10 6*? De Kerk van Callantsoog. In het vorige nummer van de Badbode schre- ven we terloops over een verkenning van Callantsoog. Op zo'n tocht mag zeker een bezoek (be- zichtiging! aan de Nederlands Hervormde Kerk niet ontbreken. Met de bouw van de tegenwoordige kerk werd in 1581 begonnen. Deze kerk is opgebouwd uit het koor van een eerder gebouwde kerk, die bij de vloed van 1170 en van 1570 (in de voorgaan- de dorpen Callinghe, later Callantsoog) grote schade opliep. Het is een laat gotisch gebouw. Een luidklok daterend uit 1491, werd gegoten door Gherardus van Wou en heeft als rand- schrift„Sanctus-Johannes-Baptista-is-myn- naem-myn-gheluut-sy-gode-bequaem. In de kerk is boven de ingang een wand- bord aangebracht, dat geschiedenis van Cal lantsoog tot 1741 vermeldt en dat geschonken werd door Mr. Jacob Coren van der Mieden en syn huysvrouw, Susanna Doubleth, Heer en Vrouwe tot Callants Ooge. Een dorps gemeenschap, die een dergelijke oude kerk bezit, is (ook al zijn de inwoners over 't algemeen niet kerks) trots op haar kerk. Maar voor de Hervormde Gemeente, die in de wintermaanden de Katholieken in Cal lantsoog, eveneens in de gelegenheid stelt, in het gebouw een H. Mis bij te wonen, is een gebouw van historische waarde ook een groot zorgenkind. Vorig jaar oktober, november bleek dat al- le boogramen dringend aan vernieuwing toe zijn. De kosten voor die restauratie zijn zo hoog, dat het kerkbestuur besloot voor tot vernieuwing over te gaan, eerst een grote verloting te organiseren om enigszins in de onderhoudskosten te kunnen bijdragen. Enkele dames en heren verkopen loten huis aan huis en na ce zondags kerkdiensten. Bovendien kan men tegen normale prijs een goede kwaliteit hyacinthbollen bestellen bij de bloembollenkweker S. Verschoor, Uitland- seweg 4, tel. 02248 -418. De opbrengst van deze bollenpakketten zal na aftrek van de gemaakte kosten, bestemd zijn voor het restauratiefonds. De trekking van de loterij is 21 augustus a.s. De hoofdprijs is een dames- of heren rijwiel. Voor de goede orde delen we aan de trouwe lezers van de Badbode mede, dat er dit jaar geen Bazar georganiseerd wordt. Er is slechts een loterij voor het restauratie fonds van de kerk. Handbaltournooi. Zaterdag 29 en zondag 30 juni wordt in St. Maarten een handbal-tournooi gehouden voor resp. pupillen en aspiranten. De handbalvereniging in Callantsoog, die 16 juni j.l. haar een-jarig bestaan vierde, zal een aspiranten zevental afvaardigen. Een pupillen zevental wordt samengesteld uit leerlingen van de lagere school. De pu pillen spelen zaterdag 2x10 minuten, de as piranten 2x13 minuten op zondag. Belangstellenden zijn zeer welkom. Aanvang van de wedstrijden zaterdag 13 uur, zondag 12 uur. Veel succes Brandweerfeest. Het brandweerfeest, zoals dit in vroeger jaren op het Dorpsplein ten tonele gebracht werd, zal ook dit jaar weer opgevoerd wot- den n.l. op 20 juli en 3 augustus. Zoals Callantsogers en ook verscheidene gasten weten, nemen de voorbereidende werkzaam- heden voor dit festijn veel tijd in beslag. De brandweerlieden doen hun uiterste best om alles op tijd in orde te hebben. Er zijn echter enkele moeilijkheden, n.l. spelers en kleding. Door de leden van de vrijwillige brandweer wordt een dringend beroep ge- daan op Callantsogers en andere belangstel lenden om kleding uit vroeger dagen af te staan voor de brandweershow. Dames, heren en kinderen, die aan de opvoering van het spel willen deelnemen, worden dringend verzocht naam en adres op te geven bij de heerj.de Wilde, Dorpsplein, of maandagavond tijdens de vergadering in het strandpaviljoen Smit aanwezig te zijn. Adressen waar kleding af- gehaald kan worden, kunt u opgeven bij de heren Buis, Op 't Landtweg 18 of J. de Wilde, Dorpsplein, (n.b. U mag de kleding daar ook bezorgen). Uw medewerking wordt ten zeerste op prijs- gesteld. Viswedstrijd. Ook deze zomer kunnen de zeehengelaars weer aan hun trekken komen d.w.z. als de vis bijt. Zaterdag 6 juli 's avonds om 18.30 uur wordt de eerste viswedstrijd georgani seerd voor paviljoen Vos. Het inleggeld bedraagt f 2.50, voor welk bedrag tevens pieren beschikbaar gesteld worden. Inschrijving is uitsluitend mogelijk bij het ,,Vissersparadijs", Abbestederweg, t.n.v. fam. v. d. Berg, telefoon 0 2248-239. Zoals gewoonlijk zijn zeer mooie prijzen beschikbaar, wordt er niets gevangen, dan zal een aantal prijzen onder de deelnemers verloot worden. Sinds enkele weken worden er goede palingvangsten gemeld. Dus wie weet - Geeft u tijdig op! Trampolinespringen. Vrijdag 5 juli zal om 7 uur 's avonds bij het V.V.V.-bosje in het trampolinepark 'n demonstratie springen gegeven worden.Enkele bekende springers o.a. Rie de Ruiter, tweede bij de Ned. Kampioenschappen, zullen aan de demonstratie deelnemen. Callantsogers en gasten zijn van harte welkom. Kleiduivenschieten. Zondag 14 juli wordt in het Zwanenwater vanaf 10 uur 's morgens een open wedstrijd in het kleiduivenschieten(Tontaubenschiessen) gehouden. Omdat veel Hollanders en Duitsers deze sport beoefenen, menenweergoedaan te doen nu reeds de aandacht op die wed strijd te vestigen. Deelnemers dienen n.l. een geldige jachtakte te kunnen tonen. Callantsoog, uw badplaats. Na alle artikelen elders in dit blad gelezen te hebben over uitstapjes, viswedstrijden, autopuzzletocht, wijnfeesten, strand- en volks- spelen, zou men zich kunnen afvragen, of men wel zo'n gelukkige keus gemaakt heeft door Callantsoog als badplaats te kiezen. Immers vanuit Keulen kan ..Amsterdam bij nacht" ook bezocht worden, in iedere plaats wordt wel eens een autopuzzletocht verre- den en voor viswedstrijden kan men zich elders wekelijks opgeven. De feestcommissie van de V.V.V. houdt terdege rekening met personen.diepas in 'n vakantiestemming ko men als zij van het ene evenement naar het an dere kunnen gaan, het ene feest na het andere kunnen aflopen. Dat wil echter niet zeggen, dat er geen rust te vinden is op het strand, De kust voor Callantsoog is kilometers lang, strand- paviljoens, met gepacht strand, worden af- gewisseld door het vrije strand.Bij de strand- paviljoens kan men tenten, windschermen, ligstoelen huren, voor zelf meegebrachte windschermen betaalt men op het gepachte strand een geringe vergoeding (per dag, week of maand). Baden en zwemmen is overal vrij, maar houdt U zich aan de voorschrif- ten. Ga niet te ver in zee, geen luchtbed- den, opblaasboten of banden in zee, en baad niet bij de dammen. Voor de strandpavil- joens, waar toezicht op de baders is, zijn enkele vlaggen gehesen gele vlag toezicht op het baden. blauwe vlag verboden luchtbedden, op blaasboten etc. in zee mee te nemen. rode vlag Gevaarlijke zee, baden verbo den. witte vlag kind vermist, of gevonden. Juist met het oog op het grote aantal va- kantiegangers, dat in de maand juli in Callantsoog zal zijn (helaas is van vakantie- spreiding steeds minder sprake) willen we de families met kinderen nogmaals aanra- den, de kleinere kinderen een naamplaatje te laten dragen met het nummer van de tent waar men zit. Kinderen raken vaak,al spelend, hun ouders kwijt. Vindt men een kleuter, ga er dan niet mee rondlopen, maar breng het kind bij het strandpaviljoen of het E.H.B.O. ge bouw. Na deze tips over het strand als zodanig, willen we het artikel besluiten met enkele suggesties over het zonnebad. Per slot van rekening gaat men naar een badplaats om enigszins gebruind naar huis terug te keren. Vooral stadsmensen, die dagen binnen zitten, hebben als hun haarkleur bovendien blond of rossig is, veel last met het bruinen. Begin uw kuur zo mogelijk niet op een zonnige snikhete dag. Ga liever als de weers- omstandigheden meewerken een fikse wan- deling langs het strand maken bij bewolkte hemel. Gaat dat niet, stel die wandeling dan bij voorkeur's morgens vroeg of 'savonds tijdens of na zonsondergang. De lucht aan zee (veel vakantiegangers kunnen de eerste dagen uren achtereen slapen) is zuiver, zwaar en kleurt vlug. Als men na een of twee dagen aan de zeelucht gewend is, be gin dan langzaam aan het zonnebad, echter hooguit 10 minuten a 1 kwartier. Mocht de huid eerder strak aanvoelen, ga dan uit de zon. Beter iedere dag enkele ke ren 5 minuten, dan een keer een uur achter een. Een goede zonnebrand-olie of -creme, die vocht inbrengt, behoedt uw huid niet alleen tegen uitdrogen, maar ook tijdig en goed gebruikt, tegen verbranden. Het is wel haast overbodig te zeggen, dat na een duik in zee men zich eerst goed af- droogt, alvorens in de zon te gaan of een wandeling te maken. Ja, als men deze voor- schriften in acht neemt, moet men wel mooi ..bruinen Als men dan nog bedenkt, dat door de plaat- selijke middenstand alle voorzorgs maatrege- len genomen zijn.om de vakantieganger, die meer haast heeft als iemand anders, snel te helpen aan een keur van kwaliteitsartikelen, dat in de hotels ter plaatse, ook aan niet hotelgasten goedkope plate service of diners a la carte gereserveerd worden en dat een wagen met „kant en klaar" maaltijden da- gelijks door het dorp en langs de campings rijdt.dan moet Callantsoog toch wel uw bad plaats zijn of worden. Wij wensen u een zeer prettige vakantie. Speiende kinderen

Badbode voor Callantsoog | 1968 | | pagina 5