De glazen laars. Callantsoog in de winter. Naar aanleiding van bovenstaande foto werd er slechts één verhaal ingezonden en wel door de heer P. Vos. Wij hebben gemeend dit in zijn oorspronkelijkheid te moeten plaatsen. „Je zien ze vliegen, Hendrik Kooger, der is heelemaal gien skip te bekennen Dat was het kommetaar van Rijning. 't Was niet de eerste keer dat die twee oude Callantsogers aan 't bekvechten waren. Op een ruwe oktoberdag stonden deze oud jes op de buitenkant, toen er beweerd werd dat er een boot in moeilijkheden verkeerde. Voor 40-50 jaar waren we dit gewoon. Toen strandden er elk jaar wel één of twee schepen, maar sinds de zeilschepen langza merhand zijn afgedankt, zijn de strandingen ook verleden tijd geworden. En toch was dit vroeger voor de kustbewoners een attractie. Daar bleef het soms niet bij. De- geen, die het eerste was om het bewuste schip aan te brengen, had nog het geluk een flinke premie in ontvangst te nemen. En voor de rest van de kustbewoners viel er ook wel wat van 't blok. De kleine boer tjes die hier toen ook een karig bestaan hadden, hielden er één of twee paarden op na, die dan in actie kwamen om het aan gespoelde hout of stukgoederen naar de strandvonderij te vervoeren. Dit geschiedde in regel voor procenten, dus zo de meer de waren opbrachten, zo de meer er werd verdiend. Maar om bij ons begin terug te komenRijning zag gien skip, maar Arie Mooy beweerde bij hoog en bij laag dat het een grote lege boot was en dattie een hele dobber zou krijge om weg te kommen. En Arie kon het toch weten, die heb jaren op alle zeeën gezwalkt. Langzamerhand werd de toeloop op 't duin groter en de voor spellingen tegenstrijdiger. Onderhand was er al een telefoontje naar de kustwacht en weldra kwam de N.Z.H.R.M. in actie. Heel gauw daarop kwam de stoomreddingsboot de Helderse haven uitvaren, vergezeld door de sleepboot. Nu waren aller ogen daarop gericht en van minuut tot minuut werden de verrichtingen vanaf het Callantsoger duin gadegeslagen, totdat het moment kwam dat de sleepboot vastmaakte en wij met onver richte zaken ons haardsteden weer opzoch ten. Maar niet eerder alsdat Hendrik tegen Rijning zei: „nou, zie je nou wel dat er een skip was". INDIEN U ZE NODIG HEBT. Dokter J. F. W. G. Verheul, arts, 't Zand, telefoon 02249 - 223. Spreekuur Kampeerterrein dagelijks van 8.309.30 uur v.m. Dierenarts W. van der Sluis, 't Zand, telefoon 02249-312. Wijkverpleegster t Zuster Boendermaker, Zeeweg 35, telefoon 310. Postkantoor: geopend op ma., di., wo., do., vr. van 9-12, 14-15, 17.30-18.30 en za. 10-13. Boerenleenbank: geopend ma., wo. en vr. van 14-16 uur n.m. Bibliotheek: ma., wo. en vr. van 7-9 uur. Uitlening in de O.L. school. Tentoonstelling Maquette, Brandweerga rage werkdagen 7-8 uur, zaterdags 2-6 en 7-8 uur, zondags 10-12 uur. Voor het drinken van bier bestaan tegen woordig keurige glazen, maar bij sommige gelegenheden, b.v. in studentenkringen, komt zo nu en dan de glazen laars op tafel. Deze wordt dan gevuld met schuimend gerstenat. Dit noemt men dan „Stiefel" drinken. Het komt jammer genoeg niet veel meer voor. De bedoeling is dat de gevulde laars de ronde doet en dat iedere gast er een slok uit neemt. Het juiste heffen van de laars vereist een zekere handigheid en men moet deze vaardigheid hebben, anders loopt men de kans meer bier op de kleding dan in de maag te krijgen. Wist U waar dit grappige gebruik vandaan kwam? Omstreeks 1600 ging de heer Bas- sampierre als gezant van de Franse koning Hendrik IV naar Bern, teneinde het bond genootschap, dat met de kantons van Zwit serland was gesloten, te vernieuwen. Toen Bassampierre voor het hotel in Bern op zijn diligence stond te wachten, kwamen de ver tegenwoordigers der 13 kantons en ledigden met de bondsgroet de meegebrachte bekers met bier. Nu was het de beurt aan Bassam pierre om aan elk kanton een beker te wijden. Hij trok zonder aarzelen zijn laars uit en goot de inhoud van de dertien bekers daarin. Vervolgens dronk hij deze laars achter elkaar leeg. Leuke bijkomstigheid is dat het hotel waar deze „ceremonie" plaats vond nog steeds de laars als herkenningsteken voert. Agenda. Recreatiegebouw „Garnekuul", 8 uur n.m.: 12 aug. Film „Glenn Millér Story". 13 aug. Dansen van 8-11 uur. 15 aug. Film „Boemelstudenten". 16 aug. Film „Rare artiesten". 17 aug. Film „Come Prima". 19 aug. Film „De knuppel in het hoenderhok". 20 aug. Dansen van 8-11 uur. Strand en dorp 13 aug. GROOT RUITERFEEST, aanvang 2.30 uur. 14 aug. Recreatieve telling. 16 aug. Kindermiddag. 18 aug. Touwtrekken voor volwassenen. Alle mededelingen over strand- en/of dorpsspelen staan op het bord bij strandopgang Vos. E.H.B.O. Dienstrooster voor zondag 14 aug«: Callantsoog: 10-2 uur 2—6 uur Mevr. van Muyen Ton Zomerdijk T, Oskam Zr. Boendermaker ]b. Hollander Groote Keeten: 1—5 uur M. Borst L. Baltus Riet v. Diepen Gevonden en verloren. Tot en met 5 aug. 1960 werd er aangifte gedaan van de volgende voorwerpen: Fotobox. Portemonnaie m. inhoud. Wandelstok. Schep. Zonnebril. GEVONDEN Damespolshorloge. Opblaasbal. Kinderschoen. Portemonnaie. VERLOREN: Paar jongenssandalen. Beige portem. m. inh. Paar zw./w. sportsch. Voorzet zonnebril. Paar damesschoenen. Tweka blazer. Grijs/groen kindervestje. Grote witte bal. Goudkleurig sierspeldje. Gouden armband. Plastic vliegtuigje. Geel kinderstrandpakje. Bl./w. kinder badjas. Motoroverall. Geel kinderbroekje. Bruine kindersandaal. Heren leesbril. Grauw-lederen ceintuur. Lederen damesslipper. Badlaken. Zandkleurig kindervest. Rode damesportemonnaie. Geel gebreide speelg.-hond. Bruin lederen herenportem. Trouwring. W aterstanden. hoog laag za. 13 aug. 11.48 23.46 5.44 18.07 zo. 14 aug. 12.15 6.15 18.39 ma. 15 aug. 0.24 13.- 7.~ 19.23 di. 16 aug. 1.17 14.06 8.04 20.32 wo. 17 aug. 2.34 15.26 9.22 21.47 do. 18 aug. 3.54 16.47 10.43 22.58 vr. 19 aug. 5.08 17.58 11.53 23.57 Kerk - nieuws. Ned. Herv. Gemeente, p/a tel. 02248-244: Zondag 14 aug.: 8.30 uur v.m.: Jeugddienst, de heer J. C. Graaff, den Helder. 10 uur v.m.: Ds. Veen, den Helder. 7.30 uur n.m.Ds. v. d. Walle, vlootpredi- kant, den Helder. Geref. Kerk, Schagen, tel. 02240-381 Zondag 14 aug.: 10 uur v.m. en 7 uur n.m.: Ds. W. H. Gispen. Kath. Kerk, Callantsoog Recreatiegebouw, Abbestederweg H. Mis 8.30 v.m. ma. 15 aug., „Maria Hemelvaart", H.Mis 8.30 v.m. Kath. Kerk 't Zand, tel. 02249-226 H. Mis 7.8.30 en 10.30 v.m. Voor de Duitse gasten. We vestigen er nogmaals de aandacht op dat van de zijde van de Evangelische Kirche contact opgenomen is met de Ned. Herv. Kerk alhier. Dit heeft er toe geleid dat er voor Duitse gasten in de Ned. Herv. Kerk een dienst gehouden zal worden op zondag 21 aug. en zondag 28 aug., aanvang voor beide diensten om 9 uur v.m. (dit in tegen stelling met hetgeen eerder medegedeeld werd.) Een vriendelijk verzoek aan de dames- en heren verhuurders en pension- en hotel houders hun gasten hierop attent te willen maken. De voorganger zal zijn Pfarrer Joachim Klöss uit Göppingen. Coos van Hoboken in Schagen. Aan de vooravond van de Westfriese markt, op woensdag 17 aug., zal door de heer Jaap Zwart een orgelconcert gegeven worden in de Ned. Herv. Kerk te Schagen. Na afloop van dit concert, dat van 20-21 uur nam. duurt, zal Coos van Hoboken een solo toneelvoorstelling geven. Dit spel begint om 21 uur en zal plaats vinden op het plateau aan de voet van de Ned. Herv. Kerk. In dit spel zal Coos van Hoboken zelf ver schillende figuren uitbeelden. De titel van dit solotoneel is „Met de ander in de We reld". De voorstelling zal bij ongunstig weer in hotel Igesz gegeven worden. Helmbeplanting. Ongetwijfeld zal het U allen opgevallen zijn, dat onze smalle duinenrij op sommige plaat sen gedurende de wintermaanden aanzienlijk verbreed is. Door helmbeplanting heeft men ons voor een zandinvasie in het dorp trach ten te behoeden. Het zal U ook zeer zeker opgevallen zijn, dat de Rijks Waterstaat alles in het werk stelt om de duinenrij te beschermen én te versterken. Niet alleen door het planten van helm, maar ook door de verbeteringen aan de strandhoofden en door de rietmatten. Denkt U er vooral aan Uw kinderen niet achter die rietschermen te laten spelen (helm vertrappen). Nu hebben we nog steeds de vrijheidzou U het leuk vinden als U in- plaats van rietmatten prikkeldraad ziet? Spaar daarom de beplanting van helm en riet.

Badbode voor Callantsoog | 1960 | | pagina 2