CALLANTSOOG Zaterdag 23 Juni 1957 No 1 Bij ons eerste~nummer. U/eer of geen u/eer. Ons informatie-bureau. De Lepelaars bij hun nesten. Iets over het gebruik van vlaggen. Administratie: R. KOELEMEIJ, Dorpsplein 34, Tel, 02248245 Druk: Fa. K. VAN LOENEN Zn. Schagerbrug - Telefoon 02247-272 i •'"V'vJ Zo staan wij dan weer aan het begin van een nieuw bad-seizoen en laten we hopen dat het dit jaar ook inderdaad een BAD- seizoen wordt, in de gunstige betekenis.. Over het vorig jaar zullen we het maar niet meer hebben, we gaan nu onze blik richten op het heden en de komende dagen. Ook onze Badbode zal weer van de partij zijn, om U op de hoogte te houden van het geen er hier gaat gebeuren en wat er reeds is gepasseerd. Helaas zien wij ons echter genoodzaakt, de abonnementsprijs te verhogen tot I. 2,- voor het gehele seizoen. De stijgende prijzen van papier, porto enz. nopen ons hiertoe. Wij hopen echter, dat dit geen bezwaar voor U zal zijn en dat wij U als oude abonné en gij, die hier voor het eerst in Callants- oog komt, als abonné voor het komende seizoen mogen inschrijven. Het is nu eenmaal zo, dat de Callantsogers geen verwoede wandelaars zijn. Het V.V.V. bosje is de meesten al ver genoeg en de moeite van een wat langere wandeling ge troosten zich maar enkelen. Dit was wel begrijpelijk, want de Callantsoger bevolking heeft zijn werkzaamheden groten deels buitenshuis en dan is de behoefte aan wandelen uiteraard niet groot. Dat echter de badgasten zo opvallend weinig gebruik maken van de gelegenheid om een fikse wandeling te maken is wel een beetje wonderlijk en ook erg jammer. Er zijn toch altijd wel van die dagen, van die ver loren stranddagen, die vragen om een beste ding die in uw vakantie past. Wat zou dan beter zijn, dan eens de omgeving van Callantsoog te verkennen! Te voet na tuurlijk, want dan ziet U het meest en de afstanden zijn hier werkelijk niet zo groot, dat U vermoeid) zult raken van dat lopen. Laten wij eerst eens zien wat Callantsoog ik zou beter kunnen zeggen dat gedeelte van de gemeente dat we hier aanduiden als de Polder Callantsoog, aan wandelge legenheid biedt. Deze Polder Callantsoog is wel een wonderlijke polder, want het is eigenlijk niet eens een polder. Het is n.1. dat gedeelte van Callantsoog dat vroeger een eiland was en dus boven de zeespiegel ligt. U zult het op de wandelingen die we deze zomer zo samen gaan maken wel zien dat deze polder rondom door dijken is ingesloten. Dijken, die door vorming van duinformaties ertegenaan voor een groot ge deelte het karakter van een echte dijk heb ben verloren. Het eiland Callantsoog is vroeger veel groter geweest. Door stormvloeden, waarbij ook twee voorgangers van het huidige Cal lantsoog ten onder gingen, ging veel land verloren. Waar U nu zwemt en zonnebaadt, graasden wellicht vroeger de koeien onzer voorvaderen. Het overgebleven gedeelte telt in feite drie woonkernen. Als we met de kleinste be ginnen. Abbestede, hebben we waarschijnlijk meteen de oudste te pakken. Vrij zeker heeft hier vroeger een abdij gestaan met vele bijgebouwen. Thans zijn het nog slechts een paar huizen die daar vrij afgelegen staan tussen gras en korenland. We zullen er later nog wel eens door wandelen, Dan krijgen we de Groote Keeten. Een typisch piepklein dorpje, of zo U wilt een gehucht, dat daar tegen de twee kanten van de Helmdljk rust en veel meer dan Callantsoog is gebleven wat het altijd is geweest. Door het vreemdelingenverkeer nog vrijwel onberoerd gelaten, biedt het veel aantrekkelijkheid door zijn rust en stilte, al doet het nabijgelegen schietterrein daar de laatste tijd wel enige afbreuk aan. Callantsoog zelf, vroeger een dorpje dat klein en nietig tegen de duinrand hing met zijn oude Buurt, is vooral na de oorlog flink uit de kluiten gewassen. Zonder echter het voor de vreemdelingen aantrekkelijke ka rakter v erloren te hebben. Of men er in zal blijven slagen om ook bij verdere groei dit karakter te behouden is natuurlijk nog een open vraag. Hoewel het niet waarschijnlijk is dat Cal lantsoog ooit te voren zo groot is geweest als thans, staat toch wel vast dat het ook vroeger tijden van grote bloei heeft beleefd en flink groot was. Zo, we hebben Callantsoog en omgeving nu in vogelvlucht bekeken en gaan volgende week eens beginnen met een kort wande lingetje naar het Luttikduin. Tot de volgen de week geachte lezers. G. d. V. Vanaf 4 maart j.1. is de V.V.V. in het rijke bezit van een eigen informatie bureau. Dit aardige houten gebouwtje is geplaatst aan het Dorpsplein en voor de vreemdeling direct te herkennen. De correspondent, de heer Koelemeij, is daarin iedere da^ aanwezig en kan U op waardige wijze ontvangen. Gaarne verstrekt hij U inlichtingen. Hopelijk zal er veel gebruik van worden gemaakt. Bovenstaande en vele andere tafe reeltjes kan men in „Het Zwanen- water" aanschouwen. Voor de natuurliefhebber iets om van te smullen. Hier heerst rust en nog eens rust in dit mooie stuk natuur schoon dat thans voor een ieder toegankelijk is. Toegangskaarten a fl p. persoon, kinderen beneden 10 jaar 50 cent, zijn dagelijks verkrijgbaar bij de jachtopzichter J. van Honschoten, Zuidschinkeldijk 1, telef. 308 of 214. Indien wij heel eerlijk willen zijn. dienen wij te erkennen dat Callantsoog, voor zover het betreft het uitsteken van vlaggen, met andere badplaatsen vergeleken nu niet be paald in de voorste rijen staat. De bedoeling van onderstaand betoog is aan ook op te wekken tot het hijsen van meer vlaggen. Wij zien tegenwoordig en vooral daar waar een druk bezoek van vakantiegangers plaats vindt zeer veel vlaggen wapperen, maar wij willen wederom heel eerlijk zijn en dan moeten wij weer iets erkennen, n.1. dat wij daaronder zovele foei-lelijke vlaggen zien; wij bedoelen de vlaggen met reclame. Alhoewel deze als voorwerp de naam „vlag" dragen, zijn zij dat in wezen niet, neen erger, het zijn doeken die in feite de echte vlaggen onteren. Men mag niet vergeten, dat een vlag en in het bijzonder de vlag der Natie, een diepere betekenis heeft. Immers, nemen wij b.v. ons rood-wit-blauw, clan betekent deze vlag toch iets voor ons, daarmede is toch onze eenheid als Volk gesymboliseerd! Wat zegt U wel, als U in het buitenland de Nederlandse driekleur ziet waaien? Dat spreekt toch boekdelen! Besluit U dus ook te vlaggen als 't u blieft, dit plan juichen wij ten zeerste toe, maar... dan een normale vlag. En, indien U toch ook een reclame vlag wilt hijsen, dan deze nooit en te nimmer naast de Nederlandse of andere nationale vlag; U onteert beslist de natievlag en buitenlandse toeristen en badgasten zullen U beslist betichten van een onvriendelijke daad tegenover hun eigen land. (Enigszins bekort. Red.) d. V.

Badbode voor Callantsoog | 1957 | | pagina 1