INKTVISSEN. W aterstanden Ik zog, 10 joor plattelandsvrouwen (5) AQENDA Spelen te Callantsoog. Spelen te Qroote Keeten. Films van deze w/eek. Inkvissen spelen nogal eens een rol in griezelverhalen, U weet wel, waarin schip breukelingen of duikers door monsters met afschuwelijke grijparmen aangevallen wor den. Er bestaan inderdaad inktvissen-soorten van geweldige afmetingen, die men beter uit de buurt kan blijven. Maar de meeste soor ten en zeker die, welke aan onze kust voorkomen, zijn, althans voor de mens, vol komen onschadelijk. De meest bekende inktvis van de Noordzee is de gewone inktvis, ook wel sepia of zeekat genoemd. Hoewel dit dier, dat eigen lijk geen vis, maar een weekdier is, vrij algemeen aan onze kust voorkomt, spoelt het zelden op het strand aan. Wel komt dit elders aan onze kust, b.v. in Zeeland, vaak voor. Maar een onderdeel van de zeekat, n.1. zijn kalkachtig rugschild, kunnen we soms in groot aantal, ook op ons strand vinden. U kent het wel, het is het z.g. zeeschuim, dat zo graag door de kanaries wordt ge geten. Deze kalkplaat dient de inktvis als een versteviging van het weke lichaam. Het bevindt zich tussen een soort huidplooi op de rug. Overigens is de zeekat een won derlijk gedrocht. Hij heeft een lengte van 15—30 cm., maar met de grote vangarmen meegerekend tot 60 cm. Het dier heeft n.1. twOee lange en acht kortere vangarmen, die als aanhangsels met de kop vergroeid zijn. Opvallend zijn ook in die kop de grote, goed ontwikkelde ogen. De zeekat is mooi van kleur op de rug ros-achtig geel met witte vlekken, de vinnen violet met wit, de ogen hemelsblauw. Behalve met de vinnen, beweegt het dier zich voort door middel van een soort trechter, die zich onderaan de kop bevindt. Hoewel hij zich niet zo behendig verplaatst als de echte vissen, is hij deze met de lange vangarmen toch vaak te vlug af. Onze inktvis is een echte veelvraat, die massa's vissen, krabben en kreeften verslindt. Om aan sneller zwemmende vijanden te ontkomen, heeft het dier een prachtig red middel, waaraan hij ook zijn naam te danken heeft. Door de trechter kan hij een zwartbruin vocht, dat zich in de blaas bevindt, naar buiten stuwen, waardoor hij zichzelf in een zwarte wolk hult. De mens maakt van dat vocht bruine verfstof, onder de naam „sepia". In sommige streken wordt het vlees van de inktvis ook wel gegeten. Maar geef ons maar liever een scholletje A. S. de V. Hoog water Laag water Zondag 4 Augustus 1.05 7.27 13.26 20.10 Maandag 5 Augustus 2.12 8.50 14.46 21.29 Dinsdag 6 Augustus 3.36 10.14 16.08 22.45 Woensdag 7 Augustus 4.54 11.31 17.21 23.47 Donderdag 8 Augustus 6.01 12.31 18.18 00.00 Vrijdag 9 Augustus 6.53 0.39 19.04 13.24 Zaterdag 10 Augustus 7.43 1.27 19.45 14.10 een razende vader en moeder en een gillend kind, die een huisje uitkwamen rennen. De vader er achterna. Na gesleur en geduw, het kind weer naar binnen. Ik dacht wat jammer toch, deze ouders zijn met hun kinderen op vakantie, moeten zich misschien veel dingen ontzeggen om 14 dagen een huisje te kunnen huren om van Zee en Zon te genieten. En ZON is er deze Zomer Maar in dat huisje op die ochtend was er geen zon. Dat vond ik triest. Ik had liever in een plensbui gelopen. N. Was Mevr. Dik—Hellenberg eerst lijdend voorwerp bij de schoonheids-specialiste, thans was zij de leidster van de mode-show. Hier waren namen noemen we niet zwaar-, midden- en lichtgewichten ten tonele gevoerd, die met veel charme een mooi toiletje, een schortje en een aardig blousje toonden. Volgde een serie lampe kapjes, leuk. Mevr. Lastdrager kwam met een select ge zelschap dames voor de dag, die de huis- vrouwen-gjmanastiek demonstreerden. Met muzikale begeleiding werden diverse oefeningen perfect uitgevoerd. Ja lezers en lezeressen, de dames van Cal- lantsoog staan nergens meer voor. Zonder blikken of blozen werden de nummers naar voren gebracht. Met zang doorweven draaide de revue verder, tot er een orkest op het toneel verscheen, waarover wij de volgende keer nader wat van gaan vertellen. Zondag 4 augustus Koppensnellen op het strand Woensdag 7 augustus, vliegerfeest Zondag 11 augustus, Groot strandfeest, zandfiguren maken. Dinsdag 13 augustus, lampionoptocht Vrijdag 23 augustus, lampionoptocht Zaterdag 3 aug., vossenjacht Vrijdag 9 aug., lampionoptocht Woensdag 13 aug., koppensnellen Zondag 18 aug., autorace op het strand WAT ER IS GEPASSEERD. Donderdag 25 juli was er op het dorpsplein voor de jeugd voetballen met een fopbril op. Dolle situaties en vele mistrappen. Veel deelnamen, zoveel zelfs dat het al donker werd voor we aan het eind waren. De commissie besloot toen om de prijzen te verloten. Winnaars werden le prijs Jurre Dinkla, 2e pr. Kees Rogge veen, 3e pr. Paul Abramse, 4e pr. Job Roggeveen, 5e pr. Ran van Reedt Dorland, 6e pr. Richard Lindeman en 7e pr. Harry Stekebrink. ZANDHOPEN MAKEN. Dat heeft nog enige verwikkelingen ge geven, want de man van de V.V.V. had zich vergist in het getij. Alles kwam echter op zijn pootjes terecht. Alleen een paar uur later beginnen. Er werd gesappeld en ge ploeterd. Hard gewerkt en vele grote hopen verrezen op het strand. De vloed kwam voorspoedig opzetten, dus tuimelden de hopen vlug om. Prijswinnaars groep Aj 6 t.e.m. 10 jaar 1. Wolfram Walbrach, en Dorik Aler, 2. Peter en Bob Pannenberg, 3 Toon Inglis Arkel en Gilles Ouwehand, 4. Beppie en Ineke de Bruijn en 5. Frederik en Britta Dinkla. Groep B, 11 t.e.m. 14 jaar 1. Jurre en Willem Dinkla, 2. Paul Abramse en Rob van der Berg, 3. Ineke Duinker en Marijke Wittebol. Groep C. 15 jaar en ouder Jim Pannevis en Ben Inglis Arkel. Strandexploitant Vos had voor hen wier hoop het eerst en het laatst zou strijken een plak chocolade beschikbaar gesteld. Van de jongste groep waren het Gert Boontjes en Henk Volten die moesten aanzien dat hun bouwsel het eerst een prooi van de golven werd en Jurre en Willem Dinkla uit groep B, waren de laatste waarvan de vlag streek. Bekijken wij zo de prijslijst eens van don derdag en zondag, dan zien we dat de kinderen van Dr. Dinkla uit Dwingeloo, de meeste prijzen in de wacht sleepten. Die Dwingelooërs kunnen er wat van. Tot een volgende keer. GESLAAGD. Jan Beun en Theo Bijpost hebben de tech nische school te Den Helder verlaten met het diploma op zak voor leerling-monteur. Ze kunnen nu aan de slag en veel succes toegewenst, met de felicitaties van ons met het behaalde diploma. BEHENDIGHEIDS-WEDSTRIJDEN. De V.V.V. heeft de leden van de motorclub „Anna Paulowna en omstreken" bereid ge vonden om op zaterdag 3 augustus 's avonds om 8 uur, behendigheids-wedstrijden te houden op motoren in de z.g. „Heet Nollen", bij het V.V.V.-bosje. Deze heren zijn experts in dit soort wedstrijden en we geloven wel dat zij ook hier hun beste beentje voor zullen zetten. De toegang is vrij en we kunnen de gasten en inwoners wel aanraden zaterdagavond een kijkje te komen nemen. PUZZLE WANDELTOCHT. Hoogstwaarschijnlijk wordt op zaterdag 10 augustus a.s. hier. 's avonds een puzzle- wandeltocht gehouden. Nadere gegevens worden in het dorp be kend gemaakt. STORING TELEVISIE. Enkele bezitters van een televisie-toestel ondervinden in de avonduren storing van scheer-apparaten e. d. electrische machine tjes. Dit betreft hoofdzakelijk de Dorpsweg. Willen zij, die dergelijke apparaten ge bruiken, hiermede even rekening houden en zich wat vroeger scheren De televisie- bezitters zullen U dankbaar zijn. VERGADEK1NU. De plattelandsvrouwen zijn in juli voor lopig voor het laatst bij elkaar geweest. Jaarverslag en financieel verslag kwamen ter tafel. Er was nog fl. 136,12 in kas. Mevr. Vis—Leguit, hield een boekbespreking en wel over het boek „Moulin Rouge". Aan dachtig werd er geluisterd. De presidente Mevr. Baken—Vries en de geldbeheerster Mevr. Schmidt—Baken traden af en waren niet herkiesbaar. Mevr. Riet vinkOskam en Mevr. Van Scheijen—Baken zullen hun plaatsen innemen. De scheidende dames ontvingen een kop en schotel, niet met koffie, maar gevuld met bloemen. Nog wat huishoudelijk gedoe en verder met vakantie tot HET GROTE STRANDFEEST. Dit jaarlijks festijn bestaat uit het maken van zandfiguren op het strand. Het zal wor den gehouden op zondag 11 augustus. Nadere mededelingen volgen en zullen worden bekend gemaakt in de kast aan het V.V.V.-bureau. FLESSEN STUK GOOIEN. Helaas zijn wij tot de ontstellende ont dekking gekomen, dat niet alleen jeugdige personen, maar ook ouderen van zo'n 20 jaar er plezier in vinden, om aangespoelde flessen op het strand stuk te slaan. Deze vandalisten, want zo mogen we ze wel noemen, werden op) hun verkeerde hande lingen door goedwillende mensen gewezen, doch negeerden deze volkomen. Zij gingen gewoon door met hun lugurber werk, waar straks een gast grote narigheid van kan ondervinden. Wij doen een dringend beroep op de ouders, hun kinderen hierop met klem te wijzen. In hotel De Vries, dinsdag 6 augustus „De Machinist". Andrea Marcocci, Pietro Germi, doet dienst als machinist op de sneltrein Milaan—Florence. Als hij van de reis thuis komt, wacht zijn zoontje Sandro hem bij het station op. Zijn hoop is dat Sandro beter zal opgroeien als zijn andere kinderen waar hij niet gelukkig mee is. Veel ver wikkelingen, die Andrea in moeilijkheden brengen. Een mooie aangrijpende i'ilm. Woensdag 7 augustus. „Tot ziens in New Orleans". Een vissersjongen van het dorpje Bayou Minou wordt ontdekt als een goede zanger en wordt door de impressario van de zangeres Suzette Micheline gevraagd om in New Orleans te komen zingen. De vis sersjongen aanvaard dit, mede omdat hij liefde voor Suzette heeft opgevat. Dolle verwikkelingen volgen, voor de vissers jongen een goed zanger is. Vrijdag 9 augustus. „Rock Around The Cloek". Heel Amerika staat in het teken van de „rock roll"de nieuwe dans rage met acrobatische inslag, die steunt op muziek met allesoverheersend rythme. De gramofoonplaten hebben Bill Haley be roemd gemaakten nu is er dan de film, die dat alles; ook zichtbaar maakt.

Badbode voor Callantsoog | 1957 | | pagina 4