CALLANTSOOG Zaterdag 8 augustus 1964 - No. 9 Steeds weer feest. Ook in de week van 27 juli tot 1 augustus is er weer het nodige te doen geweest in Callantsoog. Dinsdagochtend 28 juli werd er niet bepaald geklaagd over een alles verzengende hitte, integendeel, het was min of meer droog, maar beslist zeer koel weer en er stond bovendien een stevige bries. Met angst en beven werd er besloten toch maar wat op het strand re doen. Zand- hopen maken was wel de meest geschikte bezigheid. Ook de gasten zagen dat in, in grote getale kwamen zij zich meiden voor dit zo gevraagde evenement. Er zijn onder deze gasten familie's, die jaar in jaar uit meedoen en nog nooit een prijs gewonnen hebben. De „buurberg" wint altijd, maar zij staan er altijd naast. Toch komen ze weer trouw gewapend met schep en moed naar de volgende Zandhopenmakerij. Zo ging het ook dit keer. Er waren enor- me bergen uit de grond opgedoken, de vloed bleef behoorlijk lang weg en de ijver was enorm groot. Na enige uren graven kwam het water langzaam maar zeker: richting bergen. De eerste vlag, die ten offer viel, was die van de meisjes van Staveren, die daardoor in aanmerking kwamen voor een troostprijs. Omdat er dit keer zoveel deel- nemers waren, werden er 7 prijzen uitge- reikt. Tot de gelukkigen behoorden fam. van t Veen le prijs fam. Eefting 2e prijs dames Boontjes, Scheene 3e prijs Fam. Zeigler 4e prijs Peter Bijpost, Cor Rampen 5e prijs fam. Duiven en de Boer 6e prijs fam. van Spanje 7e prijs Hoe wel het wel erg laat geworden was voor de huismoeders, bleek er toch zeer veel waardering voor deze wedstrijd te zijn. De tocht door het Zwanenwater was een bijzonder groot succes, er was een record aantal belangstellenden (dinsdag 11 augustus zal nogmaals een excursie georganiseerd worden, waarschijnlijk de laatste avond- excursie in dit seizoen, dit in verband met de korter wordende avonden). Het Wijnfeest in hotel „de Wijde Blick waar amateurs ook nog in aanmerking voor aardige prijsjes komen, trekt steeds de be- langstelling van vele gasten. Donderdag 30 juli werden er opnieuw kinder- spelen gehouden, nu voor kinderen van 9 tot en met 14 jaar. Er waren 3 groepen, de 9- en 10-jarigen, de 11- en l2-jarigen en de 13- en 14-jarigen. De wedstrijden, die georganiseerd waren, leverden geen enkele „zwarigheid" op, voetballen met fop- bril. Het enthousiasme van de kinderen en de volwassenen was enorm. Moeilijkheden waren er niet, alleen misschien voor de deelnemers om de bal te zoeken en zo vlug mogelijk in het doel te schieten. Bij de groep van 9 en 10 jaar waren de prijzen voor: le. Tineke van Spanje 2e. Marian van 't Veen 3e. Michael Wildt. In de tweede groep was het wel zeer span- nend. De deelnemers en deelneemsters gaven elkaar niets cadeau. De prijzen in die groep gingen naar le. Christine Franke, die daarmee de eer van de gehele familie hoog hield. 2e. Petra Zeigler 3e. Johan Tuttel. En bij de 13- en 14-jarigen was het al even spannend. Toch kwamen er na veel ge- vechten om de rode en witte bal prijs- winnaars. le ptijs: Paulien Slob 2e prijs: Gerrit van 't Veen 3e prijs: Paul Eypen. Ja, en na deze wedstrijden wilden de dames en heren ook wel eens gebrild over het strand en in het strijdperk hollen. Er was veel gelach, veel geschreeuw en veel ple- zier. Bij de dames kwamen als overwinnaars in aanmerking: Mej. Geerligs le, Frau Pauls 2e en mevrouw van der Molen 3e. Bij de heren zegevierden Herr Zeigler le Wim Thijse 2e en de heer Ruiter 3e Het was een zeer geslaagde middag, met veel genoegens. Zaterdag 1 augustus werd een revanche- voetbalwedstrijd georganiseerd door enkele Callantsogers. Helaas hebben we, zoals we reeds elders in dit blad meedeelden, geen uitvoerig ver- verslag over de gespeelde saterdagavond wedstrijd. Er was jammer genoeg weinig publiek, hetgeen hoogst waarschijnlijk aan de buii'ge luchten te danken is. De eerste boten. In het vorige artikel over „Strandrovers, jutters en redders" hebben we het een en ander verteld over de mentaliteit van som- mige kustbewoners. Langzamerhand kwam de overheid tot de overtuiging dat er ingrijpende veranderingen moesten plaats vinden. De Staten van Holland en West-Friesland gaven opdracht aan een commissie, onder leiding van 't Hoen, een ,,efficiente regeling ter beteugeling van de excessen te maken". De procureur-generaal was zeer verontwaar- digd over de wantoesranden. In een rapport van 13 oktober 1768 wordt o.a. door de heer 't Hoen gezegd„dat de stranden dezer provincie een zeer slechte reputatie hebben, zo erg zelfs, dat de zeelieden ingezetenen der provincie liever op de kust van een naburig Koninkrijk, waar de kuststrcok on der toezicht staat, zouden stranden dan aan hun eigen kust". De commissie brengt ook naar voren, dat de ..rooverijen, excessen en onbehoorlijk- heden aan gestrande goederen gepleegt, thans ten top zijn gerezen en bij ons slim mer zijn dan bij veele woeste volkeren, dat van alles, wat eenigsints tot redding van menschen en goederen konde strekken, ge- noegsaam niet op eenig zeedorp gevonden wierd". Voorts merkte de commissie dat er in de kustdorpen weinig of geen notie was, dat strandroof verboden is. Naast het indelen in verschillende districten stelt de commissie voor „ten koste van den Lande te doen maaken en op ieder Zee dorp van deese Provincien doen onderhou- den een Boot met al desselfs toebehooren, mitsgaders een waagen, ter vervoeringe van de voorzegde Boot, nabij de plaats, daar een schip komt te stranden, waartoe hiernevens gevoegt is een model van soodanige Boot en Waagen". In dit schrijven wordt dus voor het eerst melding gemaakt van een speciaal voor het verrichten van reddingswerk aan de kust bestemde boot. Maar in enkele plaatsen waren reeds van deze boten, in Schevenin- gen, Katwijk en schrikt U niet ook in Callantsoog Wel waren de middelen nog zeer primitief, maar er was een begin. De commissie stelde naast de boot en wagen ook nog enkele bepalingen op om drenke- lingen bij te brengen..geringe, maar inder- daad zeer noodige en heilsaame hulpmidde- len, welke in de tegenwoordige tijd uitge- vonden zijn". Het resultaat van alle onderzoek was niet bepaald groot. Het nut van een boot was erkend door enige „seer ervaare zeeofficieren" en enige „zeeluiden aan de stranden deeser provincie woonagtig", doch het oordeel van de kustbewoners, waarvan verwacht werd dat zij met de boten door de branding zou den gaan, was minder gunstig. In de praktijk kwam nog weinig terecht van alle te nemen maatregelen, maar het begin was er. Agenda voor Groote Keeten. RedaktieMevr. C. H. KLOOSTERBOER - ISAKSSON, Zeeweg 12 - Telefoon 0 2248-323. Abonnementen B. J. VOS, p/a V.V.V. - kantoor - Telefoon 0 2248-338, Uitgave: Vereniging voor Vreemdelingenverkeer - CALLANTSOOG. DrukFa. K. VAN LOENEN 6 Zn. - Schagerbrug - Tel' 02247-272. Zandverstuiving. 12aug: Race met vliegende Hollanders voor kinderen. 18aug: Kinderspelen. Eventuele wijzigingen en aanvullingen voorbehouden. deze zullen tijdig door aanplakbiljetten op de bekende plaatsen worden bekend gemaakt. Voor inlichtingen e.d. H. Kruisveld, Helmweg21, Groote Keeten, telefoon 328

Badbode voor Callantsoog | 1964 | | pagina 1