CALLANTSOOG Zaterdag 25 juli 1959 - No* 5 Redactie: Mevr. C. H. KLOOSTERBOER -ISAKSSON AdministratieR. KOELEMEIJ - Dorpsplein 34 - Callantsoog Tel. 02248-338 Druk: Fa. K. VAN LOENEN Zn. - Schagerbrug - Tel. 02247-272 «F WWr" "''•i'&tgL-r* Ir iV"* cauüN3'6ooö (l NIEUWE LAAG De „Nieuwe Laag" Zoals bovenstaande prent reeds doet ver onderstellen, willen we het nogmaals over de „Nieuwe Laag" hebben. Allereerst zal men zich afvragen hoe de naam eigenlijk is ontstaan. De „laag" was op het platteland het gebruikelijke woord voor rij. In 1883 brandde praktisch de gehele laag af. De brand begon bij het eerste huisje rechts, dat in die tijd dienst deed als timmer-werkplaats. De huizen wa ren vroeger bijna allen met riet of dullen bedekt, dat voor weinig geld uit het Zwa- nenwater betrokken kon worden. Zoals be grijpelijk is, was de brandbaarheid van deze dakbedekking zeer groot. Het ene dak kon, bij weinig wind reeds, het andere gemakke lijk aansteken. Door gemis aan een brand spuit (er was bovendien geen water) moest men toezien, dat de gehele laag op één huis na, tot de grond toe afbrandde. Dit was het huis dat in die tijd bewoond werd door de Wed. van Marken. Na deze grote brand is alles weer heel spoedig opgebouwd (de Nieuwe Laag), be halve de boerderij van Jan Vos, die ten zuiden van het raadhuis stond. Het eerste huisje rechts werd toen bewoond door Arie Baken, in de volksmond Auke v. d. Bakker (dit voor de oude Callantsogers). Het voor ste gedeelte van het huis wetd als woon huis gebruikt, het „achterend" voor veestal ling. De „veestapel" bestond uit slechts 4 koeien. In 1903 werd het pand verbouwd tot een dubbel woonhuis. In 1909 veran derde het van eigenaar, deze richtte het voorste gedeelte in als winkel, „de kleine bar" genaamd. Maar, in de hoop dat U ons niet vervelend gaat vinden, moeten we toch weer mededelen dat de rode haan het opnieuw op een huis in Callantsoog voor zien had. In februari 1913 gingen woon- en winkelhuis geheel in vlammen op. Na deze brand werd op het terrein een schrikt U niet hotel gebouwd, dit kreeg de naam „Duinzicht". 14 aug. van het zelfde jaar werd het pand reeds geopend, terwijl de „gastenkamers" een jaar later gereed kwamen. Vóór het seizoen waren alle ka mers besproken. Het begin van het vreem delingenverkeer was er, tenminste dat dach ten we. Maar door het uitbreken van de eerste wereldoorlog en de daarmee in ver band staande mobilisatie van ons leger, vertrokken de gasten weer spoedig. Gedurende de jaren 1914-'18 kwamen er slechts sporadisch gasten in Callantsoog, het eigenlijke vreemdelingenverkeer is dan ook niet in 1914, maar pas na de eerste wereld oorlog begonnen. Overpeinzingen van een dorpeling Neen, beste lezers en lezeressen, denkt U nu niet, dat ik het ditmaal eens zal hebben over al die badgasten die grote kuilen in ons strand graven en geen bordjes lezen, waarop in hun eigen taal staat dat ze niet bij de dammen kunnen zwemmen. Neen, daar peinzen we niet over. Maar, waar ik wel over peinsde, was het gezegde van een me dedorpeling die opmerkte „Als alle baders zich maar een klein beetje badman voelden, dan hadden we al veel gewonnen". Zit hier niet een grote waarheid in Wan neer iedereen zich een heel klein beetje ver antwoordelijk voor zijn medemensen zou gaan voelen en een heel klein beetje „badman" zou gaan spelen, dan zou er inderdaad veel gewonnen zijn. Probeert U het eens Nieuws uit Groote Keeten Dinsdagavond 7 juli werd in Groote Keeten het eerste zomerfeestje gehouden. Het was een spel met vele hindernissen. Vooral het lopen op lege bussen en het inslaan van 25 spijkers bleek voor velen een toer te zijn. De prijswinnaars waren uiteindelijk in de groep van 6 8 jaar 1 Peter Zeeman, 2 Klaas-Evert Hollander, In de groep van 911 jaar 1 Dick van Scheyeri, 2 Dicky fcradus en 3 Tiny Mooy Prijswinnaars van de laatste groep van 1214 jaar waren: 1 Annemarie de Graaf, 2 Willy Beun en 3 Martin Dingel Behalve Martin Dingel kwamen alle prijs winnaars uit Groote Keeten. Dinsdagavond 14 juli was het de beurt voor de volwassenen om hun krachten te meten met touwtrekken. Er waren niet alleen Groote Keetemers, maar ook Duitsers en zelfs en kele Canadezen. De eindstrijd, die zeer span nend was, ging tussen de heren G. v. Diepen, Conrad Gaul en de Canadees Brian. De overwinning bleek voor Gert v. Diepen bestemd te zijn. Proficiat. Als tweede kwam de Duitser C. Gaul uit Ratingen. Het Zwanenwater Voor bezoekers geopend van 1 april tot 1 oktober vanaf 9 uur tot 17 uur. Toegangskaarten a f 1.per persoon, kin deren beneden 10 jaar 50 cent, kinderen tot 5 jaar vrij. Maandkaarten (gezin maximum 5 personen) a f 15.verkrijgbaar bij de jachtopzichter J. van Honschooten, Zd. Schinkeldijk 1, telefoon 308 of 214. Officiëele opening van het Recreatiegebouw. Het zal U, geachte lezers en lezeressen, waarschijnlijk bevreemden dat hier geen uit voerig verslag volgt over de officiëele in gebruikstelling van het recreatiegebouw. Wij hadden alle respect voor de organisatie. Wij willen niets te kort doen aan de woor den van de dame en de beren sprekers. Wij hadden de grootste waardering voor het schouwspel van paardendressuur. Wij heb ben genoten van de uitstekende wijze, waarop muziek en zang naar voren gebracht werd. Maar om U een juiste indruk te geven van de bedoeling, het hoe en het waarom van dit centrum, lijkt het ons beter hier gedeelten uit de toespraak van Thomasvaer en Pieternel te laten volgen. Pieternel P. Th, P. Th P. Th. P. Th, P. Zeg man, waarvoor zijn wij soms hier? Voor ruzie cf plezier? Thomasvaer: Je hebt gelijk, we vieren feest om heuglijk te gedenken Dat men in deze mooie zaal voortaan gaat koffieschenken. O Thomasvaer, snap jij dan niet welk prachtig werk hier is geschied? Laat horen Piet, je bent op dreef. Waarom zat jou mijn koffie scheef? Nou luister dan, dat bouwwerk hier is voor de badgast z'n plezier. Heer Correljé had wel beloofd dat hier de zon haast altijd stooft, maar, als het pijpestelen giet, wat hier zelfs af en toe geschiedt, dan wordt in die Garnalenkuil het mooist humeur toch wel eens vuil. Zeg Piet, jij dwaalt geregeld af. 'k Wou dat je nu eens uitleg gaf waarvoor deez' mooie zaal moet dienen. Nou om een spulletje te kienen. Te kienen? Ja en pong te pingen En om hier liedjes te gaan zingen En om hier klaver te gaan jassen En om een hassie te gaan bassen En ook misschien een spelletje schaak onder het oog van heer Ter Haak. Je ziet dusals het hier eens regent dan zit Zaandam hier nog gezegend P. Zeg Thom. ik vraag het maar tot lering, Het was dus nu „vaste" verkering Th. Heel goed! We gingen plannen maken. En Correljé, een man van zaken, die heeft een plannetje bedacht dat ons wel aardig tegenlacht. Zijn plan is werkelijk weergaloos: Hij wil een kamp met bungalows! P. O Thomasvaer. Net een roman. Eerst een wat weiflend, aarzlend span, dat eindelijk zich ging verloven en, als 'k mijn hartje mag geloven, dan wordt het haast een huwlijksband Th. Die kwam hier werkelijk tot stand. P. Zeg Twee gemeenten, saam getrouwd Th. Ze hebben toch één huis gebouwd! Dit recreatiehuis toch kwam Voor Callantsoog en voor Zaandam. P. Zeg, wat zou jij er dan van denken Als ik eens wat leuks ging schenken Aan het hoofd van deze twee? Th. Je bedoelt heer Correljé? P. Ja. want hoe je 't uit wilt leggen: Hij heeft het meeste hier te zeggen. Th. Beste mijnheer Correljé, Exponent van B. en W. die ik hierbij ook betrek. 'k Zeg U hier in kort bestek; wij zijn allen vreeslijk blij met dit nieuw gebouw er bij. P. Zoals Thomasvaer al zee, danken doen wij B. en W. en de raad van Uw gemeent' voor de hulp aan ons verleend. ïjaacl niet bij de strekdammen.

Badbode voor Callantsoog | 1959 | | pagina 1