Laat Qod begaan U/at geweest is en komt. Een eigen huis. Juttersw/ee. Toch een nieuw V.V.V.-gebouwtje? ik natuurlijk elke dag voor hem bidden, dat God hem nog bekeren mag en tot Zich trek ken,,. „Moeder", zei ik, „zou je dat werkelijk wensen, dat je hem nooit terug zult zien Hou je dan niet meer van je zoon?" „Ach", zei ze, terwijl de tranen opnieuw haar vloeiden over de gerimpelde koontjes, „ach, dominee, het is zo'n verloren zaak J Hij is zelf al zo oud hij is al zo hard ge worden". „Maar, moeder," zei ik, „ben jij nu eigen lijk ook niet veranderd tegenover hem Ben je zelf nu ook niet hard geworden „Nee", antwoordde ze, „ik ben nog dezelf de tegenover hem, maar ik kan met mijn hart niet meer bij hem komen. Ik ben blij, dat hij weg is en als hij zo blijft, wil ik hem liever niet meer zien". „Is het dan werkelijk zo, dat je eigenlijk niet meer zo van hem houdt als vroeger vroeg ik. „Zeker", antwoordde ze, „zeker, ik houd van hem maar ik kon hem dat niet meer laten voelen. Ik heb hem nog altijd lief, want hij blijft mijn zoon maar hij was zó hard geworden, dat ik met mijn liefde niet meer bij hem kon komen". Het was daar een hoorbare stilte in dat kamertje, vóór in de Oosterkerk. We zaten allebei te zwijgen en ieder dacht het zijne misschien dachten we wel hetzelfde. Ik dacht„Zo is het nu eigenlijk met ons mensen precies eender God is onveranderd gebleven in Zijn liefde en trouwmaar wij, mensen, waren veranderd en ongevoelig ge worden. Gods liefde kon niet meer bij ons komen en ons raken in ons diepste hart". Onwillekeurig begon ik hardop te denken en we spraken over die Enige, die> Zoon, die trouw bleef aan de Vader en die vol komen 's Vaders wil volbracht en tot wie 's Vaders liefde dus volkomen toegang had en door wie heen 's Vaders liefde kan uit stromen tot ons „zó is hem ons heil ver trouwd, hem, wiens sterven ons verzoende, hem, wiens leven ons behoudt Weer zwegen we. Mijn blik dwaalde langs de wapenschilden van de kerkmeesters uit vroeger eeuwen aan de wand „Moeder", zei ik, „we hebben een God der geslachten je man is tientallen jaren ge leden biddend gestorven uzelf hebt al de jaren door voor je jongen gebeden. Twijfel er nooit aan, dat God machtig en willig is, om te verhoren aan je zoon, alles wat je voor hem hebt afgebeden ook, wat reeds voor hem gebeden is, toen hij hier in de kerk gedoopt werd „dat hij dit leven om Gods wil, eens getroost moge ver laten Weer een ogenblik van zwijgen. De wangen van het oudje waren nat. „Dominee", zei ze (en het bleek, dat ze in gedachten één draad van ons gesprek had- vastgehouden en dóórgesponnen), „ik heb hem nog wel lief, maar ik heb geen schik meer in 'm da's helemaal bij me weg !Het was me, of ik plots een schok door m'n binnenste ziel voelde„Moeder", zei ik, „begrijp je nou het wonder van het Kerstfeest, dat we straks weer gaan vieren Denk nu eens in, deze mensenwereld, met al haar slechtheid en gemeenheid en op standigheid tegen GodEn dan dat Evan gelie God heeft deze wereld liefen dat niet alleen maar God heeft nog altijd schik in deze wereldniet ómdat zij zo slecht is en opstandig, maar óndanks dat ze dat is alleen omdat zij Zijn wereld 19 en Hij het niet toelaat dat Zijn plan met haar mis lukken zou. En God weet weg, ook met het onherstelbare Geloof dit, ook voor je zoon." Ze leefde het in je kon haar ogen zien glanzen. Mijn beste koster deed de deur open en het buurmeisje nam ze onder de arm. Ze ging over de Dageraadsbrug naar huis. Dat is de andere brug, van de Eilanden naar de Kadyk maar het is eer* profetische naam. Op ons wyk-Kerstfeest zat zij op de voorste bank. Ik vertelde haar geschiedenis met haar toestemming. We verplaatsten natuur lijk het toneel in een andere stad. Sommigen uit de buurt begrepen het wel. Nu, die wis ten het toch al. En in zo'n buurtje zijn de goede buren, die met mekaar naar de kerk en het wijkhuis gaan, één familie. Wat zagen allen het die avond duidelijk in Gods liefde laat ook een heldere lamp bran den in het raam van het VaderhuisEn de deur staat daar altijd open, overdag en overnacht. En de Vader is wakker en altijd klaar, om verloren zoons en dochters te ontvangen. De tafel staat daar altijd gedekt En ondanks alles, wat die dwaze mensen zijn en doen en bederven en zeggen, tegen elkaar en tegen de hemel, heeft God ze lief. Diensten in de oude dorpskerk (sinds het jaar 900 geheten „Kerk van Johannes, de Evangelist"). ZONDAG 23 DECEMBER, 10 uur v.m. Ie KERSTDAG, 25 DECEMBER, 10 uur v.m. Medewerking van ons dorpskoor „Zang- lust" dirigentde heer Cupérus. 2e KERSTDAG, 26 DECEMBER, 4 uur n.m. viering met de kinderen van de Zon dagsschool. Alle ouders en familieleden, ook alle belangstellenden, hartelijk welkom OUDEJAARSAVOND-DIENST 7 uur. GEMEENSCHAPPELIJK BEGIN van het nieuwe jaar 1 JANUARI 1957, 's avonds half acht uur. Predikant in deze diensten Dr. L. D. TERLAAK POOT. Voor opgave van ziekén en voor allerlei andere gevallen, waarin bezoek gewenst wordt, houdt de predikant zich aanbevolen. Zeeweg 51Telefoon 02248 - 324. KERKNIEUWS. Zoals U aan bovenstaande agenda ziet, is er dit jaar in ons kerkje nog heel wat te doen. Dit is allemaal mogelijk gemaakt door de gemeente en gasten die mee tillen om onze Kerkvoogdij te doen draaien. Mocht U dit jaar nog iets willen afdragen of gireren., het Gironummer is 451643 van de Ned Herv. kerk. Laat God begaan, het is zo overbodig om met de bittere baldadigheid aan dwazen eigen stenen te gaan smijten door de matglazen ramen van zijn hemel. Daarachter is een ster die U ontwijkt. Gij moet hier op aarde blijven lopen tot waar zij open zal zijn voor Uw dood. als wadende met zware voeten door de wadden waar het water niet meer spiegelt, als boeren door de avond gaan met paarden over de velden van zwaarmoedigheid, Laat God begaan al is hij het gesteente dat in de akker ligt waarop gij zaait. J. W. Schulte Nordholt Onwillekeurig denkt U in deze donkere winterse dagen even terug aan wat er in het afgelopen jaar voor U zo is gepasseerd. Dan zult U zeker uw gedachten ook even laten gaan over uw vakantie van dit jaar. Misschien is dat wel een tegenvaller ^ge weest, want de zomer 1956 heeft zich wel van zijn allerslechtste kant laten zien. Regen en harde wind wisselden elkander af en laten wij eerlijk zijn, dan is er niet veel prettigs te beleven. Met goede moed gaan wij de toekomstige zomer weer tegemoed en reeds nu maken wij ons alweer gereed om de adspirant huurders zo goed mogelijk van materiaal te voorzien, zodat zy straks weer keus kunnen maken. Wel moeten wij even opmerken, dat er alweer veel aanvragen binnen komen. Natuurlijk in hoofdzaak voor vol seizoen, dat nu eenmaal een opeenhoping van aan vragen veroorzaakt, welke helaas niet alle kunnen worden geplaatst. Daarom gaat men zeker van het standpunt uit, „die het eerst komt, het eerst maalt". Daar is veel van waar. Opmerkelijk is ook, dat er nu reeds voor het voorseizoen al diverse aanvragen binnen komen. Dit kan misschien wijzen op de algemene buitenlandse toestand. In die aan vragen kunnen wy zo opmaken dat de Hollander dit jaar dichter bij huis wil blij ven. Misschien ook is de oorzaak hiervan dat er enige tekening komt in de vakantie spreiding, die zo dringend noodzakelijk is. Er kan niet teveel op worden aangedron gen, dat zij, die in de gelegenheid zijn hun vakantie te nemen vóór 15 juli, hiervan gebruik moeten gaan maken. Voor hen zit ei bovendien tweeërlei voordeel in. In de eerste plaats zijn de prijzen uiteraard in voorseizoen lager dan in hoogseizoen en in de tweede plaats kan men genieten van de lange dagen. Een bezoek aan Callantsoog in voorseizoen biedt U de schone gelegenheid om het mooie natuurreservaat „Het Zwanen water" dat juist in die tijd op z'n mooist is, te bezichtigen en enkele prachtige uren daar door te brengen. De vogelwereld toont zich in die tijd in haar prachtigste kleed. Ons mooie strand is, ook in volseizoen, niet overbevolkt, maar voor hen die nog geen schoolgaande kinderen hebben is het voorseizoen ideaal. De kleintjes kunnen zich rustig uitleven zonder de ouders veel zorgen te baren dat zij hun kyideren' uit het oog verliezen. Dat is er hier niet bij Het is daarom, dat wij er met kiem op willen aandringen, helpt mede aan de vakantiespreiding. Uw vakantie is volledig geslaagd en U behoeft niet in overvolle treinen en bussen te reizen. Doe het zo dan doet U het goed. De V.V.V. is uit zyn jasje gegroeid, precies zoals dat gaat met de mens. Bij het be reiken van de leeftijd van 38 jaren, begon dat jasje wat krap te zitten, wat betreit de ruimte waarin de correspondent zijn werk moet verrichten en de adspirant-huurders moet ontvangen. Nemen wij ais voorbeeld het jaar 1955, toen heelt onze correspondent in totaal 3984 mon delinge, schril'ieiyke en teleionische aan vragen en ïnlicntingen verstrekt, tegen over het jaar 19j5, waren dit er Iöjö in totaal. V oor de goede gang van zakenl moest er naar kantoorruimte worden uitgezien en daarin zijn we geslaagd ook. Wij hebben ae gelegenheid gekregen in het kantoor in de barak van de vroegere weder opbouw, gelegen aan het dorpsplein achter het gemeentehuis. Weliswaar hadden wij gaarne een andere gelegenheid gehad, b.v. een gebouwtje op het Dorpsplein, doch hieraan waren weer hogere onkosten verbonden. In ieder geval wilde het bestuur dit voor het komende jaar zo laten en kun nen we altijd later nog eens dq zaak be- kyken. De correspondent hoopt in ieder geval op veel bezoek bij hem in de „tent". Het zal twee a drie weken geleden zijn dat de woelige zee van de laatste dagen weer een deel van haar prooi terug gal, die hij zeker al enige weken stevig m zijn klauwen had vastgenouden. Het begon met een enkele paal van ongeveer drie meter lengte, hier genoemd mijnstutten. Ze waren wei zwaar van het zeewater en er waren er by waar al een aardige baard aan was ge groeid, dat verried dat deze al lang in het zilte nat hadden rondgedobberd. De dage lijkse jutters bracnten er aan een enkeltje over het duin, dat echter nog geen opzien baarde. Dat was gewoon. Doch in de, Cal lantsoger gemeenscliap gingen de ogen open toen diezelfde jutters dit spelletje in tussen pozen van enkele minuten herhaalden. Toen begon de houtrush. Er werden er vier en vijf tegelijk op alle mogelijke vervoer middelen naar huis gebracht. En dit laatste was nu juist fout. In al hun ijver vergaten de houtzoekers hun vondst aan te brengen bij de strandvonder. Het ge volg was dat die strandvonder in de vorm van een circulaire ae vinders hun geheugen ging opfrissen dat er voor dergelijke zaken een andere plaats is dan er een handeltje mee te drijven of wei deze stukken< hout t.z.t. in de kachel hun bestaan te laten beëindigen. Zonder mankeren werden de diverse ge vonden palen geretourneerd naar de „werf" van de strandvonder. Nog even kwam de sterke arm in het geweer en deze „Ooste- wind" jutters ruimde hier en daar nog een vergeten restje op, doch er vielen geen scherven. Alles liep als gesmeerd en Lous heeft de palen in bescherming genomen achter zijn woning, waar ze netjes liggen opgetast, wachtende tot de eventuele eige naar komt opdagen en zo niet dan vinden deze hun weg weer naar elders. Bij het ter perse gaan van onze kerst- badbode, vernamen wij dat er nog mogelijk heden bestaan dat de administratie van de V.V.V. toch nog in een nieuw gebouwtje op het Dorpsplein zal worden ondergebracht. Enkele leden hebben het plan opgevat met elkander een commissie te vormen om dit. nog eens nader onder ogen te zien. Als wij ons oor zo eens bij die betrokkenen te luis-, teren leggen, dan zal het ons helemaal, niet verwonderen of het komt nog in orde ook. Een prachtig initiatief, dat wij zeer zouden; toejuichen. Als de correspondent Koelemeij dan van verwaandheid maar niet naast zijn schoenen gaat lopen.

Badbode voor Callantsoog | 1956 | | pagina 2