Duitsc les. Tijdens de voorjaars-vergadering van de V.V.V. werd door de heer P. Vos, die door de jaren heen reeds menig initiatief genomen heeft, de vraag geopperd waarom er in Callantsoog geen cursus Duits gegeven werd. „Zelf", zo zei de heer Vos, 75 jaar oud, „voel ik er nog veel voor die Duitse taal te leren". Een ander lid van de V.V.V.een 70-jarige, deelde mede dat hij de noodzaak ervan niet inzag. De Duitsers verstaan je best en ze vinden het nog leuk ook als je Hollands praat. Hetgeen volkomen waar is. De persoon in kwestie maakt graag een praatje en staat iedereen altijd vriendelijk te woord. Dat ondervond ook een Duitse gast, die vroeg naar het voetbalveld. Fuss- ball (oe-klank) werd echter alleen verstaan en omdat de Duitser nogal schor was, wist de 70-jarige direct wat hij bedoelde. Hoest- balletjes die krijgen sie in het Geschaft naast de V.V.V. De Duitser keek eerst wat vreemd, maar begreep dat hier van een misverstand sprake was, waarop hi) met armen en benen begon te werken. Toen werd hem keurig in het Hollands uitgelegd waar het voet- ballen was. Nu behoren we persoonlijk beslist niet tot degenen die schermen met bordjes „Zimmer frei, Zimmer zu vermieten" enz. We zijn er beslist op tegen in het Duits gestelde adver- tentie's in dit blad op te nemen. Een Hol- landse krant moet Hollands blijven. Maar aan de andere kant is het toch erg gemakke- lijk als men wat van de Duitse taal kan verstaan. Er zijn altijd bepaalde dingen die beter in het Duits als in het Nederlands gezegd kunnen worden. In dit verband verwijzen we naar de aankondigingen van kerkdiensten voor Duitse gasten, welke een of meerdere keren per seizoen in de Bad- bode worden afgedrukt. Daarom willen we toch het initiatief van de heer Vos steunen, met het grootste re- spekt voor de 70-jarige, die het niet zo moeilijk vindt met Duitsers te praten. We willen daarom de Callantsogers, die een cursus Duits willen volgen, aanraden hun naam schriftelijk op te geven bij 't V.V.V. kantoor. Hierna zal zo spoedig mogelijk getracht worden iemand te vinden die Duitse les wil geven. (Gegadigden daarvoor kunnen zich eveneens schriftelijk melden aan het adres van het V.V.V. kantoor). Enkele artikelen moesten door gebrek aan ruimte bij de redaktie blijven liggen. Van de redaktie. U zult niet van ons verwachten, dat wij in dit laatste nummer van dit seizoen een lijst van namen geven van alien, die zich ver- dienstelijk gemaakt hebben bij het organi- seren van feesten. Zowel de leden van de feestcommissie in Groote Keeten als in Cal lantsoog hebben hun best gedaan om de gasten een prettige vakantie in onze om- geving te bezorgen. Het grootste compliment dat hun gemaakt kan worden is wel dat de feesten zo goed geslaagd zijn. Enkele uitzonderingen willen we echter maken. De heren van N.V. „het Zwanen- water" zeggen we hartelijk dank voor hun belangeloze medewerking bij het organiseren van enige wandel-puzzletochten door „het Zwanenwater". Dat deze tochten zeer ge- waardeerd worden blijkt wel uit het toe- nemend aantal deelnemers aan de excursie's. Het kleiduivenschieten, waarbij ook dit jaar belangstellenden weer in de gelegenheid gesteld werden aanwezig te zijn, werd door jachtliefhebbers zeer gewaardeerd. De plaatselijke muziekvereniging verzorgde enkele zomeravondconcerten en was tegen- woordig bij de lampionoptochten, hetgeen kinderen en volwassenen altijd bijzonder trekt. Door de medewerking van het bestuur van de voetbalvereniging konden weer enkele voetbalwedstrijden voor gasten georganiseerd worden, hetgeen zowel door spelers als toe- schouwers zeer op prijs gesteld werd. Ja, dan rest ons nog mede te delen, dat er ook in September nog enkele strandfeesten gehouden zullen worden. Dit wat de eve- nementen betreft. De drukker van de Badbode, de firma van Loenen, willen we onze waardering uit- spreken voor de goede verzorging in het afgelopen seizoen. Nieuws uit Groote Keeten. U kunt het geloven of niet Enige jaren geleden luisterden we naar een wekelijkse rubriek „U kunt het geloven of niet en dan werden enkele wetens- waardigheden ten beste gegeven. Nu is het met de wonderlijke visvangst ook zo. U kunt denken dat het een verhaaltje op papier is, maar dan hebt U het mis, want U kunt het geloven of nieter werden en kele weken geleden honderden vissen gevan- gen ter hoogte van het Callantsoger strand. Enige weken geleden op een zaterdagochtend, zoals gewoonlijk prachtig zomerweer en 'n zeer rustige zee, waren er grote drommen meeuwen voor de kust. Voor de kustbewo- ners een teken dat de horsmakreel jaagt. (We geloven tenminste dat het zo genoemd wordt). Voor niet ingewijden willen we even vertellen, dat die makrelen werkelijk op jacht zijn en wel op bliek, die in grote scholen langs de kust trekt. Zo was het dan ook op die prachtige zater dagochtend, enkele weken geleden. Vele vislustigen kozen met bootjes (al of niet zeegaand) het ruime sop. Met hengels, leefnetten, emmers en wat al niet trokken ze zee op. Vanaf de kust werden hun pogingen nauw- lettend gadegeslagen door minder gelukkigen, die niet over een boot beschikten, of die door hun werk aan het strand gebonden waren. En nu kunt u het geloven of nietmaar na enkele uren kwam een boctje terug met ruim 20 makrelen. Allen geinteresseerden vlogen op de boot af. De jongens die de vis ge- vangen hadden, vertelden „en passant" dat er ruim 100 weggegeven waren aan Jansen, die daar ook ergens dobberde. Enkele gasten, die hoorden dat ze op die manier waarschijnlijk ook wel een visje kon den verkrijgen, kwamen dichterbij. Iemand vroeg een vis, een ander twee en weer een ander wilde wel alles hebben wat over bleef. Nu hij had geluk, hij mocht een vijftiental makrelen zijn eigendom noemen. De kinde ren werden naar moeder gestuurd om een badlaken, dan zou er 's avonds eens heerlijk gesmuld kunnen worden. Maar ach, moeder de vrouw zag haar geest al dwalen, wat moest zij in een klein keukentje in een zo- merbungalow met zoveel vis? Hoe de ge- schiedenis afliep weten we niet, daar de bad- gast onbekend bleef. Bovendien was onze aandacht meer gericht op ons bekende gasten, de heren Ko en Jan, die ook zouden vissen. Ko had alle spullen van huis gehaald, behalve de ..visbroek", maar dat was geen bezwaar. Vriend Jan kwam echter niet opdagen en de boot vertrok zonder Jan en Ko. U kunt zich indenken, dat Ko min of meer de pe in had, maar u kunt het geloven of niet zijn kans kwam toch en wel's zondags. 's Morgens vroeg waren de mannen Ko en Jan al op pad. Een makreel voor aas hadden ze en wanneer het een beetje mee zat, zouden ze met een boot vol vis thuis komen. Maar het zat niet mee, nog niet. Na ruim een uur vissen had er nog geen enkele makreel toe- gehapt. Dus besloot het tweetal en de roer- ganger naar het strand terug te gaan. An- deren stonden al klaar om hun geluk te pro- beren en zo tegen etenstijd kwamen die te rug met drie makrelen. Dat maakten de heren Ko en Jan gewoon dol. Nu of nooit dachten ze, dus weer visspul in orde en weer met de boot in zee. En nu kunt u het geloven of niet maar nu hadden ze succes. Al direct werd er gebeten. De roerganger die ook de haakjes van aas voorzag, kreeg druk werk. Steeds meer vissen lagen in de boot, vele makrelen verspeelden de vissers, doordat ze handen te kort hadden om de vis binnen te halen. Maar het was een sensatie waar nog weken later over gesproken werd. De Makrelen met hoofdletter door de Duitse kinderen, de mekrelen met e, omdat de Hol- landse kinderen graag de onbetoonde a uit- spreken als e, was het onderwerp van gesprek. En bij Ko en Jan was een vakantie in Flo rida niet te vergelijken met de wonderbaar- lijke visvangst in Callantsoog. En u kunt het geloven of niet ze hadden dan ook ruim 60 makrelen in een uur tijds gevangen. De drukker van de Badbode, firma K. van Loenen en Zn. willen we onze waardering uitspreken voor de goede verzorging in het afgelopen seizoen. Eenzame post bij wandeltocht. Vrijdagavond 21 aug. zijn in Gr. Keeten weer kinder- spelen gehouden. Het spel bestond uit het prikken van 10 spijkers in geboorde gaatjes in een plank, wat wel een ..zenuwen" werk was. De uitslag was: Groep'in de leeftijd van 6, 7, 8 jaar. le prijs: Margrit Tusha uit Dortmund. 2e prijs: Tom de Graaf uit Groote Keeten. 3e prijs: Eberhard Bohn uit Dortmund. De prijzen in de groep van 9, 10 en 11 jaar. le prijs: Birgit Tusha uit Dordmund. 2e prijs: H. ten Hoeven, Nederhorst den Berg 3e prijs: Klaasevert Hollander uit Gr. Keeten Groep in de leeftijd van 12, 13 en 14 jaar. le prijs: Axel Shob uit Siegen. 2e prijsIsolde Rinck uit Leverkusen. 3e prijsHans Georg Roth uit Dusseldorf.

Badbode voor Callantsoog | 1964 | | pagina 3