Hoofdzaken en bijzaken Overpeinzingen van een dorpeling W. S. GEERTS f PAG. 2 „WINTERBADBODE' VRIJDAG 23 DECEMBER 1955 Het schilderachtige Callantsoger kerkje is al enige eeuwen oud. Het kwam in de plaats voor een kerkgebouw dat meer zeewaarts lag en in 1580 gesloopt moest worden. Nevenstaande foto laat een deel van het interieur zien. De prach tige eikenhouten preekstoel da teert uit het jaar 1640, de koperen kroon is eveneens in deze eeuw gemaakt, terwijl de klok al in 1491 door Gherardus de Wou werd gegoten. HERV. GEMEENTE van CALLANTSOOG 18 dec. 10 uur v.m. Vierde Advent-dienst 25 dec. 10 uur v.m. Kerstdienst met medewerking van het zangkoor onder leiding van de heer Tj. Prins. 26 dec. 4 uur n.m. Kerstfeestviering met de kinderen van de zondagsschool. Ouders en alle belangstellenden hartelijk welkom 31 dec. 7 uur n.m. Oudejaarsavond-dienst 1 jan. 1956: 7.30 uur n.m. korte Nieuwjaarsdienst Namens de kerkeraad: Dr. L. D. Terlaak Poot BOUWFONDS (2e verantwoording) le verantwoording op 20 augustus f 120,— Van gasten ontvangen: N.N. M. te Z. K. te P. V. te Z. Uit de eigen gemeente N.N. L. B. H. R. B. f 500,— f 5,— f 5,- f 100, f 500,- f 10,— f 25,— f 25,— f 15,— f 25,- f 1.330,— Nog een iklein zetje en de^ kerkeraad is tevreden. Helpt allen mede, stort op giro-no. 451643 van de Ned. Herv. Kerk. De kerkvoogdij maakt hierbij met dankbaar heid bekend dat de Ned. Herv. Kerk in Den Haag heeft toegezegd 40 gezangboekjes aan ons te schenken. In de tijd van de oude stoomboten waren er eens twee, die aan twee konkurrerende maatschappijen behoorden. Zij vertrokken ongeveer terzelfder tijd uit hun thuishaven. Zij hadden dezelfde bestemmingshaven. Al spoedig begonnen zij om het hardst te varen. Zij zetten alle krachten bij. Een van deze schepen was met hammen geladen. Toen het, bij de race er om spannen ging, beval de kapitein aan de machinist om twee of drie hammen in het vuur te werpen, om aldus de stoom meer op te voeren. Dat hielp. Daarom ging men voort met hammen te stoken. Ze gingen als over de lopende band in de loeiende vuurhaard. Tenslotte bewaarde deze boot de snelste vaart en won de wedstrijd. Maar haar lading was onderweg verbrand. Wat betekende dit? Wel, dat om de snelste reis te halen deze kapitein het eigenlijke doel van zijn reis verbrandde. Nu, er zijn heel wat mensen, die, om op één of ander levensterrein de blauwe wimpel te veroveren, bij hun levensjacht het wezen lijke levensdoel verbranden. Om het bereiken van bijzaken missen zij de Foto H. MEINDERT hoofdzaak. Dit is één van de tragediën in het familieleven. Als mensen bij mij hun hart kwamen uitstorten over hun huwelijks leven, dat dreigde te mislukken, bleek het vaak genoeg, dat achter zulke konflikten niet het grote kwaad lag, ontrouw (de befaamde driehoeksverhouding), maar slechts pietluttige dingen. Hoe vaak gaat de harmonie tussen man en vrouw stuk door 'n stormpje in een glas water, terwijl die twee tevoren samen de grootste moeilijkheden konden doorstaan in volle zee. Het zijn de kleine vossen die de wijngaard van het huwelijks leven al te vaak bederven! Wij mislukken, als wij tegenover elkaar bijzaken als hoofdzaken behandelen. Dezelfde tragische flater wordt vaak be gaan bij de omgang met onze kinderen. Ja, vader is meest weg, vader mist ontzag lijk veel, juist waar het het gezinsleven be treft. Als vader echter eens een avond vrij heeft, haalt hij dan zijn schade, neende schade die moeder en kinderen leden, in Ach, 'n mens wil dan zijn vrinden toch wel eens bezoeken 'n Mens wil met zijn vrouw toch ook wel eens een bioskoopje pakken of naar een mooi koncert toe Wij wéten, dat karakter en gemoed van de kinderen nog als plastische klei isdat hun vorming van 't grootste belang is dat het Evangelie hierbij de beste factor is. Deze ouders hebben misschien bij het Doopvont beloofd, om hun kinderen te onderwijzen ,,in de voorzeide leer". Zij laten dit echter aan anderen over. Zij hebben het zelf te druk, te vol. Zij brengen er tijd, noch energie, noch lust voor op. Zij missen zelf daardoor een brok intense levensvreugde. Zij laten de grote kansen in het jeugdleven van hun kinderen ongebruikt voorbijgaan. Zij nemen er de tijd niet voor, om hun kinderen wat voor te lezen of te vertellen. Zij werken aan bijzakenzij laten de hoofdzaak braak liggen. Men kan dit ook waarnemen in het beroeps leven. Sommigen geven toe, als men in een gesprek de geestelijke achtergronden van het leven tracht te belichten, dat zij daaraan meer aandacht dienden te bestedendat deze dingen ons leven in wezen bepalen en richten. Maar hoevelen zijn er, die zeggen: „Kom mij toch met zulke idealistische fratsen niet aan de kop 1 Mijn werk is mijn leven en mijn leven is mijn werk! Ik moet toch geld verdienen!" Kijk, zulke mensen verbranden „de hammen" en halen soms het recordcijfer, maar hun „lading" verspelen zij; het eigenlijke doel van hun leven. Want wat baat het een mens, zo hij wellicht machtig veel geld ver dient, geweldige suksessen behaalt maar hij gaat bankroet wat aangaat de „binnenkant" van zijn leven, doordat zijn ziel schade lijdt. Wij moeten allen, ieder naar eigen aan leg, gaven en omgeving, proberen te onder scheiden, scherp en doelbewust, wat in ons leven bijzaken en hoofdzaken zijn. Hierbij ontmoeten wij stellig centrale vragen, alsWat ben ik zelf, wat is mijn werk waard voor de mijnenvoor de anderen en uiteindelijk: voor de Ander? Zo zijn we dan gekomen in de donkere dagen voor Kerstmis. De tijd van lange avonden en dagen vol mist en schemering. Callantsoog ligt daar schijnbaar te slapen in. de omarming van duin en dijken en de schaarse vreemdeling, die met de auto door Callantsoog rijdt, zal weinig terugvinden van de gezelligheid van het zomerse Callantsoog. Maar stapt hij uit zijn auto om even de zee te gaan zien dan zal hij al gauw oude be kenden ontmoeten. De oude mannen, waar van er altijd wel een paar op de duinrand over de zee staan te turen, Of de bakker, de slager, de groenteman of de melkboer, die toch net als zomers hun dagelijkse rondgang door het dorp maken. Ze zullen U vertellen dat Callantsoog heus niet zo dood is als het wel lijkt. Dat het ondanks schijnbare rust bruist van leven en plannen. Ze zullen U wijzen op wat er weer gebouwd werd sinds de zomer. Zoals het nieuwe pension-lunchroom vlak bij de strand opgang. Ja en entousiast zullen ze U vertellen over de hoogtepunten in het dorpsgebeuren in de laatste maanden. Zoals het feest van Vos bij het vijftig jarig bestaan van zijn timmerzaak. Een feest waarop Vos het dorp heeft getrakteerd. Een avond waarop danig in het verleden werd gegraven en waarop vooral de jongeren zullen hebben geleerd dat alles niet zomaar is gegroeid tot wat het nu is. Ze zullen U wijzen op de laatste restanten van de bovengrondse elektriciteitleiding die nu vervangen werd door een ondergrondse kabel en ze zullen U vragen of u het nu óók zo kaal vindt. Maar U zult uw hoofd schudden en zeggen dat U er echt niks van gemerkt had. Of misschien zult li Callantsoog nu nóg leuker vinden zonder die palenrij voor de huizen langs. En wanneer U dan belangstellend vraagt of er nog plannen zijn dan zal men U vertellen dat er plannen genoeg zijn in Callantsoog. Maar dat er één plan ontbreekt om die plannen doorgang te doen vinden. Dat is het uitbreidingsplan. Maar er zijn toch ook plannen die hun ver werkelijking naderen. Zo zal Callantsoog een nieuwe brandweer-auto krijgen. Een echte mooie rooie met een mistblusser er op zal men U vol trots vertellen. De stoere brandweerlieden kunnen straks weer rustig een brandje tegemoet zien. De oude auto niet te na gesproken werd het toch hoog tijd want zou U het prettig vinden, als U brandweerman was en U moest alsmaar de auto uit om hem over de bruggetjes te duwen? Nee natuurlijk en U zult zich mét de Callantsogers verheugen over de nieuwe brandweerauto. Maar U zou zich op nog veel meer dingen gaan verheugen wanneer U uw zaken kon laten en een poosje Callantsoger kon worden in het winterse Callantsoog. U zou ook alsmaar naar het weerpraatje luisteren of het nog niet eens zou gaan vriezen. Want de ijsklub heeft ook plannen. En U zou lid worden van een of meer verenigingen waar aan Callantsoog zo rijk is. En U zou be merken dat U pas dan zou zijn doorge drongen in de echte Callantsoger gemeen schap. Een gemeenschap die dank zij deze verenigingen blijft bestaan en die ook de mensen van deze tijd zo broodnodig hebben. Want denkt U niet dat de Callantsoger gemoedelijkheid een gevolg is van een minder druk en jachtig leven dan dat van de stads mensen. Ook in Callantsoog vraagt het leven de hele mens of soms nog meer, maar wij hebben hier nog onze gemeenschap, waarin de één weet dat hij verantwoordelijk is voor de ander. Dat dit zo moge blijven. Opdat U ook in het nieuwe jaar de Callantsogers weer zult vinden zoals U ze in het oude verliet. DE DORPELING Op vrijdag 16 december j.1. overleed onze penningmeester, de heer W. S. GEERTS. De overledene heeft jaren lang de kas van de V.V.V. beheerd. Voor zijn accuraat werk zijn wij hem veel dank verschuldigd. Innige deelneming gaat vooral uit naar zijn vrouw, die zich steeds grote inspanning getroost heeft om het lijden van haar man te verzachten. Wiebe Geerts rust in vrede. Het bestuur V.V.V. Callantsoog Foto H. ROTGANS Brandweerwedstrijden op de Buurt.

Badbode voor Callantsoog | 1955 | | pagina 2