Van de V.V.V. De najaarsvergadering van de V.V.V. kan door omstandigheden eerst gehouden worden op dinsdag 28 december a s., 's avonds 8 uur in hotel Sein post. De heer S. Schaap, de correspondent, is geruime tijd afwezig door een armoperatie. Gelukkig is het ergste voorbij. Wij hopen hem weer spoedig geheel hersteld in Callantsoog te zien. Het aantal overnachtingen was ook dit jaar weer byzonder groot ruw geschat zal het ook nu weer de 290 000 benaderen. Per 1 januari 1966 zal het aantal leden van de V.V.V. 444 bedragen. De huurders onder de le zers delen we mede, dat zij die hetzelfde onder komen als vorig jaar willen bewonen, verzocht worden vóór 10 januari daarvan bericht te zenden. De verhuurders kunnen dan zoveel mogelijk re kening houden met de wensen van hun „oude gasten. De verhuurders delen we mede dat de vakantie-spreiding in Nederland enige vaste vorm begint te krijgen. Er zullen veel lagere scholen de maand juli vakantie hebben. Middelbare scho len zullen in 1966 over het algemeen vanaf 1 juli tot ongeveer 20 augustus vakantie kunnen geven. In Duitsland zijn de vakanties officieel vastgesteld en wel vanaf 29 juni Schleswig-Holstein, 1 juli Niedersachsen, 4 juli Hamburg, Hessen en Berlijn vanaf 6 juli. Rheinland en Bremen vanaf 13 juli, Baden, Bayern en Saarland vanaf 20 juli en Nord- rhein-Westfahlen vanaf 28 juli. Volgens onze mening zal deze spreiding de ver huur ten goede komen. Wij vernamen dat ook de eigenaren van de bun galows Sandepark Groote Keeten aktief worden. Er is een vereniging opgericht, die de belangen van de bungalowbewoners zal behartigen. In de Badbode van het aanstaande seizoen hopen we iets naders over de vereniging Sandepark te kun nen vermelden. Voor degenen die zich interesseren voor de ge schiedenis van Callantsoog delen we mede, dat op het V.V.V.-kantoor een boekje gekocht kan worden, getiteld: „Een hap en een snap Voor het luttele bedrag zegge en schrijve f 1.is U de gelukkige bezitter van de historie van Callants oog vanaf 900 tot 1750. De tuinen. Het zal iedere bezoeker van Callantsoog opval len, dat onze dorpen ook in de zomermaanden als er duizenden zakjes patat verkocht worden, een bijzonder nette indruk maken. Dit is te dan ken aan de gemeentewerklieden, die iedere week er op uit trekken om de achteloos weggeworpen papieren van straten en wegen te verwijderen. Maar sinds enige jaren maken de tuinen, gras velden en erven ook een verzorgde indruk. In 1963 werd op initiatief van de heren Kooy, Rietvink en Unk een tuintjescommissie in het leven geroepen. Het succes bleef niet uit. Vele tuinen en grasgazons werden opnieuw aangelegd en aan verzorging ontbrak het zeker niet. De bloemist van Schagerbrug, de heer Bakker, stelde zich beschikbaar om met enige assistentie de tuinen te beoordelen. Gedurende de maanden jtini, juli en augustus werd een keer per maand een rondgang gemaakt. Het resultaat was dat er ook dit jaar weer verschillende prijswinnaars be kend gemaakt kunnen worden. Grote tuinen Ie prijs G. I. Dongelmans 2e prijs G. Sleutel 3e prijs J. Bakker Eervolle vermeldingen L. P. van Boven N. ten Boekei Kleine tuinen le prijs J. Mooy 2e prijs G. Kruit 3e prijs K. Rietvink Eervolle vermeldingen S. Baken A. de Vries Grasvelden le prijs J. Marees 2e prijs W. Kistemaker 3e prijs J. Kruit Eervolle vermeldingen P. Baars J. Oudenes Stuyvezandeweg 22 114 p. Stuyvezandeweg 20 113'A, p. Fazantenweg 5 112 p. Stuyvezandeweg 32 108 p. Stuyvezandeweg 13 101 p. Stuyvezandeweg 7 Zeeweg 43 Jewelweg 3 112 p. 107'/.. p. 103'/.. p. Zeeweg 39 103 p. Stuyvezandeweg 10 92 p. Dorpsweg 26 50'/.2 p. Stuyvezandeweg 34 48 '/z P- Fazantenweg 1 45'/2 p. Stuyvezandeweg 35 Dorpsweg 12 43'/, 41'/, Alle prijswinnaars zullen eerdaags een waardebon ontvangen, die aan tuinartikelen besteed kan worden. Mocht een der lezers advies willen hebben over de aanleg van zijn of haar tuin, dan vervcege hij of zij zich bij een der leden van de tuintjescommissie. Voorts delen wij nog mede dat met ingang van het seizoen 1966 een andere regeling overwogen wordt ten aanzien van de beoordeling. Hierover leze men de eerste Badbode voor het a.s. seizoen. Vanaf deze plaats zeggen we de heer Bakker en zijn assistenten hartelijk dank voor het vele werk dat zij ook deze zomer weer gedaan hebben. De heren van de Commissie wensen we veel succes om hun plannen voor de komende lente en zomer te verwezelijken. De Middenstand. De plaatselijke middenstand maakt nogmaals be kend dat de winkels 's zaterdags na 5 uur ge sloten zijn. Het grootste nieuws. In de laatste jaren werd er zeer weinig gebouwd in de gemeente Callantsoog. De enkele gelukkige, die een vergunning tot nieuwbouw kon verkrijgen werd zeer benijd. Bouwvergunningen werden gedurende enkele jaren slechts zeer beperkt afgegeven door hogere in stanties. Nu is er goed, zeer goed nieuws zelfs. Want er zal weer gebouwd kunnen worden in Callantsoog en wel op een terrein ten zuiden van de Abbestederweg 36 woningwet-woningen, 24 vrije sector-woningen. 10 Bogaerts-woningen (die reeds verkocht zijn) en 2 z.g. Vrije tijds woningen. Kortom, het respectabele aantal van 72 woningen zal Callantsoog rijker worden. Alle hulde voor het tot stand brengen van dit plan. Woningzoe kenden in de gemeente Callantsoog nog slechts korte tijd en ook voor U is een woning beschik baar. Voor de goede orde delen we de gasten nog even mede, dat deze huizen uitsluitend bestemd zijn voor permanente bewoningen. Mogelijkheden om zomerhuizen te bouwen zijn voorlopig in verband met de vergunningen niet te verwezenlijken. Dorpshuis. Van verschillende zijden werden wij gedurende de afgelopen maanden gevraagd naar de vooruit zichten ten aanzien van het Dorpshuis. Nu zult U, geachte Callantsoger, begrijpen dat het on doenlijk is via de pers van iedere voorbereidende handeling verslag te geven. We hebben gemeend dat dit beter, omdat hier uitsluitend van een Cal lantsoger belang sprake is, via de Badbode kan geschieden. Ja, en nu de vooruitzichten. Het is waarschijnlijk, dat de tekening binnen zeer korte tijd zal goedgekeurd worden. Zodra deze goedkeuring verkregen is, zal de commissie overgaan tot het samenstellen van de exploitatie begroting. Hierna zal tot aanvraag van de benodigde subsidies kunnen worden overge gaan. En nu we toch het punt financiën aanroe ren kunnen we mededelen, dat er reeds een be drag van ruim f 5000,aan giften is binnenge komen, terwijl enkele particulieren een flink bedrag toegezegd hebben. Om U een inzicht te geven in de giften van verenigingen menen we er goed aan te doen deze in volgorde van binnenkomst te publiceren. Oliebollenaktie en opheffing Jong Leven, Landelijke Ruitervereniging, Ned. Herv. Vrouwenclub, Cen traal Genootschap, Prikaktie Bejaardentehuis, Werkaktie Plattelandsvrouwen, Dames voetbal, en nogmaals Ned. Herv. Vrouwenclub Alle gevers, ook de particulieren, hartelijk dank. Personen of instellingen, die menen ook iets te moeten doen voor het Callantsoger Dorpshuis kunnen hun gaven overmaken per Raiffeisenbank Callantsoog t.n.v. Stichting Dorpshuis Callantsoog. Personen, die er prijs opstellen een kwitantie te bekomen, kunnen zich in verbinding stellen met de penningmeester van de commissie, de heer C. A. v. d. Haar, Dorpsplein 38. Openhartig. Een dezer dagen ontvingen we een artikel ter inzage, dat geschreven was door niemand minder dan Dr. L. D. Terlaak Poot. De, deze maand 75 jaar geworden dominee, beschrijft in dit arti kel enkele van zijn ervaringen in Callantsoog. Een gedeelte zullen we in dit blad afdrukken. „Ik koos Callantsoog, een dorpje in de kop van Noordholland. Een ideaal dorp, vlak aan zee, net als mijn eerste gemeente. Je had het gevoel, dat je alles nog eens over mocht doen. Dit dorpje bestond al in de tiende eeuw. Twee maal weggespoeld door de wrede zee, tweemaal herbouwd. Voorheen een arm vissersgehucht, nu een opkomende welvarende badplaats. Ook be kend om haar natuurreservaat het Zwanenwater (restant van de tweede doorbraak van de zee in 1570?). Op 'teerste gezicht werd ik verliefd op het oude kerkje met zijn forse Noors-aandoende toren. Het werd gebouwd uit de moppen van de Abdijkerk in de tijd van de hervorming. Dus werd het een der eerste protestantse kerkgebou wen in Noordholland. De oude kerkklok van Meester Gerrit van Wou (1594) kon destijds uit zee worden teruggehaald. De kansel van 1580, de antieke kronen, de oude grafzerken en een sierlijk wandbord, waarop het verhaal van „Cal- linghe op 't Oghe" doen je weldadig ademen in een historische sfeer. De dorpelingen zijn trots op hun kerk, hoewel de meesten van hen er nooit komen. Dit is het tere punt hier in de „Kop". De West- Friezen zijn on- of af-kerkelijk. Maar eenmaal per jaar komen de mensen hier „en massa" ter kerke op eerste Kerstdag. Vroeger werden de verpachtingen op die feestdag in de kerk, vóór de dienst, geregeld. Deze gewoonte verviel, maar de kerkdienst bleef'. Tot zover Dr. Terlaak Poot. In gedachten gaan we terug naar de jaren dat de dominee in Callantsoog vertoefde. Hoe komt het dat hij. de mens uit de stad, zo insloeg bij de Callantsogers? Zou het niet zo zijn, dat hij was als de herders in het veld, maar ook als de Wijzen uit het Oosten, die hun goud, mirre en wierook brachten? Zou het niet zo zijn, dat hij trachtte mens onder de mensen te zijn, strikt eer lijk met open oog en open hart voor allen. De zieken bezocht, ook al waren ze on-of af-kerkelijk, de bedroefden troostte, de eenzamen vreugde be zorgde. Juist met Kerstmis gedenken zovelen een lege plaats in hun midden. Laten wij lezers, trachten het voorbeeld van de nog jeugdige 75-jarige Dr. Terlaak Poot te volgen. Ned. Herv. Kerk Callantsoog. Zaterdag 25 dec. le Kerstdag Zondag 26 dec. 2e Kerstdag Vrijdag 31 dec. Oudejaarsdag Zondag 2 jan. 10.— uur v.m. Mevr. J. Broersen-v. cl. Veen. 10.— uur v.m. Ds. Verheul. 4.— uur n.m. Kerstviering met de kinderen en hun ouders. Een ieder is van harte welkom 7.30 uur n.m. Oudejaarsdienst. Mevr. J. Broersen-v. d. Veen. 10.— uur v.m. Nieuwjaarsdienst. Mevr. J. Broersen-v. d. Veen. Geref. Kerk - Schagen. le Kerstdag 10.uur v.m. Ds. H. Leene. 2e Kerstdag 10.— uur v.m. Kerstzangdienst. Ds. H. L. Goudt, N.H. predikant, Santpoort. 7.— uur n.m. Ds. H. P. Rutgers, Anna Pau- lowna. Oudejaarsdag 7.30 uur n.m. Ds. H. Leene. Nieuwjaarsd. 10.uur v.m. Ds. H. Leene. Zondag 2 jan. 10.— uur v,m. Ds. H. P. Rutgers, Anna Pau- lowna. 7.unr n.m. Ds. H. P. Rutgers, Anna Pau- lowna. Kath. Kerk 't Zand. le Kerstdag Hoogfeest van Kerstmis. le nachtmis 24 uur. 2e nachtmis 5 uur. 7, 8.30 en 10.30 uur stille H.H. Missen. 19 uur Lof met Predikatie. 2e Kerstdag 7, 10.30 en 11.45 uur stille H.H. Missen. 8.30 uur Hoogmis. 19 uur Lof met Predikatie. Oudejaarsdag Missen om 7 en 7.45 uur. 19 uur Lof met Predikatie. Nieuwjaarsdag 7, 10.30 en 11.45 uur stille H.H. Missen 8.30 uur Hoogmis. Gelegenheid tot biechten van 21 t/m 23 dec. van 18-20 uur. 24 december biechtgelegenheid van 15-20 uur. De geboden vasten en onthoudingsdag kan gehouden wor den naar keuze op 23 of 24 december. Kerstliedje. Kleine Jezus, grote God, 'k heb geen fluit om op te spelen en mijn vedel is kapot. Kleine Jezus, grote God, en 'k ben arm gelijk zo velen. Kleine Jezus, grote God, 'k heb de zwerver niets gegeven ter verzachting van zijn lot. Kleine Jezus, grote God, en 'k verlichtte niemands leven. Kleine Jezus, grote God. 'k heb mijn ene broer geslagen en mijn andere broer bespot. Kleine Jezus, grote God, 'k heb geen lasten helpen dragen Kleine Jezus, grote God. 'k zag een man verkleumd van koude, maar 'k hield stijf de deur op slot. Kleine Jezus, grote God, 'k heb me slapende gehouden. Kleine Jezus, grote God, onvolmaakt zijn al mijn daden en mijn vedel is kapot. Kleine Jezus, grote God, daarom wacht ik Uw genade. (Jules de Corte). Kerstmis 1965. Ook dit jaar zullen wij weer graag alle zieke en eenzame Callantsogers een kerstgroet brengen. Wilt U ook hieraan met ons meehelpen? Wij zouden Uw medewerking zeer op prijs stellen. U kunt uw gaven daarvoor (in geld of natura) doen toekomen aan het bestuur van de ®ül' Ned. Herv. Vrouwenver., alhier. - Mocht U er de voorkeur aan geven I te gireren, dan kunt U dit doen op gironummer 451643, ten name van de Ned. Herv. Kerk, alhier. Personalia. Met ingang van 1 december j.1. werd de heer G. A. Vis benoemd tot gemeente-secretaris in Woudrichem. Zijn plaats zal op het gemeente secretarie in Callantsoog worden ingenomen door de heer B. J. Tiebie, momenteel nog woonachtig in de gemeente Zijpe. De heer Vis en familie wensen we alle goeds toe in Brabant, de heer Tiebie en gezin heten we vanaf deze plaats hartelijk welkom in de Cal lantsoger gemeenschap en V.V.V.

Badbode voor Callantsoog | 1965 | | pagina 2