Hoe zal ik U ontvangen De Badbode midden in de winter en dan nog wel in een bijzondere uitgave. U hebt wel gezien dat er deze keer een mooi groen randje op de voorpagina gedrukt is. Wat kan dat anders be tekenen dan een Kerst-uitgave? Het zal U niet bevreemden, dat er deze keer ook een bijdrage is van de dominee (in dit geval de wika) van Callantsoog. Het stukje dat U nu leest. Ja, en nu zou ik eigenlijk wel eens willen weten, wat U verwacht dat ik in dat stukje ga schrijven. Of misschien beter, wat U zou willen dat ik ga zeggen. Ik moet mij een zeer heterogene lezers kring indenken. Dit is immers een blad, bestemd voor alle Callantsogers en voor allen, die daar wel eens gast waren. Voor al deze mensen is dit Kerstnummer bestemd. Onder li allen zal er waarschijnlijk niemand zijn, die dat niet op prijs steld, Nietwaar, de Kerstdagen zouden we niet graag willen missen. Vooral in deze tijd van kou (letterlijk en figuurlijk) hebben we behoefte aan wat warmte en gezelligheid. En alles wat tot een dergelijke sfeer kan bijdragen is ons welkom, wie wij ook zijn. Ja, deze keer meer dan ooit Ook wanneer de bijdragen van de Kerk komen. Als zij maar niet te „christelijk" zijn. De wika mag dus als dominee iets zeggen, dat voor een algemeen publiek bestemd is. Dit betekent dus dat het grote punt waarom het in dit Kerstge beuren gaat, vermeden of althans niet met zoveel woorden genoemd kan worden. M.a.w., dat wat aanleiding geweest is tot een jaarlijks Kerstfeest nu maar verzwegen moet worden. Dat de Grote God zo maar uit de Hoge neder daalde en mens werd om met ons te zijn tot ons eeuwige heil, ach, dat mag men ons in deze dagen nog wel vertellen. Maar dan liefst in die verhalen en versjes, die voor en door iedereen gezongen en verteld worden. Men moet ons dit gebeuren niet willen voorhouden als van een beslissende betekenis voor de wereld dus ook voor ons mensen uit deze tijd. Dan glimlachen we. We weten genoeg van 2000 jaar wereldgebeuren en mensheidsgeschiedenis af, om dat naast ons neer te leggen, maar zegt Brede- rode niet „O zotte mensen die wij zijn, hoe oordelen wij naar de schijn van uiterlijke zaken" Hij kwam op aarde als een arm en hulpeloos kind. Er was geen plaats voor Hem. Voor zo iets weinig imponerends hield men zijn deur ge sloten. Maar het was de Heer des Hemels zelf, die kwam. Er wordt nog steeds gevraagd en geklopt om te worden open gedaan. Maar wat zich aandient, maakt op ons zo weinig indruk en is zo weinig overtuigend, dat wij het glimlachend verder wijzen. Maar het is de Heer des Hemels en er is geen plaats voor hem. Wij achten Hem voor ons leven van geen wezenlijk belang. Dit is ook begrijpelijk, daar wij Hem tot heden slechts in de schemering van het kaarslicht wilden ont moeten. In de overgevoeligheid van de lieve verhaaltjes en versjes of in de warmte van de Kerst-beschouwingen en de Kerst-gezelligheid. Zo is hét immers net niet té christelijk, zo willen we het wel. M.a.w., we willen niet Christus zelf. Het is weer Kerstfeest. Elk jaar hetzelfde. Laten we het eindelijk eens christelijk vieren. Laten we Christus willen ontmoeten, zoals Hij werkelijk is. Dat is nog eens iets „nieuws" Hoe zal ik U ontvangen, hoe wilt Gij zijn ontmoet O 's werelds hoogst verlangen, des sterv'ling zaligst goed? Dat ons Uw Geest verlichte Houd zelf de fakkel bij, die, Heer, ons onderrichte, wat U behaag'lijk zij Personalia In onze eerste Badbode van het afgelopen seizoen hebben we U reeds medegedeeld dat de heer van der Haar tot opvolger van de heer Lastdrager benoemd werd. De familie van der Haar heeft zich inmiddels in ons dorp gevestigd en wij hebben reeds ver schillende aktiviteiten van de heer van der Haar kunnen bespeuren. Van onze zijde hopen we tot een prettige samenwerking te komen. Voor die genen die het telefoonnummer van het school hoofd wensen te weten, delen we U nog mede dat dit niet het oude nummer van de heer Last drager is, maar 341. Nu we het toch over personen van het Dorps plein hebben, willen we onze oudste inwoner niet vergeten. De heer Maarten Mooij hoopt 22 januari zijn 96ste verjaardag te vieren. Wij zullen zeker de tolk van alle Callantsogers zijn, als wij hem toe wensen die dag in gezondheid te mogen beleven. Ned. Herv. Kerk te Callantsoog December is een Feestmaand, niet in het minst in de Kerk. Graag zouden wij de vreugde, die we hier in het bijzonder in deze weken kennen, met U allen willen delen. Daarom nodigen wij U van harte uit tot het bijwonen van de vol gende diensten Zondag 20 dec., 10 uur v.m., voorganger wika G. de Leeuw. Vrijdag 25 dec., eerste Kerstdag, 10 uur v.m., voorganger wika G. de Leeuw. In deze dienst zal welwillend medewerking worden verleend door het zangkoor „Zanglust" o.l.v. de heer G. M. Duy- vis en de bariton W. Kloosterboer. Zaterdag 26 dec., tweede Kerstdag, 4 uur n.m., Kerstfeest voor de Zondagsschoolkinderen en hun ouders. Vanzelfsprekend zijn ook anderen hier hartelijk welkom. Zondag 27 dec., 10 uur v.m., voorganger Ds. H. Trommel. Donderdag 31 dec., 7.30 uur n.m., Oudejaars- dienst. Voorganger wika G. de Leeuw, die dan tevens afscheid neemt. „Kerstmis 1959" Ook dit jaar zullen wij weer graag alle zieken en eenzamen van Callantsoog een kerstgroet brengen. Wilt U ook hierin met ons mee doen? Wij zouden Uw mede werking zeer op prijs stellen. U kunt uw gaven daarvoor, in geld of natura, doen toekomen aan het bestuur van de Ned. Herv. Vrou wenvereniging alhier: Mocht U er de voorkeur aange ven te gireren, dan kunt U dit doen op gironummer 451643 ten name van de Ned. Herv. Kerk alhier. Gasten in 1959 Wij hebben allen wel kunnen overzien dat er dit jaar belangrijk meer gasten hun vakantie hier hebben doorgebracht als ooit te voren. Een uitgebreid verslag over de spreiding enz. kunnen wij nog niet geven, alleen de cijfers van het totaal. Binnenlandse gasten in hotels, pensi ons, bungalows, gem. woningen enz. 9386, vorig jaar 7656. Buitenlandse gasten 4893, vorig jaar 2362. Het totaal aantal gasten was dit jaar 14279, tegen 10018 in 1958. Het aantal overnachtingen was dit jaar totaal 184576, in 1958 126759, een vooruitgang dus van 57817 overnachtingen. Het grote aantal kampeerders van dit jaar heeft natuurlijk invloed op deze cijfers, doch dit neemt niet weg. dat het aantal gasten en overnachtingen in hotels enz. is gestegen van 67659 in 1958, tot 95940 in 1959 of ruim 28000 meer. Het aantal dagjesmensen was moeilijk te schatten. Dit jaar kwamen er dagelijks gasten uit naburige gemeenten naar het strand in Callantsoog. Vorig jaar werd hun aantal geschat op 50.000. Dit jaar is men na ruwe schatting gekomen tot 150.000 mensen, waarmede wij met een gerust geweten kunnen vaststellen dat dit aantal niet overdreven is. Overpeinzing van een dorpeling Met het verschijnen van de Winterbode zitten we weer bijna aan het einde van het jaar. Jammer, erg jammer, want het was een goed jaar dat „oude". Maar ja, aan alles komt een einde, zo ook aan deze mooie zomer 1959 en dat prach tige najaar. Straks zullen we weer met een nieuw jaar moeten beginnen. Sommige mensen vinden het prettig om weer opnieuw te kunnen beginnen Al het oude te kunnen vergeten, niet meer om te kijken, maar vol goede bedoelingen het „Nieuwe Jaar" in te gaan. Zo gaat het trouwens tegenwoordig met heel veel dingen. Het nieuwe onbekende, wordt alom toe gejuicht en geprezen. Het oude achter gelaten en vergeten. Geen mens lijkt meer tevreden met het oude, het vertrouwde. Ieder droomt van nieuwe dingen. Laat vooral ons dorpelingen, die drang naar ver nieuwing geen parten gaan spelen. Laat ons pro beren Callantsogers te blijven, zoals onze ouders, die woonden in de kleine huisjes rond de Buurt. Zij waren nog echt gastheer voor de vreemdelingen die ons naar dorp kwamen. Laat ons proberen iets van deze voorvaderlijke gastvrijheid te behouden. Laat ons proberen dit over te dragen aan die enkelingen, die alleen in ons dorp komen wonen om zo gauw mogelijk rijk te zijn, de ene ver nieuwing na de andere trachten in te voeren.Laten we slechts daar veranderen waar vernieuwing iets goeds in zich zal dragen. Zoals ook het „Nieuwe Jaar" iets goeds in zich zal dragen voor ieder, die het weet te vinden. Sport en Spel Reeds vorige zomer werd ons verzocht gedurende de zomermaanden meer aandacht aan de sport te besteden. Op initiatief van enkele meisjes (hup Nel) werd een hockey-wedstrijd georganiseerd, hetgeen bij de gasten met zeer veel enthousiasme werd begroet. Ook door een naburige club (Hermes den Helder) werd ons gevraagd het volgend seizoen enige wedstrijden te houden. Dus jongere en oudere lezers en lezeressen neemt hockey at tributen mee naar Callanstoog, In de maanden juni, juli en augustus zullen zeker wedstrij ien ge speeld kunnen worden. Een berichtje met datum van je vermoedelijk verblijf in Callantsoog ver gemakkelijkt de organisatie. Ook voor de voetbal liefhebbers is er gelegenheid hun partijtje te spelen. De Callantsogers staan hun mannetjes wel. Trouwens als goede gastheren vinden ze het ook niet erg eens te verliezen. Voor diegenen, die het wat rustiger aan willen doen, hebben we ook zo het een en ander in petto. Klaverjassers en bridgers onder de gasten, wist U dat Callantsoog zowel goede klaverjassers als bridgers onder zijn inwoners heeft? Indien U in het komende seizoen aan een drive wilt deelnemen, U hebt om het zo maar eens te zeggen slechts een kik te geven en de rest doen wij wel. Wat de klaverjassers betreft, U, Callantsogers weet toch dat er iedere maand een drive gehouden wordt. Ook toegankelijk voor niet Callantsogers. Dit voor diegenen die ons dorp ook wel eens in „winterslaap" willen zien. De bridge club houdt zaterdag 9 januari a.s. „ijs en weder dienende" haar jaarlijkse open-drive. Degenen, die hier reeds eerder aan deelnamen, zullen zeker terug komen. Ook voor de „lezers" is er weer goed nieuws. Hoewel de bibliotheek in het afgelopen seizoen minder druk bezocht werd (het was ook zo'n mooie zomer), heeft het bestuur alle reden tot tevredenheid. In januari zullen een flink aantal boeken kunnen worden aangeschaft. Het is ver heugend te bemerken dat de belangstelling voor het lezen bij de Callansogers steeds groter wordt. Het bestuur zal daarom trachten de keuze in romans en kinderboeken zo ruim mogelijk te houden. De badgasten hopen we de volgende zomer naast de „zwaardere" roman ook goede ontspannings lectuur te kunnen bieden. In de Badbode hebben we nog geen gewag gemaakt van de oprichting van een museum. De Callantsogers weten reeds dat we ruim een jaar doende zijn aan de ver- wezelijking van de plannen. Het bestuur van „Oud Callinghe" is zeer naarstig werkzaam een geschikte ruimte te vinden. Hopelijk kan er de volgende zomer een kleine expositie gehouden worden. (Hebt II misschien nog iets op zolder liggen, dat geschikt is voor een museum?) Het adres van de secretaresse is U toch wel bekend? Zeeweg 12, Callantsoog. De vakantiegangers, die eind augustus nog in Cal lantsoog waren, hebben zeker gehoord van en over het „bejaardenzangfestival" Het was een enorm succes en de eerste prijs bleef in Callantsoog. Mogelijk zult LI dit koor tijdens Uw vakantie nog eens horen zingen. En nu nog iets voor de jongens en meisjes van 4-13 jaar Komen jullie volgend jaar allemaal weer naar Callantsoog? We hebben weer een heleboel leuke spelletjes bedacht Maar omdat het zo ver schrikkelijk lang duurt voor het zomer is, gaan we eerst een tekenwedstrijd houden. Je mag iets tekenen of schilderen of kleuren, net zoals je wilt Het mag over Sint Nicolaasfeest zijn, over Kerst of over de zomervakantie. En we doen net of we op het strand zijn. We geven dus een echte prijs Alleen nu niet voor degene, die er het eerste is, maar voor de mooiste tekening. Doen jullie allen mee? Voor de hele kleintjes van 4-6 jaar schrijft papa of mama het adres wel even. En de grotere kunnen het zelf wel. Je moet ook schrijven of je een jongen of een meisje bent en hoe oud. Wat zal het nu gauw zomer zijn he Stuur je je teke ning voor 31 januari op? De jongens en meisjes uit Callantsoog mogen natuurlijk ook meedoen. Het adres weten julie toch wel Redactie Bad bode, Zeeweg 12. En nu allemaal tekenen. Misschien komt je tekening nog wel eens in de Badbode te staan. HARRY OORT a./b. van de Willem Barendsz wenst alle vrienden en bekenden prettige kerstdagen en een gelukkig nieuwjaar Vi

Badbode voor Callantsoog | 1959 | | pagina 2