Het Zwanenwater een sprookje. Het is nog niet zo lang geleden, dat men slechts op uitnodiging van de jachtopzichter het Zwanenwater mocht bezoeken. ,,Het Zwanenwatereen particulier terrein, klonk in de oren van natuurforsers als een sprookje uit ,,Duizend en een nacht". Met de open- stelling van dit prachtige natuurreservaat is er iets groots gebeurd in de geschiedenis van Callantsoog. Duizenden vakantiegangers, vele gezelschappen, ook van scholieren, heb- ben in de loop van enkele jaren al een be- zoek gebracht aan dit unieke gebied, dat bijna 600 ha. groot is en waarvan de twee meren ongeveer een derde gedeelte beslaan. Ja, en waarom is dit gebied nu een sprookje en andere duingebieden niet? Wei, het Zwanenwater heeft iets bekoorlijks, iets verfijnd exotisch. Een vogel als de lepelaar hoort er thuis. Sneeuwblank, met zwart- oranje lepelvormige snavel en dieprose borstveren verheft hij zich ver boven de andere steltlopers, trappeldansend pronkend met de witte kuifveren, in het voorjaar druk bezet met het maken van het nest, dat zich op de grond tussen de struiken bevindt of ergens hoog verscholen in de, wilgentakken. De broedplaats wisselt, het ene jaar komt het Bokkeneiland in aanmer- king, maar het andere jaar beslist niet. Eerst moeten de overblijfselen van de nesten door weer en wind weggevaagd zijn. De lepelaar verkiest het niet in de „rommel" van het vorige jaar te zitten. De jongen worden, zodra zij uit het ei zijn gekomen, gevoederd met garnalen. Vader of moeder lepelaar vliegt zo'n 30 km. naar de Waddenzee om een hapje eten voor het kroost te halen. Er komen soms 4 a 5 jon gen in een nest voor. Maar niet alleen de lepelaar vinden we in dit gebied, ook talrijke andere vogels hebben hier hun broedplaats gevonden. De bruine en de asgrauwe kiekendief nestelen in het rietmoeras. Reigerparen, fazanten, bergeen- den, tureluurs, holenduiven, het zijn slechts enkele namen van de talrijke vogelsoorten. De meeuwenkolonie's zijn zeer druk bezet zilvermeeuwen en lepelaars kunnen zich prima met elkaar amuseren. Van de viervoeters noemen we de hazen en konijnen, die 's avonds vaak hun rustige holen verlaten om op „roof" te gaan. En de jachtopzichters houden toezicht, dat niets de rust in het dierenrijk verstoort, geven aanwijzingen of begeleiden de bezoeker op een tocht door dit natuurmonument. En dan de flora, de zonnedauw, het vlees- etende plantje, dat o.a. muggen verslindt, enkele soorten orchideeen, om slechts enkele te noemen. Er zijn struiken en bosjes, de meren krijgen in deze tijd van het jaar hun prachtige voorjaarskleed, steekje voor steekje aan elkaar gemaasd door de gele dotter. 'n Mooie zonnige avond, een mat-blauwe lucht, met in het westen de van purper tot pastel kleurende kirn, de met 'n gele wade bedekte meren, omringd door het malse groen van de oever, de donkergroene. naar blauw- zwart overgaande dennenbossenook daar een sprookje „het Zwanenwater". Wat er veranderde. De toegangsweg van de Stolpen naar Cal lantsoog is aanzienlijk verbeterd en verbreed, hetgeen het verkeer zeker ten goede zal komen. Op het Dorpsplein is enige maanden ge leden een publieke telefooncel geplaatst, wat zowel door de Callantsogers alsook door vele gasten ten zeerste gewaardeerd zal worden. Op het terrein achter de o.l. school wordt een kleuterschool gebouwd. Op recreatiegebied zijn ook weer enkele veranderingen. Het kampeerterrein van de heer P. Vel, ,.de Oosternollen", is verhuurd aan de Ned. Caravan Club „de Klomp". Dit is een be- sloten vereniging van caravantoeristen, waar van men slechts „op voordracht" lid kan worden. Over de aktiviteiten van de N.C.C. hopen we in een der komende nummers nog iets meer te kunnen vertellen. In Groote Keeten wordt ook druk aan de toekomst gewerkt. Een recreatieplan is in uitvoering. Er zijn reeds een aantal Sun Class bungalows gebouwd, een kanovijver is aangelegd, sportvelden zijn in voorbereiding. Aan de abonne's. In verband met de zeer vroeg vallende Pinksteren zullen de eerstvolgende nummers van de Badbode met tussenpozen van drie en twee weken verschijnen, n.l. 6 juni, 23 juni en 4 juli. De nummers 13, 5, 7, 9 en 12 verschijnen met inlegvel. In de Badbode zal o.a. de agenda van de ons medegedeelde festiviteiten worden vermeld, alsmede alle namen van prijswinnaars ons bekend. Het abonnement op de Badbode bedraagt f 2.25, losse nummers zijn verkrijgbaar a f 0.25. Het verdient aanbeveling gasten op de mogelijkheid van een eigen abonnement attent te maken of in zomerbungalows een nummer te laten bezorgen. Nieuwe abon- nee's kunnen zich opgeven bij V.V.V. Bad Callantsoog, giro 544513. Het eerste nummer van de Badbode wordt wederom aan alle bij de V.V.V. opgegeven adressen toegezonden en in de gemeente Callantsoog huis aan huis verspreid. Personalia. Mevrouw Broersen, afkomstig uit de ge meente Zijpe, werd gekozen voor het ker- kelijk werk in Callantsoog. Tot onderwijzeres aan de o.l. school is be- noemd mej. v. d. Velde te Callantsoog. Tot kleuterleidster is met ingang van 1 Sep tember benoemd mej. N. Roggeveen te Santpoort. Mej. List, onderwijzeres aan de o.l. school in Callantsoog, was op 1 februari j.l. 40 jaar bij het onderwijs. Door de edelacht- bare heer burgemeester W. L. Correlje werd haar in besloten kring medegedeeld, dat het H.M de Koningin behaagt heeft, de gouden medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, te verlenen. Ook namens vele kinderen van gasten, die in de zomermaanden een of meerdere weken in haar klas waren, hartelijke gelukwensen. De heer Jac. Vos, brandweercommandant, was 1 april 25 jaar bij de brandweer. Dat juist op die dag de sirene loeide, beschouw- den vele Callantsogers als een aprilmop, helaas, het was geen loos alarm. Een hevige brand verwoeste een boerderij in Groote Keeten. Gelukkig wisten de wakkere brand- weerlieden het pas voltooide woonhuis gro- tendeels te behouden. Het door de brandweerlieden geplande feest ter ere van hun jubilerende commandant moest wel uitgesteld worden naar latere uren, maar ging toch niet ongemerkt voorbij. De tuintjes-wedstrijd. Evenals vorig jaar is het ook nu weer de bedoeling een tuintjes-wedstrijd te houden. Daar de commissie nog niet alle gegevens heeft, kunnen we eerst in een der volgende nummers van de Badbode richtlijnen geven. De commissie hoopt dat ieder weer spon- taan meedoet, zodat het beoogde doel, een keurig onderhouden erf en tuin, weer door deze wedstrijd wordt gestimuleerd. Ieder die dat wenst, kan gratis advies ver- krijgen over aanleg, beplanting enz. Mochten er onder de lezers zijn, die niet aan de wedstrijd willen meedoen, wilt U dan zo vriendelijk zijn dat mede te delen aan de commissie-leden of op het V.V.V.- kantoor? Koninginnedag-opening Badseizoen. 30 april draagt in Callantsoog een bijzonder karakter. Er wordt niet alleen Koninginne- feest gevierd. maar tevens wordt het Bad seizoen officieel geopend. De feestviering is dit jaar begonnen met een gekostumeerde optocht, die er mocht zijn. Er waren ongeveer 140 kinderen verkleed, waarvan ruim 90 als ..enkeling", de overi- gen in groepen van 2 of meer personen. Een beeldige Maja Pop stal ieders hart, Indianen zwerfden door de gehele optocht, er waren clowns, n hofnar, een koning, compleet met koningsmantel, heksen, feeen, Tirolers met vakantie, badnimfen, Hawai- meisjes, zelfs een versierde autoped van 't Vismeisje, ..Met Melk Meer Mans", „Op- geruimd staat netjes" enz. Voor de jury n moeilijke taak om de prijs winnaars uit te kiezen. Bij de enkelingen kwamen ruim 30 kinderen in aanmerking voor een prijs, enkele namen: Willy Zee- man, heks; Robby Rezelman, koning; Ma- rijke Glasbergen, Maja pop; Klaas Leguit, picolo; Martien Hoek, Lieve Heersbeestje. Bij de paren werden 5 prijzen uitgereikt: ..Tiroler badgasten", Willy en Anja Strik ..Indische familie", Nicolet Zeeman en Ma- riska Kloosterboer,,Hawai meisjes", Lidy en Netty Blaauboer; „Opgeruimd staat net jes', meisjes Tichelaar en Manikus; ,,Rood- kapje en de Wolf", kinderen Steigstra. De groepsprijs werd gegeven aan de kinde ren Boeder ,,Met Melk Meer Mans". Nu er op Koninginnedag meer werk van de kostuums gemaakt is, geloven we te mogen aannemen, dat ook de van Dam tot Dam race en de lampionoptochten, die dit seizoen weer gehouden worden, veel meer deelnemers zullen trekken. De optocht werd voorafgegaan door het plaatselijke Fanfarecorps, dat na de feest- rede van de burgemeester zorgde voor de muzikale begeleiding bij het zingen van het Wilhelmus. Hierna kwam de beurt aan de god Neptu- nes, die met zijn gemalin uit de diepste wateren was opgestegen om persoonlijk het Badseizoen te openen. Aan de vakantie gangers werd de mededeling gedaan, dat Neptunes persoonlijk Pluvius zou verzoeken deze zomer in Callantsoog weinig water naar beneden te gieten. Wanneer de boeren er echter om smeekten, zou-alles in 't werk gesteld worden de landerijen 's nachts van het groeizame vocht te voorzien. Zoals het gebruik is bij het overschrijden van de eve- naar, werd ook hier een doop gehouden en wel van een ,,badgast". Na afloop van het meer officiele gedeelte volgden eerst verschillende wedstrijden voor schoolkinderen. s Middags vonden er volksspelen plaats. De animo was voor de verschillende spelen behoorlijk groot. De prijzen voor kinderen werden toegekend aan: De volwassenen werden uitgenodigd hun prijzen 's avonds in ontvangst te nemen in hotel ..Callant", waar door de feestcommissie een gezellige avond georganiseerd was. Prijswinnaars waren De Middenstanders, die ook dit jaar weer hun medewerking gaven om 30 april tot een feestdag te maken, hartelijk dank namen? alle Callantsogers. Het bestuur van de V.V.V. liet bij de op 30 april met vakantie in Callantsoog ver- toevende gasten een bosje bloemen bezorgen. V.V.V.-kantoor. Meisjes 3-5, vlaggetjes in stoof: 1 Anja Boeder. 2 Ankie Schouten. 3 Hanny Noot. Jongens 3-5, blokjes rapen: 1 Peter Schouten. 2 Piet Steigstra. 3 Arm. v. d. Bosch. Meisjes 6-8, touwtje springen 1 Nettie Blaauboer. 2 Annelies Kager. 3 Cora v/d Haar. Jongens 6-8, zaklopen 1 Rene Vos. 2 Arco Blaauboer. 3 Simon v. Vuuren. Meisjes 9-11, blikjes logen 1 Mandie Brak. 2 Tineke de Wit. 3 W311y Zeeman. Jongens 9-11, hoepelen 1 Marco Mud. 2 Edw. Visser. 3 Cor de Graaf. Meisjes 12-14, steltlopen 1 Gustie de Schipper. 2 Els Zwaan. 3 Linda Manikus. Jongens 12-14, zaklopen en door band kruipen: 1 Eddy Vos. 2 Piet Beun. 3 Gerard de Wit. Kruiwagenrace voor paren 1 Annemieke Zeeman en Klaas Baken. 2 Mevrouw Hoogvorst en Adriaan Oostindier. 3 ]anny van der Wey en Eduard Vos. Geblindoekt kussengevecht op balk voor heren 1 A. Oostindier. 2 D. Roosenboom 3 G. Zeeman

Badbode voor Callantsoog | 1964 | | pagina 3