ODE CALLANTSOOG 1958 1918 Zaterdag 14 juni 1958 De V.V.V/. jubileert De Visserman op het Dorpsplein Onthulling standbeeld te Callantsoog 4 O jaar V.V.V. Administratie: R. KOELEMEIJ, Dorpsplein 34, Tel. 02248338, b.g.g. 245 Druk: Fa. K. VAN LOENEN Zn. Schagerbrug Telefoon 02247—272 Het is dit jaar, om juist te zijn 27 maart, 40 jaar geleden dat de V.V.V. Callantsoog" werd opgericht en daarmede één der oudste V.V.V.'s in onze omgeving. Het was in het laatste jaar van de eerste wereldoorlog, waar Nederland wel niet rechtstreeks in betrokken was, maar de omstandigheden waren wel zo, dat men niet bepaald lust gevoelde om met vakantie te gaan. Toch leefde in het brein van enige Callantsogers de gedachten dat ook die oorlog eens een einde zou gaan nemen en liep men met plannen rond, door middel van een V.V.V. de aandacht van het uitgaande publiek te vestigen op deze kleine bad plaats in Hollands noordkop. Op de 27ste maart 1918 waren de inge zetenen van Callantsoog opgeroepen een vergadering bij te wonen, waar een voor lopig comité de plannen uit de doeken deed. Het resultaat was dat er een vereniging werd opgericht en bestond het bestuur uit de heren P. Vos Jbz., voorzitter, Johs. Lang horst, secretaris, A. Dekker, penningmeester en Jn. Brouwer en E. R. Braam. Deze vijf mannen, waarvan de heren Dekker, Brouwer en Braam zijn overleden, waren het die de fundering legden voor de ver eniging, die is geworden wat het thans is. De weg die zij moesten bewandelen is niet altijd even gemakkelijk geweest en ook voor hen die na hen de leiding in handen hebben gehad, moesten ondervinden dat die weg niet altijd over rozen ging. Het eerste bestuur pakte meteen de zaken energiek aan, want reeds op 26 juni 1918 kregen zij de Koninklijke goedkeuring bij besluit no. 50, Staatsblad no. 260. Langzaam aan, voetje voor voetje, groeide de belangstelling naar Callantsoog. Met bescheiden middelen moest reclame worden gemaakt en mede dat nog niet zovelen in die tijd over een vakantie konden beschik ken, was het bezoek uiteraard zomers nog niet zo groot. In het begin van de dertiger jaren kwam] er opleving. Het was in die tijd dat het ge meentebestuur aan de hand van een speciale verordening „Bouw zomerwonin gen", gronden in erfpacht uitgaf, waarop houten zomerwoningen mochten gebouwd worden. Daar bestond vrij veel belang stelling voor en in enkele jaren werden enkele tientallen woningen gebouwd, die in het seizoen zeer gewild waren. Tot en met zomer 1939 zag men allengs meer gasten in Callantsoog, doch in 1940, na het uitbreken van de 2de wereldoorlog, werd het vreemdelingenverkeer lamgelegd. Om bij deze gelegenheid eens echt in de oude archieven te snuffelen, is voor ons helaas niet mogelijk. Deze zijn er niet. Met de evacuatie in 1942 is dit, indien het bestond, dan nog verloren geraakt. Bij de terugkomst van de dorpelingen in 1945, vond men een ontredderd Callantsoog terug. Door gehele of gedeeltelijke afbraak gaf het een trieste indruk. De houten zomerwoningen waren in 1942 in allerijl verplaatst naar een ander gedeelte van de gemeente, waar velen een tijdelijk onder dak in hadden gevonden. Maar men zat niet stil. De lichtste wonden werden spoedig hersteld en druppelsgewijze keerde de be volking weer naar hun haardstede terug. In begin 1946 werden de leden van de; V.V.V. bijeengeroepen ter vergadering en met een vrijwel nieuw bestuur werd het vreem delingenverkeer weer op gang gebracht. Hoe het verdere verloop van de opbouw heeft plaats gehad, daarover zou alleen al een rubriek in onze „Badbode" nodig zijn en willen wij slechts in herinnering brengen dat na dat jaar het bezoek hier met ge weldige sprongen is vooruitgegaan. De bouw van houten zomerwoningen mocht niet meer en is men overgegaan tot de bouw van de stenen bungalows, waarvoor tot heden twee terreinen zijn beschikbaar gesteld en kunnen wij er meteen wel bij vertellen dat deze zijn volgeboekt. De reeds bestaande houten zomerwoningen worden nog bewoond. Het hier bestaande kampeerterrein dat voor en na de oorlog door de heer Schager werd beheerd, heeft ook voor de bouw van bun galows moeten plaats maken. In de plaats daarvan zijn twee goed geoutilleerde kam peerterreinen aan de Abbestederweg ver rezen. Callantsoog leeft en vorig jaar mochten wij de 100.000 overnachtingen ruimschoots overschrijden. Wij hopen op dit jubileum nog eens nader terug te komen. Velen hebben ons en anderen al gevraagd wat de betekenis van het standbeeld van de visserman op het Dorpsplein is. Het was ons dan wel bekend dat dit beeld was geschonken door een der eerste gasten van Callantsoog, n.1. door wijlen Mej. Annie op 't Land. Van de heer P. Vos, die bezig is met het samenstellen van een stuk historie van Callantsoog, mochten wij het onderstaande ontvangen, geheel overgenomen uit de „Schager Courant" van 16 mei 1931. Schenking van Mej. Op 't Land. Het was Hemelvaartsdag een belangrijke dag voor Callantsoog. Op de fontein, midden in het dorp is een groote verandering ge komen. De kabouter, die daar al jaren op stond, is namenlijk verwijderd en heeft plaats gemaakt voor een beeld van de beeldhouwster mej. Op 't Land te Amster dam. De heer P. Vos, voorzitter van V.V.V., releveerde in zijn rede in het kort de ge schiedenis van de fontein, die daar ont staan is door algemeene samenwerking, toen de wensch naar voren kwam, de kuilen in 't grasperk te dempen en daar een bloementuin van te maken. Het zand op een hoop, steenen en keien er op en zie daar een mooie rotspartij. Hierop kwam, bij gebrek aan beter, een kabouter met een straalpijp in de hand. Die kabouter was velen een steen des aanstoots. Zoo vond ook mej. Op 't Land, die jaarlijks in pension is, dat de rotspartij een beter beeld waard was. Zij vervaardigde een beeld voorstellende een „Stoere Zeeman", dat zij aan V.V.V. schonk, nadat het geëxpo seerd was in het Stedelijk Museum te Amsterdam. Nadat de heer Vos het beeld onthuld had, bood hij het aan, aan het Gemeentebestuur van Callantsoog, daar de fontein staat op grond van de gemeente. De burgemeester, hierna het woord ver krijgende, aanvaardde voorloopig namens het Gemeentebestuur het beeld, onder dank zegging aan de V.V.V. voor het aanbod. Spreker dankte tevens de beeldhouwster, die mede aanwezig was eji verklaarde, het beeld gaarne te aanvaarden, om het dorp te verfraaien, hopende, dat de bezoekers van Callantsoog daarvan een gunstigen in druk ontvangen. Mej. Op 't Land antwoordde hierop, dat het voor haar een bijzonder groot genoegen was haar werk in Callantsoog geplaatst te zien. Zij hoopte, dat allen in fontein en beeld mochten zien, wat door samenwerken te bereiken is. Ook richtte zij zich tot de jeugd, opdat ook de kinderen dat zouden beseffen en mee zouden werken om in de toekomst alles te bewaren en te verzorgen. Het muziekcorps van Callantsoog speelde voor en na de onthulling een paar nummers muziek, om het feestelijk karakter wat te verhogen. Hierna was de plechtigheid buiten afgelopen. Het gemeentebestuur ontving de genodig den op het Raadhuis en bood daar een thee met ververschingen aan. Inmiddels had de fotograaf eenige opnamen gemaakt van het nieuwe monument. Van het gemeentebestuur waren aanwezig de Burgemeester, Mr. Breebaart, de Wet houders Kruisveld en Kooger en de leden Vries, Hollander, Kruit en De Wit. Onder de genodigden merkten we op, mej. Op 't Land, de bestuursleden van V.V.V., de leden van de Plaatselijke Commissie der Noord en Zuid-Hollandsche Reddingmaatschappij benevens de schipper van de reddingboot, allen met hun dames. De Burgemeester heette op het Raadhuis allen hartelijk welkom en hoopte samen nog een paar gezellige uurtjes door te brengen. De heer Baas, secretaris van de reddings- commissie, bracht namens de commissie den dank over aan het Gemeentebestuur voor de uitnoodiging om de plechtigheid bij te wonen. Een zeeman in Callantsoog, zegt spreker, mag vreemd lijken, maar vaak zijn ze er vroeger geweest, als de Reddingsboot ze van een verongelukt 4chip aan land bracht. Vaak zijn er ook in* Callantsoog op die manier mensenlevens gered en steeds is de bemanning ook klaar om in geval van nood hun leven daarvoor te wagen. Laten wij ook daarom in hét monument het sym bool zien van samenwerking en hulpvaar digheid. Nadat de beeldhouwster nog had verteld, hoe zij het beeld uit beton gevormd had, werd haar een bouquet rozen aangeboden, waarna allen nog een poosje gezellig bij elkaar bleven. Ziedaar het juiste verhaal, zoals het door de toenmalige verslaggever van de „Schager Courant" aan zijn blad is doorgegeven. Zo ook weet nu de jongere generatie hoe dit beeld tot stand is gekomen en de overdracht enz. heeft plaats gevonden. Maar onze zeeman, die daar nu zo'n 37 jaar weer en wind heeft getrotseerd, begint aan slijtage onderhevig te geraken. Er is op ver gaderingen van de V.V.V. al eens op gewezen en ook het gemeentebestuur heeft het geval in studie. Mogelijk dat deze zee man nog eens een nieuw jasje aankrijgt, zodat hij er weer enige jaren tegen op kan.

Badbode voor Callantsoog | 1958 | | pagina 1