il 1918 - 1968. Voor een historicus is het niet zo verschrik- kelijk moeilijk de geschiedenis van de laatste vijftig jaar van een landstreek of stad in de beschaafde wereld te beschrijven. Minder eenvoudig wordt dat als dat land, die streek of stad tot de z.g. onderontwikkelde gebie- den behoort. Maar ook dan zal menige ge- schiedschrijver door het vaststellen van feiten het terugkijken op gebeurtenissen de laatste vijftig jaar tamelijk nauwkeurig weer- geven. lets anders is het als men te maken krijgt met een vijftig jarig jubileum van een vereniging, die nu al-ombekend is, maar waarvan vijftig jaar geleden practisch nie- mand gehoord had. Wij bedoelen hier de VERENIGING TER BEVORDERING VAN HET VREEMDELINGEN- VERKEER te Callantsoog., de V.V.V. Bad-Callantsoog die op 27 maart 1968 50 jaar bestaat. Wij, die uitsluitend de welvaartsperiode van de V.V.V. Bad-Callantsoog meegemaakt hebben kunnen ons ternauwernood indenken wat het zeggen wilde om in 1918 een dergelijke vereniging op te richten, een vereniging waartoe op 26 juni 1918. Koninklijke Goed- keuring gegeven werd bij besluit No. 50 staatsblad no. 260. In gedachten gaan wij naar die jaren terug. 1918, het laatste oorlogsjaar van de lewe- reldoorlog bracht in onze omgeving nogal wat militairen die hier ter gelegenheid van de mobilisatie gelegerd waren. Verder was er totaal niets te beleven. De bevolking was over het algemeen zeer arm en in de eerste levensbehoefte kon slechts met grote moeite worden voorzien. Het was ook met zeer veel moeite dat er enkelen bereid waren lid te worden van de V.V.V., waarvan het eerste bestuur bestond uit de heren Braam, Brouwer, Dekker, Langhorst en Vos, welke laatste, nu bijna 80 jaar, nog de enige in leven zijnde oprichter is. Wij zeiden het reeds, 1918, armoede her en der, weinig of geen vertier. Toch kwam er een pensionlijst. waarop 5 adressen prijkten. Maar al spoedig bleek dat het niet alleen ging om leden te winnen, er moesten ook gasten komen. Er werd ..reclame" gemaakt bij doktoren, onderwijzers en kantoorperso- neel, zo op de wijze van „In Callantsoog vindt U uitsluitend gezonde lucht en vredige rust". Maar hoe primitief het nu ook lijkt de gasten kwamen naar Callantsoog. Cal lantsoog dat een slechte verbinding had met Den Helder en Schagen. Callantsoog waar waterleiding, electriciteit en gas volledig ont- brak, en laten we maar eerlijk zijn, waar ook de behuizing voor de „vreemdeling" in de meeste gevallen nog maar povertjes was. De gasten kwamen en wat meer wil zeggen, bleven komen En toen begonnen de moeilijkheden eigen- lijk pas goed. Eerst tussen Bestuur en de toenmalige Burgemeester, die weinig met vreemdelingen op had, ook bij de leden van het Bestuur onderling ging het niet altijd naar wens. In de begin-periode van de V.V.V. speelde de politiek in Callantsoog een grote rol. Dat kwam vooral door de verschilpun- ten van liberalen en socialisten. Als we uit de beginperiode van de V.V.V. verschillen- de raadsvergaderingen lezen, dan mogen we wel aannemen dat aan iedere raadsvergade- ring een V.V.V.-bestuursvergadering voor- afging. Steeds weer werd er naar gei'nfor- meerd of dit of dat niet gedaan kon wor den in het belang van de bevordering van het vreemdelingenverkeer. In 1919 werden de eer ste dennen geplant en een afdeling van de V.V.V. in Groote Kee- ten gesticht, ook werd het Fanfarekorps op- gericht. In 1920 kwam er een hulppostkantoor 1921 wordt de muziek- tent gebouwd en in 1922 de alom bespro- ken ..boksdoorn" uit Petten gehaald In 1923 werd het eerste voet- balveld gehuurd en op 25 augustus 1923kreeg het dorp elektriciteit, in 1925 waterleiding en zo kunnen we door- gaan. Steeds weer wordt erop aangedrongen dat het aanzicht van het dorp en de verbinding met andere plaatsen verbeterd wordt. Een terrein „heinollen" wordt voor dennenaan- plant gepacht en in 1925 wordt er een plantdag gehouden. Resultaat: Het V.V.V. bosje, nu algemeen bekend. Langzaam maar zeker komen er steeds meer gasten naar Callantsoog. Het eerste zomerhuis wordt gebouwd in 1926 en in 1928 kreeg de kerktoren een uurwerk door samenwerking van alle dorpsgenoten en toenmalige vreemdelingen. Het strandleven werd ook niet vergeten. In 1923 kwam het eerste strandfeest, waarbij de gasten een werkzaam aandeel hadden in de organisatie. De strandtent (nu pavil- joen) en de houten en linnen tenten namen de plaats in van de badkoetsjes. De vreemdeling die naar Callantsoog kwam liet een villa of zomerhuis bouwen. In 1940 waren in Callantsoog 50 zomerverblijven. Namen als Cox, Timmerman, Kerkmeer, Tholen, Kruyer, Smit, Bouwman, om er maar enkele te noemen, waren geen on- bekenden. Mede door deze vakantiegangers werd er door en voor de gasten heel wat op touw gezet. Strand- en volksspelen, tuin- feesten en dergelijke verhoogden de gezellige sfeer in de Badplaats Callantsoog Er werd zelfs in 1938 besloten een Badcourant uit te geven, eveneens was er een dorpsbibliotheek gekomen. Eindelijk leek er voor de bestuursleden van de V.V.V. geen vuiltje meer in de lucht, maar juist in die periode van vooruitgang brak de tweede wereldoorlog uit. In 1942 moesten de dorpsbewoners evacueren. Houten zomerhuizen werden in allerijl naar elders overgebracht, zodat toch veel Cal- lantsogers direct aan woongelegenheid kon- den worden geholpen. Na de bevrijding was er van het betrekkelijk welvarende Callantsoog weinig of niets meer over. Veel huizen waren afgebroken of beschadigd. In die eerste zomer was er voor de V.V.V. niets te doen. Huizen om te verhuren waren er niet. De eigenaars van zomerwoningen mochten hun verblijven niet naar Callants oog overplaatsen. Maar regeren is voor- uitzien, en de heren van het V.V.V.-bestuur (waarvan Jb. Mooy Mzn. toen voorzitter was) schreven in 1946 een vergadering uit en namen de zaak duchtig ter hand. Voor de grootst mogelijke moeilijkheden zagen zij zich geplaatst, maar ook nu kwam door samenwerking veel tot stand. In 1947 kon opnieuw de Badbode verschijnen. Strandtrap en reddingslijnen werden opnieuw aangeschaft eerste zomerhuisjes kwamen terug. Vanaf de vijftiger jaren ging het bezoek van vreemdelingen met sprongen omhoog. De heer Koelemey eerst secretaris later corresp. verzorgde gedurende 25 jaar tot 1960 verhuur, gidsen voor woningen en pensions, correspondentie, inlichtingen en de Badbode, geheel con amore, later tegen een zeer ge- ringe vergoeding. In deze vijftiger jaren was men nog niet bereid veel geld te geven voor de huur van een vakantieonderkomen. Alles wat door de V.V.V. bestuursleden en de correspondent gedaan werd was afgestemd op min of meer belangeloze medewerking. Maar dat ook de heer Koelemey zijn beste krachten gegeven heeft aan de opbouw van de V.V.V. na de tweede wereldoorlog is zeker. Enkele cijfers ter vergelijking Begroting van de V.V.V. 1918 Inkomsten fl 120, Giften fl 40, Uitgaven fl 160, 1968: Inkomsten fi 41.300, Subsidie fl 4.000,— Middenst. fl 2.500, Uitgaven fl 47.800, Aantal overnachtingen 1918 80 gasten, aantal overnach tingen onbekend 1938: 35.000 1958: 126./59 1968 328 000 in vakantie- onderkomens en kampeerders. Aantal woningen 1918 onbekend 1938272 1958: 327 1968: 483 Hierbij dient opgemerkt te worden dat na de oorlog 270 vergunningen voor nieuw- bouw woningen afgegeven werden. Zomerverblijven 1918: Nihil 193850 1958: 77 1968: 310 In 1918 bedroeg het aantal bestuursleden van de V.V.V. 5 personen, waarbij voor zitter, secretaris en penningmeester de werk- zaamheden onderling verdeelden. In 1958 waren er 7 bestuursleden en een correspondent. In 1968 bestaat het bestuur van de V.V.V. uit 9 personen, terwijl er twee betaalde krachten zijn die een volledige dagtaak heb ben. Uitgave gids In 1933 werd een gids in 2 kleurendruk uitgegeven. groot 16 pagina's, oplage 1000 stuks, prijs fl 35,— en fl 25,— voor de 2 kleurendruk, totaal fl 60, Nu in 1968 zou een dergelijke gids zeker fl 400,kosten. Met de toename van het aantal vakantie gangers kwam ook de welvaart in C'oog. Nu in 1968 mag Callantsoog zich een voor- uitstrevende badplaats noemen, waar de mid- denstandsbedrijven, de huisvesting, de hotel-, de kampeerterreinen en de vakantie onders komens tot de beste in de wijde omgeving genoemd kunnen worden. Rest ons een woord van hulde aan de op- richters van de V.V.V., hulde ook aan de mannen, die na de oorlog alles gedaan heb ben om Callantsoog groot te maken, hulde aan ereleden P. Vos Jbzn., de oprichter R. Koelemey, die 25 jaar ak- tief lid, eerst secretaris en later correspondent was Jb. Mooy Mzn., die geduren de 15 jaar vanaf 1946 voor zitter was. om er maar enkelen te noemen. Festiviteiten. Vanzelfsprekend zal het 50 jarig jubileum van de V.V.V. Bad Callantsoog niet onge- merkt voorbijgaan. Bal. Voor de leden van de V.V.V. zal eveneens in oktober een V.V.V. bal georpaniseerd worden. Toneel. Men hoopt bij de opening van het Dorps- huis een revue gereed te hebben, die door alle inwoners van Callantsoog bezocht zal kunnen worden. plf le V.V.V. Kantoor wordt verplaatst. Tegenwoordige V7. V.V. Kantoor.

Badbode voor Callantsoog | 1968 | | pagina 2