CALLANTSOOG Zaterdag 2 juli 1960 no. 4 Redactie Mevr. C. H. KLOOSTERBOER - ISAKSSON. Zeeweg 12 - Tel, 02248-323 Administratie R. KOELEMEIJ - Dorpsplein 34 - Callantsoog - Tel. 02248-338 Druk: Fa. K. VAN LOENEN Zn. - Schagerbrug - Tel. 02247-272 Overpeinzing van een dorpeling. Wat is er over, geachte lezeressen en lezers, van het verschil tussen dorpeling en badgast? Niet zoveel meer dunkt mij. Vroeger, nog niet zo héél lang geleden, liepen de dorps- kindertjes op klompen en lange zwarte kousen en ze onderscheidden zich daardoor van de badgastenkindertjes, die schoenen en sokjes droegen. Maar niet alleen in kleding was er verschil tussen badgast en dorpeling. Een verschil dat zomaar plotseling weggevallen lijkt te zijn. Gast en dorpeling zijn naar elkaar toege groeid. Het is van twee kanten gegaan. Een badgast op klompen is een uitzondering, maar ik heb ze gezien. Er is bij de stads mens een drang om weer wat bij zichzelf terug te vinden van de dorpeling. Nu is dat erg moeilijk, want door klompen aan te trekken, ben je nog geen stadsmens af. Belangrijker is dan, dat je moet proberen iets in jezelf terug te vinden van de oude plattelander, die leefde met de natuur en met alle dingen die de natuur bracht. Zo wel eb als vloed, zon als regen en nacht als dag aanvaardde hij, omdat hij er zich toch niet tegen verzetten kon. En ik geloof dat daar nog het wezenlijke verschil ligt tussen de badgasten en de echte dorpsmensen. Dat de dorpelingen nog altijd „de tijd" hebben, omdat ze ergens voelen dat zon, wind, licht en lucht er toch altijd zullen zijn, wanneer ze er moeten zijn. En dat je deze dingen alleen maar kunt vinden door ze niet voorbij te rennen. Daarom, geachte gast, probeert U hier in Callantsoog ook eens „de tijd" te vinden. En de innerlijke zekerheid dat al Uw ge ren en gedraaf zo weinig zin heeft. Dat zal U meer helpen dan een paar klompen. INDIEN U ZE NODIG HEBT. Dokter i J. F. W. G. Verheul, arts, 't Zand, telefoon 02249-223. Dierenarts W. van der Sluis, 't Zand, telefoon 02249-312. Wijkverpleegster Zuster Boendermaker, Zeeweg 35, telefoon 310. Postkantoor! geopend op ma., di., wo„ do., vr. van 9-12, 14-15, 17.30-18.30 en za. 10-13. Boerenleenbank: geopend ma., wo. en vr. van 14-16 uur n.m. Bibliotheek! ma., wo. en vr. van 7-9 uur. Uitlening in de O.L. school. Een wandeling in de omgeving. Wanneer we van uit het V.V.V. bosje, waar we nog geen zomeravond -concert kunnen beluisteren, onze wandeling voort zetten, gaan we over de Jewelweg naar het Luttik- duin. We kunnen ook vanuit het bos de hei opgaan. Een ideale speelplaats voor kinderen. Ze kunnen er verstoppertje spelen, vliegeren, jagerbal, krijgertje, en U zult zeer zeker wel de beschutting van een nolletje kunnen vinden om hun spel gade te slaan. Wanneer U echter van wandelen houdt, raden we U aan de Jewelweg te vervolgen, waar U direkt al van een aardige aanplanting kunt genieten. Deze beplanting werd door de gemeente in 1935 begonnen. De proef (wat de groei van bomen betreft) had succes gehad en men zag in, dat het planten van struiken langs de buitenwegen zeker een verfraaiing van het dorpsbeeld zou zijn. Bovendien had men, zoals elders in de lande, te kampen met het probleem der werkverschaffing. Het nuttige werd hier wederom met het aangename (in dit geval natuurschoon) verenigd. Langs kronkel wegen waar het op zich al ideaal toeven is en we aan onze rechterzijde het Kooibos zien, kunnen we het Luttikduin be reiken. Dit duin was voor 1930 ook een geheel woest heide gebied, zonder struiken of bo men. Deze streek behoorde de Polder Callantsoog, maar werd door de gemeente overgenomen. Regeren is vooruitzien beweert men altijd. Het stuk grond kwam dan ook enkele jaren later goed van pas. U raadt het reeds, de Werkverschaffing trok ook hier naar toe, het gebied moest eerst omgespit worden voor men aan het planten van bomen kon denken. Maar als we een en ander zo achter af bekijken, had die werkverschaffing toch noch wel iets goeds. Hebt U al gemerkt? Ga er dan eens heen met uw kinderen. Er valt van alles te zien, aardige planten groei, struiken waar we het al over hadden, bloemen en vogels. Jammer genoeg worden we hier nog wel aan de laatste oorlog her innerd. Er staan nog diverse bunkers, groot en klein, maar misschien heeft dat de juiste bekoring voor kinderen, terwijl Uzelf rustig van de natuur genieten kunt. Geslaagd. Voor het examen ULO A. slaagde dezer dagen te Alkmaar Jan Koelemey, bovendien behaalde hij het Middenstandsdiploma. Het diploma Assistentie in de Huishouding verkreeg mej. N. de Jong. Proficiat De bouwvak-vakantie. In het vorige nummer van ons blad schreven we over de kustgebieden, als recreatieoorden. We kunnen ons tegenwoordig ternauwer nood voorstellen dat men vroeger praktisch geen vrije dagetj had. Voor alle groepen van de bevolking is vakantie zeer noodzake lijk gebleken. De middenstanders in de gro tere plaatsen hetben een schema in hun bedrijven waarop U, geachte cliènt, reeds weken van te voren kunt lezen dat Uw winkelier op die en die datum zal schitteren door afwezigheid. De beoefenaars van de vrije beroepen plaatsen een advertentie: af wezig van totVoor de bouwvakkers is er landelijk vastgesteld, dat zij van 9 t/m 18 juli vakantie zullen kunnen houden. Het bezwaar, dat al deze vakanties met zich medebrengt, is de grote trek naar bepaalde plaatsen in een betrekkelijk korte vakantie periode. De Stichting Recreatie doet reeds gedurende 11 jaar pogingen deze vakantie voor de bouwvaklieden meer te spreiden. Het resultaat is nog niet zo enorm te noemen. Wél zijn er verschillende scholen in ons land, die de eerste vakantiedag voor de kinderen laten samenvallen met die van de bouwlieden, maar vooral in het zuiden van het land wordt de maand augustus nog altijd beschouwd als de vakantiemaand. Het gevolg van dit laatste is, dat of de vakantie van de ouders op thuisblijven uit draait, of de vakantie van de kinderen ver vroegd moet worden (hetgeen tegenwoordig absoluut niet kan worden toegestaan) of ouders en kinderen afzonderlijk vakantie moe ten houden. Ook dit laatste brengt voor het grootste gedeelte van de vakantie-gangers te veel kosten met zich mede. Enig resul taat zou mogelijk een collectieve sluiting van de bedrijven kunnen hebben, aangepast aan de schoolvakanties of een gewestelijke va kantie, eventueel zonder sluiting van de bedrijven. Wij dachten ook aan vakanties per toerbeurt, zodat de schoolkinderen en de ouders in ieder geval zo nu en dan eens zamen van hun vrije dagen genieten kunnen. Mogelijk kan men in andere landen wel collectief vrij geven. Het is n.1. opgevallen dat ons land met 53 dagen vrij, waarvan 29 voor de zomervakantie bestemd zijn, onder aan de lijst staat voor schoolvakanties. In Italië hebben de leerlingen 125 dagen vakantie (102 voor de zomer), in Zweden 96, in Frankrijk 95, in Zwitserland 72, maar daarvan zijn slechts 14 dagen voor de zomer maanden, en in Luxemburg hebben de kin deren toch ook nog meer vakantie dan bij ons, n.1. 57 dagen. Wij menen dat, om maar Italië te nemen, 125 dagen vrij-af wel rijkelijk veel is. Daar tegenover staat dat in de kustgebieden een vakantie van hooguit een maand kort ge noemd moet worden. Maar wie weet is één van de tegenwoordige Nederlandse schoolkinderen over 25 jaar zo knap, dat hij of zij een vakantie-programma weet vast te stellen, waar én de bouwlieden én de midden stander, de vrije beroepen én de kinderen van dan mee gebaat zijn. Advertentie's. De heren adverteerders, die in een volgend blad hun advertentie veranderd willen zien, worden er nogmaals op gewezen de copy 's zondagsavonds uiterlijk te bezorgen. Inge zonden brieven en copy van medewerkenden ook gaarne 's zondagsavonds in ons bezit.

Badbode voor Callantsoog | 1960 | | pagina 1