CALLANTSOOG juni 1963 RcdaktieMevr. C. H, KLOOSTERBOER - ISAKSSON, Zeeweg 12 - Telefoon 02248-323 Administratie en abonnementen: B. J. VOS - p/a V.V.V.-kantoor - Telefoon 02248-338 Uitgave: Vereniging voor Vreemdelingen Verkeer - CALLANTSOOG Druk: Fa. K. VAN LOENEN Zn. - Schagerbrug - Tel. 02247-272 V»V»V» bad Callantsoog 45 jaar» Het is al weer 45 jaar geleden dat in Cal lantsoog een afdeling van de V.V.V. op gericht werd. Voor het echter zo ver was, zijn er heel wat moeilijkheden overwonnen. De eigen lijke initiatief-nemer was de heer P. Vos, die in 1913 een pension begon met 11 ka mers. Zelf maakte hij reclame, aardige kaar ten met strand- of duingezichten, waarop dp volgende tekst te lezen stond ..Bezoekt de badplaats Callantsoog, onmid dellijk gelegen aan de Noordzee. Hotel Duinzicht staat ongeveer 40 meter van het strand. Beleefd aanbevelend, P. Vos Jbzn." Maar de oorlog brak uit in de landen rondom het onze. Bovendien werd in 1914 een burgemeester in Callantsoog benoemd, die weinig of niets op had met Callantsoog en beslist niets met het vreemdelingenverkeer. Er zijn raadsver gaderingen verslagen waar het beslist warm toeging. Een steeds herhaald punt van de discussies was het wonen van die burge meester in Alkmaar. Uiteindelijk kwam in 1917 burgemeester Lovinck naar Callants oog. Deze was vóór alles een persoonlijk heid, die de belangen van het dorp Cal- ■laiHsocg Liaehtte tc behartigen. Zelf kwam hij in Callantsoog wonen. In 1918 werd de vereniging tot bevordering van het vreem delingenverkeer opgericht. Het bestuur be stond uit de heren Joh. Langhorst, A. Dek ker, E. R. Braam, J. Brouwer en P. Vos. De burgemeester aanvaardde het ere-voor- zitterschap. De eerste „woning-gids" verscheen met vijf namen, de eerste folder, ter grootte van een ansichtkaart, werd naar verschillende adres sen verzonden, maar het ging. De heer P. Vos heeft ons een kijkje laten nemen in zijn plakboek en in zijn gasten boek. Tot onze spijt schijnen de notulen van die eerste vergadering tijdens de tweede wereldoorlog zoek geraakt te zijn. Maar uit de verslagen van '18 en '19 kan men merken dat de belangen van de V.V.V. in goede handen waren. 28 maart opgericht, 26 juli reeds Koninklijke goedkeuring ver kregen. In 1919 wordt een subsidie aan de gemeente gevraagd van f 100.om de duinen te be planten. Er zijn hevige discussies aan ver bonden, maar de V.V.V. krijgt het bedrag, alleen wordt het terrein bepaald door de gemeente en wel achter de duintjes. De dennen werden op 18 maart 1919 geplant *en waren in 1943 reeds 3 meter hoog. Helaas is het bos tijdens de bezetting om gekapt. 24 september 1919 wordt een afdeling van de V.V.V. opgericht in Groote Keeten. Het leven was in die tijd nog heel sober, gezien de volgende feiten: 22 december op richting Fanfarecorps, 24 augustus 1920 be richt van de P.T.T. dat er een hulppost kantoor komt, 1921 muziektent aan het Fan farecorps geschonken door de Callantsogers, opnieuw reclame van de V.V.V. verzonden, er komen meer woning-adressen. In 1923 een verloting door de V.V.V. gehouden, de V.V.V.-bloemententoonstelling, 25 augustus krijgt het dorp elektrisch licht. In 1924 het eerste strandfeest, er gaat een bus rijden vanuit Schagen naar Callantsoog, 1925 de waterleiding aangelegd. En de grote stap wordt gedaan om nog een bosje aan te leggen, het V.V.V.-bosje aan de Jewelweg. In dg kranten, plaatselijke dagbladen, komen afscheidsgedichten van de gasten. Zo schreef 1 september 1922 een gast: O, Callantsoog, rustig oord, Heeft het hart van de kunstschilder bekoord Dank voor de vele motieven Welke ik schetste naar believen. Wij zouden bijna aan de 5 december rijmpjes denken, maar de bedoeling was goed. En langzamerhand werd Callantsoog bekend. Het strandleven begint zich te ontplooien. Er worden zomerhuisjes gebouwd en als het niet opnieuw oorlog geworden was, zou er in 1940 een tennisbaan gekomen zijn. De oprichters van de V.V.V. hebben door hun voortdurende ijver er zeker veel toe bijgedragen dat Callantsoog thans mee kan tellen in de scharen van de badplaatsen met onderkomens voor alle lagen van de bevol king. Wij hopen voor de nog in leven zijnde initiatiefnemers dat zij het gouden jubileum van „hun vereniging" nog mogen beleven. Bescherming duinenrij» Het zal U ongetwijfeld opvallen dat de Rijkswaterstaat alles in het werk stelt om de duinenrij te versterken en te beschermen. Niet alleen door het planten van helm, het verbeteren van de ligging van de duinen, het onderhouden van de strandhoofden (dammen), maar ook door het plaatsen van rietmatten. Denkt U er daarom vooral aan Uw kin deren niet achter de rietschermen of tussen de helm-aanplant te laten spelen. Nu is er nog steeds vrijheid. Zou U het prettig vinden als U inplaats van de riet matten en de helmaanplant prikkeldraad zou zien? Spaar daarom de beplanting van riet en helm. De komende feesten» Naast de wekelijkse strandfeesten voor vol wassenen en kinderen en de excursies naar het Zwanenwater, stelt de feestcommissie zich voor te organiseren 28 juni Katknuppelen tussen 3 Brandweerkorpsen 5 juli Brandweerspuiten voor volwassenen 27 juli en 10 aug. Brandweerspuiten voor kinderen: 13 juli Wandeltocht: 24 juli Van Dam tot Dam race Juni, juli en augustus Zomeravond concr^T. door de plaatselijke fanfare Juli en augustus Katknuppelen voor volwassenen 3e week juli Auto puzzle-tocht Augustus In Callantsoog 2 keer lampion-optocht, 1 keer in Groote Keeten Juli of augustus Vliegerfeest Voorts wordt onderhandeld of zal onderhandeld wor den met een drumband uit Schagen voor een demon stratie, met de Operette- en Muziekvereniging uit Anna Paulowna voor een zangavond. De mogelijkheid om te handballen en te hockeyen wordt overwogen. Men zal trachten de beschikking te krijgen over een zaal waar gebridged en geklaverjast kan worden. De bazar wordt gehouden op 7 en 8 augustus, de overige data zijn onder voorbehoud. De juiste opga ven worden wekelijks in de Badbode bekend gemaakt. De feesten in Groote Keeten eveneens. Wist U dat het baden en spelen in de nabijheid van de dammen levensgevaarlijk is? dat er dagelijks kinderen en ook volwassenen op attent gemaakt moeten worden, dat zij in zee tussen de kurklijnen moeten blijven? dat alleen op het strand voor de paviljoens toezicht is op het baden in zee en dan nog alleen wanneer de vlag gehesen is? dat men gevonden kinderen het beste bij de E.H.B.O.-tent kan brengen, omdat daar een vlag gehesen kan worden met de letter K, hetgeen betekent dat er een kind ge vonden is? dat het aanbeveling verdient Uw hond niet op het strand los te laten? dat het niet aangeraden wordt uren achter een in de zon te liggen? dat er op het V.V.V.-kantoor wandel- en fietskaarten verkrijgbaar zijn? Welkom» Ook in de Badbode willen wij namens alle verhuurders de gasten een hartelijk welkom toeroepen in de gemeente Callantsoog. Tot onze spijt kunnen wij in dit blad geen tochten in de omgeving uitvoerig beschrij ven. Gebrek aan ruimte noopt ons de gas ten alleen maar te wijzen op het Zwanen- water, dat werkelijk bijzonder mooi is, spe ciaal in dit jaargetijde. Groote Keeten, ongeveer 3 km. ten noorden van Callantsoog, eveneens onmiddellijk ge legen aan het strand, is het ideale oord voor hen die willen genieten van zon, strand en zee en van de landelijke stilte in deze om geving. En nu het eindelijk mooi weer geworden is wensen wij alle vakantiegangers een mooie zomer, veel zon en voor alles veel genoegen en de rust die in Callantsoog en Groote Keeten nog steeds gevonden kan worden. E»H.B.O.-dienstrooster» zondag 2 juni: Callantsoog 1-5 uur Dienst, zondag 9 juni: Callantsoog 1-5 uur Dienst. Door gebrek aan ruimte moesten vele artikelen tot een volgend nummer blijven liggen.

Badbode voor Callantsoog | 1963 | | pagina 1