1918 CALLANTSOOG 1958 Stookol i e-slachtoff ers Geslaagd en bevorderd Ned. Blindenbond Storm over Callantsoog. Administratie: R. KOELEMEIJ, Dorpsplein 34, Tel. 02248338. b.g.g. 245 Druk: Fa. K. VAN LOENEN Zn. Schagerbrug Telefoon 02247272 Als na een dag aan het strand doorgebracht, onze strandschoenen of blote voeten met stookolie besmeurd zijn, mopperen we nogal wat op dat ongerief. Maar na een be werking met benzine of een ander reini gingsmiddel, is het leed weer geleden en ondervinden we er verder geen schadelijke gevolgen van. Anders is het gesteld met de stookolie- slachtoffers, zoals gewoonlijk de met olie bevuilde zeevogels worden genoemd. We kunnen deze ongelukkige dieren soms bij tientallen op het strand aantreffen. Meestal zijn ze reeds gestorven, maar soms is er nog net genoeg leven in de stumpers om bij onze nadering naar het water te fladde ren. We hebben vaak geprobeerd de nog levende vogels te redden door ze met ben zine schoon te maken. Maar succes hadden we daar tot nu toe weinig mee kort na de behandeling stierven de dieren toch meestal Zelfs vogels met weinig teer aan de veren zijn ten dode opgeschreven, omdat deze Aan de Nobelschool te Schagen slaagden voor assistente in de huishoudingAnnie Hoogschagen, Guus Hollander en Annie Hollander. In Utrecht slaagde C. Schenk, voor kos- tumiere. Voor het u.l.o.- tevens middenstandsdiploma slaagden van de school te Schagen Tiny Baken, waarbij wij even willen opmerken dat op haar cijferlijst maar liefst even 5 negens voorkwamen. Tiny, onze extra ge lukwensen. Op de aannemerscursus te Schagen werd Gert Roos bevorderd naar de 2e klas. door het samenkleven de huid niet langer kunnen drooghouden. Komt de huid met het koude water in aanraking, dan wordt de vogel ziek en sterft na dagenlang lijden. Opvallend is dat onder enkele zeevogel soorten bizonder veel stookolie-slachtoffers voorkomen en dat dit juist vogels zijn die eigenlijk niet aan onze kust thuishoren. Het zijn vooral de alk en de zeekoet, die beide door hun rechtopstaande houding aan een pinquin doen denken. De kleur van alk en zeekoet verschilt elkaar niet veel zc zijn beiden bruinachtig zwart met witte tekening aan borst en kop. Het opvallendste verschil is wel de snavel, die bij de alk hoog en afgeplat en bij de zeekoet lang en puntig is. Beide vogels zijn uitstekende zwemmers en duikers. Als broedvogel komen ze in ons land niet voor ze broeden bij voorkeur op rots achtige kusteno.a. aan de Engelse kust. Voor deze mooie zeevogel en voor vele andere soorten is het van groot belang, dat men voor het stookolie-probleem eens een oplossing vindt. A. S. d. V. Van de technische school te Schagen kwamen 2 metselaars te voorschijn. Het waren Arie Kruit en Dick Zeeman, die hun diploma behaalden en straks de troffel ter hand kunnen nemen. Op de u.l.o.-school te Schagen werden be vorderd naar de 3e klas, Jan Koelemeij en Jo Oudenes. Naar de 4e klas u.l.o. te Den Helder werd bevorderd Trijntje de Jong. Op de R.H.B.S. te Schagen werden Lya Wit en Lydi Thomasz bevorderd naar de 2e klas. Lies Langeveld enThea Hoek hebben het op de Handelsavondschool weten klaar te spelen over te gaan naar de 3e klas. Wij willen de speciale aandacht vestigen op de te houden filmavond op woensdag 23 juli a.s., te 8 uur 's avonds hotel ,,Callant". Op die avond presenteert de Ned. Blindenbond de nieuwe film „De stoute schoenen". Houdt U deze avond vrij en gaat U deze film zien. Wij behoeven U niet te vertellen welk belangrijk werk de Ned. Blindenbond verricht voor de blinde mens. Deze film geeft een indrukwekkend beeld van menselijke strijd en overwinning en laat op treffende wijze zien, hoe ook in de blinde leeft het verlangen naar geluk en liefde en hoe, bij een goede opleiding, het geestelijk evenwicht wordt herkregen en de maatschappelijke aanpassing werke lijkheid wordt. De bekende propagandist Joh. van den Berg, zal een toelichting geven op het streven van de N.B.B., terwijl hij tevens enkele gedichten van Annie Schmidt zal decla meren. Dus woensdag a.s. allen naar hotel „Callant" De entree is bepaald op fl. 1,— p. persoon, dit kan dus eigenlijk geen bezwaar vormen, —o—o—o— De wind- en stormwaarschuwingsdienst meldt„wordt verwacht Zuidwester storm, windkracht 8". Ziedaar het opwekkend be richt dat zondagmorgen 13 juli om 8 uur door de radio werd bekend gemaakt. Nog met slaap in de ogen hoorden wij dit niet bepaald gunstige weerbericht aan. Op het tijdstip dat dit bericht de lucht ingeslingerd, was er een briesje, doch nog niet zo dat dit verontrustend was. Wij koesterden de hoop dat De Bilt „fout" was en h\et niet zo'n vaart zou lopen. Onze hoop bleek ijdel. Met het vorderen van de dag werd de wind heviger en in de na middag wakkerde deze zo aan dat er wind stoten in voorkwamen, die men met een gerust geweten kon aanmerken als stoten met „orkaankracht". Vele onzer gasten wilden de zee zien, hoe deze zich gedroeg. Maar om zover te komen was er „mannenmoed" voor nodig. On barmhartig striemde het stuifzand het ge laat en vooral de ogen moesten er zeer onder lijden. Bij verschillende bleef het bij een poging, want halverwege gaf men de moed op en nam het „windje" maar weer in de rug naar de veilige beschutting van het huis. De tenten kampeerders hebben weer zware uren beleefd. Velen gingen er toe over om de boel maar te strijken, tenminste als de storm hen niet tevoren dit werk uit handen had genomen. De kampeerhuisjes hebben zich goed ge dragen, niettemin zijn er nog wel een paar angstige ogen geweest, die naar een dakje staarden, maar daar bleef het bij. Hier en daar werd wat gestut, grote onheilen zijn niet voorgekomen. Het was weer een verloren zondag. De strand-exploitant nam het wisse voor het onwisse en met vereende krachten heeft hij de tenten tegen het duin geplaatst. Men wachtte maar gelaten af hoe de weer goden er over dachten. Wij hopen in ieder geval niet op een her haling van dit weer deze zomer.

Badbode voor Callantsoog | 1958 | | pagina 1