CALLANTSOOG Zaterdag 26 juni 1965 - No. 3. Red. - advertentie Mevr. C. H. KLOOSTERBOER - ISAKSSON. Zeeweg 12 - Tel .0 2248 - 323. Abonnementen: V.V.V.-kantoor - Telefoon 0 2248-338. Uitgave: Vereniging voor Vreemdelingenverkeer - CALLANTSOOG. Druk: Fa. K. VAN LUENEN Zn. - Schagerbrug - Tel. 02247-272. Eindelijk zomer. Oudhollandse markt Hoorn. We kregen bezoek. We hadden ons er vol komen op voorbereid, want onze bezoeker was er één, die alles en iedereen graag „op de hak" nam, zoals ze in Westfriesland zeggen. Maar dit keer ging het anders. Onze kennis was dood-ernstig en wij, argeloze zielen, dachtennou, die is ook veranderd. Het werd een geanimeerd gesprek, tot hij doodzielig zei: „dat is anders ook wat met Jan, weet je dat die zo gevallen is?" „Jan, welke Jan, broer Jan, neef Jan, Jan zus, Jan zo?" „Nee, je weet wel, Jan van Schaffe- laar". Pang, die zat. Verder verliep alles op rolletjes. Bij het afscheid kwam echter de laatste voltreffer. „O ja, voor ik het vergeet, jullie moeten de groeten hebben van Jan". Wij adrem„Ja, van Jan van Schaffelaar zeker". „Neen hoor, van Jan uit Hoorn". „Jan uit Hoorn?, we kennen geen Jan in Hoorn". „Nou, van Jan Pieterszoon Coen". En over die stad van die Jan Pieters zoon Coen, de stad Hoorn, willen we het nu eens hebben. Hoorn, Enkhuizen en Medemblik worden steeds in één adem genoemd. Medemblik heeft zijn slot Radboud, Enkhuizen zijn Drommedaris, Hoorn zijn Jan Pieterszoon Coen. In 1357 verkreeg het plaatsje Hoorn ver schillende privileges. De stad is rijk aan historische gebouwen, Oosterpoort, Noor- derkerk. Het havenkwartier (vroeger was deze stad een welvarende Zuiderzeehaven) met de witte Hoofdtoren, de schilderachtige pakhuizen, de trotse patriciërs huizen, West- friese Museum, de Waag en nog vele andere gebouwen maken van Hoorn een historische stad. Geen wonder dat enkele jaren geleden het plan rijpte om deze stad meer in de belangstelling van binnen- en buitenlander te brengen. In het hart van de stad wordt nu rondom de aloude Kaasmarkt, omgedoopt in Rode Steen, vanaf 23 juni iedere woensdag een Oudhollandse markt gehouden. Het prachtige, uit 1609 stammende Waag gebouw, het Westfriese Museum en de marktnering op het plein geven een leven dig schouwspel van een echte Oudhollandse marktdag. Rond het boven normale stervelingen hoog uitstekende beeld van ons aller Jan Pieters zoon Coen herleven de oude ambachten en beroepen uit de zeventiende eeuw. Tussen vele marktkramen vindt men een klompen maker, nettenboeter, mandenvlechter potten bakker, allen in de dracht van hun Gilde. Attracties voor jeugd en volwassenen zijn volop aanwezig. Paalklimmen en koekhak ken, de bij uitstek Westfriese volksspelen, worden zeer druk bezocht. Folkloristische dansgroepen en muziekgezelschappen zorgen voor de nodige verstrooiing. In een echte Oudhollandse taveerne kan ook tijdens het nuttigen van frisse dranken het bonte schouwspel gadegeslagen worden. Al met al de moeite waard om op een woensdag eens naar Hoorn te gaan. Rectificatie. In de eerste Badbode van dit seizoen ver meldden wij, dat er een artikel gewijd zou worden aan het 350-jarig bestaan van de Polder Het Koegras. De Polder Het Koegras is echter van jon gere datum. Eerst nadat in 1610 de Zand dijk tussen Huisduinen en Callantsoog aan gelegd was, ontstond aan de oostzijde „het groote onbedijckte landt 't Koegrasdat pas later de Polder Het Koegras werd. Het door ons aangekondigde artikel gaat dan ook niet over de Polder Het Koegras, maar over het feit, dat het 350 jaar geleden is, dat de Polder Callantsoog bedijkt werd. Van de redactie. Over de Drumband, die zaterdag 3 juli in Callantsoog komt, hopen wij in het volgende nummer van de Badbode nadere medede lingen te doen. Eindelijk zomer. Officieel is het dan eindelijk zomer gewor den. En die 21e juni bracht ook een wer kelijke zomer met temperaturen van ten minste 23°, een zoel zuiden windje en een heerlijke zonnige dag. Nu is er wel een spreekwoord dat zegtéén zwaluw maakt nog geen zomer", maar wij voelen er toch meer voor om een ander voor ogen te houden„als er één schaap over de dam is. volgen er meer". Op dat ene schaap hebben we dit jaar nog al wat moeten wachten en we kijken nu verlangend uit naar de drommen schapen, die zich ver dringen om doorgelaten te worden, i.c. de zonnige dagen, die we deze zomer nog kunnen verwachten. Nu is het met die zonnige dagen altijd heel vreemd. Alle vakantiegangers klagen steen en been als de zon verstek laat gaan, maar is het dan eindelijk zover, dat het echt warm, zonnig zomerweer wordt, dan is Leiden weer in last. De één is het veel te warm, een ander is van top tot teen ver brand, heeft spierpijn of bijna een zonne steek. Dat is natuurlijk verschrikkelijk jam mer, maar het is persé niet nodig. Al die klachten komen uitsluitend voort uit één feit, n.1. dat de huid te lang aan de zon blootgesteld is. Vooral mensen met een blanke huid en kleine kinderen zijn zeer gevoelig voor de zomerse zon. Daarom zouden we enkele tips willen geven. Ga bij sterke zonuitstraling niet uren achter een in de zon liggen. Zoek vooral vanaf het middaguur tot ongeveer drie uur zoveel mogelijk de schaduwzijde van tent of wind scherm. Laat kinderen de eerste dag, zodra de huid enigszins kleurt, een blousje aan trekken. Bedenk dat vooral in en nabij het voor kinderen begeerlijke zeewater de huid nog sneller reageert als aan de duinzijde. Neem een boek mee naar het strand, voor U zelf en uw kinderen. De Dorpsbibliotheek beschikt over ruim 2000 Hollandse en 250 Duitse boeken, waar ook voor U zeker iets bij is. In de „schaduw-pauze" behoeft U zich echt niet te vervelen, U krijgt geen last van een zonnesteek, li verbrandt niet en de warmte valt in de regel ook wel mee. En met deze eenvoudig uit te voeren tips zult U en Uw familie zeker een prettige vakantie hebben. Nagekomen bericht. Zo juist vernemen wij, dat het niet uitge sloten is, dat er volgende week een voetbal wedstrijd voor vakantiegangers georganiseerd kan worden. De gasten, die eventueel aan deze wedstrijd willen deelnemen, worden verzocht zich op te geven bij de badmeester van strandpaviljoen Vos. Bij voldoende deel name zal woensdog 30 juni de datum en het uur van de wedstrijd bekend gemaakt wor den. (Dit is niet de bekende bekerwedstrijd. Deze zal eerst eind juli gehouden worden). Het Zwanenwater. Voor bezoekers het gehele jaar geopend. Toegangskaarten a f 1,per persoon, kinde ren van 6-12 jaar 50 cent, kinderen tot en met 5 jaar vrij. Maandkaarten (gezin max. 5 pers.) a f 15, Kaarten verkrijgbaar bij de heren jachtopzich ters J. en G. van Honschooten, Zuidschinkel- dijk 2 en 3, telefoon 308 en 214.

Badbode voor Callantsoog | 1965 | | pagina 1