CALLANTSOOG Zaterdag 4 juni 1960 no 1 Redactie Mevr. C. H. KLOOSTERBOER - ISAKSSON, Zeeweg 12 - Tel, 02248-323 Administratie R. KOELEMEIJ - Dorpsplein 34 - Callantsoog - Tel. 02248-338 Druk: Fa. K. VAN LOENEN Zn. - Schagerbrug - Tel. 02247-272 Callantsoog 1905. Het is voor ons niet moeilijk een stukje te schrijven voor de eerste badbode 1960. We hebben vorig jaar in verschillende num mers Callantsoog beschreven, zoals het vroeger was, reilde en zeilde. De oude Callantsogers herinnerden zich nog goed wie her en der woonden. Zij hebben zich de oude tijd weer eens goed voor de geest kunnen halen. De afgelopen winter werd door de heer P. Vos een maquette gemaakt van ons vroe gere dorp. Deze maquette is geheel op schaal in hout uitgevoerd. Ieder huisje, boerenstolpje of ander gebouw is aanwezig. Voor diegenen, die vorig jaar de Badbode niet lazen willen we nog even een en ander memoreren. Omstreeks 1905 bestond Callantsoog hoofd zakelijk uit twee rijen huizen, gescheiden door een grasveld en zandpad. Huizen en boerderijen bevonden zich om de kom van het,dorp, de Oude en Nieuwe Laag genaamd. Het dorp werd meerdere keren door brand gehavend. Niettemin waren er toch optimisten, die hun boerderij midden in het dorp hadden. Welgeteld waren er 10 boerenstolpjes rond om de Buurt verspreid. Twee boerderijen hebben het oorlogsgeweld overleefd. Vroeger woonden er in het dorp zelf 11 veehouders. Vaak kwam het voor dat een boer zich „rijk" voelde wanneer hij voor zijn één of meer koeien wat hooi als wintervoer had kunnen opslaan. Dikwijls was dat niet het geval. Men moest zich dan met wat stoppels be helpen. Van deze 11 veehouders midden in het dorp is er nog slechts één over. Naar wij vernomen hebben gaat ook deze zijn boerenbedrijf aan het Dorpsplein opheffen. Veel is er in die 55 jaar veranderd. Vooral na 1945 zijn de grote verschuivingen geko men. Er waren huizen voorgoed van de aard bodem verdwenen, andere, zeer gehavend, moesten gesloopt worden. Moderne huizen en bedrijfspanden zijn op de opengevallen plekken gekomen. Wij ouderen, die alles hebben zien groeien, afbreken en weer opbouwen, vragen ons wel eens af waar gaat dat naar toe? Maar de bakens zijn verzet, wij varen mee. Callantsoog (eerder bekend onder de naam Callinghe) is een behoorlijke badplaats ge worden, met prima hotels en pensions, ver antwoordelijk toezicht op de baders, een bloeiend Vreemdelingen Verkeer. Kortom een dorp, waar het goed toeven is. Toch moet ons één ding van het hart. Beseffen de jongeren onder ons wel, waar door en door wie onze tegenwoordige samen leving zo gegroeid is? Luisteren zij nog wel eens naar de raad van ons ouderen Denken zij er wel eens aan welke moeilijkheden wij moesten overwinnen, hoeveel zorg en moeite het ons heeft gekost alles zo te krijgen, zoals Callantsoog thans is? Weten zij wel dat de welvaart die thans verkregen is. weer kan verdwijnen, wanneer zij niet aanpakken, verbeteren wat nog ver beterd moet worden Wij ouderen zijn blij dat de tijden veranderd zijn, maar jongeren zorgt gij er voor dat de welvaart van ons dorp behouden blijft, dat Callantsoog een groeiende badplaats blijft. Wij zijn van ons onderwerp Callantsoog 1905 afgedwaald, de oude herinneringen werden te machtig. Maar laten wij thans teruggaan naar de maquette. Deze zal te zijner tijd in het Callantsoger museum komen te staan als symbool van ons streven naar vooruitgang. Nu wij echter nog geen geschikt gebouw voor het museum hebben, willen we toch een ieder in de gelegenheid stellen de maquette te bezichtigen. Vooral tegen de jongeren onder ons willen wij zeggen, gaat heen en ziet zelf hoe men zich vroeger moest behelpen. Bedenk daarbij dat het Callantsoog van 1905 uitgebeeld werd door een 70 jarige die nog vol idealen is. Een ervan is beslist de stich ting van het museum „Oud Callinghe". Een ieder, die de maquette gezien heeft zal zeker vol lof zijn. De tentoonstelling is voor een ieder vrij toegankelijk. Mocht U echter een kleine gave willen offeren, dan komt deze in de kas „stichting museum". Wanneer wij eenmaal een gebouw hebben, kunnen wij de door ons gekregen, gekochte en in bruikleen afgestane voorwerpen met de MAQUETTE tentoonstellen. Overpeizingen van een dorpeling. Een nieuw seizoen staat weer voor ons. Wat dat brengen zal weten we nog niet. In elk geval „veel gasten". Wat dat betreft is er wel wat veranderd, vergeleken met zo'n 20 jaar geleden. In de jaren voor de oorlog werd elke gast met gejuich begroet. De V.V.V. spande zich in om het een ieder zo veel mogelijk naar dc zin te maken. Natuurlijk wordt er tegenwoordig ook veel voor de gasten gedaan, maar de werkzaam heden liggen op een ander vlak. spreken niet meer zo tot meneer Jansen of Pieterse per soonlijk. Nu kunnen we ons niet meer voorstellen, dat de V.V.V. een dennenbos liet planten (het V.V.V. bosje). We verbazen ons er over wanneer we in een oude Badbode het bericht tegen komen tot stichting van een tennis baan, (initiatief de V.V.V.) De plannen had den in die tijd zeer vaste vorm. Ware het niet, dat het bericht in de laatste jaargang voor de oorlog gestaan had, dan zou de baan er ongetwijfeld zijn. Helaas, andere dingen trokken meer de aan dacht. Maar de behoefte aan een tennisbaan is er volgens mij, toch wel gebleven. Het laat zich denken dat die behoefte thans groter is dan 20 jaar geleden. Zou het niet mogelijk zijn, zo peinsde ik om de draad weer op te nemen, die de heren Coks, Kleerekooper en Smit door de oorlog zo ruw uit handen geslagen is? Zouden wij Callantogers van nu en bungalow-bezitters niet verder kunnen breien aan hun plannen? We zouden dan kunnen zeggen „beter laat dan nooit". Aan onze abonne's. De Badbode zal voortaan 12 keer per sei zoen verschijnen. Het eerste nummer zal hoofdzakelijk bestaan uit dorpsnieuws over het afgelopenjaar, terwijl wij in de volgende no's enige aardige artikelen hopen te geven. Het eerste nummer wordt gratis op uitge breide schaal verspreid. Hoewel én de 12 nummers én de zeer grote oplage van het eerste nummer meer kosten met zich mede brengen, hebben we gemeend de abonne mentsprijs te moeten handhaven op f 2,25. Voor hen die buiten Callantsoog wonen heb ben we een girobiljet ingesloten, ingevuld en wel. U behoeft het bedrag slechts te storten en de volgende nummers verschijnen bij U in de bus. Voor de Callantsogers, die het abonnementsgeld per giro willen over maken vermelden we het gironummer van de V.V.V. 54 45 13. Schrijft U er even bij Abonnement Badbode 1960 We rekenen op veel abonné's, die op de hoogte willen blijven van hetgeen zich in ons dorp afspeelt. INDIEN U ZE NODIG HEBT. Dokter s J. F. W. G. Verheul, arts, 't Zand, telefoon 0 2 249 - 223. Dierenarts s W. van der Sluis, t Zand, telefoon 02249 -312. Wijkverpleegster: Zuster Boendermaker, Zeeweg 35, telefoon 310. Postkantoor: geopend op ma., di„ wo.. do., vr. van 9-12, 14-15, 17.30-18.30, za. 10-13. Boerenleenbank: geopend ma,, wo., en vr. van 14-16 uur n.m. Bibliotheek: ma., wo., vr. van 7 tot 9 uur. Uitlening in de O.L.-school.

Badbode voor Callantsoog | 1960 | | pagina 1