KERKDIENSTEN Stranddienst E.H.B.O. HERV. GEM. CALLANTSOOG in de „Kerk van Johannes, de Evangelist ZONDAG 1 SEPTEMBER 10 uur v.m. KERKDIENST Dr. Terlaak Poot GEREFORM. KERK, SCHAGEN Corn. Bockstraat Zondag 1 sept. v.m. 10 en n.m. 7 uur Ds. Jac. Plug ~k KATHOLIEKE KERK, 't ZAND Zondags, H. Mis 7 u., 8.30 u. en 10.30 u. Zondag 1 sept. geen H. Mis in Callantsoog DE LAMPION-OPTOCHT. De laatst aangekondigde lampion-optocht op vrijdag 23 augustus heeft dan toch door gang kunnen vinden. Tussen 8 uur en half negen kwamen uit alle hoeken van het dorp de deelnemers(sters) aangewandeld, sommigen verkleed en geschminkt, zodat alles een prettig aanzien gaf. Wij zagen boertjes, verpleegstertjes, danseresjes, de aap ontbrak niet, kortom velen hadden hun best gedaan om er iets leuks van te maken, waarin zij dan ook volkomen zijn geslaagd. Zelfs de reclame ontbrak niet, want zelfs een groot bord met ,,'t Is weer Kees van Eek", werd in de stoet meegedragen. En de stoet was groot deze keer. Bijna 400 kinderen schaarden zich achter de muziek van het plaatselijk fanfarecorps, om de rondgang door het dorp te beginnen, een rondgang welke een triomftocht is gewor den. Het waren niet alleen lampions in vele kleuren en modellen in deze optocht, ook waren er nu velen met fakkels, wat in derdaad een leuk aanzien gaf. Tegen het einde van de tocht begon het echter weer te regenen, zodat vele ouders met hun kleintjes ijlings de haardsteden gingen opzoeken. Dat neemt echter niet weg dat promotor Kees van Eek by de muziektent met nog een flinke schare om zich heen rond de muziek die populaire wijsjes speelden, een rondedans kon maken. Het gebruikelijke „spekkie" werd wederom aan alle jeugdige deelnemers uitgereikt en voldaan keerden allen weer huiswaarts. OEFENING. Het was voor het oefenen met het wipper toestel van de K.N.Z.H.R.M. j.1. zaterdag middag wel een bij uitstek gunstige gelegen heid. Immers er stond een stormachtige wind met windkracht 8 met windstoten daar tussen door die een nog wel grotere druk uitoefende. Als men dit reddingmiddel nodig heeft in tijd van nood, dan zijn de omstandigheden zeker niet beter. Daarom besloot de commissie om de lijn nu eens in zee te schieten, recht tegen de straffe wind in. Gebruikelijk is het anders, dat men de lijn naar een bepaald voorwerp schiet in het duin. Nu werd het raket-toestel ge plaatst op het duin, hetgeen onder deze omstandigheden nu niet bepaald prettig was, want het zand geselde de gezichten van de commissieleden en de manschappen die met de bediening van het toestel zijn be last. Zoals reeds is gezegd, alle factoren waren aanwezig, behalve dan een schip op strand, maar het was toch voldoende om dit nieuwe toestel, dat slechts nog maar kort in Cal lantsoog is gestationeerd, op zijn deugdelijk heid te beproeven. Deze oefening is vol komen geslaagd. De lijn kwam nog voor de kop van de strekdam in zee terecht. De commissie en de vertegenwoordiger van de K.N.Z.H.R.M. waren zeer tevreden over het bereikte resultaat. TONKNUPPELEN. Hoewel de kermis, welke hier op de eerste zondag van september met de daarop vol gende maandag en dinsdag wordt gehouden, de laatste jaren begint te verlopen, houden de organisatoren van het tonknuppelen er toch de moed in. Ieder jaar weer komen Teun en zijn mannen op „de Buurt", de nodige vaatjes stuk gooien en ook dit jaar zal dat weer gaan gebeuren. Voor zondag 1 september a.s. is de aanvang bepaald op 2 uur n.m. Bij voldoende deel name en daar twijfelen wij niet aan, wordt dit spel op dinsdag d.a.v. herhaald. DE PALINGTREK. Er zijn al boeken vol geschreven over het trekken van vogels en iedereen weet daar van wel het één en ander af. Veel minder algemeen bekend is, dat er ook onder de vissen echte trekkers zijn En feitelijk is in veel gevallen die vissen- trek een nog wonderlijker verschijnsel dan de trek der vogels. Gaat het er bij de vogels uitsluitend om een gebied op te zoeken, waar ze gedurende een bepaald jaargetijde een gunstig klimaat en vol doende voedsel vinden, bij de meeste trek- vissen speelt de voortplanting de voor naamste rol. Een typisch voorbeeld hiervan is de trek van de paling, waarvan men de bizonder- heden pas sinds een veertigtal jaren kent. Wel was het lang daarvoor al bekend dat in het najaar grote hoeveelheden volwas sen paling vanuit sloten, plassen en vijvers de grote rivieren en vervolgens de zee in trokken. Eveneens kende men de drommen glasaaltjes, die in het voorjaar voor de kust verschenen en het zoete water op zochten, maar het bleef lange tijd een raad sel, welk verband er tussen beide ver schijnselen bestond. Totdat na langdurig en moeizaam onderzoek de Deense visserij- bioloog Schmidt de oplossing vond. Het bleek hem, dat de z.gn. glasaaltjes naar mate zij verder westwaarts op de Atlan tische Oceaan gevangen werden, een steeds afwijkender vorm vertoonden. Tenslotte vond hij de larven in hun allervroegste jeugdstadium in de Sargasso-zee in de buurt van de Bermuda-eilanden. Overigens waren deze „visjes" al lang bekend, maar nooit eerder met de paling in verband ge bracht. Men kende ze dan ook onder een geheel andere naam. Omstreeks 1913 publiceerde Schmidt de resultaten van zijn onderzoek. En sinds dien weet men dat onze paling niet ver van de West-Indische wateren op grote diepte kuit gaat schieten. Men neemt aan dat ze kort daarna sterven, want nooit is gebleken, dat de dieren van hun enorme reis terugkeren. De palinglarven worden aanvankelijk door de golfstroom in de richting van West-Europa gevoerd. Pas als de minder diepe zee om Engeland bereikt wordt, ontstaat meer een gerichte trek. Als tenslotte de inmiddels tot glasaaltjes uitgegroeide larven voor de kust verschijnen, heeft hun rei^ omstreeks twee-en-een-half jaar geduurd Als de doorzichtige wezen tjes eindelijk hun plaats van bestemming, de zoete wateren, hebben bereikt, dan be gint zich weldra de huid donker te kleuren. En pas dan zijn het voor ons echte maar voorlopig nog stopnaald-dunne palin gen geworden. Door het onderzoek van Schmidt is welis waar het aloude raadsel van de herkomst der palingen opgelost. Maar wat de dieren beweegt om die eindeloze reis te onder nemen en hoe hun larven de weg terug kennen, is en blijft een onbeantwoorde vraag. A. S. de V. OP HET STRAND. Beschreven wij elders in onze „Badbode" de moeilijkheden op het kampeerterrein, laten wij nu even onze blik richten naar de „buitenkant", daar, waar de strand- exploitant Jacob Vos, zijn dit jaar voor eigen rekening begonnen stradbedrijf en kapitaal heeft staan. Geheel overgeleverd aan wind, zand en water staan daar zijn strandtenten, zijn paviljoen en zijn los materiaal. Maandag morgen hebben wij even de moed getoond om ons hoofd boven het duin uit te steken, hetgeen nog lang geen pretje was. We zagen de exploitant bezig zand te ruimen achter zijn paviljoen. Merkbaar was het hem aan te zien, dat ook hij de laatste paar nachten in hoofdzaak wakende heeft doorgebracht. Triest en somber stonden of lagen de houten tenten tegen het duin aangedrukt, gedeeltelijk bedolven onder het steeds toe- stuivende zand. De schade is mogelijk wel meegevallen, wij weten het niet, maar veel werk zal er moeten worden verzet, om alles weer in het reine te brengen, om de laatste gasten hopelijk nog een paar gezellige dagen hier te laten doorbrengen. Op het ogenblik dat wij deze letters aan het papier toevertrouwen, is de wind luwende en gaf De Bilt ons nog enige hoop dat de laatste dagen van augustus iets beter weer zullen brengen. Laten wij de wens uitspreken, dat dit inder daad het geval is en dat U bij het lezen hiervan kunt zeggen „ja, wij hebben de laatste dagen niet te klagen gehad". Ziet men met een mooie stranddag alles even fleurig en kleurig, zo'n aanblik na een storm vernietigd veel van al dat moois. Het is niet alles goud wat er blinkt. Het leven van een strand-exploitant gaat ook niet altijd over rozen. AFSCHEID ZOMER 1957. Gelijk met het afscheid van vele gasten die dezer dagen weer naar hun woonplaats vertrekken, neemt ook de „Badbode" weer afscheid van U, hopende tot het volgende jaar. Wij hebben ons best gedaan om U zo veel mogelijk op de hoogte te houden, van hetgeen hier zo is gepasseerd. Bij het samenstellen van de „Badbode" deze zomer, hebben wij heel veel medewerking gehad en willen wij langs deze weg, allen die hun medewerking hebben verleend, wel zeer hartelijk hiervoor danken. Wij hopen dat zij ook volgend jaar weer hun beste beentje willen voorzetten, om ons aan enige copie te helpen. Wij hebben prettig samen gewerkt. Hoewel de ruimte het bijna niet toelaat, zouden wij als drukker van „De Badbode" ons graag willen aansluiten op bovenstaand stukje. Ook wij hebben dit jaar weer zeer prettig samengewerkt met de redaktie en de adver teerders, waarvoor wij vanaf deze plaats onze welgemeende dank willen brengen. Wij zullen dan ook maar zeggen „tot de „Winterbode". v. L. HOE WAS DE ZOMER? Als wij deze vraag moeten beantwoorden, dan zeggen wij de zomer was in alle op zichten goed. Maar met dit antwoord zal niet iedere gast tevreden zijn gesteld. Beginnen wij met het weer, dan kunnen we beginnen met de maand juni die ons veel zon en warmte en hoegenaamd geen regen heeft gebracht. Zij die het voorrecht hadden in die maand hun vakantie hier door te brengen, spreken van voortreffelijk weer. Juli is wat meer wisselend geweest, doch velen zullen dankbaar terugzien op de dagen die zij hier hebben doorgebracht. Dan komt de drukste maand, augustus, welke nog vers in ons geheugen ligt. Inder daad we hebben goede stranddagen gehad, maar ook de regen heeft ons niet in de steek gelaten, al kunnen wij ons echter troosten dat er elders nog meer regen is gevallen dan in Callantsoog. In ieder geval de zomer is veel beter geweest dan in 1956. Was het dan altijd wel geen strandweer, de temperatuur was normaal en dat konden wij van zomer 1956 niet zeggen. Elke dag moesten wij toen horen in de weerberichten dat de temperatuur onder normale waarde was. Spreken wij over het bezoek dit jaar aan vreden zijn. Vanaf half juli was Callants oog weer te klein. Het aantal gasten dat Callantsoog, ook hierover kunnen wij te- onderdak wensten voor die tijd was groot en velen moesten worden teleurgesteld. Om een eenvoudig woerd te gebruiken, ze „puilden" als het ware de huizen uit. Nog enkele gasten blijven of komen nog in september, laten wij voor hen hopen dat ook zij hier nog enkele dagen mooi weer mogen meemaken. ZONDAG 1 SEPTEMBER 10—14 uur. 14—18 uur. T. C. Oskam G. Zeeman K. Zwart Jb. Hollander Jn. Borst G. de Vries Mevr. G. de Vries Indien een verdwaald kind op de post is, wordt er een blauwe vlag met witte letter K. vanaf de tent gehesen.

Badbode voor Callantsoog | 1957 | | pagina 2