de strijd in 22. Deze kwartfinale zal nu hedenavond (Zaterdag) over gespeeld worden in de Weere, bij Hoogwoud. Aanvang 7.15 uur. De bus voor spelers en supporters vertrekt om 5.40 uit Groote Keeten en om 5.45 uit Callantsoog.

Badbode voor Callantsoog | 1954 | | pagina 2