CALLANTSOOG Zaterdag 4 juli 1959 - no. 2 Reductie Mevr. C. H. KLOOSTERBOER-1SAKSSON Administratie: R. KOELEMEIJ - Dorpsplein 34 - Callantsoog - Tel. 02248-338 Druk: Fa. K. VAN LOENEN Zn. - Schagerbrug - Tel. 02247-272 De familie Correljè met enkele raadsleden op het podium voor het raadhuis. Op 16 mei was de heer W. L. Correljè 121 /2 jaar burgemeester van Callantsoog. De burgerij meende dat deze dag niet on opgemerkt voorbij mocht gaan. In de morgenuren werd de burgemeester met echtgenote en dochter, voorafgegaan door het fanfarecorps, door het dorp ge reden en de schoolkinderen brachten een aubade. Overpeinzingen van een dorpeling Lieden, die gevlucht zijn uit de stadse mensen zeeën, uit de woestenijen van stof en steen, om in Callantsoog rust en stilte te zoeken en frisse lucht te vinden, zullen de trots van ons, dorpelingen, op onze brandweer moeilijk kunnen begrijpen. Het angstaanjagend geloei van de sirene, het gerèn van mannen, waarvan men gedacht had, dat ze nooit zo konden rennen, het brullend uit zijn hok schieten van het „rode monster", het zich, onder nog meer geloei, naar de plaats des onheils spoedend, zullen zij, de stadsen, alleen maar zien als een stuk stadslawaai. Waarlijk ons, dorpelingen, zwelt dan het hart van trots. Wij weten „ons have en goed" beschermt tegen de rode haan. Maar de nuchtere stadsmens zal vragen, is al dit gerèn en geloei en gebrul wel nodig? Waarom zoveel lawaai in onze vakantie? Ze schudden denkhoofden, als ze horen alweer de vuilnisbelt en ze mompelen iets van voorkomen is beter dan genezen. En dan sla je als dorpeling aan het peinzen. Je denkt aan dat verhaaltje waarin een schaap zich als wolf vermomde en daarmee al zijn mede-schapen de stuipen op het lijf joeg. Eens kwam de echte wolf, hij kon die schapen allemaal opvreten, ze dachten dat het weer nep van hun collega was. Laten we hopen, dat, als onze brandweer geallarmeerd wordt, de rode haan geen kans zal krijgen, door de gedachte „voor vuilnis brandjes" is de lol er af. Laat de sirene alleen brullen voor echte branden. En de boer hij ploegde voort. De stedeling komt in de zomermaanden steeds meer naar het platteland, Speciaal daar, waar de recreatiegebieden zich bij uitstek lenen de vakantie door te brengen. Ook Callantsoog met zijn natuurreservaten (Zwanenwater, duin, strand) komt meer en meer in de belangstelling. Op deze manier gaat de kennismaking met het „platteland" zonder moeilijkheden en ook het agrarische leven gaat zijn gewone gang. Maar hoe was dat vroeger? Een der oudste vormen van het heden daagse bedrijfsleven is wel de landbouw. Tijdens de vroegst menselijke samenleving ontstond zij op de meest primitieve wijze. Sindsdien is de techniek van de landbouw zeer ontwikkeld, van z.g. plantstok tot de hedendaagse ploeg. Men is begonnen met de roofbouw, d.w.z. een stuk grond be bouwen zonder enige bemesting toe te passen. Het land was hierdoor in enkele jaren uitgeput. Elders zocht men dan weer een stuk grond om op dezelfde wijze te bebouwen. Deze „verhuizingen" ondervon den tengevolge van bevolkingstoename grote moeilijkheden. Men is toen overgegaan op „wisselbouw", n.1. planten, oogsten en daarna het land één of twee jaren braak laten liggen. Ook hield men runderen voor bemestings doeleinden. Op die manier kon het land meerdere jaren achtereen bebouwd worden. Pas later vroegen de producten als zuivel- waren en vlees de aandacht. Afzonderlijk zal de specialisatie van de vee houderij behandeld worden. Na 1900 zijn de kunstmeststoffen tot ont wikkeling gekomen. Dit heeft er zeker toe bijgedragen aan de steeds groter wordende behoefte aan landbouwgewassen te voorzien. Landbouw omvat met kapitaal (grond, dode en levende inventaris) én arbeid als hulp middel, doelbewust gerichte plantenproductie. Een gedeelte van het aldus verkregen pro duct wordt omgezet voor menselijk en dier lijk gebruik. Men kan landbouw nog onderverdelen in akkerbouw, weidebouw, met daaraan ver bonden het houden en fokken van runderen, schapen, paarden enz., groente- en fruitteelt, tuinbouw en o.a. bosbouw. Autotocht bejaarden. De bejaarden uit onze gemeente zullen hun jaarlijks uitstapje maken op dinsdag 21 juli a.s. De reis gaat via Alkmaar naar Velserend en IJmuiden, terug over Beverwijk, de Eg- monden, Bergen, Schoorl, Petten naar Cal lantsoog. Hier zal het gezelschap bijeenko men in het nieuwe recreatiegebouw van het kampeercentrum. Gaarne wordt een beroep gedaan op de ingezetenen om hun financiëele medewerking, nodig voor het welslagen van de tocht, te willen verlenen. De binnenkort te presen teren lijsten worden in een ieders bijzondere belangstelling aanbevolen. Dienstrooster stranddienst E.H.B.O. ZONDAG 5 juli Callantsoog Groote Keeten 10—2 uur 2—6 uur T. Oskam Mevr. v. Muijen C. Kruit Jb. Buis Jb. Hollander Borst D. Zeeman Guus Hollander Naakt zij uw duinen. In ons vorig artikel hebben wij U laten zien, dat door zand en wind z.g. zandlongen ontstaan, Er is echter ook nog een andere hindernis, de planten, Zij zorgen voor de vorming van het duin. Dr. Jac. P. Thijsse merkt in zijn boekje „Onze duinen" op: „Iedereen weet, dat helm zo belangrijk is voor het ontstaan van onze duinen en spreekt met bewondering, dankbaarheid en ontzag daarover. Maar zonder biestarwegras zou helm nooit of nauwelijks aan de beurt komen". Wat is dat biestarwegras nu eigenlijk? „Het is een plantje, dat uitstekend op zilte grond kan groeien. Bovendien verdraagt het een tijdelijke onderdompeling in zeewater. Helm is daar veel minder tegen bestand, En daar onze duinen ontstaan zijn op zand banken, die nauwelijks boven de vloed uit staken, wordt de betekenis van het bies tarwegras duidelijk". Langzamerhand wordt zo'n duintje een duin en dan verdringt het helm het biestarwegras, Zo. met vallen en opstaan, is in de loop der eeuwen ons hele duinlandschap gegroeid. Doordat de vegetatie lang niet overal uit een flink, vast aaneengesloten plantendek bestaat, kan de wind zijn spel nog steeds met het zand spelen. Natuurlijk vooral aan de zuid- en westzijde van de hellingen, omdat de meeste wind bij ons nu eenmaal uit richtingen tussen zuidwest en noordwest komt. Is er eenmaal een klein gat in de duinen, dan zorgt de wind er wel voor dat dit groter wordt, er ontstaat een stuifketel, een blinkert. De plantengroei er om heen wordt ondermijnd en het stuifgat groeit steeds. Het uitgewaaide zand komt vlak achter de ketel in de luwte terecht. Op de duur ont staat er een vreemde duinvorm. Uit de lucht gezien krijgt het duin de vorm van een ouderwetse haarspeld in reusachtige afmetin gen of meetkundig gesproken, die van een parabool. Sommige van die paraboolduinen kunnen staarten van een kilometer hebben en een vlakte van een paar honderd meter omsluiten. Behalve dit onderscheid in duinvorm, kun nen we ook nog spreken van oude en jonge duinen. Het oude duinlandschap is tenge volge van regenval uitgeloogd en bevat geen kalk meer in de bovenste laag. Het gevolg hiervan is dat de flora van jong en oud duin aanmerkelijk verschilt. Enigszins kan men dit verschil constateren in het duinge bied „het Zwanenwater". Ook de eerder genoemde paraboolduinen zijn er te vinden. Het Zwanenwater. Voor bezoekers geopend van 1 april tot 1 oktober vanaf 9 uur tot 17 uur. Toegangskaarten a f 1.per persoon, kin deren beneden 10 jaar 50 cent, kinderen tot 5 jaar vrij. Maandkaarten (gezin maximum 5 personen) a f 15.— verkrijgbaar bij de jachtopzichter J. van Honschooten, Zd. Schinkeldijk 1, telefoon 308 of 214. INDIEN U ZE NODIG HEBT Dokter: J. F. W. G. Verheul, arts, 't Zand, telefoon 02249-223. Dierenarts W. v. d. Sluis, 't Zand, telef. 02249-312. WijkverpleegsterZuster Boendermaker, Zeeweg 35, telefoon 310.

Badbode voor Callantsoog | 1959 | | pagina 1