De „Nieuwe Laag" noord Bovenstaande foto toont U een gedeelte van de „Nieuwe Laag". Omstreeks 1920 werd het huis dat gedeeltelijk zichtbaar is bewoond door Teun Mooy Mz. In het huis was een kruidenierszaak gevestigd, maar het gebouw deed ook dienst als boerderij. Het volgende langgerekte huis op de foto is het z.g. „Armen Huis". Dit bestond uit 4 éénkamerwoningen, die elk over twee bed steden beschikte, een „achterend" en gang. In de kamer werd gewoond, gekookt en 's nachts geslapen. De tweede woning in dit gebouw was van P. de Boer (welke naam U waarschijnlijk weinig zegt) en van de alom bekende Jantje, die er met hun beide zoons, Willem en Piet woonden. De familie De Boer had tevens nog een bedrijf, n.1. dat van matten maken van „helm". Jantje en Willem ventten de matten uit. Zij zagen er zelfs niet tegen op naar Schagen te lopen. Behalve het matten maken, werden er in de zomermaanden ook nog in die zelfde kamer garnalen gekookt, die eveneens uitgevent moesten worden. In de drie andere woningen hebben in de loop der tijd verschillende oudjes hun laatste levensjaren doorgebracht. Naast het „Armen Huis" stond de woning van Joris Baken, die evenals de boerderij van Teun Mooy zowel gebruikt werd voor winkel (bakkerij) als boerderij. Op een mooie zondag in 1923 en wel op 19 aug. brandde het gehele pand tot op de grond toe af. De badgasten, die toen ook reeds in Cal- lantsoog waren, spraken er hun bewondering over uit dat met de zeer primitieve brand spuit, de belendende percelen toch gespaard bleven. De nieuwe bakkerij/boerderij, die daarna gebouwd werd, was ook geen lang leven beschoren. Maar voordat deze ver brandde, sloeg de rode haan eerst zijn slag op het „Armen Huis." Zoals U uit bovenstaande zult begrijpen, was het voor het aanzien van Callantsoog niet zo'n heel grote ramp, dat dit oude gebouw een prooi der vlammen werd. Toen de opnieuw opgebouwde bakkerij in 1932 ook verbrandde, stond van de „Nieuwe Laag" alleen nog de boerderij/kruideniers zaak, die eerder door Teun Mooij bewoond werd. In 1954 was het gehele pand der mate in verval geraakt, dat het afgebroken moest worden. Een jaar later werd op de zelfde plaats de melkzaak van Boeder ge opend. Volksfeesten Tijdens een vergadering van het kermiscom- missie werd een programma opgesteld voor de in september te houden kermis. Besloten werd o.a. de maandagavond voor een toneel voorstelling te reserveren, een kinderfeest te houden en volksfeesten te organiseren met diverse attractie's, waaronder tonknuppelen. Om het geheel zo feestelijk mogelijk te maken zullen binnenkort lijsten circuleren om het benodigde bedrag bijeen te brengen. Bovendien werd 6 juli j.1. nog een verga dering met enkele ingezetenen der gemeente en de kermiscommissie belegd. Voorgesteld werd toen, om een programma samen te stellen voor een gezellige en prettige feest middag voor de bejaarden van Schagen. Als wij ons niet bedriegen, zal Callantsoog weer eens een echt ouderwetse kermis gaan vieren. Vreemde valuta Voor onze buitenlandse gasten bestaat de mogelijkheid hun valuta om te wisselen op het V.V.V.-kantoor. Overpeinzingen van een dorpeling Waarheen gaat gij? Vraagt U zich dit ook wel eens af, geachte lezer, wanneer U, liggend in het warme zand op het strand een witte meeuw ziet zeilen door de blauwe lucht? Stil, rustig en zich nauwelijks bewe gend deint hij over U heen. Waarheen? Zonder doel waarschijnlijk. Louter om het genot van het zweven is hij opgestegen van een duintop, de witte wolken tegemoet. Hoe anders is het met een vogel die om voedsel uit is voor de jongen, die in het nest op hem wachten. Strakker is zijn vlucht, hij rept zich langs U heen en verdwijnt weer aan de kim. Aan de gedragingen van vogels moet men denken, wanneer men ziet hoe de mensen zich langs 's Heren wegen spoeden. De ene mens speels, alleen maar ter wille van de beweging, van het zich verplaatsen, de andere gehaast, met een doel, dat nog bereikt moet worden. Men onderkent ze spoedig, wanneer men er op gaat letten. De vergelijking met de vogels gaat niet ge heel op. De zwevende zeemeeuw is een toon beeld van rust en evenwicht. De mens even wel, die zich spelenderwijs voortspoedt op een gemotoriseerd voertuig, zal meestal een bron van ergenis en onrust zijn voor de toeschouwer. Zijn bewegingsdrang zoekt uit wegen, die ons, dorpelingen en badgasten, de schrik om ons naar rust hunkerend hart jagen. De .veelgeprezen bromfiets wordt dan een brullend monster dat onze rust wreed verstoort. Waarheen gaat gij Dat vragen wij ons niet af wanneer wij een bromfietser zinloos hard en lawaaiend door ons dorp zien of horen snellen. Wij weten dat het slechts spel is. Een spel dat tot niets anders voert dan tot rustverstoring in ons dorp. En dan te denken dat men meeuwen mag doodschieten en dat men van deze mensen niet eens de banden lek mag prikken. Jantje Jantje was de moeder van twee oude vrij gezellen, Piet en Willem. Ze bewoonden in het oude armenhuis een apartement, dat be stond uit een woonkamer met bedsteden en een „achterend". In dat achterend stond 's winters de geit naast het fornuis, waar wel eens eten werd gekookt. Wel eens, want Jantje nam het niet zo net. Ze vond worst en taartjes wel het lekkerste eten, dat er bestond. Een groot gedeelte van haar inkomen besteedde ze er aan. Dat in komen overigens brachten Piet en Willem bij elkaar met strandjutten en schelpen vissen. Waar nu de auto-boxen van Adriaan Vader staan, lag vroeger een wagonlading brand hout en een berg hagelwitte schelpen. Ja, hagelwit, want alle zwarte mosselschelpen hadden de „jonges" er geduldig uit gezocht. Tegen de winter werd veel hout verkocht en tegen het voorjaar de schelpen. Hout voor de kachel en „skilpe" voor de koestallen. In die dagen was Jantje „rijk", ze ging soms lopende naar den Helder of Schagen. Zo'n tocht naar Schagen had eens bijna haar dood geweest. Tenminste dat dacht men. Op de terug weg uit Schagen kwam ze he vig ontdaan een boerenerf opstrompelen. Ze zag groen van narigheid. De boerin was vol medelijden en beduidde haar toch binnen te komen, toen Jantje plotseling werd over vallen door een hevige misselijkheid. Hetzelfde moment voldeed zich het drama, ze kreeg een „bloedspuwing", een hevige, waar geen eind aan scheen te komen. De boerin was radeloos, stuurde ijlings een knecht om een dokter. Toen die eindelijk verscheen, vond hij een hevig ontdaan Jantje, die toch maar niet begreep waar al dat bloed vandaan kwam en dat ze toch nog leefde. De dokter overzag het slagveld, had zijn diagnose al klaar en vroeg „Wat heb je gegeten „2 bloedworsten van slager Ploeger van 't Noord", was het benepen ant woord. „Dat dacht ik al zei de arts. „Ga jij maar gerust naar huis toe, want die bloedspuwing zal je wel hebben opgeknapt". Al doende leert men??? Uit de „Clock van Callens-ooghe", badseizoen 1920: WAARSCHUWING. Het is hoogst gevaarlijk zich nabij de dammen in zee te begeven. Het Gemeentebestuur. Kerknieuws Ned. Herv, Gemeente Zondag 19 juli: 10 uur v.m. en 7 uur n.m. Ds. L. D. Terlaak Poot. Gemeen tenieuws. Wat hier volgt is eigenlijk oud nieuws. Kop- van-Noord-Holland's nieuws. Het is dit: een groot deel van onze trouwe kerkgangers neemt zomervakantie en laat de kerkgang over aan de zomergasten (die flink opkomen Dit soort van „zaak-waarneming" hoe ook in zwang in deze streek (ik vernam dit reeds vroeger van collega's) is vierkant en onmiddellijk uit de boze! Het is mij een raadsel, hoe mensen, die zeggen, dat zij het Woord Gods eren en de Kerk des Heren liefhebben, rustig 's zondagsmorgens thuis blijven honken en 's avonds de kerkklok vergeefs laten nodigen. Komt, vrienden uw verkeerde gewoonte herzien en a.s. zon dag op uw post present! Het gaat hierbij niet om een dominee, maar om het wézen en de activiteit van uw geloof. Wie, die waarlijk Jezus liefheeft, kan thuis blijven of rondwandelen, als het gaat om de gemeen schap met Zijn Gemeente?! L.D.T.P. Gereformeerde Kerk, Schagen Kerkgebouw Corn. Bokstraat 10 uur v.m. en 7 uur n.m. de Heer A. C. Koeman (Kolhorn). Katholieke Kerk, Callantsoog Recreatiegebouw, Abbestederweg, H. Mis 8.30 uur v.m. 't Zand, H. Mis 7, 8.30 en 10.30 uur v.m. Waterstanden hoog water laag water za. 18 juli 5.45 18.16 12.21 zo. 19 juli 6.54 19.18 0.41 13.25 ma. 20 juli 7.56 20.10 1.38 14.26 di. 21 juli 8.47 20.57 2.29 15.19 WO. 22 juli 9.31 21.37 3.16 16.02 do. 23 juli 10.13 22.11 3.58 16.42 vr. 24 juli 10.46 22.40 4.34 17.13 Nieuws uit Groote Keeten Agenda voor strandfeesten 19 juli. Zandhopen maken voor kinderen. 24 juli. Tonsteken voor volwassenen. 30 juli. Koppensnellen voor kinderen. Agenda voor de strandfeesten te Callantsoog 18 juli. 8 uur, gecostumeerd openlucht bal (prijzen beschikbaar). 20 juli. Zandhopen maken voor kinderen. 23 juli. voor volwassenen. Agenda voor filmvoorstellingen (Recreatiegebouw Abbestederweg). Ma. 20 juli. Pechvogels, aanv. 8 uur. Wo. 22 juli. Op naar Hollywood, Vr. 24 juli. Schwarzwald Melodiën, Dienstrooster stranddienst E.H.B.O. ZONDAG 19 juli: 10—2 uur 2—6 uur CallantsoogJb. Groot Jb. Buis Mevr. v. Muijen Zr. Boendermaker Groote Keeten: Jb. v. d. Fluit Jb. Hollander H. de Groot Guus Hollander

Badbode voor Callantsoog | 1959 | | pagina 2