CALLANTSOOG Zaterdag 17 Augustus 1957 No 8 DE ZEE 10 jaar plattelandsvrouwen (7) „Het Zwanenwater ZATERDAG 17 AUGUSTUS Voetbalmatch Callantsoog I B K C II Administratie: R. KOELEMEIJ, Dorpsplein 34, Tel. 02248338, b.g.g. 245 Druk: Fa. K. VAN LOENEN 6 Zn. Schagerbrug Telefoon 02247—272 Vervolg. Nu een paar woorden over de samenstelling van het zeewater. Iedere badgast weet, dat het enigszins zoutachtig en walgelijk van smaak is. Inderdaad bevinden zich dan ook vrij wat zouten in opgeloste toestand in het zeewater. Het meeste komt choornatrium, het gewone keukenzout, er in voor. Dit vormt zo omstreeks 3 pCt. van het gewicht. Tal van andere stoffen, tot zilver en goud toe, worden echter ook in het zeewater aan getroffen. Eindelijk nog iets over de merkwaardige bewegingen van het zeewater. Vooreerst dan het verschijnsel van eb en vloed. Dit wordt, zoals iedereen tegenwoordig op school leert, veroorzaakt door de aantrekking van zon en maan, en, daar de maan veel dichter bij ons is geplaatst dan de zon, overtreft de maanvloed, ondanks het grote verschil in massa van beide hemellichamen, in hoogte verre de zonvloed. Indien beide factoren samenwerken, ontstaat er een buitengewoon hoge vloed, springvloed genaamd, werken ze elkander tegen, dan krijgen we zoge naamd dood getij. De wind veroorzaakt de golfslag. Ik wil er even op wijzen, dat dit in hoofdzaak een verticale beweging is van het water en geen horizontale. Dit ziet men duidelijk, als men een bal of zoiets in het water werpt. Deze gaat wel op en neer, doch komt slechts langzaam nader. De hoogte der gol ven wordt meestal te groot geschat. Waar ze op de kust slaan en zodoende breken, ontstaat de zogenaamde branding. Bij een branding lopen de golven tegen het strand op en druilen daar uit, zodat er een stroming ontstaat, loodrecht op de kust staande. Langs de bodem stroomt het water dan naar de zee terug. Er ontstaat dus een watercirculatie, loodrecht op de kust ge richt. De grondstroom neemt zand van het strand mee en legt dit op enige afstand neer, waar de waterbeweging niet meer zo hevig is. Zo ontstaan er zandbanken, evenwijdig aan de kust. Vaak echter krijgt de bovenstroming door de wind een andere richting. De terug gaande onderstroming staat evenwel toch loodrecht op de kust. Zodoende heeft er een verplaatsing van het zand plaats, die gericht is langs de kust. Om deze tegen te te gaan, heeft men strandhoofden gebouwd, die men hier dammen noemt. Bij oostenwind ontwikkelt zich op veel plaatsen een bovenstroorm van de kust af en een onderstroom naar het strand toe. Daardoor doet men vaak na oostenwind de interessantste strandvondsten. Nog andere factoren roepen bewegingen van het zeewater te voorschijn. Wij noemen hiervan de bekende deining. Deze ontstaat, wanneer er op enige afstand van ons land een storm woedt. Verder veroorzaken ver schil in temperatuur, verschil in zoutge halte en nog tal van andere oorzaken stromingen in zee. A. C. van Oord, „De Garnekuul". Door gebrek aan plaatsruimte moest het artikel „Planten van het strand en de buitenduinen", tot onze' spijt blijven liggen tot het volgend nummer. De Redaktie. Na al wat reeds was gepasseerd, belanden wii thans in de keuken, het domein van de vrouw. Nu waren wij er niet te gast op een lekker hapje, dat hadden wij al gehad in de vorm van een stuk cake en een heer lijk kopje koffie. Nee, we zagen 8 keuken prinsessen, of misschien 1 meer of minder, we hebben het juiste aantal niet genoteerd, keurig uitgedost, gezeten achter even zoveel voorwerpen die in de keuken thuis horen niet om te koken te bakken of te braden, maar om uit en met die voorwerpen muziek te produceren. Deksels, ketels, zeepkloppers, noem maar op, waar geluid in zat werd voor dat doel gebruikt. Als men nu denkt dat dit wel een rare of liever gezegd een ordinaire hutspot van klanken teweeg heeft gebracht, heeft U het glad aan het verkeerde eind. Konden wij een hoge of een lage toon uit elkander houden, dan zouden wij ons gaan wagen om hierop dieper in te gaan. Onze muziek- kennis reikt echter een vinger ver, dus laten wij op de vlakte blijven. Hier was onder de bezielende leiding van de directrice, mevrouw' Lastdrager, werke lijk serieus geoefend, om op en met deze niet afgestemde instrumenten, toch klanken de zaal in te zenden die werkelijk het aanhoren waard zijn geweest. Zang en ryth- mische begeleiding waren volkomen op elkaar ingestemd. Met een vaardigheid als beroepsdrummers sloegen de dames er op los. Rest ons nog te vermelden, dat die voorwerpen welke in de keuken noodzakelijk zijn en die geen geluid kunnen voortbrengen, dat deze voor werpen als stoffering dienden. Het geheel was kunstig uitgedacht.' Hulde aan de initiatiefneemsters. Een dagje geen strandweer Dan naar „Het Zwanenwater", met een prettige wandeltocht voor de boeg. U kunt dagelijks bezoeken. Maakt U eens een flinke wandeling in „Het Zwanenwater". Toegangskaarten a fl. 1,— per persoon. Kinderen beneden 10 jaar 50 cent. Dagelijks verkrijgbaar bij de jachtopzichter J. van Honschooten, Zuidschinkeldijk 1. Telefoon 02248 - 308 of 214. DE BAZAR. Als U deze „Badbode" onder ogen krijgt, dan behoort de bazar, georganiseerd dooi de Herv. vrouwenvereniging, alweer tot het verleden. Ongetwijfeld hebben de dames nu alweer een overzicht van inkomsten en uitgaven en weten zij weer waar ze aan toe zijn. Wij hadden het genoegen om bij de opening, die nog zo'n officieel tintje draagt, aan wezig te zijn. Ook nu weer was burgemeester Correljé bereid gevonden deze: bazar te openen en deed hij dit met een korte rede. Hieruit bleek wel dat hij het werk van de ver eniging zeer waardeert., mede voor de goede doeleinden die worden nagestreefd. Het is een traditie geworden zo zeide hij, dat in het drukst van het seizoen deze bazar wordt gehouden, hetgeen ook wel enige koopmanstactiek inhoudt van de zijde van de organisatrices. Het gemeentebestuur heeft veel waardering voor dit werk en prijst zich gelukkig dat hier dergelijke verenigingen zijn die zo be langeloos medewerken tot de bouw van een goede en gave gemeenschap. Uit een ander oogpunt bekeken is dit ook een expositie van handenarbeid, waarvoor door de dames veel vrije tijd wordt opge offerd. Tenslotte sprak de burgemeester de hoop uit, dat de bezoekers de werkzaamheid en het initiatief van de dames zullen weten te waarderen, door diep in de beurs te tasten en voorts met de wens dat ook deze bazar weer een succes zal worden, verklaarde hij de bazar 1957 voor geopend. Dr. Terlaak Poot dankte namens de ver eniging burgemeester voor zijn komst en de door hem tot de dames gerichte woorden. Ook hij was weer blij de dames te zien, die ongeduldig stonden te wachten op het moment dat zij de dubbeltjes, kwartjes en liever nog meer, van de bezoekers in ont vangst konden nemen. Dank bracht dr. Terlaak Poot voorts aan de heer en mevrouw Kruit—Kossen, die beiden bij vorige bazars veel werk hebben verzet. Het stemde hem vreugdevol dat beiden hier nog aanwezig waren, want de heer Kruit heeft de laatste tijd veel met ziekte te kampen gehad. Na deze woorden werd de schare wachten den los gelaten op de diverse stands. On middellijk was de gang er in. Vooral de jeugd deed terstond een aanval op de grab belton. Over het geheel heeft de bazar goed be zoek gehad en we geloven wel dat de dames tevreden zullen zijn. HOGE „ONDERSCHEIDING". Prettig is het te horen, dat er tussen eigenares, gasten en dienstdoend personeel in een pension, goede verhoudingen be staan. Dit geluid drong tot ons door van een pension hier ter plaatse, waar Jannie Veldman, als hulp de steun en trouwe ge dienstige is van bovengenoemde personen. Haar bereidwilligheid en voor een ieder een vriendelijk woord over hebbende, on danks de drukte die er in seizoentijd in een pension heerst, vond waardering èn bij de directie en bij de gasten. Vele waarderende woorden waren daarover gesproken, tot men gezamenlijk besloot dit ook stoffelijk te laten blijken. Dat ging echter niet zonder meer zomaar met het overreiken van een of ander geschenk. Het werd zelfs een plechtigheid. Er werd een huisorde van dat pension in gesteld en de versierselen, een groot lint met daaraan bevestigde ereteken, werd haar over de schouders gehangen. Vele hartelijke toespraken volgden en zoals reeds is ver meld, tevens vele stoffelijke blijken. Dat zijn goede geluiden. Aanvang 's avonds 7 uur

Badbode voor Callantsoog | 1957 | | pagina 1