Hengel vergunning. Hengelvergunningen voor alle wateren in eigendom van het Waterschap Polder Cal- lantsoog, geldig voor een week of voor het gehele seizoen, zijn verkrijgbaar bij de vol gende adressende heer P. J. Kruisveld, Dijkgraaf v. d. Polder Callantsoog, Voor weg 7; de heer H. Kruisveld, Helmweg 21 en de heer H. Meyer, machinist v.d. Polder Callantsoog, Helmweg 30; allen te Groote Keeten. Waterstanden. Hoog water Laag water za. 23 juni 11.22 23.26 5.10 17.57 zo. 24 juni 12.- 5.38 18.20 ma. 25 juni 0.08 12.48 6.39 19.20 di. 26 juni 1.03 13.54 7.43 20.42 WO. 27 juni 2.23 15.16 9.- 22.— do. 28 juni 3.52 16.43 10.20 23.13 vr. 29 juni 5.18 17.59 11.40 za. 30 juni 6.25 18.58 0.10 12.40 Agenda voor Callantsoog. Dinsdag 26 juni: Strandfeest. Donderdag 28 juni: Klaverjasdrive in hotel „De Wijde Bliek' (Aanmelden tot 5 uur 's middags). Filmprogramma in Recreatiegebouw ,,De Garnekuul". Vrijdag 22 juni, 8 uur n.m.: Jerry als ruim tevaarder, (alle leeftijden). Maandag 25 juniDe wereld van Suzie Wong (18 j.) Woensdag 27 juniSag' mir Adieu (a. 1 Vrijdag 29 juni: Mannen van Staal (14 j.) Mogelijke andere evenementen zullen be kend gemaakt worden bij de strandpaviljoens en de V.V.V. E.H.B.O. dienstrooster. ZONDAG 24 juniCallantsoog1 - 5 uurDienst. Indien U ze nodig hebt. Dokter; J. F. W. G. Verheul, arts, 't Zand, telefoon 02249-223. Dierenarts: W. van der Sluis, 't Zand, telefoon 02249-312. Wijkverpleegster: Zuster Boendermaker, Zeeweg 35, telefoon 310. Douchen: zaterdags van 3-7 uur n.m. in de O.L. school. Bibliotheek: iedere avond van 7-8 uur in de O.L. school (zaterdag en zondag gesloten) ook Duitse boeken. Boerenleenbank: geopend ma., diwo„ do. en vr. van 8-11.30 v.m., telef. 02248-350. Postkantoor: geopend op ma., di., wo., do. en vr. voor postzaken van 9.tot 10.30 uur v.m. 14.30 tot 15.30 uur n.m. 17.30 tot 18.30 uur n.m. Voor telefoon en telegrammen van: 9.tot 12.uur v.m. 14.tot 15.uur n.m. 17.30 tot 18.30 uur n.m. Zaterdags alleen geopend van: 9.tot 10.30 uur v.m. Telefoon voor gasten Groote Keeten: H. Kruisveld, Helmweg 21, tel. 02248-3^8. Middenstandde zaken zijn geopend tot 9.uur n.m. 's middags van 12.30 tot 1.30 uur gesloten. Zondags van 1.tot 5.uur n.m. gesloten. Symbolen en gebruiken. Het stoken van lentevuren is een oeroud gebruik en heeft een diepgaande betekenis. Ook in Callantsoog komt dit stoken gelukkig nog jaarlijks voor, maar jammergenoeg noemt men het hier door onwetendheid: „De Ko- ninginnestook". Hierom wil ik gaarne over enkele oude ge bruiken en symbolen eens iets opmerken en hoop dan tevens Uw belangstelling hiervoor op te wekken. We zien in ons landje nog vele zinnebeeldige uitdrukkingen, welke als ver sieringen op of aan oude gebouwen zijn aangebracht, maar velen van ons lopen er ontelbare keren langs, zonder dat hun ooit iets bijzonders is opgevallen. Bedoelde zin nebeeldige uitdrukkingen zijn duizenden jaren de vertolkers geweest van gedachten en ge voelens, welke bij onze voorouders leefden. Taai blijven deze in een volk bewaard en van geslacht tot geslacht overgeleverd. Hoe verhevener en abstracter de ideeën, hoe subtieler de gevoelens zijn, des te min der geschikt worde de taal om deze te vertolken. Taalkenners en woordkunstenaars kunnen in vele en schone omschrijvingen benaderen wat zij tot uitdrukking willen brengen, maar in een enkele zinnebeeldige handeling, in een handdruk bijvoorbeeld, kan meer gezegd worden dan in een lange rede voering. Niet alleen kan een zinnebeeld vaak beter iets vertolken dan woorden dit doen, het geeft ons bovendien het gesymboliseerde in eens. Maar ook alleen dan, wanneer wij niet alleen bij de uiterlijke vorm stilstaan, doch het wezen er van trachten te begrijpen. Teruggaande in het verleden van ons volk kunnen wij de gebruiken en de verhalen in zinnebeelden volgen en het is opmerkelijk, hoe weinig zij zich in de loop der tijden hebben gewijzigd, niettegenstaande bij de invoering van het christendom een groot deel der symboliek gekerstend werd, d.w.z. de uiterlijke vorm bleef bestaan maar men pro beerde het een andere inhoud te geven. Ik zal nu in de eerste plaats de maan- en zonnebeelden nader bezien, Deze twee grote hemellichamen, de zon en de maan, hebben steeds de belangstelling der mensen gehad, vooral van diegenen, die in de vrije natuurleven Hoe dichter de mensen bij de evenaar woonden, des te meer stond de maan in het middelpunt hunner belangstelling, want deze gold met z'n verschillende ge stalten voor hen als hemelse tijdmeter. De zon kon in deze gebieden niet als tijd meter dienen, want zij beschreef daar, dag in dag uit, vrij wel dezelfde boog door het lucht ruim en bepaalde slechts de dag en de nacht. Hoe noordelijker men komt, des te meer betekenis krijgt de zon als tijdmeter, daar geeft zij ook een duidelijk verschil tussen zomer en winter, Zij was de levensbreng ster, die de barre koude overwon, de aarde verwarmde en ieder jaar opnieuw scheen te bevruchten De helder oplaaiende lentevuren, zoals die thans nog gestookt worden, moesten met hun opstijgende warmte invloed uit oefenen op de zon en beoogen dus het helpen toenemen der zonnewarmte, het bevorderen van het lengen der dagen en daardoor vruchtbaar heid op te wekken en tevens de zomer de overwinning op de winter te doen behalen. Deze vreugdevuren dienden ook ter verering van de hemel- of zonnegod. Hoewel men volgens de christelijke opvat tingen de betekenis gewijzigd heeft, hebben ze zich toch tot in onze tijden weten staande te houden. Ten einde raad heeft men ze heidense denk beelden genoemd en trachtte m?n ze te ver dringen. maar omdat dit niet gelukte, heeft men toen eveneens het ontsteken van vuur in de christ. kerk op bepaalde dagen tot een kerkelijke ceremonie gemaakt, zoals o a. de paaskaarsen, de kaarsen in de kerstboom enz. Bij het einde des jaars sterft de zonne god en wordt in de lente herboren. Christus sterft op Goede Vrijdag, de op standing heeft plaats op Paasmorgen. Hier zien we dus ook een verschuiving van de z.g. heidense gebruiken, welke in de chris telijke eredienst zijn overgebracht. De aanwezigheid van de zomer gaf aanlei ding tot het vieren van feesten. Thans om streeks dezelfde tijd wordt „Sint Jan" gevierd. Kerkdiensten» Ned. Herv. Gemeente, p/a tel. 02248-324: Zondag 24 juni: 10 uur v.m. Ds. Gunning. Geref. Kerk, Schagen, p a tel. 02240-381: Zondag 24 juni: 10 uur v.m. Ds. Gispen. 7 uur n.m. Ds. H. Rutgers, Anna Paulowna. R.K.-kerk, Callantsoog: (Recreatiegebouw Abbestederweg) H. Mis 8.30 uur v.m. R.K.-kerk, 't Zand, p a tel. 02249-226: H. Mis 7, 10.30 uur v.m. Hoogmis 8.30 uur v.m. Lof 7 uur n.m. WeekdicnstenH. Mis 7 en 8 uur v.m. Woensdag avondmis 7 uur n.m. Gelegenheid tot biechten zaterdag 4 tot 7 uur n.m. Van de redactie» In het vorige nummer van de Badbode hebben we al in kort bestek medegedeeld dat verschillende stukken moesten blijven liggen. Een van deze stukken was een arti kel van de heer Stuyvenberg uit Hilversum, dat wij vorig jaar reeds ontvingen. Wij danken de heer Stuyvenberg nogmaals voor de moeite, die hij genomen heeft om dit artikel samen te stellen. Tot onze spijt kunnen we het stuk niet in zijn geheel op nemen, maar wij hopen in de nummers 3 en 4 het vervolg te geven van „Symbolen en Gebruiken Voor diegenen, die ook wel eens in de pen willen klimmen, delen we mede dat in het V.V.V.-kantoor een ideeënbus geplaatst is, waar U Uw wensen, suggesties en eventuele plannen voor feestjes kenbaar kunt maken. Artikelen dienen aan het adres van de re dactrice te worden gezonden. Vervolgens moeten we nog een abuis goed maken. In het vorige nummer maakten we geen melding van het pension, dat ons dorp rijker geworden is. De heer en mevrouw de Vries hebben dit voorjaar in stilte het pen- sionbedrijf De Vries, Dorpsplein 6, geopend naar we menen met, nu reeds merkbaar, succes. Bovendien werd de middenstand ook weer uitgebreid. De heer A. Strooper heeft sinds enige weken een pand ingericht voor de verkoop van patat en ijs en we zullen vanaf 21 juni dagelijks verse snijbloemen kunnen kopen in de bloemenstand van de heer P. v. Roode, Dorpsplein 6a. Ook deze zakenlieden van deze plaats pro ficiat. De trouwe lezer van de Badbode zal ook een artikel over de verenigingen gemist hebben. Omdat we steeds met ruimtegebrek te kampen hebben, willen we dit keer uit sluitend stil staan bij een vereniging, die meestal in stilte werkt en alleen bij insiders bekend is, n.1. de Plattelands Vrouwen, die 15 jaar geleden met een gering aantal leden startte, en in deze 15 jaar nu een record aantal damesleden heeft van bijna 100. Op zaterdag 19 mei j.1. hebben de dames met hun echtgenoten dit 3e lustrum in hotel Seinpost in een besloten bijeenkomst gevierd. De avond droeg een gezellig karakter. Er was muziek van de plaatselijke Accordeon vereniging, er werden spelletjes gedaan o.a. een quiz gehouden en na afloop was er een geanimeerd bal, dat tot sluitingstijd duurde. De dames Schenk en Visser hadden het wel en wee van de vereniging gedurende deze 15 jaar op rijm gezet. Vele excursies werden gemaakt, we lezen over Bolsward, Arnhem, Alkmaar, Maduro- dam enz. Menig uitstapje, fietstochtof wan deling werd georganiseerd. Verscheidene da mes namen deel aan een of andere cursus, vooral handwerken staat zeer in de belang stelling. Behalve deze aktiviteiten werd er in samenwerking met de Holl. Mij. van Land bouw ook jaarlijks een Kerstmaaltijd gehouden, waarbij vele bejaarden uitgenodigd werden. Met een gedeelte uit het gedicht willen we besluiten Met excursies, lezingen en voorlichting Gingen wij in opwaartse richting. Steeds houden wij voor ogen De verheffing van het PLATTELAND te verhogen.

Badbode voor Callantsoog | 1962 | | pagina 2