Oudejaars-mijmeringen Het vreemdelingenverkeer in 1957. Het gaat ons, als het zo velen onder U zal vergaan, dat wij in deze donkere dagen van de Kerst en Oudejaar, even terugdenken aan hetgeen dit jaar is gepasseerd en slaan een korte vluchtige blik in het komende jaar. Dit laatste hult zich gelukkig nog volkomen in het duister. Het eerste daarentegen is klaar en zeker. Dat hebben wij werkelijk beleefd, mooi, lelijk, prettig en ook wel droevigs. Ieder heeft zijn up en downs, zowel U als wij. Daar praten wij in deze dagen niet over, maar bepalen ons in onze mijmeringen bij onze taak, waarvoor wij in dit afgelopen jaar ons met zoveel als in ons vermogen lag, hebben ingezet. By de uitvoering daar van hebben wij ook nu weer enkele fouten gemaakt, daar kunnen we eerlijk voor uit komen. Het afgezaagde gezegde, ,.Die' werkt maakt fouten", is ook voor ons van toepas sing. Hij die niet werkt zal ook geen fouten maken en dat zijn er maar weinigen. Hun levensdoel beantwoord zeker niet aan dat gene wat een mens zich ten doel heeft gesteld en dat hem lichamelijk en geestelijk op de been houdt. Wat is een mens die geen bepaalde taak om handen heeft, op welk gebied ook. Dat is een dood ding. Wij allen toch hebben een taak in deze maatschappij, hoe meer of minder belangrijk ook, wij allen zijn een onderdeeltje van üe grote machine, die staat of maatschappij heet. Onze taak ligt eigenlijk wel op een eigen aardig terrein. Ons instellen om aan de werkende massa van ons volk recreatie, verstrooiing, of noem maar op, wat bij een vakantie behoort, hun aan te bieden of wel behulpzaam te zijn om dit te verkrijgen. Zo op het oog een taak, die het opnoemen niet waard is. Nietwaar Zou de maat schappij ten onder gaan, als de verenigingen ter bevordering van het vreemdelingenver keer niet bestonden Wij geloven het zelf niet. Geachte lezer of lezeres, dit is een kleineren van uw eigen taak zal U zeggen, maar wij kunnen die uitdrukking wel ver oorloven, omdat wij uit de jarenlange er varing op het gebied van het vreemdelingen verkeer weten, dat er aan ons werk door het uitgaande publiek, veel waarde wordt gehecht. Wij weten dat de vreemdeling vaart op de boeiën van het vreemdelingen verkeer, wetende dat zij dan veilig varen. Hij, die in de bevoorrechte positie verkeert, om de vakantie buiten eigen plaats door te brengen en dat zijn er in de tegen woordige tijd gelukkig, velen, zij willen ver zekerd zijn, dat hun vakantie goed slaagt. Dat men niet bedrogen uitkomt. Deze grote catagorie van vakantieganger^ zou in ver twijfeling geraken, als zij zich niet tot een bepaalde instantie konden wenden, waar hen betrouwbare inlichtingen worden verstrekt. Dat zijn de V.V.V.-bureairx, groot of klein, allen een schakel in de maatschappij die niet gemist kan worden. Maar laten wij onze beide benen op eigen grond plaatsen. Wat heeft dit jaar ons hier in Callantsoog gebracht. Straks in het jaar verslag zal hiervan een meer uitgebreid relaas worden gegeven. We gaan ons nu beperken tot de meest belangrijke feiten. Het meest wat ons tot vreugde stemt, is het feit, dat wij dit jaar de 100.000 overnachtin gen hebben overschreden. Een mijlpaal in de geschiedenis van onze V.V.V. Nu op naar de 200.000. Dit fantastische cijfer zullen zij, die thans deel uitmaken van het bestuur van de V.V.V. wel niet beleven. Maar met de uitbreiding van de vakantie mogelijkheden hier in het verschiet, staan wij toch zeker aan de vooravond van een verhoogde activiteit van gasten. Wij werpen onze blik slechts op de aanbouw aan de Stuijvezandeweg en dan de nieuwe bun galow-bouw, die binnenkort een aanvang kan nemen. In steeds wij deren kring begint onze bad plaats naam te maken. West-Duitsland leverde dit jaar een groter percentage gasten als ooit te voren. In de toekomst zal dit zonder twijfel nog toenemen. Wat betekent thans, met het moderne ver keer, een afstand vanuit dat land naar hier van zo'n slordige 3 a vierhonderd kilometer, of doe er een paar honderd kilometer bij, wat maakt dat voor verschil. Nieuw voor ons waren de Zweedse gasten, die wij deze zomer in ons midden hebben gehad. Dat is een bron die wij niet mogen verwaarlozen. Hier zit wat in. Want zij toch hebben vroeger vakantie als wij hier in ons eigen land en onze Oosterburen. Hun aanvragen waren gericht op juni en juli en als wij hen een goede ontvangst bereiden, twijfelen wij niet, of hun aantal zal hand over hand gaan toenemen. Die hier nu in juni en juli geweest zijn, hebben volop kunnen genieten van mooi zomerweer en dus strandweer, onze beste reklame. Onze reklame en die van de Federatie van V.V.V.'s in Noordholland zal zich steeds meer in die richting begeven. Aan ons de taak om deze gasten behoorlijk te ont vangen. Mogen wij dan aan het slot hiervan nog even blijven stilstaan bij ons nieuw infor matie-bureau. Dit gebouwtje heeft dit jaar zeer zeker zyn nut bewezen. In de eerste plaats kon de correspondent zijn admini stratie naar behoren vervullen, maar het meest belangrijke is wel dat de gasten zich hier thuis gevoelden. Honderden hebben er deze zomer gebruik van gemaakt om in lichtingen te vragen over 1001 dingen. Dat hiervan in de toekomst een even ruim ge bruik van zal worden gemaakt, zowel door gasten als leden van onze V.V.V. Het is voor beide partijen van belang en alleen een goede samenwerking en een pret tige verstandhouding kan hierdoor worden geschapen. HERVORMDE GEMEENTE VAN CALLANTSOOG. DIENSTEN IN DE DORPSKERK op ZONDAG 22 DECEMBER, 10 uur v.m. WOENSDAG 25 DECEMBER, v.m. 10 uur Medewerking van het Dorpskoor „Zang- lust", onder leiding van de heer Cupérus, Dirigent. DONDERDAG 26 DECEMBER, 4 uur nam. KERSTFEESTVIERING, met de kinderen der Zondagsschool en hun ouders. Alle andere kinderen met hun ouders zijn ook zeen welkom. ZONDAG 29 DECEMBER, 10 uur v.m. DINSDAGAVOND 31 DECEMBER, half 8. WOENSDAG 1 JANUARI 1958, half 11 v.m. (tot 11.15) Bidstond. PredikantDr. L. D. TERLAAK POOT. KERKNIEUWS Zoals U aan bovenstaande agenda ziet, is er dit jaar in ons kerkje nog heel wat te doen. Dit is allemaal mogelijk gemaakt door de gemeente en gasten die mee tillen om onze Kerkvoogdij te doen draaien. Mocht U dit jaar nog iets willen afdragen of gireren, het gironummer is 4 516 4 3 van de Ned. Herv. kerk. Het is U als gast van de badplaats Callants oog, dit jaar wel opgevallen, dat U een kaart voorgelegd werd, voor de statistiek van de Noordzeebadplaatsen. Dit was dit jaar voor het eerst. Daarvoor werd eveneens wel een nauwkeurige opgave verkregen van het aan tal gasten welke hier hun vakantie door brachten, doch dit jaar was dit meer uit gebreid. Wij mogen van de gelegenheid wel gebruik maken om de gasten die hieraan hun medewerking hebben verleend, evenals de verhuurders, onze dank te brengen. Niet dat dit een specifieke V.V.V.-aangelegenheid was, maar het is van het grootste belang voor het vreemdelingenverkeer, dat men over betrouwbare gegevens beschikt. Deze enquette geschiedde vanuit de ge meente-secretarie, waarvoor wij wel zeer erkentelijk kunnen zijn. Met hun mede werking beschikten wij jaarlijks wel al over de meest uitgebreide en betrouwbare ge gevens en de verkregen cijférs hebben in die jaren aangetoond, dat het vreemdelin genverkeer hier een steeds groter plaats begint in te nemen. Door uitbreiding van vakantie-mogelijkheden, was voor het jaar 1957 wederom een stijging te constateren. Maar laten wij de cijfers laten spreken. Het eerste wat wij opmerkten was, dat het aantal gasten uit het binnenland en dat be treft dan hen, die hier een bungalow, ge meubileerde kamers hadden gehuurd of wel in een pension vertoefden, een teruggang vertoonden. In 1956 was hun aantal 2612, en voor 1957 was dit 2381. Daartegenover was het bezoek van buitenlandse gasten aanmerkelijk groter. Het waren er het vorig jaar 413, waar tegenover in dit jaar 929. Het aantal kampeerders en daaronder wor den mede begrepen, zij die de kampeer- huisjes bevolkten, nam belangrijk toe. Een verhoging van bijna 2000 zegt wel wat. De juiste cijfers voor 1956 waren 2395 kam peerders, dit jaar niet minder dan 4327. Ook de buitenlandse kampeerders namen toe, vorig jaar 217, nu waren het er 567. Nemen wij de totale cijfers van gasten en kampeerders bij elkaar, zijn dat er 8204 voor dit jaar, tegenover 5637 in het jaar 1956. Het aantal overnachtingen, dat beslissend is voor het vaststellen van de omvang van het vreemdelingenverkeer, steeg aanmerke lijk. Dit jaar werd de 100.000 overnachtingen over schreden, wederom een mijlpaal in de ge schiedenis van onze V.V.V. Het juiste getal was 108.331. Voor 1956 was dit aantal 87.355, een vermeerdering duS van 20.976, of 24%. De totalen waren over Callantsoog en Groote Keeten en Koegras verdeeld als volgt Callantsoog 77£6 bezoekers met 101.728 over nachtingen (vorig jaar resp. 5323 en 82.252). Groote Keeten en Koegras 408 bezoekers met 6803 overnachtingen (vorig jaar res- pectivelijk 314 en 5103). uit de spreiding van het bezoek, geteld op de donderdag van iedere week, begint de stijging van gasten en kampeerders reeds op 30 mei en zien wij zo vanaf die datum week na week een sterke vooruitgang. Zo was de stijging in juni ai enkele Honderd tallen, een verheugend cijfer. Nog te kort gasten kunnen genieten van de lange dagen. Teveel vakantiegangers zijn nog aangewezen op de schoolvakanties, gelegen tussen half juii en eind augustus. Maar nu een stijging merkbaar is, hopen wij nog sceeds op meer uitbreiding van de vakantiespreiding. Het hoogste aantal voor dit jaar werd ge noteerd op donderdag 25 juli n.1. 1886. (In 1956 was dit 9 augustus met 1738). Stelt U hier tegenover het zielental van de gehele gemeente van zo ongeveer 1250 in woners, dan overtreft het aantal gasten dit met zo ruw weg 150 °/o. Gemiddeld bracht iedere gast 17.9 dag (vorig jaar 18.9 dag) van zijn vakantie in onze ge meente door. Voor de kampeerders zijn deze cijfers 10.25 dag (vorig jaar 11.5 dag). Het grootste aantal buitenlandse gasten kwam uit West-Duitsland met 736 (vorig jaar 339). Ook in de Skandinavische landen begint Callantsoog meer bekendheid te krijgen. En dat is wel verheugend, want b.v. in Zweden zijn de vakanties vroeger dan hier. Waren het vorig jaar; 9 Zweden die hier hun va kantie doorbrachten, dit jaar waren het er niet minder dan 74, voorwaar een belang rijke vooruitgang. Ook uit Denemarken was het bezoek groter, al is dan hun percentage nog niet zo gróót. Frankrijk, Engeland, Zwitserland en de U.S.A. gaven een stijging te zien. Nieuw waren voor ons dit jaar de gasten uit Canada, Finland en Oostenrijk. De gemiddelde verblijfsduur van de buiten landse gasten was dit jaar 13.5 dag, in 1956 waren het bijna 17 dagen. Het aantal dagjesmensen, dat een bezoek aan het strand bracht, wordt voor dit jaar geschat op ruim: 40.000, (vorig jaar 10.000). Een belangrijk verschil, maar de mooie maanden juni en juli van dit jaar zijn hier niet vreemd aan. In 1956 liet het weer veel te wensen over, en vooral waren toen de zondagen, waarop wij toch het grootste aantal dagjesmensen krijgen, beslist slecht te noemen. Dit jaar hebben wij in dat opzicht ook een record gemaakt met het bezoek. Wat nooit eerder is voorgekomen, was dat op een bepaalde zondag in juli het gehele dorps plein was bezet met geparkeerde auto's. Nu gaan wij ons weer opmaken voor het seizoen 1958. De aanvragen komen alweer binnen. Als we nu hier spoedig kunnen beginnen met de bungalow-bouw op het nieuwe uitbreidingsplan ten Zuiden van het dorp, is er voor volgend jaar zeker wel weer meer recreatie-ruimte beschikbaar. ONZE GEDACHTEN IN DE LAATSTE MAAND VAN HET JAAR. December. De maand van het jaar welke ons de zo prettige feestdagen schenkt, Sint Nicolaas, Kerstmis en Oudejaarsdag. Deze feestdagen brengen oud en jong een kleine tinteling in hun leven. Zodra de dagen be langrijk beginnen te korten, gaan onze ge dachten uit naar die ene maand, december. De maand van cadeautjes, de maand die ons brengt de kortste dag van het jaar, de maand die vreugde, maar ook veel teleur stelling brengt, de maand waarin men aan het einde daarvan, in gepeins verzonken kan zitten inde luie stoel by de haard en het afgelopen jaai? de revue laat passeren. Is het ons goed gegaan Hebben wij goed gedaan Hoe had ik dit of dat moeten doen? Deze en nog zovele andere vragen, die men zich zelf zal stellen en waarop men ook voor zich zelf een antword zal moeten geven. Dat zal wel eens moeilijk zijn. Het jaar 1957 zal voor velen niet het slechtste jaar varï hun leven zijn geweest. Binnen onze grenzen was het goed leven. Binnen onze grenzen, maar laten wij eens even onze blik die enge grens passeren. De wereld van vandaag kennen wij, wat zal de wereld van morgen ons brengen. Het

Badbode voor Callantsoog | 1957 | | pagina 2