CALLANTSOOG Zaterdag 11 juli 1959 - No. 3 Redactie: Mevr. C. H. KLOOSTERBOER -ISAKSSON Administratie: R. KOELEMEIJ - Dorpsplein 34 - Callantsoog - Tel. 02248-338 Druk: Fa. K. VAN LOENEN Zn. - Schagerbrug - Tel. 02247-272 Groot Callantsoog Is Callantsoog nu werkelijk één, twee, drie zo groot geworden, dat men er de weg niet meer kan vinden? Voor ons is dat nog niet het geval, geachte lezers en lezeressen, maar toch heeft zich het geval voorgedaan, dat een geboren en getogen Callantsoger hier de „weg kwijt was". Wij horen U zeggen, „die persoon had na tuurlijk te diep in het glaasje gekeken". Met de hand op ons hart kunnen wij verklaren, dat dit niet het geval was. Het was zo. De wieg van de persoon in kwestie stond een goede 40 jaar geleden in een huis aan onze polderwegen. Thans, als volwassen agrariër, stelt hij belang in alles wat zijn bedrijf ten goede kan komen. Na tuurlijk bezoekt hij de vele vergaderingen van de afdeling van de Holl. Mij. v. Land bouw. Een buitenstaander weet dit misschien niet, maar dergelijke bijeenkomsten plegen nogal veel tijd te vorderen. Voor het mid dernachtelijk uur is men in de regel niet uitgepraat. De straatverlichting wordt echter na dit uur gedoofd, hetgeen de oriëntering ter plaatse wel enigszins nadelig beinvloed. De afgelopen winter was onze vriend ook weer met zijn auto naar Callantsoog ge reden om een bijeenkomst van „Landbouw" mee te maken. Na afloop stapte hij vol goede moed in zijn wagen, die zeer orde lijk op het gemeentelijk parkeerterrein stond. De man vermoedde toen nog niet dat hij na enkele omzwervingen (waar hij geweest is, vermeldt de historie niet) weer op zijn uitgangspunt terecht zou komen. Hij bleek niet in staat het „goede pad" te vinden. Gelukkig voor hem waren er nog een paar collega's te voet aan het einde van de Zee weg, in de omgeving van het voetbalterrein. Deze lieden konden hem de juiste richting naar Den Helder wijzen, er bij zeggende: „als je buiten het dorp bent, moet je de eerste zijweg rechts inslaan". Die zijweg was hem wel bekend, want in het verlengde er van stond zijn „veilig tehuis". Je moet het maar meemaken. Dienstrooster stranddienst E.H.B.O. ZONDAG 12 juli: 10-2 uur 2-6 uur CallantsoogMevr. de Weert Mevr. v. Muijen F. de Weert C. Kruit Groote Kecten: A. Pancras Ben. de Wit N. Pancras Anny Slijkerman Pas opJ Naast alle vreugde, die het strandleven biedt, is er altijd een zekere zorg om de gevaren die aan het zwemmen in zee verbonden zijn. We lezen op waarschuwingsborden „Het is gevaarlijk zich in de nabijheid van de strekdammen in zee te begeven". Aan deze waarschuwing zou men er nog een aantal kunnen toevoegen, zoals „Ga niet te ver in zee" en „Baad niet met stormachtig weer". Natuurlijk zou 't ook niet juist zijn al te veel waarschuwingen uit te delen, waardoor het plezier van de strandbezoekers al bij voor baat vergald zou worden. Maar't is zeker wenselijk, dat ieder die zich in zee waagt, moet weten, dat hij niet met een zwembad te doen heeft. De beste manier om van het zilte nat te genieten, is een spel in de golven, niet te ver van het strand. En dit geldt zeker voor degenen, die de zwem kunst niet machtig zijn. Maar ook de ge oefende zwemmer blijve in zee op zijn hoede. Er zijn talrijke gevallen bekend van zwem mers, die door de stroom werden meegesleurd en zich niet meer konden redden. Wie in een stroming belandt, is overigens niet altijd reddeloos verloren. Dat ondervond mijn vader eens, zo'n vijftig jaar geleden. Hij zwom, wat in die tijd een grote uitzondering was, al regelmatig in zee, waarbij hij zich steeds een flink stuk uit de kust waagde. Dat dit gevaarlijk kon zijn, was hem totaal onbekend. Er werd hem wel wijze raad gegeven om uit het „koude" water te blijven met het oog op „de rimmetiek", maar verder gingen de waarschuwingen niet. De jongeman was dan ook zeer verwonderd, toen hij op een goeie dag geen steek opschoot bij zijn poging om naar het strand terug te zwemmen. Waarschijnlijk is het zijn behoud geweest dat hij het gevaar, waarin hij zich bevond, niet kende. Zonder in paniek te raken liet hij zich op de rug drijven, om „even uit te rusten". Toen werd hij gewaar dat een sterke stroming hem zee-inwaarts dreef en zonder verweer liet hij zich drijven tot waar het water rustiger werd. Vanaf die plek begaf de zwemmer zich opnieuw naar het strand en ditmaal zonder moeite. Maar hoe goed dit avontuur ook afliep, het verdient geen aanbeveling er in zee maar op los te zwemmen. Die sterke staaltjes laten we liever over aan de waaghalzen van een halve eeuw geleden Er is maar één Callantsoog. Verschillende badgasten hebben wij dat horen zeggen. Onder hen zijn er, die reeds vóór 1930 hun vakantie in Callantsoog door brachten. Vooral die gasten hoor je vaak zeggen: „maar Callantsoog is toch niet meer zó, als het vroeger was". Na de tweede wereldoorlog is er inderdaad veel veranderd in ons dorp. Maar als we nevenstaande prent bekijken, zulien alleen de ouderen onder ons zich de „Oude Laag" nog herinneren. In die tijd zag Callantsoog er zeker héél anders uit als nu. De huisjes op de tekening werden (van links naar rechts) bewoond door: M. Blom, M. de Haan, J. Zwaan, D. de Boer, vervolgens het dubbele woonhuis, achter A. Vader, vóór M. Mooy en dan Jb. Vos en J. Zeeman. In die tijd kwam ook de eerste „nieuwbouw J. Reniersen en H. Zeeman waren de be woners van die huizen. Om U enige indruk te geven waar de be doelde boerderijen en huizen stonden, be ginnen we weer bij M. Blom. Hier is thans de kruidenierszaak van J. Hoek gevestigd. De laatste boerderij van de „Oude Laag" stond oo'rsprönkelijk waar nu het huis van de fam. Johannis gebouwd is. Hoe komt het, dat er zo weinig overge bleven is van al die prachtige boerderijen? Het derde huis van links bijv. dat indertijd bewoond werd door J. Zwaan Dit was een boerderij met veel ruimte. Tijdens de eerste wereldoorlog werden er Belgische vluchte lingen in ondergebracht. Nadien kwam er een kolenpakhuis. In 1917 was het gebouw zodanig in verval geraakt, dat het gesloopt moest worden. Het volgende huisje is op een kwade dag verbrand. Het dubbele woon huis, dat er op volgde was ook geen roem rucht leven beschoren. In de nacht van 18 aug. 1941 werd het door een Engelse bom totaal vernield. Ook de boerderij, waar nu het huis van Johannis staat, moest na de oorlog gesloopt worden. Als we nu aan deze prachtige plekjes den ken. komt toch de idee in ons op „was dat oude huis van J. Zwaan bijv. maar in goede handen gevallen, dan was Callantsoog gelijk een mooi en gunstig gelegen museum rijker". Hetzelfde geldt voor de „boerderij" en spe ciaal voor het vóór- en achterhuis. Het is wel zeer te betreuren, dat het huis, waar nu „de Wilde Vos" staat, gebombardeerd is. Zijn bestemming als museum had het reeds vóór de tweede wereldoorlog. Er waren diverse oude en zeer mooie voor werpen in ondergebracht, die ook allen ver loren gingen. De enige boerderij, die het nog steeds „doet", wordt bewoond door „Jaantje en Antoon", maar dan ook in „volle glorie". Vergeleken met „vroeger" is er dus inder daad veel veranderd. Maar toch er is maar één Callantsoog. INDIEN U ZE NODIG HEBT: Dokter J. F. W. G. Verheul, arts, 't Zand, telefoon 02249-223. Dierenarts W. v. d. Sluis, 't Zand, telef. 02249-312. WijkverpleegsterZuster Boendermaker, Zeeweg 35, telefoon 310. Postkantoor geopend op ma., di„ wo„ do., vr. van 9 - 12, 14 - 15, 17.30 - 18.30, za 10-13 BibliotheekMa., di„ wo„ do., vr. van 7-8 uur. Uitlening in de O. L. School

Badbode voor Callantsoog | 1959 | | pagina 1