CALLANTSOOG De Seinpost. JONGE LEPELAARS OP HUN NEST. Administratie: R. KOELEMEIJ, Dorpsplein 34, Tel. 02248—245 Druk: Fa. K. VAN LOENEN Zn. Schagerbrug - Telefoon 02247-272 de Waddenzee (25 km.) en brengen verse garnalen bij tientallen in hun keelzak over naar het Zwanenwater waar, zoals op nevenstaande foto, hun drieling verlangend naar hen uitziet. Op de foto is het beestje links-voor, ^"e benjamin van het gezin. Duidelijk kunt U ook al de lepelvormige snavel onderscheiden. Deze fraaie kiek werd gemaakt op het Bokkeneiland in het tweede Zwanenwater. Als U eens een avondje over hebt, dan moet U beslist eens het hoge duin „de Seinpost" gaan beklimmen. Dat „beklim men" is het eigenlijke woord niet, want een comfortabele trap leidt naar de top van dit hoogste duirf bij Callantsoog. Gaat U dan eens op een mooie avond, zo tegen zonsondergang. Natuurlijk, op de dag zal ik U er niet van tegen houden, maar met zo'n mooie avond zult U er versteld van staan, wat het vlakke polderse landschap U biedt. Landinwaarts geniet U van een prachtig panorama, dat op menige bezoeker een on vergetelijke indruk heeft gemaakt. Dan ziet U welk een rust er over het landschap ligt. Dan kunt U persoonlijk in U opnemen, dat gene, wat door diverse schrijvers in boeken zo breedvoerig wordt beschreven, de rust en vrede die daar heerst. Al dat mooie kunt U vanaf dat hoge duin wezenlijk beleven. Draait U zich om en wendt U zich naar de zeezijde, het best gemaakte schilderij kan niet weergeven wat U hier van een mooie zonsondergang kunt genieten De rimpelloze zee, blakerend in de laatste zonnestralen, waar de zon tenslotte als een rode vuurbal ter kimme nijgt, is weerga loos mooi. Nog dezer dagen verscheen er een toerist op ons V.V.V. informatiebureau, die op door tocht was door Nederland en hier in één der pensions de nacht had doorgebracht. Deze had de avond tevoren ook de Sein post beklommen en was daarvan zo onder de bekoring geraakt, dat hij ons dat even moest gaan zeggen; Maar, deze meneer had ons nog meer te ristencentrum uit de Zuidoosthoek van ons vertellen. Zelf komende uit een groot toe vaderland, waar hij vele jaren een belang rijke plaats heeft ingenomen in het vreem delingenverkeer, wist daarover1 behoorlijk zijn woordje te voeren. In de loop van het gesprek zegt hij, en we nemen dat woorde lijk over: „Meneer, weet U wel hoe mooi het panorama is vanaf dat hoge duin"? Hij wees daarbij naar de Seinpost. Ik heb hier een gids van U, maar hierover wordt daarin met geen woord gerept, zo vervolgde hij zijn vermaning aan ons. Daar zaten we, wat moesten we daarop antwoorden! Er staat niets van de Seinpost in onze gids geschreven. Een fout, want ook wij weten hoe mooi het vergezicht is van af die plaats. We haasten ons daarom, om U er toch op merkzaam op te maken. Gaat U dit zelf eens beleven en U zult bemerken, dat die meneer niet teveel heeft gezegd. Wij hebben deze reprimande goed in onze oren geknoopt eni zullen trachten die fout te herstellen. Vader en moeder lepelaar bouwen in maart en april ijverig hun nest op. Dagenlang slepen ze van heinde en ver takken aan. Daar lepelaars bij voorkeur hun nest aan de waterkant, op moeilijk te bereiken plaatsen bouwen, moeten ze met een plotseling rij zende waterspiegel rekening houden. Daarom zorgen ze er voor, dat er flink omhoog gestapeld wordt; 50 tot 60 cm. hoogte is eerder regel als uitzondering. Is de woning dan eindelijk geheel naar de zin van het ouderpaar, dan wordt het eerste ei gelegd. Onmiddellijk wordt er met het broeden begonnen. Na een paar dagen legt het vrouwtje haar tweede ei en nog enige dagen later volgt het derde ei. Vaak volgt er na verloop van enige dagen zelfs nog een. Na 21 dagen geduldig broeden meldt zich de eerste jonge lepelaar, (de achterste links boven op dq foto) Een paar dagen is hij alleen, want zijn broertjes en zusjes zitten nog in het ei. De eerstgeborene profiteert in ruime mate van het aangevoerde visrijke voedsel. Hij groeit snel en is al „groot" als het tweede ei aangepikt wordt en moeder lepelaar ge lukkig op 2 jongen kan neerblikken. Het duurt nu nog maar een paar dagen of ook no. 3 en eventueel no. 4 laten van zich horen. De oudervreugde is dan groot en geen afstand is te ver om hun hard groeiende spruiten van voedsel te voorzien. Garnalen is een geliefkoosde lekkernij voor lepelaars. Om hiervoor even naar de Wad denzee te vliegen vindt een lepelaar niet erg. Wie kinderen heeft, moqt er ook iets voor over hebben; denkt het trotse ouder paar. Ze vliegen, zonder zich er bijzonder druk over te maken, dan ook regelmatig naar x FotoAnpfoto

Badbode voor Callantsoog | 1957 | | pagina 1