Zu/a I uwen Een driehonderd ta) kinderen met lampions. KERKDIENSTEN Een trap naar de Seinpost Er wordt wel eens beweerd dat geen andere vogelsoort zo geliefd bij de mensen is als de zwaluw. En die liefde verdient de zwaluw zeker omdat het een uiterst nuttig vogeltje is dat er bovendien alleraardigst uitziet. Onze meest bekende zwaluwsoort is de boeren- zwaluw, een sierlijk vogeltje met diep-ingesne- den staart, roodbruine keel en voorhoofd. blauw zwarte bovenzijde en vuilwitte onderzijde. Ook vrij bekend en in sommige streken van ons land zelfs algemener dan de boerenzwaluw is de huiszwaluw. Deze vogel wordt ook wel melkstaartje genoemd, omdat de blauw zwarte bovenzijde door een witte stuit wordt onderbroken. Ook de keel en de gehele onderzijde zijn bij deze zwaluw helder wit, terwijl de staart minder diep is ingesneden dan bij eerstgenoemde soort. De zwaluwen hebben een heel bizondere snavel, zij zijn z.g.n. spleetsnaveligen. Hun snavel is zeer scherp, bijna driehoekig en tot dicht bij de ogen gespleten. Dat stelt deze vogels in staat om tijdens het vliegen in korte tijd onnoemelijk veel insecten te vangen, wat vooral nodig is als zij een nest met hongerige jongen hebben. Dat zwaluwnest is ook al iets bijzonders, omdat het wordt gemetseld van klei. De boerenzwaluw maakt bij voorkeur haar komvormig nest binnenshuis in schuren en stallen. Er worden vier tot zes eitjes gelegd, die wit zijn met bruine en grijze stipjes. De huiszwaluw maakt nog meer werk van haar nestje; het is kogelvormig met slechts een klein vlieggat en het wordt meestal vast- gehecht aan de buitenkant van gebouwen, onder dakgoten o.i.d. Deze nestjes ziet men vaak in hele kolonies bij elkaar. Toevallig telde ik vorige week aan een huis niet minder dan zesentwintig van die mooie kleinesten. De eitjes van de huiszwaluw zijn geheel wit en worden even- als bij de boerenzwaluw in ongeveer twee weken uitgebroed. We zien deze beide zwaluw-soorten ook veel om en bij Callantsoog. Het is mij echter vaak opgevallen dat ze daar nogal eens moeilijkheden bij de nestbouw hebben. Ze vinden daar blijkbaar niet het goede materiaal, klei is immers een schaars artikel in de omgeving van Callantsoog. En zo gebeurt het vaak dat de nestjes tijdens de bouw naar beneden vallen. Ik herinner me dat mijn vader om de vogels te helpen altijd een plankje onder zo'n in aanbouw zijnd nestje slaat. Zolang het een nest in aanbouw is dat naar beneden stort is het niet zo erg, maar soms gebeurt dat ook als er eieren of jongen in zijn. Dat viel ook eens voor bij het huis van mijn oom in het dorp. Ik kwam er juist langs toen mijn tante met de enige over- levende van de ramp in haar hand stond, een half volwassen huiszwaluw-jong. Zijn vier broertjes en zusjes waren morsdood gevallen, maardit kleine ding mankeerde niets. Omdat er bij ons thuis in 't kippenhok een nest zat met ongeveer even grote jongen, nam ik het vogeltje mee naar huis en zette het daar in ons boerenzwaluwen nest. En warempel, het werd daar verder grootgebracht en toen de jongen later uitgevlogen waren, zagen we nog dikwijls het melkstaartje tussen zijn boerenpleegfamilie op een draadje of dakgoot zitten. We hebben ons wel eens afgevraagd of het later z'n eigen soortgenoten teruggevonden heeft. Er is nog een derde zwaluwsoort, die voor- heen ook veel bij Callantsoog voorkwam, maar daar nu naar ik meen weinig of niet meer wordt gezien. Het is de oeverzwaluw, kleiner dan de beide vorige soorten en aard- kleurig met een lichte onderzijde en donkere borstband. De staart is slechts weinig in gesneden. Dit vogeltje maakt zijn nestje in de grond, in steile kanten van zandafgravingen enz. Ze graven met snavel en pootjes een gang van ongeveer een meter lang en aan het eind daarvan worden de vier tot zes witte eitjes gelegd. Voorheen hebben we veel van die nestjes gevonden in het Luttikduin, toen het daar nog een haast onbetreden gebied was, en ook in de Nollen kwamen ze wel voor. Enkele jaren geleden vonden we nog eens een paar nestjes tegen een bunker in 't Luttikduin, maar kort daarna bleken ze uit- gegraven te zijn. Alle drie genoemde zwaluwsoorten zijn echte luchtacrobaten, die zelden op de grond komen en met hun kleine, zwakke pootjes ook heel moeilijk kunnen lopen. Ze behoren alle drie tot de zangvogels, maar erg fraai klinkt hun kwetterend liedje niet. Zwaluwen zijn trekvogels, die ons alweer vroeg in de herfst verlaten om warmere streken op te zoeken. We kennen ook nog de gierzwaluw en de nachtzwaluw, maar dat zijn geen familieleden van de andere drie soorten. Over deze vogels een volgende keer eens iets. A. S. de V. De lampion-optocht, die oorspronkelijk op Dinsdag vastgesteld was, moest door het buitengewoon slechte weer, uitgesteld worden. De zuid-wester storm, met windstoten van ruim honderd kilometer per uur, maakte gewoon lopen onmogelijk, laat staan het gaan met brandende lampions. De Donder- dag d.o.v. was het wel windstil, maar de regen viel gestadig. Tot er om acht uur, 's avonds even wat ruimte in de bewolking kwam en het droog werd. Kees van Eck dacht aan al het plezier, dat al de kinderen zouden hebben, als de op- tocht door zou gaan. Dirigent Vriesman voelde er ook voor en dus moesten de kinderen en de muziek bij elkaar getrommeld worden. Kees van Eck laadde zijn wagen vol met van lampions voorziene kinderen en reed toeterend het dorp rond. Vriesman sprak enige woorden in de telefoon en het resultaat was, dat om precies negen uur een stoet van ruim 200 kinderen met nog vele ouderen, zich voorzien van „spekkies" in beweging kon zetten. De rondgang, met muziek voorop, was buitengewoon aardig. De lichtjes op de petten deden het buiten gewoon goed en het geheel bood dan ook een sprookjesachtige aanblik. Daar het vol- komen windstil was, hetgeen een hoge uit- zondering op ons dorp is, vlogen slechts weinige lampions in brand. Het aantal lichtpuntjes bleef dus groot. De muziek liet zich, hoewel ze niet geheel voltallig was, toch van haar beste zijde zien en speelde veel. We misten vooral Henk Bakker, met zijn „toeter". Laten we hopen dat hij spoedig het Alkmaarse ziekenhuis weer mag verlaten. Willem Bakker van de Stolpen had zich nu NED. HERV. KERK CALLANTSOOG Zondag 22 Aug. v.m. 10 uur, Ds. J. J. H. Pop n.m. 7.30 uur, Ds. A. N. v. d. Kreeke Zondag 29 Aug. v.m. 10 uur. Ds. J. J. H. Pop n.m. 7.30 uur Ds. H. J. Trommel KATHOLIEKE KERK TE 't ZAND GEREFORM. KERK, SCHAGEN Corn. Bokstraat 1 Zondag 22 Aug. v.m. 10 uur Ds. Hoornstra van Hoofddorp n.m. 7 uur Ds. Hoornstra Zondag 29 Aug. v.m. 10 uur Ds. Wiersinga van 's Graveland n.m. 7 uur Ds. Wiersinga Zondag 5 Sept. v.m. 10 uur Ds. Mak van Leeuwarden n.m. 7 uur Ds. Mak Contact adres, K. Unk, Zeeweg 47, Callantsoog Vartrek Naco bus uit 't Zand 9.10 via Groote Keeten, Callantsoog 9.25 naar Schagen. bereid verklaard te bassen en dus verliep alles toch nog weer goed in de maat. Na de mars speelde het fanfarecorps nog enige nummers en naar het applaus te oordelen, viel het geheel best in de smaak, oo De dag daarop was het lampionnenfeest in de Groote Keeten, Ook daar was de be- langstelling groot. Een honderdtal kinderen en evenzoveel ouders trokken achter de onvermoeibare muzikanten het dorp door. Jammer genoeg was het nu niet windstil en sneuvelde er menige lampion. Maar de lollie, die een ieder gekregen had, vergoedde, in het bizonder in zo'n geval van brand, veel. Het werd ook hier een aardige avond. Bepaald schilderachtig was het om de lichtende stoet vanaf de hoge dijk onder langs te zien trekken. Hoog in de lucht stond de voile maan, en het leek wel of ook hij plezier had in het kleurrijke gedoe beneden. Een grote vlieger van de familie Smorenberg stond pal naast haar en zij was zeker niet opgevallen als niet een brandende lampion aan haar staart geslingerd had. Pas tegen tien uur, voor de Groote Keeten ongewoon laat, keerde de rust weer terug. De laatste weken is er hard gewerkt aan een trap, die leidt naar het topje van de Seinpost. Het belooft een hele verbetering te worden. Vanaf de wegzijde kunnen de Callantsogers deze winter hun geliefde uit- kijkpost via tegelpaden en houten traptreden beklimmen. Deze verbetering danken we hoofdzakelijk aan het Korps Luchtwacht Dienst. Dit Korps, dat in Callantsoog een afdeling heeft, zal haar practische oefeningen voortaan boven op de Seinpost gaan houden. ZONDAGS H. H. Missen te 7 uur, 8.30 uur (Hoogmis) en 10.30 uur. 's avonds om 7 uur lof. In de week zijn de H. H. Missen te 7 en 8 uur, Zaterdag biechtgelegenheid van 4—5 en van 6—8 uur. Vertrek uit Schagen 11.35

Badbode voor Callantsoog | 1954 | | pagina 2