Baadt niet bij de strekdammen. De feesten. <V .^v" Dorpsplein in vroeger jaren. Initiatief. In het begin van het seizoen, en wel in het eerste nummer van dit jaar, deelden we U mede, dat het op 27 maart 1963 juist 45 jaar geleden was, dat de V.V.V. bad Callantsoog werd opgericht. Voor het zo ver kwam werden er in de gemeente Callantsoog heel wat individuele initiatieven genomen. Een der grote voor vechters voor een vereniging tot bevordering van het vreemdelingen verkeer was de heer P- Vos. Deze wilde niet alleen een vereni ging, maar gaf zelf het goede voorbeeld. In 1913 werd eigenlijk de eerste, niet offi ciële stap gedaan. In die tijd was Callants oog beslist een arm dorp, waar de bevol king leefde van hetgeen de zee gaf, van helm planten en dammenbouw. Een klein gedeelte van de dorpsinkomsten was afkom stig van de landbouw en de veeteelt. Toch waagde een der bewoners het een hotel voor badgasten te openen. 1913 -1963. 50 jaar geleden, op 14 augustus 1913, opende de heer P. Vos het eerste hotel in Callantsoog. Het was toen nog niet zo als nu, want alleen op zondag gingen de mensen wel eens een dagje uit, of, zoals de verteller het uitdrukt „dét er door de week geen mensen bij de weg waren". De openingsdag was dus op zondag, schitterend mooi weer en ook de volgende zondagen in augustus was het bij zonder goed. Het gezegde: „begin goed, al goed" meende de eigenaar van hotel „Duin zicht", (zo heette dit eerste hotel), wel tot zijn lijfspreuk te kunnen kiezen. In <ie jaren vlak voor de eerste wereldoorlog kwam .het „grote" publiek met paard en wagen of per fiets. Er moest dus ook ge borgd worden dat de paarden onder dak ge bracht konden worden. Maar met de hulp van een gepensioneerd „gewerenmaker" en een boerenarbeider was het café en de win kel op 14 augustus gereed om de klanten te ontvangen. In de wintermaanden werd met de bouw voortgegaan. 11 slaapkamers werden gereed gemaakt om de gasten van de a.s. zomer te kunnen ontvangen. In het voorjaar van 1914 werd de propaganda gemaakt. Daartoe werd de z.g. doktersalmanak geraadpleegd. Aan alle doktoren in Nederland werd een verzoek ge richt om patiënten, die naar zee moesten, te adviseren naar Callantsoog te gaan. De uitwerking van dat schrijven was van dien aard, dat voor het seizoen 1914 het hotel volgeboekt was. Helaas kwam er be gin augustus 1914 een kink in de kabel: de mobilisatie brak uit. De gasten, die reeds in het hotel waren, vertrokken zo gauw mogelijk, die nog moesten komen, schreven af. Maar het hotel had naam gemaakt. In 1914 kwamen al spoedig officieren en kust wacht hun bivak in het hotel opslaan. Deze heren bleven tot 1918. In het voorjaar van 1918 werd de V.V.V. opgericht. Door haar propaganda ging het vreemdelingen verkeer met sprongen vooruit. En de voorspelling van een oud Callants- oger, dat „de bouw van hotel „Duinzicht" de doodkist van P. Vos zou zijn", ging niet op. 25 jaar Badbode. Een dezer dagen werden we er opmerkzaam op gemaakt, dat de Badbode voor het eerst in 1938 verscheen en wel op zaterdag 9 juli. Wij hebben het eerste blad weten te be machtigen. Helaas wordt er niet in mede gedeeld hoeveel keer per seizoen het blad zal verschijnen. De abonnementsprijs is f 0.30 per seizoen, de advertenties kosten per 10 regels per seizoen f 3.50. Het Noordzeebad Callantsoog adverteert o.a. met de volgende prijzen: gesloten zit-tenten met recht op baden f 15.per seizoen, per maand f 12.50. Uit een en ander kan men wel op maken, dat het seizoen zeker niet in mei begint en beslist niet in oktober eindigt. Voorts wordt er in dat eerste nummer een tiental geboden voor de baders opgesomd, waarvan, evenals nu, het hoofdthema is „baadt niet bij de strekdammen". Er wordt door een vakantie ganger een beschrijving van Callantsoog ge geven en er wordt gevraagd om artikelen om het blad zo attraktief mogelijk te maken. Het verheugt ons bijzonder dit 25 jarig ju bileum te kunnen vermelden. Wij hopen van harte, dat er nog vele keren 25 jaar zonder onderbreking aan toegevoegd kunnen worden. Van de redaktie. Als het laatste seizoen-nummer van de Bad bode in zee gaat, hebben we altijd een enigszins droevig gevoel. Niet omdat we dan aan de wintermaanden denken, die weer op komst zijn. Wij beho ren tot de mensen, die als er zon is alleen de zomergeneugten belangrijk vinden, als de zon verstek laat gaan, ervan overtuigd zijn dat hij binnen enkele uren weer zal schijnen. Neen, dat is het niet, maar voor ons is het als of het nog pas gisteren was, dat wij plannen maakten voor de zomer, voor de artikelen in deze jaargang en voor de ver schillende evenementen. Evenementen, die dit seizoen in grote ge- talen op het programma voorkwamen, boven-, dien bijzonder goed geslaagd zijn. De diverse heren, die deze festiviteiten organiseerden brengen we een woord van dank, ook de badgasten die hun hulp verleenden bij de verschillende strandspelen, willen we hierbij betrekken. De voetbalvereniging Callantsoog heeft mede werking verleend om enkele wedstrijden te spelen, hetgeen door vele gasten ten zeerste op prijs gesteld werd. De vrijwillige brandweer verzorgde een avond „spuiten voor volwassenen", hetgeen een groot succes had. De heren van N.V. het Zwanenwater stelden de vakantiegangers in de gelegenheid het „Kleiduiven schieten" mee te maken, de puzzle- wandeltocht door het Zwanenwater wordt met de auto-puzzletocht door de deelnemers als enkele der meest geslaagde feesten be schouwd. De muziekvereniging gaf acte de présence bij de Lampionoptochten, hetgeen voor kin deren en volwassenen altijd een bijzondere attractie heeft. Wij hebben het ten zeerste gewaardeerd en kele artikelen te ontvangen voor dit blad. Rest ons nog een woord van waardering aan de drukker van de Badbode, de firma Van Loenen. voor de goede verzorging ge durende het afgelopen seizoen. Elders in dit blad schreven we over de vele geslaagde feesten van dit seizoen. Helaas kunnen we voor de week van 19 tot 24 augustus niet praten van veel feesten. Maar er was toch nog wel wat te doen. Aller eerst kwam dinsdag 20 augustus de Drum band uit Schagen. Voor velen was dit een onverwacht gebeuren. Ter elfder ure wer den de plannen gesmeed en maar zo vlug mogelijk uitgevoerd. Het enthousiasme was er niet minder om. Donderdagavond 22 augustus werd er een lampionoptocht gehouden in Callantsoog. Deze keer voor het eerst met prijzen voor de aardigste kostuums. Nu is het altijd moeilijk om dat te beoordelen. De jury had beslist geen gemakkelijke taak. Het aantal gekostumeerden viel wat tegen, maar vol gend jaar komen er beslist meer. De prijs winnaars werden na afloop van de tocht bekend gemaakt. Robby Rezelman, Callantsoog, le prijs, ka bouter, Marijke, Annelies en Bart Vastenburg, Arnhem, le prijs, kabouters, Merijn Dalmayer, Den Bosch, 2e prijs, Oeteldonk, Margriet en Wim Sybrant, Arnhem, 3e prijs, Prinses en boer. Alle kinderen kregen weer het traditionele spekkie, liepen te zingen met vader of moe der. Hoewel het niet bijster mooi weer was, werd het toch weer een gezellig lampion- feest. Für die deutschen Gaste» Bij het ter perse gaan van dit nummer ont vingen wij nog een bericht van de momen teel in Callantsoog verblijvende Duitse pre dikant. Wij verzoeken de verhuurders hun gasten op het volgende te wijzen: Am Donnerstag den 5. September, 20 Uhr, in der Kirche in Callantsoog Vortrag vom Pfarrer E. Weisz über „Das Buch von der Weltpolitik Gottes" (2. Jesaja). Foto-wedstrijd» Hoewel het aantal inzendingen van de foto wedstrijd beslist niet zeer groot was, menen we toch enkele prijzen bekend te kunnen maken. Voor we dit echter doen, delen we de inzenders mede, dat zij in de maand sep tember nog een schrijven over de ingezonden foto's kunnen verwachten. Er kwamen ruim 10 inzendingen met bijna 100 foto's binnen. De kwaliteit van ver schillende beelden was echter zeer goed. Het was beslist niet eenvoudig een prijs winnaar aan te wijzen. Na overleg werd besloten de eerste prijs toe te kennen aan Karl Heinz Ertel, Kamp-Lintfort, 2e prijs: Eberhard Schumacher, Duisburg, 3e priis: Mevr. cfe Waard, Noord ScLar O woude. Van harte gefeliciteerd. De prijzen zullen eveneens in september worden toegezonden. De bekroonde foto's worden (zo mogelijk) in het Kerstnummer gepubliceerd. Wij hopen in de toekomst bij een volgende wedstrijd meer succes te hebben. V.V.V.-kantoor.

Badbode voor Callantsoog | 1963 | | pagina 3