KERKDIENSTEN Gevonden voorwerpen» De Ned. Herv. Kerk. Een vriendelijk verzoek. Dorpsbibliotheek. Aan onze abonné's. Tentoonstelling. De E.H.B.O.-ers. 10 Jaar plattelandsvrouw/en. Vreemde valuta. Verlicht. HERV. GEM. CALLANTSGOG in dc „Kerk van Johannes, de Evangelist". Zondag 23 Juni, v.m. 10 en n.m. 7 uur Dr. Terlaak Poot Predikant dr. L. D. Terlaak Poot Pastorie, Zeeweg 51. Telefoon 324. Gasten en belangstellenden, die de kerk wensen te bezichtigen, wenden zich tot de koster, de heer Jn. Schagen, Dorpsstraat 5. Als U zondags de kerkklok hoort luiden, dan duurt het nog IV2 uur voor de dienst begint en een kwartier voor de dienst wordt de klok weer geluidt. GEREFORM. KERK, SCHAGEN Corn. Bockstraat Zondag 23 Juni, v.m. 10 en n.m. 7 uur Ds. Jac. Plug Zondag 30 Juni, v.m. 10 en n.m. 7 uur Ds. Jac. Plug Contact-adres, K. Unk, Zeeweg 47, Callantsoog. KATHOLIEKE KERK, 't ZAND Zondags, H. Mis 7 u., 8.30 u. en 10.30 u. Iedere zondag in hotel Rademaker H. Mis te 8.30 uur. Wilt U verzekerd zijn dat het volgende nummer van de „Bad- bode" op tijd in uw bezit komt, verzoeken wij onze oude en nieuwe abonné's beleefd, om het abonne mentsgeld a fl 2,— terstond te storten op de giro van onze pen ningmeester en wel op nummer 5 44513. Het volgende nummer verschijnt op zaterdag 6 juli a.s. en dan ver volgens weer iedere week. Ook nu weer verschijnen er 10 num mers. Willen onze gasten er vooral hun vakantie-adres bij vermelden en het tijdvak dat zij hier vertoeven Aan het strandpaviljoen van de heer J. Vos zijn de volgende gevonden voorwerpen terug te bekomen Kinderjurk, polshorloge, plastic bal, aantal schoenen, onderkleding, zwembroekje en een hondenriem. Zoals U elders in dit blad kunt vinden, zijn er in bovengenoemde kerk vanaf 23 juni iedere zondag 2 diensten. Onze dorpskerk valt direct op, aan wie via „de Kluft" (van de kant van het Noordhol lands kanaal) of via de Duinweg (van de richting Den Helder) hier komen. Als een levend schilderij rijst het dorp voor U op, de kerk in het midden. Tweemaal zijn in de loop der eeuwen dorp en kerk weggespoeld door de „wrede zee", de laatste maal in 1570, door de Elizabeths- vloed. Uit de ruine van de oude abdijkerk is toen (grotendeels) onze huidige kerk ge bouwd. In de toren hangt ook de oude luid- klok, gegoten door meester Gerrit van Wou in 1494. Op de klok staat de naam die de kerk hier van ouds droig, n.1. „Kerk van Johannes de Evangelist". Toen men deze kerk begon te bouwen, zegge ongeveer 1580, was. ook in dit deel van Noordholland de „Alteratie'' reeds een feit geworden, d.w.z. de overgang van de ge meente van het Rooms-Katholicisme naar de Reformatie. Zo werd deze kerk als Hervormde kerk herbouwd, één der eerstgebouwde Prote stante kerken in deze provincie. Het gebouw toont een nog laatmiddel eeuws karakter. De vele kleine rondboog- ramen geven stemming en rythmische ruimte verdeling. Het sober houten tongewelf ver leent bekorende kracht; ook voortreffelijke acoustiek. De bescheiden hoogte van het dak bewaart het landelijke karakter. De oude, eenvoudig maar fraai gesneden eiken kansel ontsnapte (op één onderdeel na, het deurtje) aan de vernielzucht der be zettingsjaren. Het eiken doophek werd in die tijd als brandhout gebruikt. In de dwarsbeuk hangt gelukkig nog de antieke koperen lichtkroon. De oude grafstenen versterken de „histo rische" sfeer. Zo ook het met wapens ver sierde bord boven de ingang, waarop één der vaderen van het voorgeslacht de ge schiedenis van ons dorp op dichterlijke wijze geschetst heeft. Wij hopen in staat gesteld te worden, om de restauratie van dit oude kerkje te kunnen voltooien. Er moet nog wat oud eiken in aangebracht worden, ook een moderne ver warming. Het is een schone daad van onze dorps bewoners geweest om na de oorlog de kerk zo goed mogelijk te hernieuwen. Zij zorg den ook voor de mooie massief eiken avond- maaltafel en de koperen kandelaar. Het tinnen avondmaalstel is antiek. Het koperen doopsbekken werd geschonken door „an American frien". Het allerschoonste is de kerk, als zij ge vuld is met een levende gemeente. Komt ook U mee bidden, aanbidden, luiste ren en gemeenschap oefenen? Dr. L. T; TERLAAK POOT. Predikant Zeeweg 51, tel. 324 Van het Provinciaal Waterleidingbedrijf van Noordholland, ontvingen wij een verzoek om medewerking te verlenen om verspilling van water te voorkomen. Gaarne voldoen wij aan dit verzoek en verzoeken iedereen, om het nodige water met overleg te gebruiken. De belangstelling voor deze bibliotheek is in het afgelopen jaar verheugend groot geweest. Zowel gasten als Callantsogers hebben heel wat boeken gelezen. Ook dit seizoen zal de bibliotheek weer voor een ieder geopend zijn op alle werk dagen, behalve zaterdag, van 7 8 uur. Inmiddels is er een nieuwe catalogus ver schenen, waarin alle nieuw aangekochte boeken vermeld staan. Deze is behalve op bovengenoemde uren in de o.l. school, ook verkrijgbaar in het V.V.V. Informatie-bureau, op het Dorpsplein. Vele van onze oude getrouwe abonné's, hebben reeds het abonnementsgeld gestort op de giro van onze V.V.V. en daarbij het oude abonnementsgeld van f. 1,25 aange houden. Vanaf deze plaats verzoeken wij hen om, als zij straks in Callantsoog zijn, het tekort betaalde te willen voldoen aan het V.V.V. informatie-bureau. Op woensdag 10 en donderdag 11 juli a.s. zullen de leerlingen van de o. 1. school een kleine tentoonstelling organiseren over het geen de natuur rond ons dorp te zien geeft, in het bijzonder zal er aandacht aan het strand geschonken worden. De mensen van de E.H.B.O. hebben zondag j.1. hun handen vol gehad met diverse kleine ongevalletjes, maar alles ging van een leien dakje. Behalve de taak van eerste hulp, heb ben zij ook nog op zich genomen om ver dwaalde kinderen op te nemen. Dit brengt weer belangrijk werk mede. Zij verzoeken ons te vermelden, dat zij deze kinderen gaarne onder hun toezicht nemen en dat de ouders, voor zij zelf naar hun kind gaan zoeken, zich terstond na de vermissing naar de E.H B.O. begeven moeten, om daar eerst te informeren. Verzoeke hiervan goede nota te nemen. Aan de geschiedenis van Callantsoog kan weer een nieuwe bladzijde worden toege voegd over het bezoek aan onze badplaats, op zondag 18 juni 1957. Deze dag bracht in de eerste plaats prachtig weer om een bezoek te brengen aan het strand en op de tweede plaats een record aantal dagbezoekers en tevens een record aantal auto's motorrijwielen, scooters, brom mers en fietsers, benevens een aantal extra bussen. Een dag dus, om niet gemakkelijk te vergeten, tevens een dag waarvan wij hopen, dat deze zich nog vele malen mag herhalen in dit seizoen. De gebr. Bakker met hun beide assistenten hebben op voorbeeldige wijze de honderden auto's op het parkeerterrein en op de „buurt" geparkeerd en het zal zeker voor de automobilisten een voldoening zijn ge weest, onverschillig op welk tijdstip zij wil den vertrekken, ongestoord en zonder moei lijkheden de parkeerplaatsen te kunnen ver laten. Minder goed doet het aan, dat er nog ver schillende automobilisten zijn, die zo te hooi en te gras hun wagen neerplanten. Met het steeds toenemende verkeer, zijn deze lieden hinderpalen voor hun collega's weggebruikers. Zelf mopperen ze als alles niet op rolletjes loopt, wat hun eigen dan betreft. Dat ook zij mogen inzien, dat orde lijk parkeren thans een eerste vereiste is en dat het daarvoor uit te geven kwartje, geen weggegooid geld is. Het is nog slechts enkele weken geleden, dat wij het genoegen hadden aanwezig te zijn bij de herdenking van het 10 jarig be- bestaan van de afd. Callantsoog van de bond van plattelandsvrouwen. Deze bond was, als wij het tenminste bij het goede einde hebben, van oorsprong een bond van boerinnen en hieronder verstaan wij dan uitsluitend de ega's van de boeren, netter uitgedrukt van landbouwers en vee houders. Nu is de afdeling Callantsoog er echter één waarin alle lagen van de be volking, de vrouwelijke bevolking dan, want de mannen mogen zich op hun bijeen komsten maar sporadisch vertonen, zich kunnen verenigen en dat klopt opperbest. Dat hebben wij gemerkt op hun feestavond ter gelegenheid van hun 2e lustrum. Daar werden wij verrast met een revue, die klonk als een klok en werd door de dames Schenk-Pluister en Visser het één en ander uit de doeken gedaan, waarvan onze oren wel een beetje begonnen te klapperen. Cm alles wat er die avond gegeven werd te beschrijven zou ons te ver voeren, doch wij stellen ons voor, elke week een klein stukje historie van de afdeling aan de verge telheid te ontrukken en een klein plaatsje daarvoor te reserveren.' Tot de volgende keer dus. Op ons informatiebureau bestaat gelegen heid om vreemde valuta in te wisselen tegen de geldende koers. Naar wij vernemen is de Midgct Golfbaan, bij pension „Stella Maris", aan de Zeeweg, vanaf heden 's avonds verlicht.

Badbode voor Callantsoog | 1957 | | pagina 2