En de boer hij ploegde voort Zoals we de vorige keer reeds mededeelden, heeft de bemaling van de poldergebieden enorm medegewerkt aan de verbetering van de groei en de productie van de landbouw gewassen. Maar het vochtigheidsgehalte van de bodem is niet alleen in staat voor een behoorlijk product te zorgen. Reeds in de oudste tijden had men bemerkt dat uitwerpselen van mens en dier, en de op het land achterblijvende plantenresten, in staat waren de plantengroei te stimuleren. Bovendien leerde de ervaring dat gronden, waarop gedurende één of meerdere jaren een bepaald gewas verbouwd was, latere jaren meer geschikt werden voor een ander gewas. Ook bemerkte men dat de gronden, waarop bepaalde stoffen verbrand werden, een groter groeivermogen verkregen. Bij onderzoekingen bleek nadien, dat men intuïtief op deze wijze van verbouwen en „bemesten" de juiste voedingsmiddelen voor de bodem gebruikt had. Immers door de grote bloei der wetenschappen kwam men door onderzoeking te weten dat de planten zich voeden met water, waarin minerale stoffen zijn opgelost en niet zoals men eer der dacht met organische verbindingen. Bovendien kwamen door deze onderzoekin gen het grote gebrek aan de voor de grond zo nodige stoffen als stikstof, fosfor, calcium en kali aan het licht. Wel had men toen reeds een stof ontdekt, die als mest zeer goed voldeed, n.1. guano, een vogelmest, die in hoofdzaak gevonden wordt op de voor de Peruviaanse kust ge legen eilandjes. Door verder onderzoek kwam men tot de overtuiging dat ook juist in deze mest drie van de vier bovenvermelde stof fen aanwezig waren. De stormachtige ontwikkeling in de kunst mestindustrie heeft aan de meerdere vraag naar kunstmest kunnen voldoen. De onderzoekingen van de bodem en de opbrengst van gewassen, waren hiermede nog niet ten einde. Overduidelijk kwam uit dat niet alleen de genoemde stoffen aan de grond toegevoegd moesten worden, maar dat er nog een groot gebrek bestond aan diverse andere verbindingen. De elementen als fos for, stikstof, calcium en kali noemt men de hoofdelementen. Dit wil niet zeggen dat deze meerdere waarde voor de groei der ge wassen hebben als de andere verbindingen, die men de sporenelementen noemt. De ene groep is even noodzakelijk als de andere. Gelukkig is men thans zo ver, dat ieder te kort in de bodem of aan het product door onderzoekingen aangezuiverd kan worden. W aarschuwing De strandexploitanten vestigen er nogmaals de aandacht op, dat ALLEEN tussen de dammen, waar de vlag gehesen is, onder toezicht van een badmeester gebaad wordt. BAAD NIET IN DE OMGEVING VAN DE STREKDAMMEN. Zowel de heer Smit als de badmeester van Noordzeebad Vos moeten steeds weer per sonen, die in gevaar verkeren, bij de dam men weghalen. Ook nu kwam het „goed" af, maar bedenkt toch dat U niet alleen Uzelf, maar ook een ander in gevaar brengt. Vreemde valuta Voor onze buitenlandse gasten bestaat de mogelijkheid hun valuta om te wisselen op het V.V.V.-kantoor. Zeg hengelaar I Zeg hengelaartje op de pier, Valt je de vangst wat mee? Of sta je daar voor je plezier, Genietend van de zee, Het gouden strand, de blauwe lucht, De ranke zeemeeuw in zijn vlucht, De stern, die langs de golven scheert, De badnimpf, die voorbij flaneert? Ja, hengelaar, ik denk gewis, Dat vis voor jou maar bijzaak is A. S. de V. Vliegerfeest Het traditionele vliegerfeest heeft woensdag 29 juli weer op het „heitje" plaats gevon den. Een groot aantal kinderen had zich verheugd op een enorme wedstrijd in vlie geren. Maar juist op dat moment speelde de wind een toontje mee. Ze liet n.1. ver stek gaan. Voor de organisator van het vliegerfeest bleek dit helemaal geen ramp. Er werden links en rechts vliegers opgela ten, die het niet deden en bonnen in de hei verstopt, die het wél deden. Deze gaven n.1. het recht op „spek of ijs". De vele glundere gezichten en de nog meerdere enthousiaste uitroepen bewezen wel, dat de kinderen ge noten. Zo kan een vliegerfeest ook „zonder termiek" een reuze succes worden. Voor donderdag 30 juli waren de vooruit zichten, wat het weer betrof, ook al niet veel gunstiger. Buien, een in deze zomer onbekend woord, stond op het programma. De kinderen van Callantsoog hadden daar weinig last van. Zij (ongeveer 825 kinde ren) genoten van de film „Dik Trom". Verloren voorwerpen Verloren op: 5 juli blauw badpak (strand of dorp). 11 juli paspoort in zwart mapje. 15 juli werphengel (waarschijnlijk Duinweg). 16 juli portemonnaie f 117.(kampeer terrein of strand). 16 juli auto-sleuteltje wit (strand of dorp). 21 juli portefeuille rood f 10.en huissleu tel (bushalte Dorpsplein). 23 juli windjack zwart (strand). 24 juli dameszonnebril, zwart m. dikke rand. 29 juli vestje donkerblauw (Zwanenwater). 30 juli huissleutel(GarnekuulofLuttickduin). 3 aug. handtasje met papieren, donkergrijs (patates friteskraam Duinweg). Naam en adres van diegenen, die iets ver loren hebben, zijn bij de redactie bekend. Agenda feesten te Callantsoog za. 8 aug. Lampionoptocht (zoveel mogelijk gecostumeerd en huizen verlicht.) zo. 9 aug. Wijnfeest met attractie s, di. 11 aug. Kindermiddag, wo. 12 aug. Autopuzzletocht. do. 13 aug. Zangdienst N.H. Kerk, 8 uur. za. 15 aug. Hockey wedstrijd, 7 uur. Agenda voor filmvoorstellingen (Recreatiegebouw Abbestederweg). vr. 7 aug. Mijn beste vijand. Aanv. 8 u. di. 11 aug. Leven in de brouwerij. vr. 14aug. De vrolijke vagebond. Wat we nog missen voor de dorpelingen en gasten. Een bejaarden-centrum. Een reddingsbrigade. Nieuw raadhuis. Een speeltuin. Riolering. Baby-sitters. Nieuw E H.B.O.-gebouw. 2 X per week vuilnis ophalen. Brandvrije vuilnisbelt. Dienstrooster stranddienst E.H.B.O. ZONDAG 9 aug.10—2 uur 2—6 uur Callantsoog A. Pancras N. Pancras Jb. Stammes jb. Bas Groote Keeten: J. Borst Jb. Hollander K. Hoogschagen Guus Hollander KERK-nieuws Ned. Herv. Gemeente Zondag 9 aug. 8.30 uur v.m. de heer J. C. Graaff (den Helder) Onderwerp „Een byzonder vervoermiddel" 10 uur v.m. Dr. Terlaak Poot Onderwerp: „Op de uitkijk" (Hab. 2 1-4). 7.30 uur n.m. Dr. Terlaak Poot Onderwerp „Als kinderen die begrafenisje en bruiloftje spelen" (Luk. 7 31 v.) Gereformeerde Kerk, Schagen Kerkgebouw Corn. Bokstraat 10 uur v.m. en 7 uur n.m. Ds. C. v.d. Tas (Amsterdam) Katholieke Kerk, Callantsoog Recreatiegebouw, Abbestederweg, H. Mis 8.30 uur v.m. 't Zand, H. Mis 7, 8.30 en 10.30 uur v.m. Het nieuwe Kerkorgel Van verschillende zijden hebben we gehoord „was ik 7 juni j.1. maar naar de inwijding van het nieuwe kerkorgel in de Ned. Herv. Kerk gegaan". Voor deze personen hebben we de prettige mededeling dat er een zang- dienst op donderdag 13 augustus gehouden zal worden onder leiding van de heer Kees Deenik. Diegenen onder U die het orgel, door Dr. Terlaak Poot betiteld als het „mirakel van Callinghe op 't Oghe", als nog willen zien, een schone gelegenheid dé kerk eens met een bezoek te vereren. Voor de ware muziek-kenners het volgende: dit nieuwe orgel heeft negen stemmen „Prestant 8 voet, Bourdon l6 voet, Roer fluit 8 voet, Gamba 8 voet, Voix céleste 8 voet, Fluit 4 voet, Octaaf 4 voet, Octaaf 2 voet (Paskant) j- Cornet 3 voet (diskant) en Mixtuur 2 a 3 voet sterk. Het heeft één manuaal en vrij pedaal (Bourdon 16 voet). De windvoorziening is electrisch. Zo n orgel is a.h.w. een orkestje van negen muzikan ten. Elke muzikant echter beschikt over 54 pijpen. Er staan dus tegen de 600 pijpen in dit orgel, de metalen zijn van een legering van zink met een hoog percentage tin. Hopelijk zullen deze „blijde zangers" nu ook de gemeente tot vernieuwd en geestdriftig zingen inspireren. Komt allen. Waterstanden hoog water laag water za. 8 aug. 10.20 22.55 4.15 17.00 zo. 9 aug. 10.54 23.25 4.53 17.32 ma. 10 aug. 11.24 23.55 5.27 18.03 di. 11 aug. 11.55 5.59 18.30 WO. 12 aug. 0.25 12.30 6.37 19.09 do. 13 aug. 1.09 13.32 7.38 20.19 vr. 14 aug. 2.23 15.01 9.08 21.50 Agenda Groote Keeten 9 aug. Schatgraven voor iedereen. 19 aug. Verrassingsrace voor volwassenen.

Badbode voor Callantsoog | 1959 | | pagina 2