CALLANTSOOG - No. 2 Raadt n,iet frif cLe ktlekdcurunen i- Tips voor de vakantie. Nu Piuvius de regen beperkt tot het uiterste, willen we U eerst enkele tips geven voor het voorkomen van zonnebrand bij kleinere kinderen. Vooral bij noordenwind is de in- werking van de zonnestralen op de vaak tere kinderhuidjes van die aard, dat spoedig zonnebrand optreedt. Als de kleineren niet aan „zonnen" gewend zijn, is het \rerstan- diger ze niet een gehele dag in een b; 'pakje te laten rondlopen, maar zo nu en dan eens (bij voorkeur niet tussen 12 en 2 uur). Voorts wijzen we er op, dat vanaf bii.n juni toezicht op het baden gehouden wo. voor de strandpaviljoens. Let U er echter -elf op dat U noch Uw kinderen in de nabijheid van de dam gaat baden, daar is en blijft het altijd gevaarlijk, ook bij mooi weer. Er zijn veel kinderen bang voor honden. Honden eigenaars mogen we een beroep op LI doen en U verzoeken Uw honden thuis te houden, of indien niet mogelijk aan de lijn mee te nemen. Ook andere vakantie- gangers komen van het strandleven ge- nieten en niet iedereen is er van gediend een loslopende hond bij zijn tent te hebben. En ouders geef uw kleinere kinderen een mooi plaatje, waarop vermeld sta3t waar U zit en hoe het kleintje heet. De feesten nemen ook in juni een voorname plaats in. Iedere week zal er een strandfeestje gehouden worden voor kinderen, soms voor volwassenen. zijn bij voldoende deelname iedere week excutsies naar het Zwanenwater, onder des- kundi^e leiding Er zal een avond katknup- voor gasfen en Callantsogers gehouden wor den en een avond voor brandweerlieden uit Callantsoog en naburigegemeenten. Demoge- lijkheid om een avond te „kegelen" op het Dorpsplein wordt overwogen. Vanaf half juni worden geregeld „filmvoor- stellingen" gegeven in het Recreatie gebouw. Wandelliefhebbers kunnnen uitgebreide wan- delkaarten van de landelijke omgeving ver- krijgen op het V.V.V.-kantoor, ook zonder gids is een dag in het Zwanenenwater zeker een, om er met genoegen aan terug te'denken. Motorvlet. Zojuist ontvingen we het bericht dat vanaf zondag a.s. een zeewaardige motorvlet met dieselmotor voor pleziervaarten in gebruik genomen zal worden. Ook hengelaars kun- nen van deze vlet gebruik maken. Nadere inlichtingen worden in het volgend nummer van'de Badbode verstrekt. Ligplaats Strand- paviljoen Vos. Reddingsbrigade. Aan activiteiten heeft het bij de reddings brigade gedurende de afgelopen wintermaan- den niet ontbroken. Iedere donderdagavond trokken de leden gewapend met badattributen naar Alkmaar om een duik in het chloor- water te nemen, dit ter afwisseling met het zilte nat van de zomeroefeningen. Enkele besprekingen hadden tot resultaat, dat men de reddingsmiddelen van de V.V.V. con amore overnemen mocht, dat men ge durende de zomermaanden een vast onder- komen op het strand heeft gekregen. De standplaats is naast de E.H.B.O.-tent. De diensten worden voorlopig onderling geregeld. Over de oefenavonden hopen we in het volgende nummer nadere mededelin- gen te kunnen doen. Nieuwe leden zijn nog steeds zeer welkom, donateurs behoeven slechts een kik te geven en de heer de Joode, penningmeester, ligt voor de deur om de naam te noteren. E.H.B.O. Ook de eerste hulp heeft gedurende de wintermaanden niet stil gezeten. Er werden verschillende cursisten opgeleid, die met goed gevolg examen afgelegd hebben. Anderen volgden speciale cursussen om hun vakbe- kwaamheid nog meer te ontplooien. In een der volgende nummers van de Badbode hopen we te kunnen mededelen, dat de E.H.B.O.-post weer betrokken is. Maar nu willen we het nog even over het gebouw hebben. Wist U, dat dit ge bouw geplaatst is om de mensen, die hun vrije tijd geven aan de E.H.B.O., een on- derkomen op het strand te bezorgen? Wist U, dat het terras om dit gebouw uitsluitend dienst doet als toegang tot het gebouw? Wist U, dat het vreselijk hinderlijk is, dat de jeugd en soms ook de volwassenen het terras als springplank gebruiken, terwijl anderen verbonden moeten worden? Wist U, dat het beter is, als men zo graag springt, een tramboline mee naar zee te nemen? Kom, geachte lezer, probeert U Uw kinde ren er van te overtuigen, dat noch op zon dag, noch op n dag in de week, het nodig is rond of op het gebouw te hangen en er af te springen, of zou U het prettig vinden als men steeds van Uw tent een springplank maakte? Callantsoog in vroeger jaren. Enige jaren geleden hebben we in een aan- tal artikelen het een en ander over de ge- schiedenis van Callantsoog verteld. Het Aardrijkskundig Woordenboek der Ne- derlanden door A. J. van der Aa, vermeldt in het derde deel C en D (Uitgegeven te Gorinchem bij Jacobus Noorduyn 1841): Calandsoog, gemeente in Kennemerland, provincie Noord-Hoiiand, arrondissement Alkmaar, kanton Schagen (1 k.d., 12 m.k 45 d.), palende N. aan de gemeente Den Helder en Huisduinen, O. aan de Zijpe, Z. aan Petten, W. en N.W. aan de Noord- zee. Zij bevat, behalve het dorp Calandsoog, de buurtschap Abbestee en Groote Keeten. alsmede een gedeelte van de bedijking het Koegras; vroeger behoorde er ook toe Ke- telduin, waarvan echter thans niets dan de geheugenis over is. De gemeente Calands oog beslaat eene oppervlakte van 2856 bunder, 83 v.r., 85 v. ell., telt 69 h. en 330 inwoners, die meest hun bestaan vinden in de veeteelt, de boerderij en het maken van Noord-Hollandsche Zoetemelksche kaas. Voorheen werd er veel zoogenoemde Texel- sche kaas gemaakt, en er woonden ook eenige Kommandeurs van de visscherij op Groenland en Straat-Davis, benevens eenige Kapiteins ter koopvaardij. De Herv., die er 300 in getal zijn, maken eene gem. uit, die tot de klass. van Alkmaar, ring van de Zijpe, behoort. De eerste Pre- dikant werd beroepen in het jaar 1607. Van het jaar 1615 tot 1620 was deze gem. met Petten vereenigd, doch in het laatste jaar is zij er weder van afgescheiden. Het beroep geschiedt met agreatie van de eigenaren der heerlijkheid. De R K., wier getal 30 beloopf, behooren tot de Stat, van de Zijpe. Er is in deze gem. eene school. De gem. Calandsoog is eene heerlijkheid, welke weleer aan de Heeren van Brederode behoord heeft, die haar met onderscheiden voorregten hebben begiftigd. Hendrik. de een en twintigste Heer van Brederode, in het jaar 1568 kinderloos overleden, liet de heerl na aan zijne gemalin Amalia, Gravin van Nieuwenaar en Meurs, die mede in het jaar 1600, zonder kinderen gestorven zijnde, bij uitersten wil dit goed gepiaakt heeft aan haren vollen neef van moeders zijde, Hen drik Graaf van Schaumburg en Ghemen, na wiens overlijden Calandsoog gekomen is aan zijnen eenigen zoon Jodocus Hermanus Graaf van Schaumburg, wiens voogden de heerl. hebben verkocht en op den 15 of 25 febru- ari 1611 overgedragen aan David Kolterman, Baljeur van Kennemerland, Filips Doublet, Ontvanger-Generaal der Vereenigde Neder- landen, Johan Kolterman, Raad en Rent- meester-Generaal van Kennemerland en West-Friesland en Albert de Veer. Ridder, Raadpensionaris van Amsterdam. Thans (1841) zijn eigenaren dezer heerl. Mr. Cor- nelis Constantijn van Valkenburg te Haar lem, Daniel Birrius Campen te Amsterdam en mevr. H. Weeninck c.s. te Arnhem. Adverteerders. De adverteerders wijzen we er op, dat het volgende nummer van de Badbode verschijnt op 20 juni a.s.. Veranderingen opgeven voor 14 juni a.s., Zeeweg 12. Dank U. Redaktie: Mevr. C. H. KLOOSTERBOER - ISAKSSON. Zeeweg 12 - Telefoon 0 22-18 - 323. Abonnementen B. J. VOS, p/a V.V.V. - kantoor - Telefoon 0 2248-338, Uitgave: Vereniging voor Vreemdelingenverkeer - CALLANTSOOG. Druk: Fa. K. VAN LOENEN 6 Zn. - Schagerbrug - Tel' 02247-272, Het Zwanenwater.

Badbode voor Callantsoog | 1964 | | pagina 1