Zijperdijk. Naakt zijn Uw duinen. De planten van de duinen. Zoals we reeds mededeelden, bestaat er een aanmerkelijk verschil in de flora van het oude en van het jonge duinlandschap. Een van de oorzaken is o.a. het door de regen kalkarm worden van het duingebied. In 't algemeen kan men zeggen, dat zowel de dieren als de planten in onze duinen onder zeer moeilijke omstandigheden leven. In normale zomers zijn de duinen kurkdroog. Het zand is bij zonneschijn gloeiend heet en wordt bovendien zeer los, hierdoor is het mogelijk dat het regenwater snel omlaag kan zakken. Verder is er een groot verschil tussen de hellingen op het zuiden en die op het noor den. De zuidhelling ligt in de „blakende" zon, terwijl de noordhelling een groot ge deelte van de dag in de schaduw ligt en dus veel vochtiger is. Bovendien waait het in het westen van ons land meestal tamelijk, wat ook niet bevorderlijk voor de planten groei is. De invloed, van de wind is het sterkst aan de zeekant merkbaar. Vooral aan de strui ken en bomen die de moed hebben tamelijk hoog te worden. Letten we eens op de berken, meidoorns en zeedennen, die in de wijde vlakten van de paraboolduinen staan. De aanhoudende zee wind dwingt hen in een scheve, soms hori zontale stand. Takken die te hoog boven hun omgeving gaan uitsteken, worden dood gewaaid. Zo gaat het ook met de vlieren, die vlak achter de zeereep groeien. Voor zover ze in de luwte staan maken ze het best, maar alles wat zich boven de duintop verheft, gaat absoluut dood. U moet eens proberen, als U in een kust plaats woont, een bloementuin aan te leggen. Wilt U niet voor teleurstellingen komen te staan, bestelt U dan gelijk rietschermen. In heel scherpe tegenstellingen tot de taaie bewoners van het windgebied staan hun col lega's van de beschutte dalen. Die groeien niet alleen zo hoog mogelijk op, maar verenigen zich gemakkelijk tot kleine stukken bos. Er ontstaat dan een ware wil dernis met allerlei bloeiende planten. We vinden daar kleine wilde aardbeien, hoorn- bloemen, het kruipend stalkruid en soms een enkele wilde orchidee, de gevlekte orchis. Ook kleine slingerplanten hebben het in de bosjes naar hun zin. De slanke wikke en de overbekende kamperfoelie met haar zonderling gevormde, heerlijk geurende bloemen slingeren zich tussen de takken. Vooral 's nachts geurt de kamperfoelie zwaar, wat wel verband houdt met het feit dat de bloemen helemaal zijn in gesteld op de bezoeken van nachtvlinders, die gewend zijn op de geur af te gaan. Het Zwanenwater Voor bezoekers geopend van 1 april tot 1 oktober vanaf 9 uur tot 17 uur. Toegangskaarten a f 1..per persoon, kin deren beneden 10 jaar 50 cent, kinderen tot 5 jaar vrij. Maandkaarten (gezin maximum 5 personen) a f 15.verkrijgbaar bij de jachtopzichter van Honschooten, Zd. Schinkeldijk 1, telefoon 308 of 214. Agenda voor de strandfeesten te Callantsoog 15 juli, 2 uur, kinderspelen. 17 juli, touwtrekken voor volwassenen (plaats en tijd wordt nader bekend gemaakt), 18 juli, 8 uur, gecostumeerd openlucht bal. (prijzen beschikbaar). Hij wist zich er uit te praten. Op zekere dag leidde de koster van één der oude Engelse kathedralen een groep toeristen rond. Hij liet hun allerlei historische merk waardigheden zien en wist er teikens een interessant verhaal bij te „spinnen". „Deze klok", zei hij, wijzend op een enorme bronzen bel, „wordt alleen geluid in geval van brand, overstroming of als de bisschop de zaken hier komt controleren". Een eindje verder: „deze schedel is de schedel van Olivier Cromwell, de aanvoer der van de Rondkoppen, die koning Karei I liet onthoofden". „Maar mijnheer", zo pro testeerde een der bezoekers, „men heeft mij in Oxford de echte schedel van Cromwell laten zien en die was veel groter dan déze hier!" „Dat mag zo zijn", antwoordde de oude man, „maar dit hier is de schedel uit de tijd, dat hij nog een jonge man was". Maar zij wisten dat niet. Onze omgeving werd de laatste tijd onveilig gemaakt door individuen, die er op uit waren benzinetanks van auto's van hun inhoud te ontdoen. Met medewerking van naburige politieagenten heeft opper Kooy op deze personen de hand weten te leggen. Zij zijn thans op een plaats, waar men liever niet terecht mag komen en kunnen over hun euvele daden nadenken. Waterstanden hoog water laag water za. 11 juli 10.59 23.37 5.— 17.43 zo. 12 juli 11.36 5.37 18.17 ma. 13 juli 0.09 12.10 6.11 18.48 di. 14 juli 0.43 12.53 6.55 19.41 WO. 15 juli 1.38 14.06 8.06 20.58 do. 16 juli 2.58 15.36 9.37 22.22 vr. 17 juli 4.27 17.02 11.04 23.37 V erlichting In Groote Keeten en Callantsoog werden de afgelopen weken opnieuw enkele lantarens geplaatst. De verlichting in deze dorpen is nu uitstekend, vooral in Callantsoog rond het Dorpsplein. Thans gaat dit plaatsen zonder veel plicht plegingen. In 1938 schreef een badgast o.a. dat in het jaar 1923, en wel op 25 aug., heel Callantsoog in feeststemming verkeerde, toen er op die datum voor het eerst elec- trisch licht was. V.V.V. nieuws Het bezoek aan Callantsoog is in de maand juni zeer behoorlijk geweest. Zij, die hun vakantie in deze maand gehad hebben, kunnen terug zien op een werkelijk „mooie" vakantie. Maar het record aantal bezoekers kwam toch wel gedurende het afgelopen weekend. Naar schatting waren er zondag j.1. tussen Groote Keeten en Callantsoog 800 auto's geparkeerd, terwijl het aantal strandbezoekers die dag op 'n tienduizend gerekend kunnen worden. Nieuws uit Groote Keeten. Agenda van de volksspelen en strandfeestjes voor Groote Keeten (wijzigingen in verband met weersomstandigheden voorbehouden). 14 juli. Touwtrekken voor mannen. 19 juli. Zandhopen maken voor kinderen. 24 juli. Tonsteken voor volwassenen. W aarschuwing De strandexploitanten vestigen er nogmaals de aandacht op, dat alleen tussen de dam men, waar de vlag gehesen is, onder toe zicht van een badmeester gebaad wordt. Baad niet in de omgeving van de strek dammen. Zowel de heer Smit als de bad meester van Noordzeebad Vos moesten dezer dagen personen, die in gevaar verkeerden, bij de dammen weghalen. Nu kwam het nog goed af, maar denkt er toch aan dat U niet alleen Uzelf, maar ook een ander in ge vaar brengt. Vreemde valuta. Voor onze buitenlandse gasten bestaat de mogelijkheid hun valuta om te wisselen op het V.V.V.-kantoor. <*j i Kerknieuws voor zondag 12 juli Ned. Herv. Gemeente 8.30 uur v.m. Jeugddienst Ds. H. W. Buinink van Noordgouwe (Zeeland). 10 u. v.m. Ds. H. J. Trommel van Julianadorp. 7 uur n.m. Ds. Terlaak Poot Mededelingen. Gezien het kleiner percentage landgenoten, dat dit jaar als zomergasten in ons dorp vertoeft, legden wij een jeugddienst als proef in op a.s. zondag. Slaagt deze proef, dan zullen wij trachten weer geregeld met deze vroegdiensten door te gaan. Ik moge hier heel hartelijk dank zeggen aan allen, die, op welke wijze ook, hun belangstelling toonden ge durende de zes weken, waarin mijn vrouw moest ver blijven in het St. Lidwina-ziekenhuis in Den Helder. J.1. zaterdag, 4 juli, mocht ik haar naar huis halen. Hoewel zeer verzwakt, bevindt zij zich op de goede weg van herstel. Zij vroeg mij U allen te zeggen, dat uw medeleven haar zeer verkwikt en gesterkt heeft. Zij is bovenal dankbaar jegens Hem, Die in en om en bij haar was in haar eenzaamheid en Die 't licht maakte, toen 't stikdonker was. Zeeweg 51. L. D. Terlaak Poot. Gereformeerde Kerk, Schagen Kerkgebouw Corn. Bokstraat 10 u. v.m. en 7 u. n.m. Ds. P. H. Hoeksema van Oosterwolde In beide diensten bediening Avondmaal. Katholieke Kerk, Callantsoog Recreatiegebouw, Abbestederweg, H. Mis 8.30 uur. v.m. 't Zand H. Mis 7, 8.30 en 10.30 uur. v.m. Afscheid van de heer Lastdrager. Dinsdag 30 juni werden de Callantsogers in hotel „De Wijde Bliek" in de gelegenheid gesteld officieel afscheid te nemen van de heer W. Lastdrager, hoofd van de O.L.- school. Na een woord van welkom door de voorzitter van de oudercommissie, sprak burgemeester Correljé namens de gemeente. Een woord van dank werd gericht aan de heer Lastdrager voor alles wat hij voor de school gedaan heeft. Mede namens diverse verenigingen en enkele particulieren werd het scheidende hoofd een kleinbeeld-camera overhandigd. Onder de verschillende spre kers, die het woord voerden, was de voor zitter van de V.V.V., de heer Jb. Mooy. Deze spreker wilde in zijn woord van dank ook mevrouw Lastdrager betrekken voor al het werk dat zij, samen met haar man, indertijd voor de Badbode gedaan heeft. Vervolgens dankte de heer Lastdrager de burgemeester en de belangstellenden voor de prettige samenwerking en voor het vele goede, dat in Callantsoog werd ondervonden. Een bijzonder aardig toneelstukje en enkele dansjes kwamen daarna ten tonele en „last but not least" de buitengewoon mooie dia's, door de heer Gerding van school, kinderen en dorp gemaakt.

Badbode voor Callantsoog | 1959 | | pagina 2