Dit w/as dus Callantsoog! Onze reisclub „uit" (VERVOLG) Belangrijk In 1950 was het nog slechts een zandwoestijn Foto H. ROTGANS Het leek ons aardig, dit artikeltje in de Badbode onder de aandacht van de lezers te brengen, want al heeft de schrijver on getwijfeld veel mooiere en grotere tuinen in zijn blad beschreven, het is toch prettig dat de vakman oog heeft voor de moeilijk heden die het "opfokken" van een bloemen tuin in deze winderige streken met zich meebrengt en zijn waardering uitspreekt over de bereikte resultaten. Ook ter aanmoediging van hen, die toch ook eens een bloementuintje willen aan leggen, plaatsen we dit stukje. Hier en daar witte huizen met rode daken, een kerktoren, met op de achter grond, als een drommedaris-in-rust, twee duinruggen waartegen deze woongemeen schap in een vriendelijk zonnetje scheen te soezen. Heel in de verte een groene vlek, zoals later bleek, een aanplant van Oostenrijkse dennen. Maar dat was ook al! Daarna zaten we vol aandacht te luis teren naar wat de heer Rotgans ons te vertellen had over de tuin bij zijn gezel lig huis. In 1950 was dit nog slechts een zand- en grintwoestijn. Natuurlijk werd dadelijk begonnen met het zaaien van gras, maar toen wist de heer Rotgans nog niets van die "snorrelingen", zoals de val winden in Callantsoog genoemd worden. "Hup" over de duinenrij en dan pal in de tuin. En dan de droogte. Er helpt geen sproeien aan. Daarom is die tuin vanaf September op z'n mooist en is het in hoofdzaak de nazomer die het daar moet doen. Toen kwam er een vriendelijke buur man te hulp. Hij plantte de gebruikelijke helm en daartussen werd gezaaid. Foto H. ROTGANS Zoals het nu is En zo is, na lang worstelen een dragelijk groen grastapijt ontstaan. Het volgend succes is bereikt met de om lijsting. Wilgen, populieren, meidoorn en boksdoorn zijn de aangewezen struiken er voor. Maar, dat ging ook zo maar niet. De zee wind en het zout deden geducht hun werk. Wat ging dat langzaam en wat een teleur stellingen! Telkens opnieuw geplant tot na vijf jaar de familie heerlijk beschut achter groen gebladerte kan "zonnen" en in de luwte zitten, ongezien en vrij. Toen ging het naar het derde succes. De bloemen. Natuurlijk het gewone genre zoals GoudsbloemenOost-Indische Kers, Papavers en Afrikanen. Dit ging ook niet zonder tranen, want als je Afrikanen en Oost-Indische Kers tot moes gewaaid zijn, dan moet je „taai van geduld" en „hard als glas" zijn, om er de boel niet bij neer te gooien. Vooral als je dan van de zijde der gewaardeerde dorpelingen niets anders hoort dan: „Dat wordt toch nooit wat met die eeuwige zeewind!" Dan moet je toch wel heel veel van bloemen en een tuin houden, als je blijft zeggen: „Het moet goed worden!" Toch heeft de heer Rotgans dat gedaan. Volhouden, jaar in jaar uit en het resultaat ziet U op de foto's. Foto H. ROTGANS Het artistieke trapje bij de voordeur De Cerastium tomentosum is hier wel goed op haar plaats. Ze kan er tegen en begroeid uiteraard hele stukken van de tuin en de muur. Maar het staat goed in dat lichte land met het wijde uitzicht. En dan zijn er nog de paden, die rond het huis zijn gelegd. Bekijkt U die foto van het trapje maar eens. Het leuke stoepje met de vierkante stenen, plat gelegd tussen de afgeronde koplaag en dan de grijze tegels onderbroken door rode klinkers. Een ar tistiek patroon met weinig kosten gemaakt tot een geheel, waarvan vooral de trap bij de voordeur als „het meesterstuk" wordt beschouwd. En nu nog een merkwaardigheid over die populieren. Bij de trap staat een tweejarige populier. Het is een beschut plekje en je snapt eerlijk gezegd niet, dat hij niet veel hoger is. (inmiddels is ook deze populier gesneuveld-red. Badbode). Hoe hard kunnen populieren immers groeien? Maar als U weet, dat het een gewoon (geworden) ver schijnsel is, dat die boompjes daar 2 a 3 maal per seizoen nieuwe blaadjes krijgen en de vorige dan totaal verschroeid zijn door de zeewind, dan begrijpt U wel, dat dit geen drie-lentes-in-één-jaar betekent! En als U weet, dat wilgen, die bij een natte zomer en weinig wind geweldig kunnen groeien en bij deze zeewind in 1953 tot 4 meter hoog werden, dode boomtakken hadden van twee meter,dan is het wel duidelijk, dat ze eer der lager dan hoger worden. Toch blijft de heer Rotgans geladen met enthousiasme en al moet in Callantsoog ieder bekennen, dat die door groen inge sloten bloementuin daar bij de wegsplitsing 's zomers vol kleur' en fleur is, het zal wel lang duren, eer elk huis in het dorp door een leuke tuin zal zijn omgeven. S Bovenstaand artikel met foto's hebben wij over- J genomen uit Floralia (Huis en Hof) een veertien- i daags blad voor tuinliefhebbers. Dit met toe- S stemming van de redactie, waarvoor wij haar C hartelijk dank zeggen. Met enige schroom begin ik aan het tweede deel van deze reis, onze redacteur heeft mij een „pen" op mijn neus gegeven, dat ik niet zo langdradig mocht zijn, dit met het oog op de vele copie, die voor de Badbode gereed ligt. Maar maakt het nu maar eens kort als je een reis maakt van ruim 20 uur. Welnu we hebben dan een goede koffietafel genut tigd in het Golfslagbad te Doorwerth, waar we inderdaad de golven in het zwembasin hebben gezien en dit ons deed denken aan zwaar weer langs de kant. Verder dus naar Loeneri aan de Vecht, waar de waterval werd bezichtigd. Alles verliep vlot, allen Anna van Klaas maakte even een dwarse stap en gaf een daar staand hekje- een „kopstoot"; hekje niet beschadigd, hoofdje niet van gehoord. Geen tranen gezien, of misschien varo het lachen. René ging even pootje baden, mocht wel niet, maar toch even wagen, een goede Hol lander eigen. Dan naar Apeldoorn, Juliana- toren, lachspiegels, ik begrijp niet dat de dames daar nog gaan kijken, want die zijn toch altijd zo op haar figuur gesteld. Met Jaap uit de Keeten en Dirk een lekker glas bier gedronken, Dirk wat mopperig over de prijs, had geen bier maar van dat prik- keltjesgoed. Ab deed daar zijn correspon dentie af. Oude Gert was nogal rustig, had een goed momentje met aan iedere arm een lieftallige dame uit het gezelschap. Klaas bestuurde nog even een autootje, ik bedoel Klaas uit Callantsoog, die op 4 Juli altijd jarig is, ook een rare., gewoonte, daarom gingen we nu maar in Mei. Hij moest altijd rondjes geven, gaat ook het mooie af. Dan naar Hilversum. Even een critiek mo ment, een minder nadenkende tegenligger zou de oorzaak kunnen worden van een aanrijding,door zonder daartoe gerechtigd te zijn een voorligger te willen passeren, terwijl onze bus hem tegemoet reed. Dank zij René's bekwaamheid geen schrammetje. In Hilversum goed gegeten, al sprak men over groene erwten i.p.v. doperwtjes. Amsterdam, magisch woord en* stad, maar wat viel dat tegen. Zouden als echte boeren- mensjes naar de bioscoop^ film uitgezocht, meenden van een goede, draaide voor de derde week, wat een. sof, of wij begrepen het niet, maar 'dat geloven we niet. Het werd twaalf uur, toen we Amsterdam ver lieten. Eerst onze reisleider, die de dag weer uitstekend had uitgekiend, naar huis gebracht. Vlug rijden gaat niet, want in dc binnenlanden waar Klaas woont, houden ze nog erg veel van slingerweggetjes. Benzine op, geen nood. Dik na midder nacht slaapt men te St.Maartensbrug met een „losse" deur. Zeken nooit geen inbre kers geweest, zal hier in Callantsoog niet meer gebeuren. Wel werd het laat, maar onze dames Jopie en Gaath en allen die een aardig stemmetje hebben, kweelden dat het een lieve lust was, zo zelfs, dat enkele mannen er van in slaap vielen. Konden jullie niet helpen dames. Over het geheel genomen kunnen we zeg gen, dat het een prachtige dag was. Wat is ons vaderland rijk aan natuurschoon en dan juist in deze tijd, met al het/jonge groen. Nu maar weer tot volgend jaar, we rekenen weer op alle reisgenoten. K. Het komt dikwijls voor, dat onze gasten hier bezoek krijgen van vrienden, familie of bekenden en dan weten deze wel dat hun vrienden hier tijdelijk verblijven, maar weten niet hun adres. Natuurlijk gaat men dan naar het secretariaat van de V.V.V., waar veel adressen bekend zijn, maar he laas niet allen. Nog| zijn er onder onze leden verhuurders in gebreke gebleven de adres sen van hun gasten door te geven, om maar niet te spreken over hen die buiten de V.V.V. om verhuren, daar is helemaal niets van bekend. Het is voor de bezoekers ver velend, maar ook voor de secretaris, dat hij hun niet de gewenste inlichtingen kan verstrekken. Wij menen dat onze gasten het zeer zeker ook op prijs stellen, dat men aan het secretariaat weet, waar zij verblij ven. Wij vragen allen hun volle medewer king, alsnog de adressen op te geven. Het seizoen is nog jong,1, maar nu reeds heeft de secretaris bezoekers moeten! teleurstellen. Dit is niet in, het belang van het V.V.V. De Secretaris.

Badbode voor Callantsoog | 1955 | | pagina 4