CALLANTSOOG Zaterdag 10 juli 1965 - No. 5. Red. - advertentie: Mevr. C. H. KLOOSTERBOER - ISAKSSON, Zeeweg 12 - Tel .0 2248 - 323. Abonnementen V.V.V. - kantoor - Telefoon 0 2248-338. Uitgave: Vereniging voor Vreemdelingenverkeer - CALLANTSOOG. Druk: Fa. K. VAN LOENEN Zn. - Schagerbruq - Tel. 02247-272. Het Dorpsplein te Callantsoog. De meeuwen. De roep van de meeuw is bij een ieder bekend. De meeuwen zijn in ons landje als kind in huis; als bijzondere vogel behoeven we dan ook niet over ze te schrijven. Toch valt er over die meeuwen heel veel te ver tellen. Ze behoren tot de uitgebreide familie der Meeuwen-waadvogel, die onderverdeeld wordt in de groep van de alken en in die van de eigenlijke waadvogels, welke men weer verdeelt in zes groepen, n.1. de grielen, krabplevieren, vorkstaartplevieren, ijshoen- ders, plevier- en snipachtigen en tot slot de meeuwvogel. De familie meeuwvogel is zeer uitgebreid, er komen ongeveer 120 variëteiten van voor. In onze streken zijn vooral de kok- of kapmeeuw, soms in de winter de grote burgemeester, een hoogst enkele keer de kleine burgemeester, de dwergmeeuw, de stormmeeuw, zilvermeeuw, grote mantel meeuw, visdiefje en neg enkele soorten sternvogels trouwe gasten Ook in het Zwanenwater zijn uitgebreide kolonies van enkele van deze meeuwen soorten. De kolonies zijn zeer dicht bevolkt, het is niet denkbeeldig om op een vierkante meter grond meerdere nesten te vinden. De meeuw is een gezellige vogel. De jongen komen als kleine donspaketjes op de wereld. Zij blijven vrij lang in en bij het nest. De ouders voeden hen bij voorkeur met vis en andere zeedieren. Een bezoek aan een meeuwenkolonie in deze tijd van het jaar is een bijzondere ge beurtenis. Vader- of moedermeeuw staat boven op een duin, waar de jongen onder de veilige hoede van de andere ouder het voedsel verteren. Zodra er bezoek komt, begint vader een luid gekrijs, vliegt cirke lend omhoog en schiet weer naar beneden om de aandacht op zich te vestigen. Komen de bezoekers toch naar het duin en naderen zij het nest dan komt ook moeder in actie. Een al te opdringerige kijker wordt kort en goed duidelijk gemaakt, dat de jongen door hen, de ouders, beschermd worden. Voor de bezoeker is het vaak geen overbodige luxe een stok mee te nemen, zodat de aanvallen van de, in zijn wiek geschoten vogel, afge slagen kunnen worden. Overigens zijn die aanvallen niet gevaarlijk. Tijdens de excursie's door het Zwanenwater wordt ook aan de meeuwenkolonie's een bezoek gebracht. Kleiduivensc hieten. Zoals we reeds vermeldden, heeft de V.V. V.- bekerwedstrijd kleiduivenschieten plaats ge had op 26 juni j.1. Er was van de zijde der vakantiegangers zeer weinig belangstelling, hetgeen we waarschijnlijk meer moeten toe schrijven aan de mindere interesse in het algemeen. De wedstrijd was er niettemin, er waren een behoorlijk aantal schutters, die met el kander om de eer van het hoogste aantal punten streden. Het totaal der te behalen punten bedraagt 25, die verzameld worden door het schieten op inkomende en afgaande kleiduiven en op doubletten. De prijswinnaars waren K. Haytema. Alkmaar 24 p. H. Oldenburg, Amsterdam 22 p. D. Kuiper, Petten 20 p. K. Johannes, 't Zand 20 p. Tijdens het „najagen"' werden de prijzen in hotel de Wijde Bliek uitgereikt, waar men nog een gezellig uurtje doorbracht. Voor de jagers een geslaagde wedstrijd. Drumband en wijnfeest. Woensdag 30 juni startte de eigenaar van hotel de Wijde Bliek met het eerste Wijn feest van dit seizoen. De stemming was prima, maar ook voor dit feest hadden we wel iets meer belangstelling verwacht. Mocht U echter de eerste keer niet van de partij geweest zijn, voorlopig worden er nog enkele wijnavonden georganiseerd. De beste amateurs, die optreden, kunnen ook nog een aardige prijs mee naar huis nemen. Gezellig is het in ieder geval. De drumband uit Schagen arriveerde op zaterdag 3 juli om precies 7.30 uur op het Dorpsplein. Het corps van jeugdige tam boers en pijpers maakte een zeer correcte indruk De marsen en potpourri's, die ten gehore gebracht werden, waren uitstekend. Maar, evenals bij de andere evenementen, ontbrak het aan belangstelling. Slechts en kelen van de gasten en de Callantsogers hadden de moeite genomen naar deze jeug dige muzikanten te komen luisteren, terwijl de bewoners van Huys ten Oghe allen vol belangstelling de muzikale hulde gadesloegen. Hopelijk mogen we bij het uitvoeren van het feestprogramma op meer deelname en enthousiasme rekenen. Hoera, we zijn in Caiiantsoog. Zoonlief: „Nou, daar zitten we dan. Vriezen we dood, dan vriezen we dood Fijn hé, ik ben hier nu al 3 dagen en bruin dat ik ben. Nou. wat mij betreft, ik was liever naar Italië of Spanje gegaan. Daar is het ten minste lekker warm. bij 40 graden hoef je geen ijstrui mee te nemen Er zal ook wel heel wat meer te doen zijn als in zo n gat als Callantsoog. Wat zou je hier nou moe ten doen? En dan zeggen ze nog ge zellige familiebadplaats. Er loopt geen kip op straat, op het strand is niets te beleven. Nou vraag ik je. Zaterdagavond (staat met grote letters in dat krantje) Drumband op het Dorpsplein. Dan neem je nog de moeite om er naar toe te gaan, maar het blijkt net afgelopen te zijn Je denkt nog ergens een feestje te ver sieren, maar iedereen gaat weer lekker naar huis. Wat zijn we gezellig. Maar het zal wel door het „er oo tee"-weer komen, dat heb je nou altijd in Holland. Overal in de wereld is het prachtig weer, maar uitge sproken in Holland regent het, waait het en is het koud". Moeder: „Mag er misschien ook een ander iets zeggen? Gelijk heb je als je zegt dat het tot nu toe niet zulk bijster mooi weer was, maar het regent niet, waait een beetje en het is vrij zonnig. Nu kun je dus wel thuis blijven zitten morren, maar dat helpt weinig. Er is hier in Callantsoog genoeg te doen. Neem nu dat krantje, waar je zo minachtend over spreekt. Er staat volgens die krant genoeg op het feestprogramma. Zonder medewerking van ons, gasten, kun je nu eenmaal geen strandfeest houden, zonder deelnemers geen wedstrijden organi seren. Voel je niets voor wedstrijden, dan is er nog een bibliotheek. Thuis klaag je altijd steen en been, dat je geen tijd hebt om te lezen. Waarom haal je hier dan niet een boek? Er zijn er voldoende, dus vast wel iets voor jou ook Als je naar school gaat, zeur je van september tot december, van januari tot juni. dat je geen tijd voor je hobby's hebt. Ben je al eens in de „Boet" geweest? Voor jou zal dat beslist een uit komst zijn. Je kunt er van alles maken, houtsnijwerk, emailleren, schilderen en nog veel meer. Of ga eens naar Groote Keeten lopen langs het strand of over de weg onder de duinen, daar fris je beslist van op. Vraag aan die jongens van hiernaast of ze een puzzle- wandeltocht met je uitzetten. Je wilt toch zo graag iets organiseren? Lever het maar in bij de V.V.V., daar wordt wel gezorgd dat het uitgevoerd wordt. Ga op de fiets naar Den Helder, er is een Marinemuseum, net iets voor jongens van jouw leeftijd. Trek er op uit, doe waar je zin in hebt, maar zit a.u b. niet de hele dag met een gezicht van „ouwelappen". Wij kunnen er niets aan doen, dat jij je verveelt. Je vakantie moet je zelf maken. Een ander kan dat niet voor je doen. En als je zo blijft, kun je beter je koffer pakken en weer naar huis teruggaan. We hebben zo meer last van je dan plezier. Kijk naar de anderen, die ver maken zich toch ook! Ga morgen eens met ze mee naar het Zwanenwater, het is daar ideaal, ook als het weer niet zo mooi is. Misschien zeg je dan morgen ook „Hoera, we zijn in Callantsoog". föaad niet hij, de i.t'ie^dammen.

Badbode voor Callantsoog | 1965 | | pagina 1