- No. 5 Raadt niet bij, de i.Uebdammen Marine tentoonstelling. In vorige jaargangen van de Badbode heb- ben we de lezers al eens attent gemaakt op een tentoonstelling van de Marine in het z.g. Peperhuisje. Dit Peperhuisje voldeed niet meer geheel aan de behoefte, temeer daar enkele marine- officieren, in verband met het „Honderd- vijftig jaar bestaan van de Koninklijke Marine" een grootse expositie wilden op- bouwen, die een permanent onderkomen zou kunnen krijgen. In vroeger jaren was ,,'tTorentje' aan de Hoofdgracht in Den Helder een kerk voor zeevarenden, later werd dit gebouw ge- bruikt als marine opslagplaats. Door het initiatief en de leiding van een marineoflicier is dit gewezen „kerkpakhuis" omgebouwd tot een expositieruimte die er mag zijn. De tentoonstelling, die een dezer dagen is geopend, mogen we in Uw bijzondere be- langstelling aanbevelen. Een kleine greep uit hetgeen er al zo te zien is: scheepsmodellen van vroeger en nu, dus ook zeilschepen, prenten uit de tijd na de Bataafse Republiek, de slag bij Palembang, het bombardement op Antwerpen in 1830, waarbij de beroemde woorden van Van Speijk gevallen moeten zijn: „Dan maar de lucht in", de strijd om Atjeh, voorts diverse beel- den van de strijd in de eerste en tweede wereldoorlog en daarna. De ontwikkeling van zeil naar stoom werd niet vergeten, maar ook aan de opkomst van de marine-vliegdienst is veel aandacht besteed. In het voorlichtingsgebouw worden de be- zoekers met propaganda geconfronteerd. Enkele films worden vertoond o.a. van de Karel Doorman en een tekenfilm van een Bert Haanstra-productie „Wijd is de zee De tentoonstelling is geopend van 9—9 uur. Het gebouw 'tTorentje bereikt men via de route Texelse boot, tot pl.m. 500 meter voor 't Havenplein. En het is zo prettig dat de expositie ook 'savonds bezocht kan worden. De komende feesten. Elders in dit blad kunt U over enkele ak- tiviteiten in de naburige gemeenten lezen. Dit wil echter niet zeggen, dat er in Cal lantsoog niets te doen zou zijn. Het program- ma voor de komende week is onder de agenda afgedrukt. Voor de eerstvolgende weken staat er weer allerhand op stapel. Naast de strandspelen en de excusie door het Zwanenwater wordt er na half juli een auto-puzzletocht gehouden, er komt een bazar in de brandweergarage en 'het jaarlijks terugkerend festijn: DE VAN DAM TOT DAM RACE zal zeker in de week van 18 tot 25 juli georganiseerd worden. Nu reeds kan men zich voor deze show opgeven. Evenals andere jaren zijn er weer mooie prijzen aan verbonden. De hoofdprijs, een week in een 6 persoons- bungalow in de Kerst- of Paasvakantie, is beslist niet te versmaden. Er kan voorlopig uitsluitend schriftelijk opgegeven worden aan het adres Zeeweg 12 te Callantsoog. Vermeldt U ook even wat de groep of per- soon in kwestie voorstelt. Zowel kinderen als volwassenen kunnen aan dit festijn deel- nemen. Mocht U nog iets willen geven aande bazar, stelt U zich dan in verbinding met mevrouw Buis, Op 't Landtweg 18. Voorts wijzen we er op dat alle te houden evenementen, veranderingen in de agenda en aanvullingen op de agenda bekend ge maakt worden bij de afgang van het E.H.B.O. gebouw. Afscheid o.l.-school. De leerlingen uit de 6e klas hebben dinsdag j.l. afscheid van hun „meester" en school genomen. Naar de h.b.s.Gusti de Schipper en Bert Zuidscherwoude. Naar de u.l.o.Coby Zeeman, Eefke van Scheijen, Arie ten Boekel en Roelof v. d. Weij. Naar de l.t.s.Cor Rampen en Joop van Muijen. Naar de school voor maatschappelijke vor- ming Schagen: Agnes van Muijen, Gerda ten Boekel en Joke Korteland. Naar de huishoudschoolBetsie Weij. Strandrovers en jutters. In het eerste artikel over strandroverij, dat wij ontleenden aan een boekje van de heer de Booy, oud-directeur van de N.Z.H.R.M. schreven we, dat voor het eerst in het jaar 1725 gesproken werd over de plicht mensen en schepen te redden. „Ieder wordt ten strengste verboden om zonder verlof van schipper, stuurman of, bij hun absentie, van het scheepsvolk, zelfs maar aan boord te komen of ergens de handen aan te slaan, zoals ankers of toebehoren, in welke toe- stand het sehip zich ook mocht bevinden, op poene van met de dood gestraft te worden." Voorts was het nodig, uitdrukkelijk te ver- bieden de schipbreukelingen enig letsel of nadeel toe te brengen. Ook op dat misdrijf stond de doodstraf. Maar men trok er zich niet zo heel veel van aan. Algemeen wordt aangenomen, dat het tonen van misleidende lichten een vrij veel voor- komend misdrijf is geweest. Historische ge- gevens zijn er echter niet over te vinden. De befaamde koe, die met een lantaarn tussen de hoorns door de duintoppen strom- pelde, moeten we, historisch gezien, naar het land der fabelen verwijzen. Vreemd is echter, dat de eilanden alle hun wadden- legendes hebben. Op Ameland Rixt, de heks van het Oerd. Rixt leefde van alles wat de zee gaf. Volgens de overlevering begaf zij zich op een dag naar het duin om een schip op het strand te lokken, hetgeen ook prompt gebeurde. Het schip brak uit elkaar en Rixt trok de lading naar zich toe, maar tot haar ontzetting vond zij tevens het lijk van haar zoon, die was gaan varen. Ook Schiermonnikoog heeft zijn legende, n.l. het Duivelsvuur. Volgens overlevering is het haast wel zeker, dat van de mislei dende lichten gebruik gemaakt werd. Be- wijzen zijn er echter niet voor. Dat alle delen van de bevolking met de stranding van een schip meeleefden, blijkt wel uit een verhaal op de Scilly-eilanden, waar in de kerk gebeden werd om schepen, zo zij moesten stranden, toch vooral op de Scilly-eilanden terecht te laten komen „ten voordele van de arme bevolking". Vooral in de omgeving van Cornwall moet het beroven en het opzettelijk veroorzaken van scheepsrampen ontzettend geweest zijn. Maar uit de vele rapporten over strand roverij mag men niet opmaken dat het redden altijd achterwege bleef. Door de grote armoede in vroegere eeuwen dacht men echter in de eerste plaats aan de voor- delen die verbonden waren aan het bergen van strandgoederen. Daarom werd op Ter- schelling vastgesteld, dat degene die ge- redden naar het dorp bracht, eveneens aan de premie's zou mee delen. Ook het bijgeloof speelde een grote rol, tot zelfs in de negentiende eeuw. Men meende, dat het aanwenden van pogingen tot redding gelijk stond met het wederstreven van Gods wil en dat bracht ongeluk. Een mooi excuus, want de opbrengst van het strand was in de tijd van de zeilschepen, alleen bijvoor- beeld op Ameland, ongeveer 20.000 heden- daagse guldens. Strandroof was op vele plaatsen een kostwinning. Gedurende het winterseizoen ging de bevolking met man- den en zakken naar het strand om te plun- deren wat van hun gading was. Redaktie: Mevr. C. H. KLOOSTERBOER - ISAKSSON. Zeeweg 12 - Telefoon 0 2248-323. Q I AbonnementenB. J. VOS, p/a V.V.V. - kantoor - Telefoon 0 2248-338, UitgaveVereniging voor Vreemdelingenverkeer - CALLANTSOOG. Druk: Fa. K. VAN LOENEN Zn. - Schagerbrug - Tel 02247-272. Callantsoog, anno 1905.

Badbode voor Callantsoog | 1964 | | pagina 1