1918 -1968 ^uMteum-uitgxw^ CALLANTSOOG 3 W. i -fc Woensdag 27 maart 1968 Weinig zullen de oprichters van de „Vereni- ging voor Vreemdelingenverkeer" te Callants- oog in 1918 hebben vermoed van de enorme gevolgen, die hun op de bevordering van het toerisme ingestelde activiteiten voor de toekomst van de gemeente Callantsoog heb ben betekend. Wanneer men zich, teruggrijpende in de ge- schiedenis van onze gemeente, een voorstel- ling maakt van de omstandigheden, waar- onder de oprichters (met als ..trekpaard" de thans nog als enige in leven zijnde oprichter P. Vos Jbz.) met de V.V V. zijn gestart, dan moet met wel bijzonder grote bewonde- ring hebben voor hun enthousiasme en hun vooruitziende blik. 1918 was nu niet bepaald een jaar, waarin men kon spreken van hoopvolle perspectieven Het was het laatste jaar van de eerste we- reld oorlog, het verzorgingsapparaat (het aantal middenstandsbedrijven) was gering. Callantsoog lag tamelijk exentrisch ten op- zichte van de grotere bevolkingscentra en de verbindingen waren in verhouding tot andere badplaatsen niet bepaald gunstig. Bovendien was een deel van de bevolking, om het voorzichtig uit te drukken, maar ,,matig gei'nteresseerdin het vreemdelingen verkeer. Er van uitgaande, dat de eerste badgasten omstreeks 1912 a 1913 kwamen zal het getal gegadigden, de oorlogsomstan- digheden in aanmerking genomen, in 1918 stellig niet veel hebben betekend. Men had dus de wind stellig niet indezeilen, doch het getij keerde. Dankzij reclame, die door de V.V.V. werd gemaakt, het zeker ook wel door de bemoeienis van de V.V.V. te beschikking komen van meer en betere logiesgelegenheid (steeds meer inwoners gin- gen de meerdere welvaart, die het „verhuren" bracht, inzien en werden gei'nteresseerd), en het bouwen van zomerhuisjes, kwam er ge- leidelijk na 1920 meer vaart in. Ook het voorzieningenniveau steeg, er kwam electri- citeit en waterleiding, de wegen werden verbeterd, de autobus deed zijn intrede, stuk voor stuk factoren, die de toekomst van de vakantiegangers naar Callantsoog sterk be- vorderden. Van overwegende betekenis was ook en vooral de prettige wijze, waarop een vriendelijke bevolking haar gasten ontving, resulterend in tevreden en terugkomende bezoekers. Het uitbreken van de tweede wereldoorlog betekende een ongeveer zesjarige onderbre- king van de ontwikkeling. Een materieel ontredderd Callantsoog kwam na de tweede wereldoorlog te voorschijn. Doch weer werd de hand aan de ploeg ge stagen de wederopbouw vond plaats en daarbij ook de reconstructie van het toeris- tisch bedrijf. Zeer gestimuleerd door het invoeren van een vakantieregeling met vakantietoeslagen voor grote groepen van de bevolking en de ontdekking van Callantsoog door de buiten- landers, steeg het aantal toeristen in een dy- namisch tempo. Tegelijk met deze stijging ging ook het voorzieningenniveau sterk voor- uit. Goede huizen, zomerhuizen, hotels, pen sions, kampeerterreinen, strandbedrijven, win- kels en andere middenstandszaken met een uitstekende outillage leveren hiervan het be- wijs. Dit alles is van enorm belang voor de wel vaart van de bevolking gesteld kan worden dat het aan toerisme hier dezelfde betekenis kan worden toegekend als aan de industrie in andere gemeenten. Met vreugde mag worden vastgesteld, dat het betrekkelijk arme Callantsoog van 1918 is geworden tot een welvarend Callantsoog in 1968. Daarom naast mijn felicitaties met het jubi- leum, graag grote hulde aan de grondleggers van het V.V.V-wezen in deze gemeente en van vijftig jaren hebben gewerkt aan het totstandkomen van hetgeen de gemeente Callantsoog op dit ogenblik iseen badplaats van betekenis in de rij van de Nederlandse kustbadplaatsen met een naam, die met ere wordt genoemd in binnen- en buitenland. W. L. Correlje, burgemeester. Tentoonstelling. Zaterdag 30 maart om 2 uur n.m. zal een fototentoonstelling geopend worden in het perceel Dorpsweg 34. Deze tentoonstelling geeft een overzicht van de vooruitgang in Callantsoog. Foto's van het begin van deze eeuw en van nu laten duidelijk zien hoe Callantsoog tot een welvarende badplaats geworden is. De heer P. Vos Jbzn., die ook een werk- zaam aandeel had bij de oprichting van de V.V.V. in 1918, heeft zich ook nu weer zeer verdienstelijk gemaakt. We raden alle vrienden van Callantsoog aan deze fototentoonstelling te bezoeken. Openingstijden tot 30 april a.s. tijdens het weekend, zaterdags van 14 - 17 uur. zondags van 10 - 12 en 14 - 17 uur. Receptie. Het bestuur van de V.V.V. stelt zich voor met de ereleden in oktober 'n officiele re ceptie te houden. V.V.V. Iedere stad, plaats of dorp, die door tag ging of omgeving van enig belang kan zijn voor vrije tijdsbesteding in de ruimste zin des woords, heeft een V.V.V. Hoewel de opzet bij de oprichting van de V.V.V. in de meeste gevallen eens luidend was, ver- anderde er veel in de werkwijze van de di verse afdelingen. Van vereniging ter bevor dering van het vreemdelingenverkeer wer den vele kantoren meer een inlichtingen bu reau. Vooral in de grotere plaatsen weten stadgenoten niet waar de V.V.V. zetelt, laat staan wat nu eigenlijk het doel is van de vereniging Er wordt meer gedacht aan een kantoor, waar de plaatselijke maatschappe- lijke welvaart bevorderd wordt. In grotere steden vindt men onder de leden van de V.V.V. meer hotel- en pensionhouders dan particulieren. In die plaatsen is het werk van de V.V.V. zeer zeker te scheiden van de werkzaamheden van het gemeentebestuur. lets heel anders is dat in de dorpen, die door hun ligging veel voor de vrije tijds besteding kunnen betekenen. Met name de kustgebieden kunnen van een vereniging ter bevordering van vreemdelingenverkeer zeer veel profijt hebben, een plaats als Katwijk zou zonder bezoek van vakantiegangers een groot vissersdorp gebleven zijn, Bergen een renteniers-artiestendorp. In dergelijke plaat selijke gevallen is het dorpsbelang, het ge- meentebeleid, niet meer los te denken van de werkzaamheden van de V.V.V. Wat voorde kuststrook geldt. is voor een badplaats als Callantsoog in nog grotere mate van toepassing, hetgeen vooral na de 2e wereldoorlog duidelijk bewezen is. In 1945 was de toestand in de gemeente Callantsoog erbarmelijk. Slechts weinig huizen waren min of meer bewoonbaar, zomer huizen ontbraken geheel. Met man en macht is de wederopbouw ter hand genomen. Het gemeentebeleid richtte zich vooral op uitbreiding van woningen, recreatiegebied en verbetering van wegen. Het V.V. V,bestuur trachtte door reclame te maken, zoveel mo- gelijk bezoekers in de gemeente te krijgen. Het een is niet los te maken van het andere, Bij een jubileum uitgave als dit nummer is het een goede zaak zich rekenschap te geven van het samenspel tussen gemeente en V.V.V. bestuur. Vooral met een blik op de toekomst mogen we de wens uitspreken dat deze besturen elkander zullen blijven vinden. Callantsoog, de familiebadplaats, vraagt bij zonder veel aandacht om het de vakantie gangers naar wens te maken. Was men vroeger tevreden met een V.V.V. bosje en een houten tent op het strand, thans wil men meer. Speelplaats voor kleinere kinderen met daarbij een creche, ruimte voor creatieve arbeid, lokaal en veld voor sportdoeleinden, danszaal, ook midget golfbaan en tennisbaan zijn geen overdadige luxe meer voor een badplaats als Callantsoog, maar worden in deze tijd gezien als een eerste vereiste om het vreemdelingenverkeer te bevorderen. Een gemeentebestuur en een V.V.V. bestuur die plaatselijke omstandigheden weten aan te passen aan de eisen. die het vakantie- genietend publiek wil, zullen altijd het ge- noegen smaken aan het hoofd te staan van een welvarende gemeente en een bloeiende vereniging, waar het oude propaganda ge- zegde: V.V.V. „voordeel voor velen" steeds van toepassing blijft. Red. Mevr. C. H. KLOOSTERBOER - ISAKSSON. Zeeweg 12 - Tel. 0 2248 - 323. Uitgave: Vereniging voor Vreemdelingenverkeer - CALLANTSOOG. Druk: Fa. K. VAN LOENEN 6 Zn. - Schagerbrug - Tel. 02247-272. Dorpsplein begin 20e eeuw ieci Vccl dank aan alien, die in een peiiuue

Badbode voor Callantsoog | 1968 | | pagina 1