CALLANTSOOG r- É0 JSSP3 Overpeinzingen van een dorpeling Aan onze abonné's Piet en Willem Naakt zijn uw duinen Wat er veranderde Zaterdag 20 juni 1959 - no. Redactie: Mevr. C. H. KLOOSTERBOER - ISAKSSON Administratie: R. KOELEMEIJ - Dorpsplein 34 - Callantsoog - Tel. 02248-338 Druk: Fa. K. VAN LÖENEN Zn. - Schagerbrug - Tel. 02247-272 -"rt"'-wV -- ""'Lv- EEN BUNKERT Voor zover er voor een dorpeling nog tijd is om te peinzen, wil ik hier wekelijks een paar regelen wijden aan de lopende zaken in ons dorp. Voorwaar een schoon voor nemen, want het noopt mij tot nadenken, wat ik wel gaarne, doch steeds te weinig doe. Welnu, geachte badbodelezeressen en lezers, ditmaal heb ik gepeinsd over U. Over die allen, die grif hun tweehonderdvijfentwintig centen betalen voor tien maal vier lijvige pagina's drukwerk. U vormt toch eigenlijk allen een groot gezin, al kent U elkander niet allemaal. Dat komt tenslotte in de beste familie's voor. Ik dacht zo, dat er toch wel gelukkige om standigheden moeten zijn, waardoor alle leden iets met Callantsoog te maken hebben. Ja, waardoor zouden ze eigenlijk in Callantsoog terecht gekomen zijn? Wat zou het leuk zijn als we dat eens allemaal van elkaar wisten. Als enkele lezers eens een stukje daarover in de badbode schreven. De familie band zou dan nog steviger worden en de badbode nog meer lezenswaardig. Bovendien zult U niet zo vaak de gelegenheid hebben om een pennevrucht van U zelf in een echte krant afgedrukt te krijgen. Peinst U er eens over? Wij hebben het genoegen U ons eerste nummer van de Badbode aan te bieden. Er zullen tien nummers verschijnen onder redactie van Mevrouw Kloosterboer. Bij aanmelding als abonné, tegen een abon nementsgeld van f 2.25, kunt U gebruik maken van het ingesloten girobiljet (gaarne eventueel vakantieadres en tijdvak invullen). Het volgende nummer verschijnt 4 juli a.s. Om verzekerd te zijn dat U het tweede nummer in de bus krijgt, verzoeken wij Li het abonnementsgeld zo spoedig mogelijk te storten op girono. 544513 van de penning meester van de V.V.V. FILM: „Redding bij Latrabjag", in hotel «CALLANT» maandag 22 juni, 8.30 uur. Op de plaats, waar nu Adriaan Vader woont, stond vroeger een langgerekt huis, „het armen huis". Er waren 4 woonafdelingen en in één hiervan woonden Piet en Willem met hun moeder Jantje. Wonen is voor hun wel wat sterk uitgedrukt, want het „in huis zijn" kwam ongeveer neer op „slapen, eten en ruzie maken". Omdat de familie niet zo heel normaal was, hadden ze vaak te lijden onder plaagzucht. Piet was vooral op zijn eer ge steld en daarom waren hem verschillende baantjes toebedacht. Op bouwwerken was hij eerste steenbikker en vol trots toonde hij zijn diploma, waar op stond: „bikt zowel links als rechts Er werd geen huis gebouwd of Piet had er aan geholpen. Een vaste ceremonie was steeds Piet's eindcontrole op het pannendak. Dit bestond uit het leeg- gieten van een emmer water van bovenaf over de pannen. Geen gewoon water, maar zeewater, dat Piet moest halen bij de eerste betonnen dam. De gelukkigste mens was hij pas, als de aannemer hem dan het predicaat „waterdicht" verstrekte. Piet was ook onderdirecteur van de muziek. Bij elke uitvoering of openluchtconcert mocht Piet het laatste nummer dirigeren. Hoe trots voelde hij zich, als na afloop van „zijn" nummer het applaus opklonk Maar, zult U vragen, wat waren Piet en Willem eigenlijk van beroep? „Strandjutters". Van die echte ruige, zoals je ze nu niet meer ziet. Bij slecht weer waren ze niet van het strand af te slaan. Dagen lang zagen ze dan geen bed. Onvoorstelbare vrachten hout hebben ze in hun leven thuis gebracht, alles op hun rug, sjokkend achter elkaar aan. Ze hadden een eigen vaste „over". Door de duizenden keren heen en weer, werd het een echt pad. Dit pad is nog vaag te zien en de enkele jutter, die Callantsoog nog bezit maakt er, als het nodig is, nog wel gebruik van. Jan de Jutter. Postkantoor geopend op ma., di., wo„ do., vr„ van 9 - 12, 14 - 15, 17.30 - 18.30, za 10-13 Bibiliotheek Ma., di„ wo„ do., vr. van 7-8 uur. Uitlening in de O. L. School Deze woorden van Potgieter wil ik ge bruiken als titel voor een artikeltje over het schijnbare droge duinzand. De verschillende meningen over de herkomst van ons duinzand zal ik niet allemaal nagaan. Voldoende is het ais weet dat het zand o a. erosie-materiaal is, dat door stromingen en de werking van eb en vloed naar onze kust vervoerd wordt. De duinvorming is een spel van zee en zand, wind en planten. Het resultaat van het spel, dat de zee en de wind met het zand nu al zo'n zevenduizend jaar gespeeld hebben, ligt langs onze kust. „Grauw is Uw hemel en stormig Uw strand, Naakt zijn Uw duinen en effen Uw velden", schreef Potgieter en hij gaf daarmee een aardige schildering van ons kustgebied. Willen we iets van dit spel begrijpen, dan moeten we daar beginnen, waar we van duinen nog nauwelijks kunnen spreken, daar waar de zee met het losse zand van de bodem speelt. Zittend op een duintop zien we in zee witte lijnen van de brandings- golven. Er zijn soms twee of drie linie's te zien, waar de branding woedt. Als we weten dat de golven slechts dan omkrullen, als het water beneden hen al te ondiep is, dan wijzen ze ons prachtig de ligging van de zandbanken. In wezen zijn het niets anders dan onderzeese duinrichels en dalen, opgebouwd uit door de kracht van het water aangevoerd zand. De voorste delen van deze banken bewegen zich in de richting van het strand. Dit wordt zodoende een stuk verbreed en vlak bij de laagwaterlijn ontstaat een verhoogde zand- wal. Droogt de zon het zand op. dan kan de wind, als hij hard genoeg is, het zand vervoeren. Overal waar het zand en de wind hindernissen ontmoeten, wordt de kracht van de wind gebroken. Op het strand liggen deze hindernissen in de vorm van flessen, schelpen, stukken hout etc. Aan de luwe zijde van zo'n voorwerp valt het zand neer en er vormen zich langgerekte zand- tongen, die als het ware kleine duintjes zijn. Zodra echter de wind draait, wordt dit duintje weer weggeblazen. BAR Gedurende de afgelopen maanden werden er in ons dorp diverse nieuwe zaken geopend. Brantenaar (ijs- en milkbar)., Dik (gemoder niseerde brood- en banketbakkerij), Erardus (patates frites), Niek Smit (strand paviljoen) Jac. W. Lut (reizende schoenenzaak). Wij wensen deze heren zeer veel succes. Ook de andere middenstanders zaten niet stil. Jac. Vos o.a. vergrootte zijn strandpaviljoen, Mej. Kater liet een vleugel bouwen aan Pension „Seinpost" en de Heer Blaauboer moderniseerde zijn slagerswinkel. De heer J. Hoek exploiteert thans „de Garnekuul", winkel en cantine. Proviciat middenstanders, gaat zo door.

Badbode voor Callantsoog | 1959 | | pagina 1