CALLANTSOOG Zaterdag 15 juli 1961, no. 6, Redactie: Mevr. C. H. KLOOSTERBOER-ISAKSSON - Zeeweg 12 - Tel. 02248-323 AbonnementenA. DE VROOM, p/a V.V.V.-kantoor. tel. 02248-338. UitgaveVereniging voor Vreemdelingenverkeer - CALLANTSOOG. Druk: Fa. K. VAN LOENEN Zn. - Schagerbrug - Tel. 02247-272 Een „hap en een snap"* In de vorige Badbode vertelden we U, dat de Zijpe in 1597 weer met Callantsoog ver bonden was. Op het sierlijke wandbord, dat in de kerk boven de ingang hangt, staat „1598. Want als de Zijp, met mij, sich hadde 't saam gesteldt en Door Noord- en Zuyderdijk, doe is tot Sevenhuysen, 1612. 't Gehught daar ik nu sta, gedekt voor 't WaterBruysen. 1581. Het derde dorp gestigt en dit kleyn Tempelwerk, Maar tien voet Grooter dan het Choor van d'Oude Kerk, Uyt d'overblijfsels van den selven op doen Bouwen". Uit een en ander blijkt dus dat het Ned. Herv. Kerkje in 1581, veel kleiner dan haar voorgangster, werd opgebouwd. Maar over het Kerkje willen we het dit keer niet hebben. De dijken rond Callants oog trekken onze aandacht. 1610, 22 januari, bracht opnieuw een ge weldige storm, die met overstromingen ge paard ging en veel schade aanrichtte. De Kroniek van Medemblik vertelt dat op die dag „een zware stormwind uit het Noord westen opstak en een stormvloed ontketende als sinds 40 jaren niet meer het geval was geweest". De Wieringerwaard, welke men in 1608 was begonnen te bedijken, brak op verschillende plaatsen door. Men was van mening dat het water, dat tijdens die storm van januari 1610 over de vlakte was ge jaagd (die vlakte is thans de polder „Het Koegras") veel schuld aan de dijkdoorbraak had. Na de stormvloed van 1610 werd in drie maanden tijds de Zanddijk of de Olde- barneveldsdijk gelegd. De (Groote) Keeten werd daardoor verbonden met de vaste dui nen van Huisduinen, het „eiland" Huisdui nen met de „vaste" wal. De kosten van deze dijkaanleg bedroegen f279.517.—-. „1610. De Zanddijk is hierna, om 't Water te weerhouwen Uyt Staten last, ten deele, ook op mijn grond gelegt". De verbinding tussen de Noordzee en de Zuiderzee werd dus afgesloten. Langzamer hand werd de dijk door aanstuiving aan de zeezijde met een duinrand versterkt. Aan de oostzijde werd de grond door aanslibbing opgehoogd, waardoor het „groote onbe- dijckte landt 't Koegras" ontstond. De land meter Dirck Pietersen Abbestee stelde in 1647 een kaart samen over „hoe hetselve is ghelegen aan bewassen landt, sandgronde, slijckgronde, sweenen (zwinnen) ende andere diepten en ondiepten". Het Koegras was dus een uitgestrekt gebied, waar eb en vloed nog vrij spel hadden en overstromingen door de Zuiderzee plaats vonden. Lang zamerhand waren de „gorzen en slibben" (met slib bedekte gronden) tot schorgronden aangewassen en voor beweiding met vee geschikt (vandaar de naam KOEgras). In de nabijheid verschenen de z.g. Keeten, waar van de bewoners toezicht hielden op het vee en de kudden schapen, die er graasden. Deze moesten te alle tijde worden gehoed om bij hoog water tijdig naar hoger gelegen gronden te worden geleid. Bij het maken van plannen van de Zand dijk werd reeds overwogen ook het Oog- mergat (zie Badbode 5) af te sluiten. Zelfs werd er een voorstel aan de Staten van Holland voorgelegd, maar het werd ver worpen. Toch werd eind juni 1610 deze afsluiting door een dijk aanbesteed. In 1611 werd zij nog verhoogd en verzwaard. De naam Oogmergatdijk of Voordijk kwam toen in gebruik. In de vorige Badbode hebben we gevraagd of degenen die artikelen over Oud-Callants- oog, kaarten, boeken of geschriften in hun bezit hebben, zich met de redactrice van de Badbode in verbinding willen stellen. Enkele personen hebben reeds aan die oproep ge hoor gegeven. Hebt U ook nog iets, waar mogelijk nog gegevens uit geput kunnen worden? De oranje-kurklijn» In de Badbode is reeds meerdere keren de oranje kurklijn genoemd als „baken" voor de zwemmers. Het plaatsen van deze lijnen gaat altijd met de nodige moeite gepaard. Bovendien raken de lijnen bij stormweer óf los, óf breken, óf worden zelfs door de woeste golven op het strand gerold. Dins dag 4 juli, was dit ook het geval. Alle lijnen tussen de dammen gingen óf wel stuk, óf werden los getrokken. Ook spoelde er één lijn aan op het strand, die tijdelijk door de strandexploitant tegen het duin (dus ho ger op) neergelegd werd. Helaas bleek na enige tijd, dat zowel de lijn met oranje-kurk, als de bus die er bij hoort, weggehaald waren. Deze reddingslijn, die het eigendom is van de V.V.V., is niet één, twee, drie, te ver vangen. Behalve dat degene, die hem weg haalde, er persoonlijk niets aan heeft, brengt hij zijn mede-burgers nog in gevaar. Wij van onze zijde zouden het dan ook ten zeer ste op prijs stellen als de lijn met toebeho ren weer op zijn plek (tegen het duin aan) terugbezorgd werd. Scheppen» In de vorige Badbode hebben we U al ver teld, dat tijdens het stormweer de linnen tenten afgebroken, de houten alle verzet moesten worden. Dit werk werd nog be moeilijkt door de enorme hoeveelheid schep pen, emmers enz. Deze emmertjes en schep pen zijn zo veel mogelijk bij de strandexploi tant beland. Maar, doordat praktisch niemand zijn naam of adres op deze voorwerpen heeft staan, is het erg moeilijk direkt de eigenaars terug te vinden. Wij hopen van harte dat een dergelijke storm deze zomer niet meer zal plaats vinden. Maar voor het geval dit wel zo zou zijn, raden wij U toch aan uw zomer-voorwerpen van uw naam, en zo mogelijk adres, te voorzien. Als U de klei nere voorwerpen niet mee naar huis neemt, kunt U ze in ieder geval beter herkennen, als ze nogmaals uit uw tent verdwenen zou den zijn. Indien U ze nodig hebt» Dokter: J. F. W. G. Verheul, arts, 't Zand, telefoon 02249-223. Spreekuur Kampeerterrein „de Garnekuul" van 8.30-9.30 uur. Dierenarts: W. van der Sluis, 'tZand, telefoon 02249-312. Wijkverpleegster: Zuster Boendermaker, Zeeweg 35, telefoon 310. Postkantoor: geopend op ma., di., wo., do., vr. van 9-12, 14-15, 17.30-18.30 en za. van 9.-10.30 uur. Voor telefoon geopend van 9-12 uur. Bibliotheek: iedere avond van 7-8 uur, in de O.L. school (zaterdag en zondag gesloten). Boerenleenbank: geopend ma., wo. en vr. van 14-16 uur. Douchen: za. van 3-7 uur n.m. in de O.L. school. E»H»B»0» Dienstrooster voor zondag 16 juli CALLANTSOOG 10—2 uur F. de Weert Mevr. de Weert 26 uur G. de Vries S. Schager Mevr. Provili. GROOTE KEETEN: 1—5 uur Sittenga Mevr. Hollander

Badbode voor Callantsoog | 1961 | | pagina 1