CALLANTSOOG Zaterdag 20 jjuni 1964 - No. 3 Aktivitciten Bejaardencentrum. Baden en zwemmen in zee. Eine Flaschc wanderte iibers Meer. Raadt niet &ij, de bUekdatntnen Redaktie: Mevr. C. H. KLOOSTERBOER - ISAKSSON. Zeewcg 12 - Telefoon 0 2248-323. Aboncementen B. VOS, p/a V. V.V. - kantoor - Telefoon 0 2248- 338, Uitgave: Vtreniging voor Vreemdelingenverkeer - CALLANTSOOG. Druk: Fa. K. VAN LOENEN Zn. - Schagerbrug - Tel' 02247-272. Het is al weer enige tijd geleden, dat wij iets vertelden over de bewoners van het Huys ten Oghe. Zowel de heren als de dames hebben ook gedurende de afgelopen maanden niet stil gezeten. De verschillende ontspanningsavonden willen we buiten be- schouwmg laten. Maar over de biljarters moeten we wel het een en ander vertellen. Bij de biljart-kampioenschappen in hotel Callant, (april j.l.), werden de oudere bil jarters uitgenodigd een demonstratie bij te wonen. Ook de heren uit het bejaarden- tehuis waren van de partij. Die oudere toe- schouwers hebben zeker wat geleerd. Dat de biljartsport tot een van de meest uitge- oefende aktiviteiten in het bejaardencentrum behoorde, wisten we reeds, maar dat een 90-jarige nog zou kunnen zegevieren, hadden we niet gedroomd. Of de demonstratie in hotel Callant hiertoe bijgedragen heeft, weten we niet. Een woord van de grootste waardering voor de oudste inwoner, de heer J. Vos, is zeker op zijn plaats. Van harte gefeliciteerd. Ook de dames lieten zich niet onbetuigd. Gedurende de wintermaanden werden er vele handwerken gemaakt. We hadden wel gedacht dat de dames breien konden, maar het keurige handwerk, dat zij maken, moet ieders bewondering hebben. De tentoon- stelling van de gemaakte handwerken wordt dinsdag 30 juni in de grote zaal van het bejaardencentrum (Stuijvezandeweg) gehou- den en is voor ieder toegankelijk. De hand werken worden verkocht, de opbrengst is voor de bazar, die 22 en 23 juli gehouden wordt. Om de gezelligheid bij de tentoon- stelling te vergroten, zal er deel genomen kunnen worden aan sjoelwedstrijden, er worden roosjes verkocht en verschillende artikelen, o.a. een prachtige pop, Ameri- kaans verloot. De koek, door een inwoon- ster van de gemeente voor het goede doel gebakken, zal tegen een geringe vergoeding bij een kopje thee of koffie genuttigd kun nen worden. De openingstijden zijn 30 juni: s middags van 3.— tot 5 uur, 's avonds van 7.30 tot 9.— uur. Ook badgasten zijn van harte welkom. In het vorige nummervan(de Badbode heb ben we reeds verteld, dat de Reddingsbri- gade een vast onderkomen heeft op het strand, naast het E.H B.O. gebj/uwtje. Wat we niet medegedeeid hebben is, dat de leden thans ook de beschikking hebben over een walkie- talkie, hetgeen vooral met drukke dagen zijn diensten zal bewijzen. Op de Seinpost, is een uitkijkpost, die met behulp van een kijker, ruim 1 km strand en zee kan afzien. Bij ge- vaar is het via de walkie-talkie mogelijk. direkt de bemanningsleden van de boot op te roepen. Voor de strandpaviljoens wordt toezicht op de baders gehouden als er een donker blauwe vlag gehesen is. Nu denkt U waarschijnlijk, gelukkig, dan hebben we ons geen zorgen meer te maken over onze kinderen. Maar geachte lezer, mo- gen we dan even opmerken, dat de leden van de reddingsbrigade en de badmeesters bij de paviljoens niet als kindermeisje op- treden. Het ligt aan u en misschien aan het onderwijzend personeel de kinderen er op te wijzen, dat het gevaarlijk is nabij de dam- men in zee te baden, te spelen of te zwem men. U moet ze vertellen dat de oranje-rode kurklijnen in zee gebracht zijn, om ze op het gevaar te wijzen. Tussen de dam en de kurk- lijn is de stroming verradelijk. Binnen de kurklijnen bestaat geen gevaa", als de kin deren niet te diep gaan. Daarom zouden we dringend beroep willen doen op ouders en onderwijzers, de kinderen te verbieden tot borsthoogte in zee te wandelen. Het heeft geen enkele zin zo diep te baden, bovendien is er bij opkomend water slechts een golf nodig om de „gevaarlijke diepgangers" mee naar de diepte te sleuren. Luchtbedden, autobanden enz. kunnen voor al bij oostenwind eveneens een gevaar mee- brengen. Laat uw kinderen, als zij met een opblaasboot, luchtbed of iets dergelijks in het water willen spelen, alleen bij laag water in de z g. zwinnen. Wanneer uw kinderen zich aan deze regels houden, dan kunt U rustig van het strandleven genieten, zonder bezorgd te moeten zijn voor uw kroost. Het lijkt ons haast overbodig, U mede te delen, dat het ook voor volwassenen bij de dammen of ver in zee gevaarlijk is. Van een inwoner uit de gemeente Cal- lantsoog kregen we een artikel uit een Duitse krant, dat het verhaal vertelt over een fles, met brief, door twee jongens uit Monchen- gladbach in Groote Keeten verzonden en gevonden door een Hollander in Amerika. Hit het Duits vertaald lu;dt het verhaal als volgt Het was op een mooie zonnige dag in de zomervakantie van het jaar 1960. De fami- lie Schmalohr uit de Alleestrasse in Monchen- gladbach bracht de vakantie door aan de Hollandse Noordzeekust. De 16-jarige Rolf en de 15-jarige Klaus Peter hadden de zeden en gewoonte van de stads- bevolking al lang en breed naast zich neer gelegd. Ze waren zeelieden geworden. Ze schonken de zee hun vertrouwen, zelfs niet alleen dat, maar ook nog een boodschap. Het was 23 augustus toen, de boodschap, in zee ging. Ze stond op een in drie talen gestelde brief, die keurig opgerold in een fles gestopt was. In het Engels, Duits en Hollands hadden de beide jongens geschre- ven, dat ze hoopten, langs deze bij zeelieden niet ongebruikelijke weg een „penfriend" te vinden. De beide jongens droegen hun fles ver in zee en zonden ze met veel geroep op reis. „Naar Engeland," zo 'dachten ze, zou hun wijnfles met brief nu drijven. De moeder van het tweetal was niet zo op- timistisch. Ze vertelde haar jongens wat er zoal gebeuren kon, hoe gemakkelijk zo'n fles in zee kan breken of zelfs kan zinken. Maar de jongens lieien zich niet ontmoedigen en wachtten trouw op antwoord. Ze wachtten echter te vergeefs. De vakantie was voorbij. het jaar spoedde zich ten einde. Een nieuwe lente kwam, de overpeinzingen waarheen de fles naar toe gedreven was, werden zeldza- mer, de herinneringen vager, de jongens groter en volwassener. De volgende jaren reisde de familie uit de Alleestrasse weer naar Callantsoog. Klaus Peter en Rolf streefden er niet meer naar hun wensen aan de natte elementen toe te vertrouwen. De zee gaf geen antwoord en daar was verder niets aan te doen. Ten slotte was men intussen toch ook volwasse ner geworden. Zelfs nog meer; dienstplich- tig soldaat. Beide zoons van mevrouw Schmalohr zijn intussen opgeroepen en beide komen nog zo nu en dan naar huis. Een dezer dagen was het weer eens zover. Maar dit keer was het een heel bijzondere thuiskomst. Door het huis aan de Alleestrasse klonk vreugde gehuil. De ernstige burgers in uniform werden weer de jongens van de zomer 1960. De oorzaak Uit's Hertogenbosch was antwoord gekomen op hun brief. Na meer dan 3 jaar wachten. Een 18-jarige Hollandse jongen, Elektrotechiker, die in de- cember zijn vakantie in de Verenigde Staten doorbracht, had de fles aan het strand van Boston gevonden. En ook mee terug naar Europa genomen. In de fles nog steeds het briefje in drie talen. Tweemaal 6000 km. was de fles met de bood schap dwars over de Atlantische Oceaan gereisd. Eenmaal over zee en eenmaal door de lucht. Nu hebben Klaus Peter en Rolf toch hun „Penfriend".

Badbode voor Callantsoog | 1964 | | pagina 1