Baadt niet bij de strekdammen. Brandweer feest. De weersverwachtingen voor zaterdag 19 augustus vormden op het eind van de vorige week het gesprek van de dag. Met een kleine variant op „in een diligence zaten negen mensen bij elkaar' kunnen we met recht zeggen In de strandpaviljoens zaten negen mensen bij elkaar, 't Was een dag van groten koude En de atmosfeer was drukkend zwaar. Alles wat die mensen zeiden, Kwam zowat op 't zelfde neer, Niemand hunner sprak tenminste Anders dan van 't slechte weer. Maar, zoals gezegd, de dag van zaterdag werd met spanning door groot en klein tege moet gezien. En eens zijn de weergoden toch met ons. Het regende 's morgens pijpe- stelen, maar 's middags SCHEEN DE ZÓN. Om half een kwamen de jongens en meis jes van 10, 11, 12 en 13 jaar zich opgeven voor de brandweer-spuitwedstrijden. De toe loop was minder dan aanvankelijk verwacht werd, toch moesten er enkelen teleurgesteld worden, omdat de tijd, uitgetrokken voor het spuiten, beperkt was. Zo nu en dan waren er jongens (of meisjes) die inplaats van de blokjes, het publiek wilden omspui- ten, hetgeen nog al wat hilariteit veroor zaakte. Onder de spuitgasten waren er, die zich ware meesters toonden. Jan Boontjes bereikte diverse keren 15 punten, Vera de Jong liet zich ook niet onbetuigd. En wat te zeggen van de kleinste deelneemster. Eva Maria Schmidt, die de eer van Duits land hoog hield, door als enige Duitse de tweede prijs te krijgen in de afdeling 10- jarigen. De gehele uitslag was: 1 O-jarigen: 1. Peter van Asselt. 2. Eva Maria Schmidt. 3. Eric v. d. Bom. 11-jarigen: 1. Jan Boontjes. 2. Vera de Jong. 3. Gitta Dantuma. 12-jarigen: 1. Roeland Windig. 2. Annemiek Zeeman. 3. Jacky Ingles v. Arkell. 13-jarigen: 1. Jan v. d. Tooren. 2. Kees Baken. 3. Herman Troudes. Na het spuiten kwam de pantomine. De Callantsogers, de vele gasten en andere be langstellenden, die naar het Dorpsplein ge komen waren, hebben beslist geen spijt ge had. Om ongeveer half vijf zag men van diverse kanten de „boeren, burgers en bui tenlui wandelen, (in klederdracht van om streeks 1900). Kinderen speelden op een boerenerf, boer en boerin waren aan hun werkzaamheden, jongens rookten stiekum een pijp of cigaret, het elite-dorpspaar liep te kuieren, andere kinderen wandelden met grote zus „langs heren wege", kortom alles sprak de taal der gemoedelijkheid. Maar plotseling werd men opgeschrikt door een brandlucht en al heel spoedig kwam er rook uit het dak van de boerderij. Wat te doen? De fotograaf, die inmiddels al enkele foto's genomen had van de oude dametjes, het deftige paar, de boer enz. snelde naar het toneel van de brand. De jongens, die de oorzaak van dit onheil bleken te zijn, had den zich achter het hek verstopt. De boer en boerin stonden met stomheid geslagen te kijken naar de steeds dikker wor dende rook. De boer snelde ten einde raad naar het gemeentehuis, om even later met de gemeente-politie terug te komen om te zien wat er te doen was. De burge meester moest gewaarschuwd worden. En ja hoor, ook deze constateerde een uit slaande brand in de boerderij. De koster werd gealarmeerd om de brandklok te lui den en in een mum van tijd kwam het volk toestromen, gewapend met emmers, het dek sel werd van de put gehaald en via de lopende band trachtte men het vuur meester te worden. Maar ook de brandspuit moest er aan te pas komen. Onder toeziend oog van de burgemeester „himself", werd de handspuit ingeschakeld. De brandbestrijders konden echter tegen het vuur weinig uit richten, zodat na het geloei van de sirene de tegenwoordige brandweer het terrein van de brand kwam oprijden. Met groot mate rieel werd de vuurhaard te lijf gegaan. Voor de toeschouwers werd zowel in Hol lands als Duits een en ander van commen taar voorzien. Voor de brandweerlieden brak nu een ogenblik van rust aan. 's Avonds om 8 uur werd het feest voort gezet in de Garnekuul. Voor deze gelegen heid waren de Alpenblazers" uit Tuitje- horn naar Callantsoog gekomen, die met 33 man de Callantsogers en gasten een zeer prettige avond bezorgden. Wij geloven de tolk van alle Callantsogers en gasten te zijn, als wij de Brandweer van Callantsoog voor deze brandweerdag zeer veel dank en lof toezwaaien. Groot en klein heeft genoten en wij zouden het zeer op prijs stellen in de toekomst meerdere van deze dagen te mogen meemaken. Tour de Lasalle* Voor we U het een en ander vertellen over de tour zelf, willen we eerst even stilstaan bij de naam de Lasalle. Deze naam werd het eerst gebruikt door Napoleon (waar schijnlijk is het beter te zeggen ten tijde van de Franse invasie). Het tegenwoordige Fort Erfprins, aan de C. Botstraat, achter het ziekenhuis in den Helder, werd in 1779 door Willem V gesticht en in de jaren 1795-1813 uitgebreid. Het verkreeg bij die gelegenheid de naam Lasalle. De organisa toren hebben gemeend deze Franse naam voor hun wielerevenement weer in ere te moeten herstellen. De tour wordt dit jaar voor de 7e keer gereden. Er zijn meer deel nemers dan ooit te voren, die allen in ploeg- verband zullen starten, t.w. in 12 ploegen, waaronder 5 teams van buiten den Helder komen. Deze wielerwedstrijd wordt gehou den op 28, 29, 30 en 31 augustus. Zowel op de heen- als op de terugweg zal in Callantsoog gesprint worden. Prijzen wor den uitgeloofd door V.V.V. en Middenstand. Maandag, dinsdag en woensdag zullen de wielrijders ongeveer om 17.15 uur in Cal lantsoog zijn op de heenreis en tussen 18 uur en 18.30 uur op de terugreis. Donder dag, de laatste dag van de tour, zal zowel de heen- als de terugreis een uur eerder zijn. Wij zijn er van overtuigd dat vele gasten zullen blijk geven van hun belang stelling bij deze sprint in Callantsoog. Voor de organisatoren en wielrijders hopen we op een goede tour en goede weersomstan digheden. Wat we nog missen. In de gemeente CallantsoogRaadhuis, Dorpshuis, Riolering. In Groote Keeten: Recreatie-mogelijkheden. Voor de gasten Ontspanningsruimte, Sportveld. Voor dorpelingen (Callantsogers, Groote Keetemers) en gasten Publieke telefooncel, Speeltuin, Tennisbaan, Reddingsbrigade, Permanente bezetting E.H.B.O.-tent, Boulevard, Verhard voetpad naar het Luttikduin, Wandelkaart, Ideeënbus. De eerste tien jaren van het vreemdelingenverkeer in ons dorp. In ons vorige artikel over de beginjaren van de V.V.V. in Callantsoog gaven we een overzicht van een foldertje uit het jaar 1922. Zoals we toen reeds vertelden, en zoals U ook hebt kunnen lezen, was dit foldertje door zijn vele „verboden toegang"- en niet bepaald aantrekkelijk te noemen. We zouden, omdat wij vernomen hadden, dat er in 1924 opnieuw een gids verschenen was, ons laatste artikel daaraan weiden. Maar de berichten dienaangaande zijn tegenstrijdig. De tijd en de gelegenheid ontbreekt ons op dit moment verdere na speuringen te doen, zodat we gemeend hebben in de toekomst hier nog eens op terug te moeten komen. Wel hebben we nog een aardig schrijven van pension V.O.S. uit 1920, gericht aan H.H. artsen. „Steeds in meerdere mate wordt de behoefte gevoeld voor Rust- en Vacantie-oorden. De plaatsen, welke in elk opzicht daartoe bijzonder geschikt zijn, worden in den regel door onbekendheid van hun bestaan, over het hoofd gezien, ten eerste omdat zij klein zijn en ten tweede omdat zij niet op de landkaart voorkomen. Als een van die plaatsen kan ook zeker ge noemd worden het dorp Callantsoog. Callantsoog is zoo. schuil in de duinen ge legen, vlak tegen den voet van het Noord zeestrand, dat men het moet weten van vrienden of kennissen, om er meer aandacht aan te schenken. Vele pension-gasten hoor den wij zeggenwij wisten nooit eerder dat Callantsoog bestond, doch nog minder wis ten wij, dat Callantsoog en zijne omgeving zoo mooi was. Callantsoog heeft ook een Vereeniging voor het Vreemdelingenverkeer, doch de gelde lijke middelen ontbreken, om eens een flinke propaganda voor ons dorp te maken. Callantsoog is te bereiken per spoor tot Schagen; afstand Callantsoog-Schagen 10 K.M. Vanaf Callantsoog naar Schagen rijdt een auto. Bovenstaande is een korte beschrijving van Callantsoog en de gelegenheid om het te bereiken. Voor meerdere gewenste inlich tingen vervoege U zich tot de „V.V.V." welke U gaarne alle verlangde informaties verstrekt. Hierbij voeg ik den vriendelijken wensch, zoo U patiënten, vrienden of kennissen heeft, die naar rust verlangen, of dit door hun geneesheer wordt voorgeschreven, dan eens naar Callantsoog en tevens naar mijn pen sion te informeeren. Tevens gemeubileerde kamers, zonder pension, ter beschikking." Een eenvoudige maniermaar het vreemdelingenverkeer kwam tot bloei. De heer Vos legde in het jaar 1924 de rotspartij op het Dorpsplein aan. (En nu even ondeugend: in de volksmond al spoe dig genoemd „de ramp van Borkulo".) Toen de waterleiding in Callantsoog kwam, werd deze rotspartij uitgebreid met een fon tein. Op 14 mei 1931 kwam de stoere vis serman van de beeldhouwster Annie op 't Land er boven op. (Jammer genoeg hebben we deze dit jaar gemist). In 1926 werd de eerste zomerwoning in gebruik genomen, de Zonneheuvel natuurlijk van Vos. De heer Baken uit Winkel, die ons deze copy bezorgde, vervolgt: Ik zie tot mijn schrik dat ik de eerste tien jaren al gepasseerd ben. Ik heb reeds al te veel van Uw aandacht gevergd en het be taamt me dus te eindigen. Maar ik wil dit niet doen dan eerst nog hulde te betuigen aan, ja, hoe kunt U het raden, aan Pieter Vos Jbzn., die in Callantsoog geboren werd op 29 september 1888, zijn dorp trouw bleef tot op de huidige dag: die door onderne mingslust en onverstoorbaar optimisme - ook door moeilijke jaren heen - er in slaagde voor zijn gezin een florerend bedrijf op te bouwen, maar tevens de grondlegger, de pionier en de gangmaker voor het vreemde lingenverkeer was in ons dorp, gedurende een reeks van jaren.

Badbode voor Callantsoog | 1961 | | pagina 3