NIC. SMIT 1e prijs foto wedstrijd 1963 JAN ERADUS ?CTts^G02248-242 Badpaviljoen SMIT Redders ter zee en aan de wal. De oudere Callantsogers vertellen graag over de strandingen en reddingen uit vroeger jaren. Niet, omdat zij zichzelf als helden ter zee willen af schilderen, maar meer omdat voor de jeugd van 50 jaar geleden een schip op het strand extra verdiensten betekende voor de ouders, die in de wintermaanden slechts weinig inkomen hadden. De heer G. Baken, die ons al meer verhalen voor de Badbode deed toekomen, vertelt over een redding van 55 jaar geleden, op 22 december 1908. Op die 22e december heerste er een strenge vorst en hing er een dikke, zware mist. De telefoon van de kustwacht, post Callantsoog, was gestati oneerd bij opa bakker Baken, 's Morgens om 8 uur ging de bel al voor de derde keer. Opa dacht: er is zeker iets loos, ik moest toch maar eens even luisteren. Andries Siewertsen uit Petten trachtte de Helderse sleepdienst te bellen. Er was een schip, een Engelse vrachtboot, gestrand bij paal 32, even „bezuiden" Camperduin. Direct werd schipper Mooy, nu beter bekend als „oude Maarten", gewaarschuwd en Weiers van de N.Z.H.R.M. Allen, de roeiers en helpers, gingen naar de vlet van A. Kooger en H. Zeeman. De vlet werd naar zee gesleept, op de riemen en het zeil er bij, want er was wat te verdienen. Na een uur of drie varen waren we bij de boot. We werden bij de Pettemers ingeschakeld en moesten sleeptrossen in verbinding brengen van de sleepboten met de Clamaire (zo heette de boot). Het schip zat behoorlijk vast en om het weer vlot te krijgen, moest het leeg. De luiken van de ruimen gingen open, de steenkool moest gelost worden en overboord gestort. De volgende dag kwam de vrachtboot bij hoog water weer vlot. Toen kwam ons buitenkansje: de kolen die over boord gegooid waren. Allen, die een bootje of vlet hadden gingen met schepnetten en modderbeugels kolen vissen. Zelf had ik ook een vletje: Cees Kuiper en Klaas Hopman kwamen bij mij in de vlet. Meindert de Haan, A. Kooger en uit de Keeten P. Bakker gingen met hun vlet (met mannen en materiaal kolen vissen). Er was een kalme zee op de le kerstdag en we hadden oosten wind, maar de 2e kerstdag ging de wind om de noord, er kwam meer wind en de zee werd woelig. Wij waren spoedig aan de last, maar we lagen te diep. Toch wilden we het maar op de riemen proberen. Bij Camperduin werd het steeds moeilijker. Cees Kuiper zei „Wat denk je er van, Gertje, zouden we maar niet naar het strand gaan?" Ik zeg: „Beter bange Gertje, dan dooie Gertje, dus naar de wal". Gelukkig stond er vlak bij duin een cafeetje met een schuur, daar hebben we steenkolen, zeil en riemen ondergebracht, de vlet sleepten we het duin op. Toen moesten we nog lopende naar Callantsoog. We gingen over Petten langs het strand. De volgende zondag, 27 december, werd ik in de echt verbonden. Dat gebeurde wel eens meer op zondag. We, mijn vrouw en ik, hadden brand (kolen) voor de hele winter in huis. Nu, na 55 jaar, komen veel herinneringen in mijn gedachten. Mijn vrouw is enkele jaren geleden overleden. Ik ben in ons rusthuis 't Oghe opge nomen, dat heel geriefelijk ingericht is en waar we een prima verzorging hebben. In het bejaarden centrum spraken we ook met Jan Vos, de oudste inwoner van het rusthuis, bijna 89 jaar oud, met Pietje Mooy, Hendrik Kooger, Simon Kooger, Dop, Bijpost, Hoep en niet te vergeten de dames Hoep, Kooger, Kruyt en Mooy. Ze vertelden over vroeger, van kermis- vieren en uitgaan te Pinksteren. Ze praten door elkaar, ze hebben het over vele schepen. De Loch- merdat, de grootste ramp, die ze meemaakten, slechts twee overlevenden. Nu, na 70 jaar, worden ze er nog stil van. Maar dan gaan ze weer verder vertellen over reddingen, waarbij de mensen wel van boord gehaald werden. Jan Vos verffelt dat zijn vader, die ook bij de redders behoorde, eens 3 keer in 36 uur er op uit moest: 'n driemaster bij paal 13, 'n Egmon- derbom en een kotter verkeerden na elkaar in nood. En dan komt er zo tevreden achteraan, „maar ze, mijn ouders, hebben een goeie ouwe dag gehad. Ze kregen eens f 100,en later van het Dorus Rijkersfonds f 14,per week". Jan Vos is jaren pijlschieter geweest. Om het schieten te beoefenen werden er wedstrijden ge houden. Op circa 300 meter afstand schoot hij nog raak. Hij vertelt dat je vooral rekening met de wind moet houden, want anders buigt de liin te veel en gaan de schipbreukelingen kopje onder. Anderen vertellen van de boot met stukgoederen, de Europeaan, die o a. stopsajet aan boord had. „Jaren later liep iedereen nog in een trui van dat garen gebreid", weet Vos te vertellen. De Amerikaanse houtboot, de Alexanderde mensen konden ze er niet afhalen, omdat die beklemd zaten tussen het hout. Ze hebben het over Klaas Duit, die zelfs zwemmende trachtte te helpen. Bij goed weer zwom hij van Huis duinen naar Petten. Als het woord Petten valt, weet Vos ook nog van de Prins George, die in Petten strandde. De Pettemers hadden al hun lijnen al verschoten, zonder resultaat. Burgemeester Koster riep de Callantsogers er bij. Nu kunnen jullie laten zien wat je waard bent. Het geluk was met Jan Vos, de eerste lijn gelijk raak. Ze glunderen nog ais ze er aan denken. Steeds weer komt het er op neer dat het redden van de schipbreukelingen voor hen, mensen van de kust, van de zee een eerste levensbehoefte was. Ze stonden er niet bij stil wat er allemaal zou kunnen gebeuren, ze gingen. Ook nu nog ver keren er schepen in nood, ook nu nog worden er regelmatig reddingen verricht. De sociale voor zieningen voor die redders der mensheid zijn veel beter als in vroeger dagen, maar de boten die steeds onderhouden of vernieuwd moeten worden, vergen veel geld. De N.Z.H.R.M. be kostigt alles uit vrijwillige bijdragen. Voor slechts f4.— per jaar kunt U dit prachtige werk steu nen. We dachten dat in de „geschenkenmaand" december een dergelijke uitgave aan de reddings maatschappij niet boven Uw budget gaat. Aktiviteiten Huys ten Oghe. Al eerder hebben we eens geschreven dat er in het be:aardencentrum een biljartclub opgericht is voor personen van 65 jaar en ouder. Over be langstelling heeft deze club niet te klagen. De heer Dop, die wij vroegen naar het wel en wee van de vereniging was zeer te spreken. Hij deel de ons mede dat de biljarters, die niet in het tehuis wonen, een kleine vergoeding geven voor de tijd dat ze spelen. Bovendien worden voor iedere 50 caramboles 20 cent betaald voor de „pot". De opbrengst wordt besteed aan ver nieuwingen en verbeteringen van het biljart. Enige dagen geleden werd op kosten van de „pot" een nieuw laken, nieuwe ballen en banden besteld. „En mevrouw, we hadden geen cent te lenen, we konden alles zelf betalen", zo werd ons medegedeeld. Maar er wordt niet zo maar gespeeld. De heer P. de Haan stelde als eerste een mooie beker beschikbaar, die gewonnen werd door de 83-jarige G. Baken, bravo. De tweede prijs, een medaille, beschikbaar gesteld door de heer Dop, werd ge wonnen door de heer Bijvoet. Momenteel biljart men om een bijzonder fraaie standaard, voorstel lende 8 keuen en 3 biljartballen, beschikbaar ge steld door de heer J. v. d. Plas. De prijzen, eigendom van het tehuis, worden uit gestald in een prijzenkast, die gemaakt werd door de heer P. Vos. We kregen verder te horen dat er behalve de biljart-prijzen ook de beker en her inneringsmedaille van het bejaardenzangconcours in bewaard worden. Ja, en dan komt men gelijk op een ander chapitre. Waarom zouden we weer niet eens een zangclubje oprichten? In januari beginnen we met bejaarden-gymnastiek. De da mes willen sjoelen, ook om prijzen. We geloven dat ook niet inwoners van het tehuis mogen meedoen, maar de leeftijd is 65 jaar en ouder. Er zijn plannen genoeg, bovendien bracht Sint Nicolaas pijlen en bogen en een „uilenstandaard" om op te schieten. Ja en U kunt het geloven of niet, maar ook de dames zijn van plan aan het wedstrijdschieten deel te nemen. Door de dames worden nog vele handwerken gemaakt en voorts worden er ,,de 17 bij 17 cm.- lapjes" gebreid voor de dekens voor onontwikkel de gebieden. Er heerst nog aktiviteit genoeg. Wist U Dat dit Kerstnummer van de Badbode in de ge meente Callantsoog huis aan huis verspreid is, dat alle gasten, voor zover hun adressen bij de V.V.V. bekend zijn, een nummer toegezonden gekregen hebben, dat een abonnement op de Badbode, die in het seizoen 12 keer verschijnt slechts f 2,25 kost, dat V.V.V.-, strand- en dorpsnieuws regelmatig in de Badbode bekend gemaakt wordt, dat het aanbeveling verdient ook Uw gasten in de door U verhuurde vakantieonderkomens een nummer van de Badbode te bezorgen, dat de bouwvak-vakanties in 1964 gepland zijn van 20 juli tot en met 1 augustus, dat de zomervakanties in Westfalen (Duitsland) aanvangen op 29 juli en eindigen op 8 september, dat de zomervakanties in Holland gegeven wor den vanaf begin juli tot september, gedurende 4 weken of langer, dat met de verhuur van vakantie-onderkomens reeds in januari begonnen wordt en dat het raad zaam is, als U op het uw bekende adres ook dit jaar uw vakantie in Groote Keeten of Callants oog wilt doorbrengen, nu reeds kontakt met de V.V.V. of de verhuurder op te nemen, dat het zeer gewenst is een strandtent te bestel len, zodra uw vakantie vaststaat, dit om teleur stelling te voorkomen, dat het Zwanenwater juist in mei de moeite van een bezoek ten zeerste waard is, omdat dan de jonge lepelaars beginnen te fladderen, en tot slot, dat het meest unieke schaatsterrein in Nederland, het, Zwanenwater is, waar de grote duinmeren één grote spiegelgladde ijsbaan zijn. V uilnisophaaldienst* In verband met de komende feestdagen zal de vuilnis niet op woensdag 25 maar op vrijdag 27 december opgehaald worden. De eerste keer in het nieuwe jaar zullen de emmers op donderdag 2 januari geleegd worden. Daarna tot nadere aankondiging uitsluitend op woensdag. Postkantoor* Men verzocht ons U te willen mededelen dat de brievenbus op het Dorpsplein van maandag tot en met vrijdag gelicht wordt om 6.15 uur v.m. en 4.30 uur n.m. Zaterdags vindt uitsluitend om 7.15 uur v.m. een lichting plaats. Aanleg en onderhoud van de sanitaire installatie van Uw woning en of bungalow Wij wensen onze cliëntele, vrienden en kennissen prettige feestdagen en een voorspoedig jaar 1964 Bouw- en kampeerbedrijf B. P* ZEEMAN CALLANTSOOG - Dorpsweg 18 - Telef. 294 Loten voor de 562e Staatsloterij zijn vanaf 6 januari 1964 weer verkrijgbaar bij S. VOGELZANG te Callantsoog, De trekking begint 27 jan. 1964. - Tel. 218 Ons bedrijf heeft goed af te sluiten strandtenten VERHUUR VAN LIGSTOELEN EN STRANDTENTEN RESERVEER TIJDIG Onze beste wensen voor de feestdagen en het nieuwe jaar Omgang Abbestederweg - Tel. 02248-387

Badbode voor Callantsoog | 1963 | | pagina 4