BAZAR 22-23 juli. Vakantic en Vakantie. De kustbewoners in ons land nemen ten opzichte van de overige bevolking een aparte positie in. Vooral, als de kustbewoners hun domicilie hebben in plaatsen, die bij de va- kantiegangers zeer in trekzijn. Van nabij kun- nen ze, die kustbewoners, in contact komen met personen uit overige delen van ons land en met die van ver over onze grenzen. Bij nadere beschouwing valt er een groot verschil op te merken bij die verschillende gasten, niet wat de nationaliteit betreft, maar wel wat aard en karakter betreft. Vele va- kantiegangers komen naar de kust om hier heerlijk te liggen zonnen, te baden, en wat op het strand te spelen, dus voor rust en gezelligheid. Anderen zitten op het terras van een der strandpaviljoens vanaf tien uur 's morgens met een tamilie-ijsje voor de ge- hele dag, of met koffie, pils, cola enz., al naar de smaak van het moment. Naast de speciaal „Seaminded" personen staat een andere groep, die ook wel naar zee gaat voor de kinderen, maar vooral wat van het land, de omgeving wil zien. Am sterdam, met liefst „the night life", Scheve- ningen en Zandvoort, de Afsluitdijk en ook Friesland, Volendam, Marken, alles willen ze meemaken. Tot die laatste groep willen we zeggen, dat ook in de omgeving van Callantsoog op folkloristisch gebied wel het een en ander valt te beleven. In de maanden juli en augustus wordt er iedere donderdag in Schagen een Westfriese markt gehouden. Die markten geven een kleurig schouwspel van het marktleven in vroeger dagen. De Westfriese boeren in hun „zwart lakense pak" lopen langs de veemarkt, de boerinnen met „hul" of „kap' langs de kramen. En dan Schagen zelf, een oud stadje, dat reeds in de 15e eeuw het privilege voor vrije jaar- en weekmarkten kreeg. Hier en daar vindt men nog heel oude boerderijtjes, naast moderne landhuizen. Er zijn kleine smalle straatjes, maar ook de moderne buitenwijken mogen bekeken worden. Voor de jeugd worden er de eerstvolgende weken op donderdag de speciale „kinder- vakantiedag" georganiseerd. Voor de vakantieganger, die dus meer wil dan alleen het strand, een pracht kans om met weinig moeite een prettige dag te heb ben. Schagen ligt n.l. slechts 12 km. ten o.z.o. van Callantsoog. Puzzle wandeltocht. Na een heerlijke dag aan het strand met meer of minder wind en na een meer of minder geslaagd diner, prefereren velen een wande- ling langs de zeekant of door het dorp. Zo'n wandeling moet geen uren in beslag nemen, maar is uitsluitend bedoeld om de benen nog even te strekken voor het slapen gaan. Anderen genieten ook aan het strand, maar blijven niet lang zitten. Ze komen om te wandelen, leggen kilometers af en zien er niet tegen op ook 's avonds nog eens een fikse wandeling te maken. Voor beide groepen hebben we de verheugen- de mededeling, dat in Schagerbrug een wan deltocht gehouden wordt door het dorp. De wandeling duurt slechts een klein uur, dus dit levert geen enkel bezwaar op voor degenen, die alleen wandelen om de benen te strekken. Voor de echte tippelaars is de wandeling op zich een ..peulenschilletje", maar de voettocht naar Schagerbrug neemt ook nog een klein uur in beslag. Voorts zijn er bepaalde voetangels en klemmen, die bij een goede oplossing recht geven op mooie prijzen. De tocht wordt zondag 12 juli gehouden, iedereen kan er aan meedoen. De start vindt plaats bij hotel „het Wapen van de Zijpe" te Schagerbrug, vanaf 1 uur n.m. tot 3 uur n.m. De prijsuitreiking is omstreeks 5 uur in hotel „het Wapen van de Zijpe". Deini- tiatiefnemers van deze puzzlewandeling zijn de leden van de voetbalvereniging van Scha gerbrug. Alle deelnemers wensen we een pret tige middag. Wist U dat er dagelijks kinderen en ook volwassenen op attent gemaakt moeten worden, dat zij in zee tussen de kurklijnen moeten blijven? dat er een ideeen-bus geplaatst is in het V. V. V.-kantoor dat er op het V.V.V.-kantoor wandel- en fietskaarten verkrijgbaar zijn? dat dit blad ook voor UW gasten bestemd is, omdat de agenda voor Groote Keeten en Callantsoog er iedere week in opgenomen wordt? dat ook buitenlandse gasten het ten zeerste op prijs stellen als U die gasten van de evenementen op de hoogte houdt? dat ook losse nummers van dit blad ver krijgbaar zijn a 25 cent per nummer? dat alleen op het strand voor de paviljoens toezicht op het baden in zee is en dan nog alleen wanneer de blauwe vlag gehesen is? Pechvogels. Sommige mensen lijken altijd wel onprettige dingen te moeten meemaken. Het zijn de echte pechvogels, die een ieder wel eens in zijn leven onrmoet heeft. Zo'n Piet Ongeluk gaat naar het strand om te zwemmen, komt in de kleedcabine, heeft nog slechts een klein kledingstuk aan en wat blijkt? In zijn badhanddoek ontbreekt zijn badbroek. Piet kleedt zich weer aan, loopt met de p in naar zijn auto, rijdt naar huis, (de gehuurde bungalow,) zoekt overal, maar vindt geen zwembroek. En dan bemerkt hij pas, dat het enige kleding stuk, dat hij in de kleedcabine nog aan had, zijn badbroek was, die hij thuis reeds had aangetrokken. Een andere Piet kan het overkomen, dat hij met vrouw en kroost naar het strand in Callantsoog zou gaan. De avond tevoren werden de tassen gepakt, de plannen ge- smeed om toch vooral vroeg op pad te zijn. Broodjes klaar gemaakt en alles was gereed om de reis te aanvaarden. De volgende dag kwam men na ruim een uur rijden in Cal lantsoog aan, de tassen werden uit de auto gehaald, helaas ontbrak er een, de tas met de warme truien. Maar het weer was bij- zonder stralend, geen wind en bepaald zon- nig, warm zomerweer. Maar ach, onze Piet had de weergoden niet met zich. Na enige tijd kwamen er enkele wolkenvelden, na nog enige tijd zette de wind op en na een paar uur werd het niet koeler, maar echt naar, koud weer. De wind werd steeds storm- achtiger en van de zon was niets meer te zien. Waren de warme truien nu maar mee- gegaan, dan had er nog wel wat gewandeld kunnen worden, maar Piet. Nog weer een andere Piet had zich voor enige dagen verhuurd. Er moest een huis geschilderd worden. Eerst de muren af- borstelen met de staalborstel, daarna met verfpot en kwast het fijnere werk. Piet genoot echt. Per slot van rekening deed hij het werk niet voor niets. Het geld kon hij best gebruiken. En het huis was er zo een, waar je eer van je werk had. Bij iedere streek zag je het opknappen. Vrolijk fluitend verliep de ochtend en een gedeelte van de middag. Toen moest Piet op een schuin gedeelte staan. Prompt gleed hij uit, maar de verf van de baas moest gespaard blijven. En hoe kun je dat beter doen, dacht Piet, dan de bus boven je te houden? Het resultaat laat zich gemakkelijk raden. Piet van top tot teen onder de verf en geen druppel in de bus. Maar het laatste nieuws dat wij over 'n Piet Ongeluk hoorden, overtreft alles. Die Piet of Pa was met het kroost naar het strand, Pa zat te vissen, de kinderen speelden en kwamen zo nu en dan informeren of Pa al wat gevangen had. Pa begon het gezeur al gauw te vervelen en zou eerst maar met de jongens gaan zwemmen. Misschien dat hij dan wat rusti- ger kon vissen. Zo gezegd, zo gedaan. De kleineren mochten vooral niet te diep gaan. De zee was erg woelig en Pa vertrouwde het niet erg. Zelf was het een ervaren zwemmer, dus hij dook diep een roller in en kwam enkele meters verderop weer bo ven. Zo ging het enkele keren. De kinde ren stonden vol ontzag naar hun Pa te kijken. Zo te zwemmen, dat was je wat. Maar wat deed Pa vreemd. Hij kwam met zijn hand voor zijn mond, schichtig omkijkend, het water uit. Pa, heeft U zich bezeerd? Pa zei niets, hij durfde zijn mond niet te openen. U raadt wel, wat er gebeurd was. Mocht U een dezer dagen een kunst- gebit op het strand vinden, stelt U zich dan even in verbinding met de politie. Die zorgt wel dat de Pa, die op een cam ping zit, zijn hand niet meer voor zijn mond behoeft te houden. Nagekomen bericht. Bij het ter perse gaan van dit nummer ver- namen wij via de radio dat er in de nacht van dinsdag op woensdag een Engels jacht voor Callantsoog gestrand was. De opvaren- den waren 's nachts door een mijnenveger aan boord genomen. Het jacht is woensdag- ochtend omstreeks 12 uur van het strand gehaald en daarna naar Den Helder ver- voerd. Zonsondergang na de storm Opbrengst gedeeltelijk voor DORPSHUIS.

Badbode voor Callantsoog | 1964 | | pagina 3