youru. [OjbS p 'y 50 jaar V.V.V. Het was 27 maart 1968 50jaargeleden.dat de V.V.V. Callantsoog opgericht werd. Van de oprichters, de heren Braams, Brou- wer, Dekker, Langhorst enVos is de laatste de nog enige in leven zijnde. In een extra uitgave van de Badbode, die alle Callantsogers en de abonnees van de Badbode ontvingen, hebben we uitvoerig stilgestaan bij de moeilijkheden waarvoor de jonge vereniging zich geplaatst zag en bij de vele verbeteringen in Callantsoog, die mede door de V.V.V. tot stand kwamen. Wij denken hier bijv. aan de toegangswegen naar Callantsoog. Met bescheiden middelen moest in 1918 re clame gemaakt worden, de aandacht op Cal lantsoog gevestigd worden. Ook diende men te zorgen voor voldoende aantal „leden verhuur" om de aanvragers voor pension of gemeubileerde huizen zo goed mogelijk te helpen. En ook daar waren moeilijkheden. De Callantsogers van 1918 stonden min of meer sceptisch tegen- over de vreemdeling, die hun dorp door- kruiste, maar ook nog onderdak verleend moest worden. Toch kwamen er gasten, in 1918 ongeveer 80, welk aantal in de loop der jaren gestadig groeide. Met de toename van de gasten kwamen er meer V.V.V. leden en werden behalve gemeubileerde woningen ook zomerhuizen verhuurd. Vooral burge- meester Breebaart heeft zich in de twintiger jaren zeer ingespannen voor de bouw van zomerhuizen. Na de laatste wereldoorlog werden zeer veel, voornamelijk stenen. bugalows gebouwd, die zomers gdurende meerdere maanden bewoond worden. Kampeerterreinen voor tenten en caravans verrezen, de middenstandsbedrijven kunnen momenteel alle concurentie van de grote stadsbedrijven doorstaan. Het spreekt vanzelf dat het bestuur van de V.V.V. dit jubileum niet ongemerkt voorbij zal laten gaan. In het feestprogramma staat o a. een receptie en een V.V.V.-bal, welke in oktober gehouden zullen worden. Voorts wordt onderhandeld om gedurende de zomer- maanden enkele keren het ouderwetse brand- weerfeest te organiseren. Naast de diverse strandspelen worden enkele zwemwedstrijden gehouden met medewerking van de C.R.B. Paal 13. De ruiterij onder leiding van de heer C. Swaerts zal een demonstratie dressuur en springen geven, alsmede ringrijden voor po- nyruiters houden. Autopuzzletochten worden ook dit jaar georganiseerd, terwijl een dezer dagen een programma bekend gemaakt zal worden voor de beker voetbalwedstrijden. Excursies door het Zwanenwater, zeehengel- wedstrijden en autocross staan op het pro gramma, de muziekvereniging zal het hare bijdragen om de lampion optochten tot een groots festijn te maken. Met andere woorden het belooft een pret- tige zomer met veel evenementen te worden. Bejaarden gymnastiek. Vanaf donderdag 6 juni a,s., s middags om 2 uur, zal voor inwoners van Callantsoog bejaarden gymnastiek gegeven worden in Huys ten Oghe. Baad niet bij de strekdammen. Veranderingen. Bij het verschijnen van het eerste nummer van de Badbode vragen we ons af of er nog veranderingen te melden zouden zijn. Gedurende de laatste jaren hebben de Mid- denstanders hun bedrijven dermate gemoder- niseerd, dat uitbreiding ons insziens niet meer mogelijk zou zijn. Maar toch is er de afge- lopen maanden weer het een en ander ver- anderd in het dorp Callantsoog en Groote Keeten. Het zelfbedieningsbedrijf van de fam. A. v. Scheyen is uitgebreid, het winkelpand is ver- groot, het cafe opgeheven en de slijterij is gemoderniseerd. Een enorme keuze kruide- nierswaren en aanverwante artikelen treft men in de winkel, de slijterij biedt voor „elck wat wils Ook de smid van Scheyen heeft zijn winkel pand laten verbouwen. De bromfietsen, rij- wielen en o.a. haarden, kachels, sanitair en landbouwwerktuigen nemen een ruime plaats in. Het bungalowpark Sandepark breidt steeds meer uit, momenteel bestaat het centrum uit circa 150 bungalows, terwijl er nog meer dere in aanbouw zijn, waarvan er enkele nog niet verkocht zijn. In Callantsoog is het grote nieuws de bouw van het Dorpshuis, waarvan men hoopt dat het dit jaar nog in gebruik genomen zal kun nen worden. Voorts zijn er de enkele veranderingen be- treflfende de Middenstand te melden Nieuwelingen onder deze categorie zijn de heer en mevrouw van Geylswijk, die in hun bedrijf aan de Dorpsweg modieuze dames-, heren- en kinderschoenen verkopen, o.a. bad- tassen, centuurs, sokken. kousen en klompen Het textiel- en woninginrichtingbedrijf van de heer Bremer (v'h K. v. Eck) is intern geheel gemoderniseerd. De artikelen zijn nu zeer overzichtelijk te bewonderen, de modi euze badartikelen nemen een voorname plaats in. Hotel Callant zal dit jaar voor het eerst goedkope maaltijden verzorgen, terwijl ge durende de zomermaanden een auto langs de campings en door het dorp rijdt met kom- plete maaltijden in plastic dozen. Wegwerp borden zijn o a. te koop bij de Centra, zo- dat het voor de huismoeders met vakantie ook gemakkelijker wordt (geen vuile pannen, geen vuile borden). Voor een nieuw evenement zorgde de heer Visser uit Ouwekerk, die bij het V.V.V.- bosje een trampolinepark heeft ingericht. De woningbouw gaat nog steeds door. Zo- als we reeds mededeelden zijn er in Groote Keeten nog enkele „Sunclass" bungalows te koop. In Callantsoog kan men met of zonder rijkspremie diverse permanente woningen (al of niet met zomerhuis) kopen. De wegen naar Callantsoog worden ook steeds verbeterd. Het fietspad vanaf de Stol- perweg naar Callantsoog is gereed, dat van Groote Keeten naar Callantsoog is in een ver gevorderd stadium. Sinds enige tijd heeft het voetbalveld zijn verlichting. De v. v. Callantsoog zal inwo ners en gasten van Callantsoog in de loop van het seizoen zeker van enkele goede wedstrijden kunnen laten meegenieten. WERKSTER gevraagd voor twee dagen per week in het bejaardenhuis. Voorjaarsvakantie. Velen verwonderen zich over families die bij voorkeur in de maanden april, mei of juni hun vakantie in Callantsoog doorbrengen. Waarom juist die maanden zo in trek zijn, is wel te begrijpen als men weet, dat bij de vakantiegangers rust en zon de eerste plaats innemen om een vakantie geslaagd te noemen en dat vooral het Zwanenwater in deze maan den een grote, zo niet de grootste trekplei- ster is. Een van die ieder voorjaar terugkomende families vertelde er het volgende over: Het Zwanenwater is voor ons Callantsoog, wij achten ons geluk als natuurvrienden niet compleet, wanneer wij in 't voorjaar een min of meer langdurig bezoek aan het Zwanenwater zouden moeten overslaan. Duinen, twee zoetwatermeren (uniek in West- Europa) enig weiland, rietmoerassen, vennen met de zee op de achtergrond vormen een van die natuurlijke landschappen, waarvan er in Nederland nog slechts weinig zijn. Over 't algemeen gaan wild- en vogelstand achteruit, wat uit biologisch, ornithologisch en nog meerdere oogpunten te betreuren is. Een gunstige uitzondering is het Zwanen water, dat ons grote bewonderaars" voor de natuur en alles wat daarin leeft, alles geeft, waar wij op dit gebied naar verlangen. De trouw terugkerende lepelaars zijn meesten- tijds, zelfs zonder kijker, zeer goed te zien. Steeds weer voelen wij een huivering van genoegen als wij de bedoening van deze prachtige, elegante exotische vogels mogen bekijken. Vogelsoorten zijn er vele in dit natuurgebied. De bergeend (onze mooiste in Nederland voorkomende en broedende eend) slobeend, taling, waterhoentje, de meer- koet, het bokje, de wilde eend en de kleinere soorten als rietzanger, rietgors, kleine en grote karekiet, de fitis, de braamsluiper zijn slechts enkele namen van dit rijk bevolkte gebied. De nachtegaal, een echte mooi weer liefhebber hebben wij dagenlang horen zingen. Ook planten en bloemen komen in dit duin- reservaat in grote verscheidenheid voor. Ook al is men geen kenner, toch valt er veel te genieten. Ten noorden van Bergen (dus ook in het Zwanenwater) bloeit de kraaiheide. Omstreeks midden mei geven de lissen een diepgele kleurenpracht. Alles bloeit daar maar in 't wilde en dat gaat maar steeds door. Slechts de jachtopziener grijpt in op een vakkundige manier, maar zorgt er voor dat er niets aan het natuurschoon van dit gevarieerde gebied verandert. Er zijn twee excursie wandelingen uitgezet, een van ongeveer 4 km en een van circa 9 km, welke laatste ons insziens de meeste voldoening schenkt. En dan nog iets, wat zeker naar voren ge- bracht moet worden het weer is in de Kop van Noord Holland heel vaak best. Het komt dikwijls voor, dat een groot gedeelte van Nederland onder een regengordijn ligt en dat het in Callantsoog zonnig of minstens droog is. Dit is m.i. een reden te meer om in het voorjaar naar het Zwanenwater te trekken, al was het maar voor een of twee dagen en dan liefst in de week. Persoonlijk vinden wij het altijd grappig en verwonderlijk, dat nog vele mensen kunnen zeggen „het Zwanenwater, waar ligt dat en wat moet je er in het voorjaar doen.". We willen antwoorden Per trein naar Schagen, vandaar de bus, die U tot voor de ingang van het Zwanenwa ter brengt en dan maar genieten. Men kan als men per auto is, vanaf Bakkum bij Castricum de hele weg langs de kust volgen via Egmond, Bergen, Schoorl, Groet, Kamperduin, Petten (Hondsbosse Zeewering) en Sint Maartenszee. Wij wensen U goede dagen. U zult het daarna met ons eens zijn; „Dit bezoek was zeker meer dan de moeite waard In verband met de plaatsruimte zal in een der volgende nummers van de Badbode een gedeelte over de diverse meeuwen opgeno- men worden. Red. Heren adverteerders. Het tweede blad verschijnt 15 juni, heren adverteerders, die de tekst van de adver- tenties veranderd willen zien, verzoeken we voor 9 juni daarvan bericht te doen. Callantsoog in vroeger dagen.

Badbode voor Callantsoog | 1968 | | pagina 5