50 jaar V.V.V. 1918 CALLANTSOOG 1968 Zaterdag 15 juni 1968 - No. 2 Red. Mevr. C. H. KLOOSTERBOER - ISAKSSON. Z. weg 12 - Tel. 0 2248 - 323. Uitgave: Vereniging voor Vreemdelingenverkeer - CAL) \NTSOOG. Druk: Fa. K. VAN LOENEN Zn. - Schagerbrug - Tel. 02247-272. Langs het strand. In verband met het vijftigjarig jubileum van de V.V.V. kregen we van de Gemeente- secretarise de volledige uitgave van de Bad- bode ter inzage. Het viel ons op, dat vooral artikelen als "langs het strand'' en „langs de straat" waren afgedrukt, Met name het artikel „langs het strand" had onze aandacht. Wij vonden het zowel in de jaargang 1938, als in die van 1948. Bij bestudering bleek echter, dat de artikelen zelfs niet in spelling van elkaar verschilden. Zelf hebben we ook wel eens tochten langs het strand beschreven. De vloedlijn was dan wel het voornaamste on derwerp. Niet dat we zelf ooit iets vinden, maar er zijn van „die echte strandjutters" die altijd met iets thuis komen, soms geld. vooral papiergeld, soms een flinke stapel hout, maar ook oude steentjes, die afkomstig zijn van het voormalige Callinghe, dat nu ver zee in ligt In bovengenoemde artikelen was het niet de vloedlijn, maar de in de natuur levende vogels, die de aandacht vroegen. Voor ornithologen die gewapend met kijker, een strandwandeling maken, maar ook voor de gewone wandelaar gaat er een wereld open langs zee en duinkant. De verschillende soorten meeuwen bijv. zijn beslist een attractie. Met westenwind kun nen vooral de zilvermeeuwen urenlang boven de duinen op de wind blijven zweven. De volwassen vogels zijn wit, met een licht blauw grijze mantel, witte kop, oranje gele snavel. Ze worden ruim 67 cm. hoog, het zijn grote rovers en vooral als ze jongen hebben kan men veel plezier van ze beleven, als men de nesten te dicht nadert. Een stok als afweer middel is dan ook wel aan te raden. De jongen zijn bruin met wit, na ongeveer 3 jaar is de vogel volwassen, dan hebben de bruin en witte veren plaats ge maakt voor de zacht blauw grijze mantel. De kok- of kapmeeuw, vooral bekend in de grote steden door zijn in de wintermaanden steeds weer opduiken, daar waar brood of iets anders gestrooid wordt, is veel kleiner, slechts 33 cm. hoog. De vogels zijn als ze volwassen zijn ook grijsblauw, met bruine kop, vuurrode poten en snavel, terwijl de staartpennen donkerbruin tot zwart zijn. Tussen de grote zilver- en de kleinere kok meeuw staat de stormmeeuw. Deze wordt ongeveer 43 cm. heeft ook een lichtgrijze mantel, de snavel en de poten zijn licht geel groenen de kopwit van kleur, dik en rond is. De staart is bruin, met witte driehoeken. Ook de mantelmeeuw, de koning der meeu wen, komt veel langs het strand voor. Deze vogel is ruim 74 cm. hoog, het is de grootste rover.Vooral jonge dieren moeten het bij dit soort ontgelden. Verder de scholeksters, die met hun „te piet" geroep het hele duin in rep en roer brengen, als ze maar erger.s onraad ontdekken. De verschillende soorten, Sterns, de strand- loper en strandplevier geven het vrije strand van Callantsoog een aparte bekoring. Deze laatste vogel is vrij schuw en komt in de on middellijke omgevingvan het gepachte strand niet voor, wel zuidelijker en noordelijker. We kunnen ons indenken dat er onder de vakantiegangers velen zijn, die bij wijze van spreken geen kraai van een mus kunnen onderscheiden. We kunnen ons ook inden ken dat geïnteresseerden, de jonge vogels in en bij de nesten wel eens willen gadeslaan, die jongen, die zich in het Zwanenwater thuis voelen en hun eerste vliegpogingen in de duinen en op het strand ondernemen. We kunnen ons indenken dat de leek wel eens iets meer wil weten van de diverse meeuwen en vele andere soorten vogels die broeden in het Zwanenwater, En voor de ornitholoog en de vakantiegan ger die weinig of geen verstand van de vogel wereld heeft worden excursies door het Zwanenwater georganiseerd onder leiding van de heer J. M. Vos, geassisteerd door de heer J. Doorn. Niet alleen meeuwen en sterns maar ook lepelaars en reigers en vele kleinere soorten vogels zijn tijdens zo'n ex cursie te bewonderen en als het geluk mee zit, kan men de nachtegaal horen. Zo komen we toch weer aan bij het Zwa nenwater, het natuurreservaat, dat wat flora en fauna betreft, een der mooiste van West Europa genoemd mag worden. Alkmaar Anjeraktie. Iedereen in Nederland en ook velen buiten de grenzen kennen de Kaasmarkt in Alkmaar In binnen- en buitenland wordt steeds pro paganda gemaakt voor de Kaasdragers in hun witte pakken, gekleurde strohoeden en kaasberry's. Nu valt het beslist niet mee om in het hoogseizoen iets van die Kaas dragers te zien, De belangstelling is dermate groot, dat na afloop van de echte markt nog honderden rond het „Waagplein" lopen om de zo beroemde kaasdragers te fotogra feren of te filmen. Het lijkt ons daarom een zeer goede gedachte van het organiserende comité ook vóór juli meer aandacht te besteden aan de markt, zodat er enige spreiding komt van de be zoekers. We willen de lezers van de Badbode en hun huurders er op wijzen dat vrijdag 14 juni Alkmaar speciaal de aandacht vraagt en wel om twee redenen. Graskaasdag de etalages van diverse nrid- denstandsbedrijven in de binnenstad zullen in het teken van de zuivel staan. Tijdens de markturen van 9-12 uur worden stukjes kaas uitgedeeld en omstreeks 12 uur zal er een speciale kaasmaaltijd op het Waagplein georganiseerd worden. Optocht: in de middag wordt een grootse optocht verwacht i.v.b. met de Anjer-loterij Wij raden u aan deze kaasmarkt en anjer- loterij optocht niet te verzuimen. Een dezer dagen krijgen alle inwoners van Callantsoog een „Anjerkrant 1968" thuis bezorgt. Het doel van de loterij staat niet alleen in de krant vermeld, maar ook de vele prijzen en extra prijzen die men kan winnen door de krant te lezen of een lot te kopen, (zie Je veranderde advertentie van Vogelzang) en naar de televisie te kijken (in dit geval deTros- programma's) Bij de V.V.V. in Alkmaar kan men inlich tingen verkrijgen over de diverse boottoch ten en rondvaarten, waartoe Alkmaar even eens gelegenheid biedt. Het Zwanenwater. Voor bezoekers het gehele jaar geopend. Toegangskaarten a f 1.- per persoon, kin deren van 6-12 jaar 50 cent, kinderen tot en met 5 jaar vrij. Maandkaarten (gezin max. 5 pers.) af 15.— Kaarten verkrijgbaar bij de heren jachtop zichters J. en G. van Honschooten, Zuid- schinkeldijk 2 en 3, telefoon 308 en 214. Baad niet bij de strekdammen.

Badbode voor Callantsoog | 1968 | | pagina 1