CALLANTSOOG Klaar af! Van onze secretaris De laatste Foto's De rode reiger De zee licht Zaterdag 27 Augustus 1955 No. 10 Redacteur: W. LASTDRAGER, Dorpsplein 38, Tel. 02248—282 Administratie: R. KOELEMEIJ, Dorpsplein 34, Tel. 02248245 Druk: Fa. K. VAN LOENEN 6 Zn. Schagerbrug Telefoon 02247—272 Begin Augustus hebben Callantsogers en hun gasten, al steppende elkaar de eer betwist, wie de snelste zou zijn. U ziet hier de heren Buis, Mooij en Smit aan de start. Dit is dan weer de laatste Badbode van het seizoen 1955,- dat in alle opzichten een goed seizoen is geweest. Als deze Badbode bij U in de bus glijdt, wordt het in Callants- oog weer stil. want op deze laatste Zater dag van Augustus gaan veie gasten weer naar hun woonstede terug. Er blijven nog enkelen over en ook de eerste helft/ van September komen er nog nieuwe, maar de stroom is weer voorbij. Wij kunnen weer de balans opmaken en deze is zeker niet ongunstig. We hebben nu weer eens een echte zomer gehad en vele Uwer zijn lekker gebruind thuis gekomen. Voor Callantsoog is het zeker een topjaar geweest, hetgeen wij straks in het Kerst nummer' van .de Badbode in Cijfers hopen uit te drukken. Een groot aantal late aanvragers moest dit jaar worden teleurgesteld, hetgeen zijn oorzaak wel heeft in de voorgaande zomer 1954, toen het weer zo slecht was.; Velen hebben dit jaar gewacht of het wel goed weer zou worden, denkend dat men dan evengoed nog wel zou slagen. Weer zijn er velen aan het secretariaat ge weest, die Callantsoog dit jaar pas hebben „ontdekt" op een doortocht of op een andere manier, doch die zo enthousiast waren, dat zij hier zeker volgend jaar hun vacantie willen doorbrengen. Op het oude kampeerterrein, daar waar nu reeds de nieuwe zomerwoningen ver rijzen aan de Lepelaars weg, waren nu reeds enkele huisjes bewoond, volgend jaar zal dat terrein zeker vol zijn en kunnen wij aan meer gasten accommo datie bieden. Ongetwijfeld zullen er op het nieuwe kam peerterrein volgend jaar meer huisjes bij geplaatst worden, hetgeen nog wel moge lijk is, want er is nog ruimte. Zij, die dit jaar hun vacantie op het kam peerterrein hebben doorgebracht, waren vrijwel allen vol lof over alles. Dit stemt ons tot tevredenheid. Vanaf deze plaats wensen wij al onze gasten veel succes in hun zaken of wat' zij dan ook mogen doen. en hopen, dat wij velen Uwer volgend jaar hier weer in Callantsoog mogen ontmoeten. Wij van onze kant zullen ons best doen, het U hier weer zo aangenaam mogelijk te maken. Voor U ligt no. 10 van de series Badbodes, seizoen 1955. Met plezier heeft de redactie voor gasten en Callantsogers deze krant in elkaar gezet. Ook dit jaar hebben we weer veel medewerking gehad. Wij zijn aan ook allen, die ons hielpen, dank verschuldigd. Beste lezers, tot van de winter, dar< ver schijnt een speciale Winterbode. Alle abonné's krijgen die gratis thuis ge stuurd. De redactie zou het zeer op prijs stellen, als onze lezers hun leuke vacantiefoto's eens aan ons opstuurden. Wij kunnen er dan een keus uit maken en U, zult terzijner- tijd uw foto in de Badbode afgedrukt zien. Wij vestigen er de aandacht op dat het Zwanenwater nog tot 1 September geopend is. Daarna zal geen publiek meer worden toegelaten. De komende week kunt U dit prachtige ongerepte stukje duinterrein dus nog intrekken. Excursie-kaarten zijn verkrijgbaar bij de jachtopziener a f 1 f kinderen be neden de 10 jaar betalen half geld. Over het stukje van Jan de Jutter met zijn rode reiger is nog al wat te doen ge weest. Meerdere Callantsogers hebben zo'n „rode" reiger gezien. Onze medewerkster Mevr. A. S. de V. schreef ons hierover: Hier zal wel sprake zijn geweest van een purperreiger, die uiterlijk erg veel van de blauwe reiger heeft, alleen is hij iets klei ner en bruin van kleur. Hoewel de purperreiger in ons land vrij zeldzaam is, broedt hij toch op verschillende plaatsen, o.m. in het Naardermeer. Ik vermoed dat in het Zwanenwater ook wel eens een enkel exemplaar heeft gebroed. Wij hebben n.1. vroeger in de zomer ook nu en dan een „rode" reiger in de omtrek van Cal lantsoog gezien. De heer J. van Hondschoten vertelde ons, dat hij juist de afgelopen week een prach tige „rode" reiger in het Zwanenwater ge zien heeft. Een enkele maal en meestal in Augustus, verschijnen deze zeldzame purper reigers in deze streken. Of ze ooit in de bosjes van het natuurreservaat gebroed hebben, kon de jachtopziener ons niet mededelen. Een paar maal is het dit seizoen» al weer voor gekomen, dat de zee 's avonds voor een verrassing zorgde. Elk omkrullend golfje n.1. gaf een weinig licht. Dit „lichten van de zee" is altijd een fantastisch gezicht. Het kan soms zo erg zijn. dat ook de zandkorreltjes, bij aan raken, licht geven. Ervaren jutters, die op hun nachtelijke tochten, dit verschijnsel herhaalde malen meemaakten, zijn er wel eens bang van geworden. Zo intensief kan het water, het zand en elk aangespoeld stuk hout licht geven. Wanneer gaat de zee nu lichten? Ja, dat is moeilijk te zeggen. Een drukkend warme dag, gevolgd door een donkere avond, flink wat beweging in het water, dat zijn wel enige voorwaarden. Hoe wordt dit verschijnsel nu veroorzaakt? In het water bevinden zich enorm veel eencellige wezentjes. Een bepaalde groep hiervan, die we zeevonken noemen, ver oorzaken nu het lichten. Deze „diertjes" hebben in hun lichaampje een stof van buitengewoon ingewikkelde scheikundige samenstelling. Deze stof, luciferine genaamd, kan zich nu in bovenstaande gunstige om standigheden verbinden met de zuurstof uit de lucht. Het verbinden van een stof met zuurstof noemen we verbranden. Deze verbranding nu, veroorzaakt het licht Daar milliarden diertjes tegelijk dit licht voortbrengen, is de zee op zo'n avond meer dan fantastisch. Dit lichten wordt nog bevorderd door plot selinge bewegingen, gaat U maar eens poot je baden. U zult versteld staan over uw vurige benen. Ga echter niet te vroeg,, na elven is het schouwspel meestal op zijn mooist. BIBLIOTHEEK Tot 3 September blijft de bibliotheek in de O.L. School iedere avond van 7—8 u. geopend. Daarna alleen op Donderdagavond van 7—8 uur. N

Badbode voor Callantsoog | 1955 | | pagina 1