CALLANTSOOG Zaterdag 26 augustus 1961t no* 12* Redactie: Mevr. C. H. KLOOSTER BOER-ISAKSSON - Zeeweg 12 - Tel. 02248-323. AbonnementenA. DE VROOM, p/a V.V.V.-kantoor. tel. 02248-338. UitgaveVereniging voor Vreemdelingenverkeer - CALLANTSOOG. Druk: Fa. K. VAN LOENEN 6 Zn. - Schagerbrug - Tel. 02247-272 -771 Een „hap en een snap". Voor we aan het laatste artikel van deze serie beginnen, willen we eerst de heer Baken uit Winkel dank zeggen voor de moeite en arbeid, die hij zich gegeven heeft om ons lectuur en geschrift voor deze arti kelen te verschaffen. Het wandbord in het kerkje van Callants- oog is hierdoor meer in de belangstelling van velen komen te staan en ook de historie van Callantsoog herleefde voor ons. Om nu nog even naar het wandbord terug te keren, het eindigt met de schone woorden „Gaat nu en Leert uyt mij, Dat niets hier Seeker staat, Maar wat het Oogh besiet Als tijdelijk vergaat. Dies werkt Uw Zaligheyt met Vreezen en met Beeven, Voor Gods Alsiendend Ooch i zoo zult Gij Eeuwigh Leevert. Wij hebben U reeds in de laatste twee artikelen laten zien dat, als deze woorden uit het brein van de schenker, de heer Mr. Jacob Coren van der Mieden zelf voortge komen zijn, zij min of meer naar schijnhei ligheid ruiken. Mr. van der Mieden, de aanstichter van al het kwaad, waarover wij in de laatste num mers schreven, is enkele jaren na het geval Harge, hier te lande te midden van de zijnen gestorven. Blijkbaar heeft zijn vlucht niet lang geduurd. 11 oktober 1743 werden alle ambten: bal juw, dijkgraaf, houtvester, schout, secretaris, rentmeester en strandvonder van het Mid- denstrand, weer aan één man toevertrouwd, t.w. aan Cornelis van Duysburg. Er was ook een strandvonder voor het Zuiderstrand en één voor het Noorderstrand. Dit was zo ontstaan op 25 februari 1718, toen baljuw Cornelis van den Heuvel wegens ouderdom twee hulpstrandvonders werden toegevoegd. Omstreeks de tijd van het proces Harge waren Teunis Muller en Adriaan Jansz Blank eveneens strandvonders. Er kwamen vroeger vele strandingen voor; zo b.v. in de jaren 1741 tot en met 1744, blijkens de Inventaris van het Oud Archief, niet minder dan 8, t.w. 17 januari 1741 de brigantijn de Lovely Bethybegraven werden de aangespoelde lijken van William Erskine en Charles Turner. 19 september 1742 het Oost-Indisch retour schip Horstendael. De lading werd gelost; het schip door storm uiteengeslagen. Hier over ontstond een proces tussen de heren van Callantsoog en de bewindhebbers van de O.I.-Compngnie. Het ging er blijkbaar om, het strandrecht van de heren van Cal lantsoog te bewijzen. 17 oktober 1742 aangespoeld laken, karsaai (grof gekeperd laken) en baai. 12 november 1742 gestrand het schip de Silence, geladen met steenkool van Sunder- land naar Rotterdam, kapitein John Dail. 8 februari 1743 de brigantijn Le Saveur, geladen mei Spaanse wol, kapitein Antonie Duller. 19 november 1744 het schip de Richard, van Sunderland naar Rotterdam, geladen met steenkool, kapitein John Anderson. Masten, touw, zeilen, ankers, werden geborgen. In 1744 ook gestrand het schip de Mary Gold, geladen met koper, ijzer, lood en balken, kapitein Philip Green. 18 december 1744 het aalschip de Princes Royaal, schipper Otte Tjeerds, van Londen naar Workum. 20 december 1744 het fluitschip de juffrouw Anna, geladen met zout, kapitein Jan Mooije- boer, van St. Ubes naar Amsterdam. Wij zijn hiermede aan het einde gekomen van een serie artikelen over de historie van Callantsoog tot 1741. Uit diverse reacties is ons gebleken, dat deze artikelen bij veel lezers zeer op prijs gesteld zijn. Wij wijzen er daarom nogmaals op, dat het in de bedoeling ligt een bro chure van een en ander uit te geven (met of zonder aanvullingen. Voor diegenen, die zich speciaal interesseren in de geschiedenis van Noordhollands Noorderkwartier, ver wijzen wij naar een boekje van de heer Westenberg, dat kort geleden uitgekomen is. De feesten. Hoewel de weersomstandigheden de laatste helft van augustus bepaald niet gunstig ge noemd konden worden, hebben we toch getracht enkele feesten in elkaar te zetten. Allereerst werd in de week van 12-19 au gustus een strandfeest georganiseerd. Dins dagmiddag om half twee waren er slechts enkele deelnemers, maar tegen drie uur kwam er toch animo. Een 16-tal groepen, bestaande uit 3 personen, b^gonn^r. ver woed te scheppen om hun bouwwerk tegen de opkomende vloed van 5 uur te bescher men. Meters lange en hoge forten versche nen er, diverse handen werden van blaren voorzien, maar slechts het plaatsen van de vlaggen, hetgeen op de berg gebeuren moest, kon een einde aan de ijver maken. Aan vankelijk leek het er op, dat de bergen aan de zuidzijde de meeste kans hadden om met vlag in top te blijven staan, maar door een hevige strijd tussen opkomende vloed en sterke wind uit tegenovergestelde richting waren de broeders aan de noordzijde ge lukkiger. Een troostprijs werd toegekend aan de eigenaars van de vlag, die het eer ste streek. De prijzen waren voor le. Koob van Ravenzwaay, Peer Rosen- boom en Peter Vos; 2e. Djurren Dinkla, Jaap van Ravenzwaay en Wim Thijsse 3e. Harry Dik, Jan Frederik Dinkla en Piet van Eek; 4e. Coco Rosenboom, Bert Timmer en Jan van der Tooren. De troostprijs was voor de meisjes Groot, drie zusjes. Woensdag 23 augustus werd er een vlieger feest gehouden. Zoals ieder jaar ging de „geluidswagen" door het dorp, een vrolijke marsmuziek werd gespeeld. Om twee uur was het verzamelen geblazen om gezamelijk naar het „heitje" te gaan, waar traditiege trouw het vliegerfeest plaats vond. Er wa ren vliegers, die het direct deden, er waren er die practisch niet meer te zien waren, er waren er ook die na veel pogen toch niet verder kwamen dan een 25 meter, er waren er die vriendschap trachtten te zoeken met die van hun kameraadjes, kortom, er ge beurde van alles met de vliegers. Eén voor deel heeft deze zomer dan toch maar opge leverd. Andere jaren werd de wedstrijd nog al eens afgelast omdat er geen wind was, daar hebben we van het jaar in ieder geval geen last van gehad. De jongens en meisjes die meegegaan waren naar het „heitje" kregen allen een „spekkie" en een ijsje. Jammer dat er juist na het uitdelen van het ijs een enorme stortbui kwam, die er de schuld van was dat menig kind met een nat pak thuis kwam. Maar overigens hadden de kinderen ook woensdag een prettige middag. Donderdag, de avond voor de heren der schepping, schatgraven voor mannen, speci aal georganiseerd door een brouwerij, met als hoofdprijs een krat pils. Er waren zeer veel deelnemers, die allen als ware goud zoekers rond liepen te zoeken om toch maar vooral een flesje met groen papiertje te vin den. Op het laatst gevonden flesje was een premie gesteld, die ook „niet voor de poes" was, n.1. een fles wijn. De gelukkige was de heer Jaasma. De hoofdprijs viel dit keer op het briefje gemerkt R, waarvan de heer Coopmans de gelukkige bezitter was. De prijsuitreiking vond plaats in strandpaviljoen Vos. Door het slechte weer gingen velen direct na de uitreiking naar huis.

Badbode voor Callantsoog | 1961 | | pagina 1